Šest prirodnih antibiotika
Izbor prirodnih antibiotika koje imate u kući
Svi znamo da su antibiotici, uz napredak medicine, zapravo, hemijskog spoja nekoliko prirodnih materija. Na kutijama i uputstvima stoji da se uvek treba posavetovati s lekarem. Ali zašto, na primer, kad vas, usred noći, probudi jak bol, ne biste posegli za prirodnim antibiotikom koji sigurno imate u vašoj kuhinji!…
Pa, evo, redom…
1. Kadulja
„Zašto da umre čovek kom u vrtu raste kadulja?!“, pitao se Hipokrat imajući na umu biljku koja se, već hiljadama godina, koristila kao antibiotik. Kadulja je posebno dobra za grlo, respiratorne infekcije kao i infekcije u ustima. Takođe je korisna za želudačne infekcije i probleme u crevima. Kadulja pomaže i pri smanjenju temperature, groznice i bolova u telu koji se javljaju na početku prehlade i gripa. Arapi su verovali da je kadulja ključ za dug život. Naučno je dokazano da ona ima umerena, ali opsežna antibakterijska i antivirusna svojstva, a danas se redovno koristi i prilikom proizvodnje nekoliko modernih lekova…
2. Med
Med, u svojoj sirovoj formi se koristio kao antibakterijsko sredstvo (antibiotik) mnogo pre nego što su razvijeni sintetički antibiotici, u kulturama širom sveta, za razne rane i bolesti. Danas je i naučno dokazano da ovaj sladak lek ima antibakterijska svojstva, da može delotvorno da izleči osip na koži, opekotine i ogrebotine, očisti zube i usta od bakterija, zaustavi krvarenje desni, a delotvoran je u lečenju čireva i plikova. Prilikom lečenja rana ili upala ovim prirodnim antibiotikom, vrlo je važno da odaberete pravi med. Tamniji med ima bolju antibakterijsku moć – i on mora biti u svojoj sirovoj formi, tačnije, ne sme biti pasterizovan…
3. Cimet
U jednoj studiji koju je sprovela grupa hirurga, otkriveno je da cimet može ubiti većinu bakterija koje se nalaze u bolnicama, dok je u drugoj studiji otkriveno da cimet može ubiti i bakterije otporne na standardne antibiotike, a u trećoj je otkriveno da je cimet moćan neprijatelj opake bakterije Ešerihije koli…
4. Beo luk
U vreme faraona, kad je Egipat bio na vrhuncu moći, beli luk se davao radnicima i robovima koji su gradili velike piramide kako bi se povećala njihova izdržljivost, snaga i, najvažnije – da bi se zaštitili od bolesti. Luk dokazano leči ili pomaže pri lečenju mnogih bolesti, a jedan od snažnih aktivnih sastojaka u njemu se zove alicin – spoj koji pokazuje antibakterijska i antigljivična svojstva, a koji u samom belom luku igra ulogu odbrambenog mehanizma protiv napada štetočina. Naučnici su dokazali da alicin uništava mnoge bakterije, među njima i neke od najopakijih, često otpornih na standardne antibiotike. Luk efikasno leči zubobolju (dovoljno je iseckati luk i staviti na bolan zub!), kašalj, bol u grlu, kao i mnoge druge bolesti ili upale…
5. Karanfilić
Čak i danas, stomatolozi koriste ulje karanfilića kao oralan antiseptik i za dezinfekciju korenskih kanala (jako poznat miris koji se može osetiti u skoro svakoj stomatološkoj ordinaciji). Eugenol koji se nalazi u velikim količinama u karanfiliću, važi kao primaran antimikroban spoj ove biljke koji su dokumentovali mnogi naučnici širom sveta. Ako želite da ublažite zubobolju, dovoljno je da nekoliko minuta žvačete karanfilić – i bol može potpuno prestati u roku od dva sata! Ipak, karanfilić je najefikasniji kad se od njega napravi ulje…
6. Origano
Postoji više od 40 vrsta origana, u kulinarstvu najčešće koristimo Origanum Vulgare, ali, najlekovitijom vrstom se smatra ulje Origanum Minutiflorum koje sadrži i do 90 % aktivnog lekovitog sastojka karvakrola. Stari Grci, primenjivali su ulje origana za lečenje rana, zmijskih ugriza i tegoba disajnih puteva, a u srednjem veku, postalo je popularno u Evropi, u kojoj se koristilo za lečenje infekcija…
Izvor: http://www.b92.net/superzena
Priredio: V. V. M.
oOOo