Med je eliksir zdravlja – poklon pčele i cveta!
MED IZ BOŽJE BAŠTE…
… ali kad je pravi med!
„Let-let!… hraniteljice Civilizacija!…“ (Velibor)
☼ Med je najsavršeniji proizvod u prirodi!
☼ Med: kako ga izabrati?
☼ Na kraju: iznenađenje!
*************************
Pčele su leteći insekti, bliski srodnici bumbara, a dalji osa i mrava. Na svetu ima, približno, 20. 000 vrsta pčela, a nalaze se na svim kontinentima osim Antarktika. Hrane se nektarom, primarno kao izvorom energije, kao i peludom, kao izvorom proteina.
„Let-let!… hraniteljice Civlizacija!…“ (Velibor)
*************************
Vrste meda
Med je najsavršeniji proizvod prirode, u njemu se nalaze, gotovo, svi sastojci koji grade ljudski organizam. Vrsta meda zavisi od biljaka od kojih se dobija. Pčele sakupljaju nektar, sok koji cirkuliše u svakoj biljci, i u sebi nosi sve elemente po kojima med dobija epitete hranljivog i lekovitog. Bez obzira na vrstu, med je jedna od najzdravijih namirnica – svaki med je dobar, a koji ćete izabrati, zavisi samo do vašeg ukusa…
Livadski med se dobija od nektara mnogih vrsta poljskog i livadskog cveća (majčina dušica, detelina, zdravac, noćurak, crn slez, ljubičica, beo bosiljak…) i najčešca je vrsta meda na tržištu. Prijatnog je mirisa i ukusa, često jakog mirisa, brzo se kristališe, zrnasto i ujednačeno…
Med od bagrema je, kad je čist, skoro belozelenkast je i prijatnog ukusa. Vrlo sporo se kristališe u vidu finih zrnaca i tad postaje mlečnobeo. Dobar je za smirenje i protiv nesanice, naročito ako se pije u kombinaciji s odgovarajućim lekovitim čajem…
Med od lipe je žut, žutocrven ili crvenkast i ima miris lipovog cveta. Ima snažno antibakterijsko i antivirusno dejstvo, a uzimanje ove vrste meda, preporučuje se kod gripa, prehlade, kašlja i bronhitisa…
Planinski med se dobija od nektara cvetajućih trava i žbunova (gloga, kupine, šumske jagode, divlje maline…) koji rastu po visokim planinskim terenima. Obično je tamniji, posebnog mirisa i ukusa, prijatno-nagorak.
Voćni med potiče od nektara procvetalih voćki (jabuke, kruške, šljive, kajsije, breskve…). Blede je, posebnog mirisa voća od kog potiče i brzo se kristališe. Ipak, ovaj med, retko se nalazi u prodaji jer se ostavlja pčelama za prolećni razvoj…
Šumski med pčele prave skupljajući mednu rosu ili izlučevine biljnih vaši. Boja ovog meda varira od tamnosive, zelenkaste do bledocrne. Jakog je mirisa i posebnog ukusa, retko se kristališe i dugo ostaje tečan. U odnosu na druge vrste meda, sadrži više mineralnih materija…
Pčele i med…
Od ranog proleća, pčele kreću u akciju skupljanja polena i nektara s raznih cvetova. Nektar je sladak sok koji cvetovi luče. Pčele skupljaju nektar preko svog izduženog, dlakavog jezička čiji je kraj u vidu kašičice. Nektar i polen pčele prenose u specijalnim kesicama, poput čipke, na nožicama. U toku leta, još (čudo prirode!), pčela zahvaljujući svom metabolizmu započinje prvu fazu prerade nektara u med. Po sletanju u košnicu, pridošla pčela spušta svoj teret, delimično obrađen nektar povrati a druge pčele to rasporede duž saća u obliku kapi. Pčele lepršaju svojim krilcima i poput ventilatora, prave promaju da bi iz nektara isparilo što više vode.To bi bila druga faza a treća faza pretvaranja nektara u med je kad pčele -radilice – uzimaju delimično obrađen nektar i dugo, dugo ga ,,preživaju” i tako dorađen spuštaju u saće. Kad se čaurica saća napuni, pčele je hermetički zatvore voskom koji same prave. I tako, čaura po čaura, saće se popuni, zatvori i hrana je spremna… (Svakako, po Darvinu, i ovo je delo evolucije!… A da li evolucija traje i danas, i koji su dokazi, voleo bih da znam!)…
Čuđenje jednog amatera…
Nisam stručnjak, ali, kao laik, tj., potpun amater, beležim (jednu, -an, -no) svoju primedbu, začuđenost, protest, protivljenje!… Imam pravo na lično mišljenje!…
Pre nekoliko godina, na Ubu, u selu Kožuar, bio sam počastvovan pozivom starog iskusnog visokoobrazovanog načitanog pčelara da me ugosti, posluži medom i… itd.
Odem, kad, tamo… (!)… Nisam mogao da verujem!…
Prvo, po lepom srpskom običaju, poslužio me je ukusnim mirisnim prijatnim medom i hladnom vodom iz bunara, pa predivnim medenjacima, zaista božanstvenim, pa, posle nekog vremena, i medovinom kao iz Raja… zahvaljivao sam mu „do neba“… s pravom, čovek sam iz grada, samo sanjam o selu… Sve mi je pokazao, objasnio, ispričao razumljivim jezikom, ali…
Primetio sam, kad mi je otkrio dve-tri košnice… nekakav beo prah (!)… Pitao sam ga šta je, to…
– Pa to je antibiotik, penicilin, za pčelinje zdravlje – rekao je.
Oćutao sam… ne, samo, zbog… a i ko sam ja da mu… itd.
Sme li da se jede takav med, pitam se, ja!
Šta vi mislite, baš bih voleo da znam… Jesam li u pravu ili grešim?!… „Čekam“ vas u komentarima BAŠTE BALKANA, biću vam zahvalan! Moje pravo je da pitam a svih drugih je da mi, ako hoće, odgovore i… pouče me!…
Ja mislim da se u košnicu ne sme stavljati penicilin! Toliko!…
Još nešto, uzgred…
Kako se prepoznaje pravi med od onog „krivog“, „krštenog“, od šećera i-koječeg-drugog, da ne nabrajam, mogao bih do večeri!… (jeste li čitali o onom „geniju“ „pametnjakoviću“ – stanuje blizu Vlajkovićeve ulice, u Beogradu – koji je od tegle, u špajzu, napravio košnicu pa mu pčele lete… možda i liftom!… do njegovog špajza i njegove „košnice“… itd., poštedeću vas svih… svih…)…
Raspitivao sam se i pričali su mi: kako prepoznati koji med je pravi… Jedni kažu: lako: ako u čaši vode razmutiš kašičicu meda, sačekaš minut-dva, pa, ako ima taloga, med je pravi!… Drugi: „zahvati“ med čačkalicom i podigni „u visini očiju“; ako je „nit“ neprekinuta, med je pravi; ako se prekine, bacaj, u pitanju je „prevarancija“… Treći: ako okreneš teglu meda i pogledaš dance, pa, ako se med „smiruje“ sleva-nadesno, pravi je, a ako zdesna-nalevo, falsifikat je!… Šta vi savetujete?… Čekam vas u komentarima, baš bih voleo da znam… da naučim…
Slučajno sam „naleteo“ na ovaj članak iz novina…
Pčelar-dreser (!)…
Pčelar dresirao pčele da daju med u staklenkama (teglama, staklenim bokalima)… Pčelar Mirko Trušćec (68) iz Orehovca, kraj Križevaca, naučio je pčele da prave saće i daju med u staklenkama koji je mnogo kvalitetniji i skuplji…
– Od kad znam za sebe, bavim se pčelarstvom. Ljubav prema pčelama, preneo mi je ded. Pčele same grade saće u staklenkama, vrčevima i bočicama. Stavim ih u košnice s posebnim adapterima jer im je staklo hladno. Sve se bazira na prirodnim materijalima, inače ne bi u njih ulazile – pojasnio je Mirko Truščec…
Pa nastavlja…
– Pčelari su me, isprva, „prozivali“ da lažem i da ja sam stavljam saće u staklenke. Ali, kad su došli, uverili su se da je to nemoguće. Svima koji žele da otkriju ‘formulu’, poručujem da dođu kod mene i nauče. Ipak, za to je potrebno, najmanje, godinu dana! Ako samo jednu sitnicu izostavim i promašim, ništa od devičanskog meda u staklu! – rekao je Truščec.
Na ideju je došao pre tri godine, kako kaže, iz dva razloga:
– Prvo – jer sam primetio da je moguće ‘naterati’ ih na to, a – drugo – jer je takav med mnogo kvalitetniji, a i postiže bolju cenu! – dodao je. – U zavisnosti od staklenke, saće prodaje po 70 do 150 kuna! Uglavnom ih ljudi kupuju kao suvenire…
Za ozbiljniju proizvodnju saća, treba dosta raditi – tvrdi on.
– Zapravo sam, tek, na početku. Do sad sam svašta isprobao, ali za ozbiljniju proizvodnju ovakvog saća u staklenci treba još mnogo tog napraviti. Dnevno s pčelama provedem i pola dana, ali kako sam jako bolestan, sve zavisi od vremena – rekao je.
Truščec desnu ruku „ne oseća“, a u poslednjih nekoliko godina, imao je i dva srčana udara. Ima tri sina koja, kaže, ne žele u pčelare. Zato je ljubav prema pčelama prenio na unuke…
Šta se, sve, nudi u oglasima… memorišem, redom…
Pčelinja društva AZ košnice, prodajem pčele i med, pčele-ramovi za košnice, Jenter, Jenterov aparat za matice, pčele, lr košnice, Prodajem pčele s košnicama, pčelinja društva… rojeve, Prodaja pčela u LR košnicama, polen skupljen u 2013. i med, matice, matična mleč i rojeve pčela, pčele u zamenu, Pčele, kupujem 5 društava LR, Španer 5 m – Španeri, Popust na veće količine, Praktičan Video prikaz pčelarenja DVD PČELE, Radovi na pčelinjaku po mesecima DVD izdanje, Pčele 30 filmova o pčelarenju, Čitaj detalje oglasa, Kupujem košnicu za pčele, Vrcaljka, pocinčana, med, ugostiteljski (znate li šta je ovo?!), Meljem šećer za pogače – Mlin za šećer – pčele, brza zarada, Prikolica za pčele, košnice, društva – sve komplet, Matičan mleč/kraljevski žele, Pčelinji rojevi na grani, Pčele u lr košnicama , prirodne rojeve i veštačke rojeve, pčele s nastavcima, Primam na poklon pčelinje rojeve, Hranilica za pčele, mlin za šećer u prahu i ostalo, ručni rad (ovde ću stati: znate li zašto ovo prodaje?… koje ovo?… pa, moliću, lepo, piše: mlin za šećer u prahu!… jeste li razumeli?!)… Itd., itb. (i tako bliže), i sl.!…
I, baš, kad sam hteo da zaključim prilog, pronađem u novinama 8 načina da prepoznate koji je med pravi a koji je „lažnjak“ zbog kog se ide u zatvor!…
Čitajte i naučite da vas niko ne može prevariti pa, makar, kleo/kleli se u „kevu“ da je med pravi: vi, ovde, imate 8 provera da ga uterate u laž – i prijavite inspekciji!
Dakle…
Kako prepoznati pravi med… 8 načina!…
1. način: Protrljajte malo meda između kažiprsta i palca – pa, ako se prsti, lepe, znači da sadrži šećer ili druge veštačke zaslađivače! PRIRODAN MED NIJE LEPLJIV! (Videćete, u komentarima, javiće se „majstori“ da kažu, suprotno, ali im ne verujte, to nisu pčelari već trgovci, verujte, samo nauci!)…
2. način: Stavite nekoliko kapi meda na hartiju ili „papirnu maramucu“. Pravom medu treba mnogo vremena da prodre kroz hartuju, „papir“ jer ne sadrži vodu!… I ovo je jasno, a tako jednostavno… (I ovde važi opomena: ne slušajte „mudrace“ koji će se javiti, a, zna se, i zašto!… To što oni prodaju nije ni prošlo pored meda!)…
3. način: Napunite čašu vodom i dodajte kašičicu meda. PRIRODAN MED, PAŠĆE NA DNO! A veštački će odmah početi da se otapa! Nema potrebe da vam neko „baje“ i objašnjava, sve vidite svojim očima! (I ovde će se javiti „majstori“, ali, ja sam vas, na vreme, opomenuo!… To su oni „pametnjakovići“ koji koriste pravi med za sebe i svoju porodicu, a veštački prodaju drugom!)…
4. način: Namažite med na parče hleba. PRIRODAN MED, STVRDNUĆE SE ZA NEKOLIKO MINUTA, a veštački će primetno nakvasiti hleb zbog vode koju ima… (Kad falsifikatori meda ovo pročitaju, „ubiće se od muke“!)…
5. način: Pre nego što se proguta pravi med, OSEĆA SE „BOCKANJE“ U USTIMA! TO JE PRAVI MED!… A kod lažnog veštačkog „krštenog“ tog nema!… Jasno, ne može jasnije!… (A jeste li primetili: kad kupujete, pa probate med, kako vam se upilje u lice: čekaju kako ćete se ponašati, šta ćete reći! Ako, ne znajući da probate „lažnjak“ kažete da je dobar, bolji, najbolji!… smesta će vam odobriti rekavši: iz daleke planine je, iz duboke šume, s nadmorske visine od… itd. Ali, to, više, nije moguće jer vi, sad, „znate znanje“! I niko vas od tih prevaranata neće „preveslati žedne preko vode“, „prodati rog… pardon!… med… za sveću!“)…
6. način: Vrh šibice umočite u med. Zapalite ga. PRIRODAN MED NEĆE OMETATI PROCES SAGOREVANJA! Veštački med hoće jer sadrži vodu!… Hvala na jasnoći!… (A kako će, u komentarima, prevaranti da pobiju ovo, „očekujemo da se vidi“ što bi rekli nepismeni!)…
Još dva načina, „diže im se kosa“ (nepismeni bi rekli „na glavi“), ali, šta se može, ima 8 načina da se prepozna falsifikovan med koji je štetan a skup!…
7. način: PRIRODAN MED UVEK TEČE U NEPREKINUTOJ NITI! Uverite se „na licu mesta“. Ako se nit prekine… zna se!…
8. način: PRAVI MED ĆE SE, VREMENOM, KRISTALIZOVATI! A veštački nikad! Nego? Ostaće fino tečan, baš za… bacanje!… TEGLU S KRISTALIZOVANIM MEDOM STAVITE U SUD S TOPLOM VODOM, SVE ĆE BITI KAO PRE, SPREMAN ZA LAKŠU UPOTREBU! Prema tom, ako vam se med kristalizovao, pohvalite pčelara, on je pošten!
Pčele…
Pčele, trajanje: 1:48 minuta
httpv://www.youtube.com/watch?v=UoPcw5F-J8I#t=66
Izvori: http://www.bolnica-gm.org, http://darprirode.wordpress.com, http://sh.wikipedia.org,
http://www.24sata.hr, www.stvarukusa.rs
Priredio: V. V. M.
oOOo
„Nektar i polen pčele prenose u specijalnim kesicama, poput čipke, na nožicama. U toku leta, još (čudo prirode!), pčela zahvaljujući svom metabolizmu započinje prvu fazu prerade nektara u med. Po sletanju u košnicu, pridošla pčela spušta svoj teret, delimično obrađen nektar povrati“
Evo ja sam jedan od pčelara mudraca pa me zanima ako pčele naktar nose na nogama u specijalnim kesicama, kako mogu da ga povrate kad dođu u košnicu. Mislim prvi put čujem da neko može da povrati nešto što nosi na nogama – (pčele nektar nose u mednom želudcu)
Druga stvar je da u medu nema vode, to je veoma zanimljiv podatak, logično da će autor kao odgovor na ovaj komentar navesti izvor te svoje tvrdnje iza koje tako čvrsto stoji. Ja kažem da u medu ima vode, postoje neke razlike oko optimalne količine ali idu od 18% do 21% ( ovo je rečenica na koju skrećem pažnju(Pravom medu treba mnogo vremena da prodre kroz hartuju, „papir“ jer ne sadrži vodu!). Kao izvor da li ima vode pregledajte stranice vikipedije ili pogledajte na forumu SPOS-a.
Da ne nabrajam dalje, dovoljno je da autor navede izvor gde je pročitao da pčele nektar nose na nogama i gde je pročitao da u medu nema vode.
[…] Izvor: Bašta Balkana […]
Pretpostavljam da tih 18 do 21 % vode i nije slobodna već je takozvana vezana voda koja je optimalna i koju dozvoljava odgovarajuća struktura meda.
Termin „vezana voda“ je sasvim u redu, usled te količine vode med ima odgovarajuću gustinu. Problemi nastaju što se medovi u Srbiji deklarišu kao sortni medovi i pored njih su postojeći cvetni med i šumski med.
Probelem je sledeći, sad je vreme kad je počelo cvetanje uljane repice i posle toga sledi cvetanje bagrema. Cvetanje te dve biljke se preklapa i da bi se dobili čisti sortni med od uljane repice i čist bagremov med, potrebno je pre selidbe na bagrem izvrcati što više meda od uljane repice ( u košnici se ostavlja oko 6kg meda ). Kako se to radi na silu jer med nije sazorio ( nije prerađena dovoljna količina nektara u med) dešava se da taj med ima značajno više vlage nego što je predviđeno dobrom pčelarskom praksom. Ovo je karakteristično za dobijanje svih sornih medova koji se moraju vrcati ranije, da se ne bi mešali sa medom sa drugog cveća. Jedino ne važi za suncokret, koji se može ostaviti i do 15 dana posle cvetanja da bi pčele zatvrorile sve ćelije sa medom.
Zakon u Srbiji poznaje sortne medove i iz tog razloga se na etikete ne mogu stavljati nazivi koji su ovde predstavljeni na početku teksta – Livadski med – Voćni med – Planinski med.