Др Рудолф Арчибалд Рајс
Мане Срба и Српског народа по мишљењу једног Швајцарца
Погледајмо сада мане вашег народа.
Нисте велики радници. Често одлажете за сутра, чак и за прекосутра, оно што бисте могли да урадите данас. Последица је да се то, често, никада и не уради. Колико сте само личних и, још горе, колико сте губитака по своју земљу поднели због тог олаког дангубљења! И ваш сељак губи, због недовољног залагања у раду, добар део онога што би могао добити од своје много плодне земље. Он не примењује савремене и рационалне поступке у пољопривреди пошто би га они бар док се не би на њих привикао, терали да више ради. „Традиција“ му је изговор што их не примењује.
Колико сам пута, обилазећи вашу земљу, видео у парлогу савршено обрадиве, понекад чак и изванредне површине покривене шипражјем и травом по којима често пасу овце и козе. Међутим, кад би се то земљиште обрадило или, ако је мочварно, исушило, давало би не само сву храну за стоку, већ доносило квинтале и квинтале жита, које бисте скупо продавали земљама којима природа није тако дарежљива. Ево једног примера: Макиш, на самом улазу у Београд. Кад би се на њему извршила иригација и када би се заштитио браном од поплава, он би вам био не само пространи врт довољан да снабдева свим поврћем тржишта главног града всћ и житница непроцењиве вредности. Данас он пружа оскудну храну само изгладнелим свињама и мршавим кравама, често је неизвесно ловиште београдским ловцима и зборно место свим Циганима из Јаркова ради риболова на кош, по муљу. Знам да ћете покушати да нађете оправдање и да ћете рећи да брана и одводњавање скупо коштају. Истина је да у овај подухват треба уложити неки капитал. Међутим, зар не мислите да ћете новац који у то уложите брзо повратити и да ћете га удесетостручити? Земља би вам засигурно одатле извлачила већу корист него данас. И немојте ми говорити како немате новца потребног за извођење таквих радова од државног интереса. Трошите га на милионе за политичке „агитације“ које не доносе добро, већ зло овој земљи.
На исти тај недостатак полета у раду не наилазимо само на селу, наилазимо на њега и у граду, чак у израженијој мери. Пре свега, зашто вам се села све више празне, а сеоска омладина, која сигурно не би била сувишна на селу наваљује у градове да би ту потражила запослење. Сигурно не зато што их ваше село, које је осим ретких изузетака, једно од најплоднијих и најненасељенијих у Европи, не би могло хранити. Не, она долази у град из два разлога: прво, данас многи млади људи сматрају понижавајућим да буду сељаци, па, желе да буду „чиновници“ јер мисле и у великој већини случајева с правом тако мисле, да ће им посао у својству чиновника бити лакши. Овакво стање духа, наравно, слабо погодује васпитању вредног особља у државним службама. И, заиста, лично искуство ми је показало да је половина ваших чиновника лоша и веома лења. Довољно је да уђете у пошту, где безбројне госпођице непрестано брбљају, поправљају шминку, а једва да се потруде, и то веома нељубазно, да удовоље народу којем би морале бити на располагању.
Треба ипак рећи да се код вас тај недостатак радне енергије објашњава на два начнна. Најпре, под турском влашћу вам је и најжешћи рад мало користио. Од њега се богатио само ваш угњетач. Током векова навнкли сте се да радите само онолнко колико је неопходно. Затим, земља вам је тако плодна. Уз веома мало рада имате што вам је потребно за живот. Нисте хтели да радите више зато што би то користило само вашем тиранину. И тако, кроз дуге векове, навикли сте се да мало радите и још нисте успели да раскинете с том павиком, која у данашњим околннстима, када сте постали велики народ који мора да има своју улогу у свету, није више допустив.
Дакле, у оно време сте мало радили како не бисте стварали богатство својим угњетачима. Најамбициознији су се задовољавали скромним благостањем. Нисте били лакоми. Данас су, иако релативно мало раде, многи од вас постали похлепни. Долазили су у додир са другим земљама пре великог рата, а нарочито током њега. Видели су раскош великих западних градова и задивила их је видљива моћ новца, а нису увидели шта је у њој лажно. Када су се вратили кући, желели су да се по сваку цену обогате, али не великим и поштешм радом. Присетили су се својих некадашњих турских господара, па су кренули њиховим примером у корупцију. И тако се у ову земљу, која је некад била земља суште честитости, увукла одвратна корупција, о којој ћу касније дуже говорити јер је она заразила посебно оне међу вама који се охоло називају „интелигенцијом земље“. Тако стe обистинили Бизмаркове речи који је када га је неко упитао за мишљење о српском народу током Берлинске конференције 1878. године, рекао: „Ако у Србији сретнете човека који носи кошуљу преко панталона, можете се у њега поуздати. То је честита и поштена људина. Ако, међутим, кошуљу упасује у панталоне, он постаје лопужа“.
Ви, који пред богатим и моћним угњeтачем нисте хтели да га одбаците, сада губите тај понос пред богатством, пред новцем. Истина, некадашњи дух још постоји на селу, али у градовима царује новац. Колико сам пута гледао како се ваши најмоћнији људи клањају богатству? Милионер, који је за време рата мешао песак и брашно и испоручивао га војницима што су се борили и гинули за вашу слободу и кога је суд за то и осудио, данас је још богатији и свемоћан, а ви му ласкате. А према мени, некада богатом, који сам, поред будућности, жртвовао и то богатство, ваше вође односе се као према наметљивцу јер сам, ради вас, од себе начинио новог сиромаха. Ех, кад бих још имао оно богатство, скидали би ми шешир на удаљености од 500 метара!
Када вам је злато, током дугих векова ускраћивано, најзад постало доступно сувише вас је опчинило, и због тe опчињености изгубили сте многе веома племените особине које сте имали, а које, уосталом, још срећемо код људи којима је далек живот ваших „интелектуалних градова“. Сматрам да је, код појединаца, нека карактерна особина нестала под туђим утицајима, само потиснута и она се поново може јавити. Оно што се дешава у појединцу мора се дешавати и у заједници, Зато сам убеђен да се ваше добре особине, које сте имали, поново могу исказати ако то искрено желите.
Једна од врлина која је код многих међу вама ишчезла јесте захвалност. Постојала је, то доказују ваша стара народна поезија и споменнци које су оставили ваши преци. Данас се захвалиост склонила међу сиротињу. Она се сећа, она исказује, понекад на дирљнв начин, своју захвалност.
Постали сте страшно незахвални. Тако ваш главни град, Београд, некада град – мученик, ни данас, десет година после ослободилачког рата, нема ни најмањи крст, ни најмањи камен који би чувао сећање на жртву оних који су вас ослободили. Многи међу вама су веома богати и немилице троше да би се истакли и из забаве, али кад ваља показати захвалност према онима који су се жртвовали, ништа не дају, ама баш ништа. Ваше вође нису још, за ових десет година колико је прошло од завршетка рата, свечано обележиле ни један од оних величанствених догађаја којима дугујете слободу и величину земље. Јасно је, такве свечаности би биле незгодне већини ваших садашњих вођа зато што они, док вам је земља била у смртној опасности и кад се требало жртвовати, ништа нису учинили за њу, већ су се само бринули како да склоне на сигурно своју драгоцену личност, чак су неки искористили несрећу отаџбине да би се обогатили.
Шта сте учинили за своје ратне инвалиде? Од свих земаља које су учествовале у рату ваша се најгоре односи према њима. Док се неколико стотина ваших бивших министара, саможивих политичких професионалаца, који, у већини случајева, ништа нису учинили за отаџбину, већ обилато напунили џепове, сређују себи исплаћивање „пензија“ које вас коштају небројених милиона, инвалиди вам могу умирати од глади.
А шта је са војницима и официрима који нису штедели крв и здравље да бисте ви били слободни? Јесте ли поступали с њима како то они заслужују и како вам дужност налаже? Не! Многи, чак и најзаслужнији официри су пензионисани, а да им нисте нашли посао у цивилству који би њима и њиховим породицама обезбеђивао пристојан живот. Исто тако сте поступали и са војницима, а сву благонаклоност сачували сте за штићенике тренутних моћника. Верне пријатеље из тешких дана ваше вође су, у знак захвалности, ћушиле ногом, а ви сте их пустили да то ураде. Тако је Србија, верних пријатеља имала много у току велике олује, данас их више готово нема.
. . .
Извод из књиге „Чујте Срби“ аутор Др Арчибалд Рајс
Sve je ovo nazalost tacno, a nista se nije promenilo od tada, a ni nece. Kakvi smo jos nam je i dobro, a elita nam je po meri. Koliko puta sam cuo u svojoj okolini onu recenicu: Pa da i ja mogu da potkradam drzavu, nisam lud da ne bih! Ovaj narod je 600 godina ucen da potkrada drzavu jer uvek neko drugi vlada, a najosetljiviji je na motku i dzep. Od turaka je zakidan danak, a zadnji javni primer je izjava ministra da radnici ne kradu, nego da kraduckaju!? Ovo se moze ispraviti za nekih 30-ak godina gde bi se jedna generacija odgajala od zabavista da mora da uci i radi, da voli svoju zemlju, da ima cast i ponos i da nema para za koje se to prodaje… Utopija zar ne? Uci sine da ne moras raditi, ako nesto mozes zakini i nemoj platiti, sve usluge koje radis naplati, nema veze sto je to korupcija, a za drzavu i narod bas te briga. Za nas nema nade jer imamo vecu dijasporu od matice, ljudi su nam gusto sejani u drzavi, ali su retko nikli. Svaka cast Arcibaldu i slava mu, jer je karakteristican primer sta Srbi urade iskrenim prijateljima. Imamo mi i danas mnogo takvih, izigranih i prevarenih… Srbija je maceha za sve koji je vole i daju zrtvu za nju! ZASTO i dokle vise?
Dragi gdine Napaceni,
sta biste sa tom generacijom potom? Nije utopija.
Nama treba neki Tito da nas malo sredi, zar ne?
O, jos se Srbi menjaju i menjace se prema potrebama sadasnjih ‘Turaka“Gde ce tako stici, ne zna se, ima razlicitih mracnih rupa…A i ginuli su, brate, dosta, ako je za vajdu!Mozda ce u nekim narednim vekovima biti drugacije, ako preteknemo…neko ce docekati!
Alo ljudi.
Pa sta vam je?
Ja se izvinjavam, ali moram nesto da kazem…
„Mi smo ovakvi ili onakvi…“ – ko to izgovara? Ko je to rekao?
Jel to neko nekada od vas koji citate ovo to nekada izgovorio?… Ja sam to procitao. A i cuo, vise puta, na ulici, prtodavnici, od poznanika…
Pa kad kazete „Mi smo…“ – Sta je to? To govoris za sebe?… Jel si ti takav? Ako kazete(persiram) „Mi krademo“ – to znaci, taj koji to izgovara – i on je deo tog „mi“ valjda, i, i on – krade. U cemu je problem.
„Mi smo losi i pokvareni“. ‘ – Jesi li ti sto to kazes takav?
Ako jesi, onda u redu. Evo, nije lepo to – od danas nemoj da radis ruzne stvari i nemoj se lose ponasati. To je to. Idemo dalje. Sutra je jos jedan, opet novi dan. Pici.
Ako nisi takav, a to govoris? Pa sto majku mu…? Pa nemoj onda da govoris to, i cao. Idi bre i uradi nesto pametno. Idi na basket, idi popij pivo ili cedevitu. Idi sa devojkom ili ortacima u bioskop… Ili, sedi, razmisli, uzmi neku knjigu, radi, jos vise. Nadji na netu lika koji u Hrvatskoj, ili Engleskoj, ili pi*di materini radi to isto sto i ti, pa posalji mu mail. Ajde da se povezemo. Radimo, zezamo se. Mozda ima uz to i, simpaticnu sestru ili drugaricu, zanimljivu,… A mozda i samo je pametan, ok lik. Partner, drugar buduci…. Zuti, beli, braon koze, ovakav onakav. Vidi probaj, sta, opusteno..
A svim svojim drugarima, i drugaricama koje puce usta, prenesi to isto saznanje.
I eto nam Srbije.
Pozdrav, i ziveli mi jos puno novih dana.
Nikola.
umesto komentara:
http://www.youtube.com/watch?v=c8Ej0ADbGNY
Draga Nana od te generacije bih izabrao elitu koja bi povela ovu drzavu i u politici i u prosveti i kulturi… Nemamo osnovnog vaspitanja , opste kulture…Kada zapocinjes na radnom mestu svi te pre nauce kada je pauza, kako izaci iz firme u grad za vreme radnog vremena, a da te ne vide i ostale smicalice kojima se svi koriste, pa tek onda o poslu koji trebas obavljati! Zasto to samo kod nas?… Gosp. Nikoli da kazem da ne kradem,da nisam kvaran, da od nikoga u zivotu nisam dobio preko prsta konca i da su me od malena terali da radim i ucim, da se uzdam u se i u svoje kljuse, da radim u proseku 15 casova dnevno vec godinama, da sam zavrsio fakultet kao samofinansirajuci student, da imam svoju kucu i auto i ukratko imam sve sto moze jedan Srbin pozeleti! Nemam drzavu po meri jer mi direktor ima srednju skolu i busa se u prsa da je u vladajucoj partiji, a sto je firma u kolapsu, koga briga, sto lopovi velikog kalibra slobodno setaju i glume ugledne biznismene, a deca im divljaju po gradu zato sto ih mocne tate stite, vodim sud sa drzavom jer sam je branio u proslim ratovima, a ona ne zeli da mi prizne ratni u radni staz, mada je nista ne kosta… Mislim da Vas sistem guranja problema pod tepih i umivanja stanja u kom zivimo nije dobar i on je i doveo drzavu tamo gde je i sada – beznadje i apatiju! Sve sto je dobro u ovoj drzavi gleda da pobegne van, a zasto pobogu kad nas je tako malo? Gosp. Hooku zelim da zahvalim na Disovim stihovima koji odslikavaju ono u cemu zivimo i oko cega se raspravljamo. Pozdrav braco!
Ponekad se zapitam kako je uopste nasa drzava i narod opstala u ovakvom vekovnom auto genocidu
@Nikola
Negativna selekcija…. traje dugo dok dodje do nule ali stigne gde obavezno vodi
@Napaceni
Sta biste radili kada biste saznali da tu generaciju ne treba posebno odgajati i da su „ONI MEDJU NAMA“?
Kako biste ih Vi motivisali da se prikljuce toku, udju u politiku i postanu lideri?
Pozdrav