Josip Bošnjaković
Intervju za posao – Kako se pripremiti za razgovor za posao kod poslodavca
Čeka vas intervju za posao. Pozvani ste na razgovor sa poslodavcem. Treba se pripremiti za razgovor sa firmom u koju konkurišete. Pitate se kako dobiti posao, na koji način se nametnuti za zaposlenje.
Pravilna i opsežna priprema, uz dobar CV, će Vam u mnogo čemu olakšati intervju za dobijanje posla. Ovo je iz razloga što ćete pripremljeniji biti u poziciji da na sama pitanja poslodavca odgovarata sa više samouverenosti.
Da biste se što bolje pripremili za intervju za posao, treba uraditi neke pripreme pre samog razgovora sa poslodavcem. To su sledeće aktivnosti:
Istraživanje kompanije poslodavca
Absorbovanje što više informacija o samoj kompaniji je od vitalne važnosti za početak. Kao osnova pronađite odgovore na sledeća pitanja:
- Šta su ciljevi same kompanije ?
- Koliko je zaposlenih u samoj kompaniji ?
- Gde je situirana sama kompanije i gde radi poslovanje (na lokalnom, ali i globalnom nivou) ?
- Gde je glavna filijala, i koliko drugih kancelarija, odseka, prodavnica imaju?
- Šta su im glavne usluge/proizvodi?
Detaljnije informacije bi sadržale:
- Kada je kompanija osnovana? Ko je osnivač ?
- Ko su glavni konkurenti kompanije ? Kako se ova konkretna kompanija razlikuje u odnosu na konkurenciju ?
- Koje su glavne pretnje ?
- Da li se kompanija razvija i raste ? Ako da koji su glavni ciljevi i prioriteti u vezi sa razvijanjem?
- Kako organizacija stoji na finansijskom planu ?
Opis posla na koji konkurišete – job description:
- Šta podrazumeva posao za koji konkurišete – generalni opis
- Postoje li specifični zahtevi u opisu posla kod poslodavca?
- Šta se može očekivati od vas na toj vrsti posla?
- Kakve osobe i tip ličnosti se očekuju za ponudjeni posao i poziciju?
Podaci na koje trebate da obratite pažnju su najviše u samom opisu posla. Ovo je najviše iz razloga kako nebiste došli u situaciju da Vam na samom intervjuu za posao bude postavljeno pitanje iz konteksta opisa posla a Vi budete nespremni.
Takodje, ako posao zahteva dinamičnu i komunikativnu osobu, vi ne bi smeli kada vodite intervju za posao da se u razgovoru predstavite kao melahnolična i ćutljiva osoba. Procenite i kako treba da budete obučeni i šta su očekivanja poslodavca po pitanju vašeg izgleda, manira i ponašanja.
. . .
Sve to savladamo i sta onda? Vladamo materijom o firmi, znamo o poslovanju bolje nego njihovi zaposleni, pogledali smo APR, Berzu, prospekte i ostalo, i jos smo kvalifikovani za posao, i opet nesto trece presudi.
Sta je to trece, sto je presudno, jer ne mogu da shvatim kako na konkursima biraju?
Primetila sam samo da ne biraju iskrene osobe, jer cim pokusas da budes iskrena i otvorena, strpaju te u fioku budala. Bolje da trepces okicama, naivno se smeskas i obecavas kule i gradove. I da se dobro utegnes, naravno, jer dobar izgled prolazi pre svega.
@Mila
takav stav može da bude poguban – niti se svi zaodovoljavaju treptanjem na radnom mestu (to možda može u butiku ali to je to!) niti je OK glumatati… na duže staze, svi će biti nesrećni,. i poslodavac i zaposleni. Tako da, makar u ime troškova ponovnog unajmljivanja zaposlenih ili ponovnog traženja posla – budi cool. To je najjednostavnije ;)
Dobar izgled nije presudan takođe, sve su to predrasude. Kod ozbiljnog poslodavca takve stvari ne igraju veliku ulogu (osim što je, kao i svima nama, njemu ili joj prijatnije da bude okružen illi okružena ljudima prijatnog izgleda).
Što se pitanja tiče – zar ne bi pitanje o ciljevima i prioritetima trebalo da postavi onaj koji je intervjuisan? Ja bih to npr. pitala, opušteno. Mnogo toga važnog nema na netu.
@ Jelena
Nije to moj stav, nego zapazanje, draga.
@Autor
Ima li odgovora na moje pitanje, ili je post zajedno sa autorom jednosmeran?
Evo i autora … Nikako jednosmernog …
@Mila
Cilj je bio da se samo daju smernice koje su nastale tokom mog rada u HR Agenciji.
Slazem se da uvek nesto ili NEKO treci presudi. Iz iskustva nekog ko je sedeo sa obe strane, iskreno kazem da “utegnutost“ i treperenje nije bas prolazilo, jer kao agencija ste u obavezi da predlozite zaista optimalnog kandidata. Sa druge strane, moje iskustvo u intervjuima kao kandidat (koje je u poslednje vreme silom prilika intezivirano) mi govori da cak i velikim sistemima selekcije funkcionisu na dosta cudan nacin.
Stoga, saveti jesu mozda pocetnicki ali iskustvo mi je pokazalo vise nego potrebni jer ljudi zaista (cak i oni kvalitetniji kandidati, kao i oni koji konkurisu za top pozicije) dolaze totalno nespremni, cesto ne znajuci koja je pozicija u pitanju ?!
@Jelena
Pitanja koja bi kandidati trebalo da postave i jesu, ili bi bar trebala da budu mind teasing za intervjuera i da pokazu spremnost, inicijativu i proaktivnost kandidata. Ali ni ona cesto ne mogu da pomognu. Ovo opet govorim iz svog nedavnog iskustva kada i pored velike inicijative i spremnosti da malo zaintrigiram svoje intervjuere nisam izgleda ostavio dobar utisak (stigao sam do finalnog kruga, top pozicija je bila u pitanju u domacoj kompaniji).
Sve u svemu kazem, samo smernice …