Priroda na Dar

 

Posna pogača od integralnog brašna

Kako napraviti pravi domaći lekoviti integralni hleb ili medicinsku pogaču sa semenkama od raznog integralnog brašna

 

Hleb naš nasušni daj nam danas …

Osnovna namirnica na celoj planeti je hleb. To je namirnica od koje najviše zavisi naše dobro zdravlje, kondicija i pravilan rad organizma, jer hleb jedemo svaki dan tokom celog života. I zato je bitno da jedemo kvalitetan hleb, po mogućstvu domaći hleb od integralnih žitarica.

Kupovni industrijski hleb i hleb koji se kupuje po pekarama je mahom lošeg kvaliteta, slabe nutritivne vrednosti i ne mnogo bogat zdravljem. Usudjujemo se reći da na tržištu ima jako malo kvalitetnih hlebova, posebno od integralnog brašna. Većinom su to hlebovi sa malo integralnog brašna, takozvani bojeni obični hlebovi od belog brašna koji samo imitiraju pravi domaći hleb nizom dodataka kao što su mekinje, laneno ili bundevino seme. Uz to, industrijski hlebovi sada imaju neverovatan broj dodataka, kako prirodnih tako i veštačkih, ne bi li trajali što duže, bili što svežiji, mekši, ukusniji, pufnastiji.

Poseban problem za pravoslavne vernike predstavlja integralni, crni hleb, koji u sebi ima mleka, surutke i dodataka koji nisu posni. Pogledajte sastav hleba koji kupujete, iznenadićete se. A to sve naša deca i mi jedemo. Svakodnevno. Razmislite o tome.

Jer, suština dobrog hleba je u jednostavnosti i dobrom brašnu. Zato dajemo jedan prost i efektan recept kako da sami napravite sopstveni zdrav hleb. On se može napraviti i kao beskvasni hleb, jedino što proces pripreme traje malo duže, jer se ostavlja 24 sata da odstoji. Kada budete nekoliko nedelja jeli ovakav hleb, pravi lekoviti i medicinski hleb namenjen rekonvalescentima i onima koji su na dijeti, više nećete hteti da kupujete industrijski hleb, shvatićete koliko je velika razlika u dobrobitima pravog domaćeg integralnog hleba.

Osnovni benefiti i dobrobiti ovakvog prirodnog hleba su nakon par nedelja korišćenja: regulisaćete stolicu, ješćete mnogo manje hleba, smanjiće vam se potreba za slatkišima, smanjiće vam se potreba za hranom, smanjićete „šećerne krize“ i poriv da se jede uveče. Jedino što treba da uradite je da sa ovim hlebom počinjete dan, da vam doručak bude obilan. Sve ostalo će sam organizam regulisati na prirodan način.

 

Potrebni sastojci za crni domaći integralni hleb sa semenkama

 

1. 600 grama Integralno brašno od pšenice, ovsa, kukuruza i heljde (ili raži)

2. 2 kašike žutog ili smedjeg šećera

3. 1-1,5 kašičica morske soli

4. 1/2 pakovanja svežeg kvasca

5. 1-3 kašike golice – sirovo oljušteno bundevino seme

6. 1-3 kašike sirovog oljuštenog suncokreta

7. 1-3 kašike lanenog semena

8. 1-3 kašike susama

9. 1/2 litra mlaka vode

Kako se priprema smesa za crni hleb:

U pola litre tople vode rastopite 1 kašiku smedjeg šećera i stavite pola kocke svežeg kvasca, koji rastopite i ostavite da malo odstoji da počne vrenje kvasca.

U medjuvremenu, napravite smesu od integralnog brašna po izboru. Treba vam oko 600 grama brašna. Naša preporuka je 300 grama pšeničnog i po 100 grama od ostalih vrsta brašna. Birajte pravo domaće integralno brašno mleveno na starom mlinu – vodenici, na potočari sa vodeničnim kamenom. Ovseno integralno brašno je malo praznog ukusa, kukuruzno je slatkasto ali može biti grubo, raženo brašno je kiselkasto, heljdino je aromatično. Vaš je izbor nakon malo eksperimentisanja kakva će vam mešavina biti adekvatna. Neko zbog alergije ne može koristiti pšenično brašno, pa ide na kukuruz, na primer.

U brašno stavite kašiku šećera i kašiku soli. Dodajte vodu sa kvascem i mesite testo. Ko ima slabiju stolicu i lenja creva može dodati i ovsene ili pšenične mekinje u smesu. Namerni je iz recepta izostavljeno ulje koje neko stavlja u testo. Ako već želite da stavite ulje, stavite kašiku maslinovog ulja. Takodje, mnogi će poželeti da stavljaju i mleko umesto vode, ali mi to ne preporučujemo.

Kada dobro, dobro umesite testo, ostavite da odstoji preko noći.

Ujutru u testo koje je naraslo stavite po želji nekoliko kašika semenki lana, suncokreta, susama i bundeve i ponovo dobro premesite. Kreativniji mogu dodati i maslinke, beli luk i bosiljak i napraviti varijantu grčkog ili italijanskog hleba.

Podmažite pleh sa malo ulja i pospite dno brašnom da se hleb ne ulepi i stavite testo u tepsiju. Ostavite da malo odstoji, da testo ponovo naraste. Pospite susamovo seme po gornjoj površini hleba ili pogače. Možete dodati i semenke bundeve i suncokreta, mada jedino susam ostane zalepljen na kori, ostale semenke otpadaju.

Kada testo naraste ponovo, stavite ga u rernu ili u mini pekaru ako je imate. Pecite u lagano zagrejanoj pećnici na 200 c pola sata. Isključite rernu i ostavite da se temperatura hleba malo smanji. Izvadite pogaču, prekrijte je kuhinjskom krpom i ostavite da se ohladi do konzumacije, ili je odmah jedite dok je još vrela i dok se puši.

Bon apetite!

. . .

www.prirodanadar.rs               www.prirodanadar.com          www.natureasthegift.com