BRATOUBICE
Četnik ili partizan – zvanje ponosa ili kako to gordo zvuči. Zašto su četnici i partizani paradigma za disfunkcionalno društvo u kome živimo
Imam apsurd u porodici zbog kojeg ne mogu da se svrstam ni u četnike ni u partizane, ako treba pošteno da prosudim. Jedan djed, po ocu, bio je četnik, i njega su ubili partizani negde u crnogorskim šumama. Drugi deda, po majci, je bio partizan u Dalmaciji, i njegova porodica je ozbiljno stradala od četnika iz Kninske krajine.
Uz to, prvi djed, onaj po ocu je imao brata koji je bio u partizanima. Da apsurd bude veći, taj moj pokojni djed i njegova brat su bili kuća do kuće, i to u Crnoj Gori, poznatoj po podelama i krvnim neprijateljstvima braće po ideološkoj liniji, pa ipak su se medjusobno pomagali i štitili. Za vreme rata, u severnoj Crnoj Gori, pored medjusobne borbe izmedju partizana i četnika, bili su vrlo aktivni i Muslimani, i protiv i jednih i drugih, kao i Italijani, a na kraju i Nemci. I jedna i druga kuća mojih crnogorskih djedova po očevoj strani, su gorele i bile rušene, a babe i deca se sklanjali po šumama i potocima.
Ipak, i pored toga što je moj rodjeni djed bio upisan u istoriji nekadašnje SFRJ kao izdajnik, a susedna kuća njegovog brata djeda dala nekoliko narodnih heroja, nosilaca spomenica i partizanskih pukovnika, naše bratske porodice su se oduvek pomagale i živele u miru. Koliko li sam samo čuo priča u partizanskoj kući o ratu i borbi sa četnicima, nemcima i muslimanima, dok su moji stričevi i strine evocirali uspomene iz II svetskog rata, onako uz partije preferansa i remija. No, uvek je to bilo bez onih ljutih i besnih emocija koje prate priče o neprijatelju, iako je svako imao nekog poginulog u ratu.
Vrlo diskutabilno pitanje za istoriju i procenu nečije pripadnosti je samo pitanje postajanja članom neke organizacije u ratom zahvaćenoj zemlji. Uglavnom su tada vladala veoma smutna vremena, gde nije bilo informisanosti kao na ovom nivou danas, i gde su prisilne mobilizacije bile redovna pojava. Jednostavno, pojavi se grupa četnika u nekom selu i mobiliše svo ratno sposobno stanovništvo, ne pitajući te mnogo jel hoćeš, jel si za Kralja i otadžbinu ili za proletere. Na drugoj strani, u mnogim oblastima su partizanske jedinice bili jedina naorodno-oslobodilačka vojska, i svi oni rodoljubi koji su hteli da se bore protiv okupatora, odlazili su u takve jedinice. Moj pokojni djed je bio iz grupe prvih nesrećnika koje su lokalne četničke čete nasilno mobilisale, iako mi je djed bio vojno nesposoban, imao je jednu ruku skoro nepokretnu. Ali, kao što rekoh, niko te nije mnogo šta pitao, niti razmatrao tvoje žalopojke, jer rat nema mnogo milosrdja u sebi.
S druge strane, majčine, moj pokojni deda je bio partizan i to jedan od retkih u čisto četničkom selu u Dalmaciji. Zbog toga su četnici pod vodjstvom jednog poznatog četničkog vojvode hvatali i mučili moju pokojnu babu i njenu porodicu, dok na kraju nisu hteli da je likvidiraju, pa je pokojni deda morao da tokom noći kidnapuje četničke rodjake, ne bi li izvukao suprugu živu iz zatvora. Kada su moja baba, moja majka koja je još bila beba i ostala babina deca, oslobodjeni u rezmeni, odmah su prebegli preko mora u San Marino, što im je spasilo život. Naravno, na tom prostoru je bilo i Italijana, i Nemaca i umesto Muslimana su egzistirali Ustaše, i svako se tu tukao protiv svakoga. Moja pokojna baba po majčinoj strani nije po dobru upamtila četnike, a posebno je loše upamtila ustaše.
Da apsurd cele priče bude i na kub, i jedna i druga baba su sa simpatijama upamtile Italijane, koji jesu bili okupatori ali su ih hranili u teškim trenutcima gladi i održali u životu, posebno kada su ih kao prost narod štitili od Muslimana u Crnoj Gori i od Ustaša u Dalmaciji. Jedino su ostali bez domaćih mačaka, koje su volšebno zauvek nestajale kad god bi se Italijanski vojnici pojavili u selu. Zato Italijane moji stari nisu zvali žabarima nego mačkarima.
Iz takve porodične istorije nisam mogao ni na koji način da se opredelim dok sam bio mali, ko sam, četničko ili partizansko nasledje i unuče. Nekako su mi četnici bili bliži zbog vere u Kralja, Boga i Otadžbinu, ali je partizanski deo moje porodice generalno bio pošteniji, bili su bolji ljudi, pa sam ih više i cenio. Škola i društvo nekadašnje SFRJ su mi sistematski ispirali mozak samo jednom istinom, o partizanskoj slavi i četnicima čudovištima. Pošto sam bio delom iz četničke porodice, i slušao drugu stranu priče, to nisam mogao da prihvatim. Slušajući besede mojih partizanskih stričeva, koji jesu bili komunisti, ali su bili i pošteni, od malena sam shvatao da u tom bratoubilačkom ratu nisu bila baš čista posla, ni sa jedne ni sa druge strane.
Jedan od zanimljivih momenta mog ideološkog odrastanja je bio kada sam našao jednu skrivenu knjigu dok sam služio vojsku. Naime, na straži sam kod komandanta ispostave, jednog ambicioznog kapetana, naišao na zanimljivi knjigu, koju sam video tada i nikad više – Dnevnik dezeterstava i izdaja partizanskih jedinica u NOB-u. Dokumentovan prikaz kada je, kako i koja partizanska jedinica kukavički pobegla iz borbe, predala se ili pak prešla na suprotnu stranu. I kako su pojedinci partizani dezertirali iz svojih četa. Opaaaa!!!
Kasnije sam dolazio i do dokumenata o herojskoj borbi četnika i oslobadjanju srpskih gradova od Nemaca. No, sve to nije promenilo moj neutralni stav, da podjednako simpatišem i jedne i druge, i podjednako ne volim ni jedne ni druge. Partizane ne volim zato što su ateisti, i jer su bili nemilosrdni prema političkim protivnicima, posebno na kraju i posle rata. Pasja groblja po Crnoj Gori i stratišta po Vojvodini i Sloveniji su mesta koja svojom tišinom i kostima mladih i nedužnih duboko optužuju Titov režim i partizane. Niz posleratnih dogadjaja kao što su Infobiro, Goli otok, progon Crkve, intelektualaca, takodje idu na dušu partizana.
Četnike ne volim jer su bili primitivni i ne uvek na visini zadatka, dozvolili su sebi da imaju u svojim redovima ludake koji koriste kamu i ponašaju se kao životinje, i prema komšijama i prema svojoj braći. Ujedno, pljačkali su narod po selima, što se partizanima nije dešavalo u tolikoj meri. Pravili su vojne i političke aranžmane prvo sa partizanima, pa sa Nemcima, na kraju čak i sa ustašama, ne bi li prvo dotukli partizane a posle se spasili od njih. Na kraju su i sami zbog takve nedoslednosti postali žrtva i rata i istorije.
Imam razloga da mrzim i jedne i druge. I razloga da mrzim i treće, Nemce, Muslimane ili Ustaše na primer. Neću da mrzim nikoga. Neću da zaboravim lekcije iz istorije, jer bi to bila tek greška i naivnost, ali neću ni da mrzim.
Razlog za mržnju je lako naći. Lako je optužiti i mrzeti. Mnogo lako, samo se treba prepustiti prvom impulsu, kada vam djavo došapne nešto zapaljivo. Mnogo je teže oprostiti i odagnati od sebe strast, gnev i jarost. A mi smo narod koji je jako strastan i emotivan, koga osećanja vode i koji zbog toga lako plane, uvredi se i počne da mrzi. A ne verujemo u ničiji sud, ni države, ni komšija, ni roditelja, ni mislilaca, ni Boga, ni istorije. Verujemo samo sebi i svom velikom egu. Zato nam je teško da poverujemo da smo u nečemu krivi, da smo pogrešili i da se pokajemo. Ili pak iako nismo ništa nikom skrivili, teško nam je da oprostimo jer nemamo skromnosti u sebi.
Zato što kod nas nema skromnosti i oprosta, nema kajanja, nema ni realnog sagledavanja ni istorije ni sadašnjosti, nema sagledavanja pravde a samim tim ni poštenja, a zato nema ni realnog sagledavanja budućnosti, pa su kod nas stalno aktuelni mitovi i preterivanja. Time se naš mali um sa velikim egom brani od sebe sama i sopstvene savesti i razuma. A veliki sveci hrišćanstva su u svojim radovima i poukama govorili kako nema veće sile i isceljujuće stvari na ovom svetu od molitve za neprijatelja svog. Jer, svaka psihološka ili meditativna tehnika koja pokušava da reši lični problem, a ne moli se za neprijatelja svog, samo menja oblik pojave negativne energije, ali negativnost i potencijal suprotnosti ostaju u čoveku, i svoj izraz nalaze u nekom drugom psihološkom ili emotivnom problemu. Jedino i samo molitva za neprijatelja svog, koja je duboka hrišćanska mudrost i praksa, potire negativnosti izmedju polja nas i neprijatelja naših, i uspostavlja ravnotežu u duši i svemiru.
Tako je i sa priznavanjem grehova naših i braće naše, kao partizana, kao četnika, Srba, države, vernika. Molitva za neprijatelje naše potire naše unutrašnje konflikte i daje nam mogućnost da pružimo ruku pomirenja bratu, susedu, svetu, da duhovno napredujemo i postanemo sve bolji u svakom pogledu.
Molimo se za neprijatelje naše, nećemo zakopati prošlost ali ćemo dobiti prijatelje i budućnost.
Zlatko Šćepanović
Photo by Miodrag Miladinović – Monah
Prof. Dr. Dejan I. Raković – KVANTNE I KLASIČNE NEURONSKE MREŽE:
PSIHOSOMATSKO/KOGNITIVNE I RELIGIJSKO/DRUŠTVENE
LOKALNE I GLOBALNE IMPLIKACIJE
Članak sa simpozijuma odrzanog 29-30. maja 1996 godine u organizaciji Evropskog centra za mir i razvoj Univerziteta za mir Ujedinjenih nacija „Svest: naučni izazov 21. veka“
Izvodi iz članka:
Ovo ostavlja prostor za slobodnu volju, implicirajući da je najefikasnija mogućnost za uticaj na budućnost praktikovanje molitve za druge sa kojima smo emocionalno povezani (rodbinu, neprijatelje, umrle), ne-Šredingerovski neunitarno kvantno-gravitaciono posredovane moćnim i pročišćenim EM/jonskim eksitiranim vakuumskim arhetipskim makrokvantnim spiritualnim strukturama iz religijskih tradicija (uklanjajući u tim interakcijama kao neto-efekat međusobne konflikte dve osobe interagujuće kroz posredovanu molitvu), u saglasnosti sa pravoslavnom tradicijom isihazma [35] i filozofijom slobode Berđajeva [39] – što predstavlja biofizičku osnovu (kvantno) holističke globalne psihosomatike [17,25]!
Ovo implicira duhovnu obavezu svakoga da reprogramira svoje mentalno okruženje doprinoseći tako kompletnom reprogramiranju kolektivne svesti i „kraju istorije“ konflikata, dajući puni smisao životu svakog pojedinca bez obzira na njegov socijalni status – što je fundamentalno pitanje i mentalne higijene i građanske pristojnosti tj. i duhovnog i građanskog morala.
. . .
Zato smatram, zbog istorijskih ponavljanja tragičnih balkanskih golgota, da u interesu budućnosti našeg potomstva moramo kolektivno učiniti napor za stalno reprogramiranje molitvom svoga individualnog misaono-emocionalnog okruženja, čime ćemo doprineti renesansi duhovnih moralnih načela milosrđa i ostvarenju civilizacije bez besmislenih i bolnih međuljudskih, međuverskih i međuetničkih konflikata.
Sve drugo, uključujući i krajnje dobronamerna racionalna ubeđivanja i pozivanje na velike principe i „grešni ponos“ (koji nas najpre bezazleno razdvajaju, a potom često spontano rađaju velike konflikte: „Put do Pakla popločan je dobrim namerama“!), pojačavaće postojeća misaono-emocionalna opterećenja ljudi i uvećavaće zlo u svetu – beznadežno udaljavajući pojedince, narode i čitav ljudski rod od duha zajedništva i krajnjeg ideala bezgrešnog (isceljenog/zdravog) stanja individualne i kolektivne svesti!
Čini se da je zato praktikovanje molitve za druge sudbinsko individualno i društveno pitanje, nezavisno od razlika religijskih tradicija i dogmatskih sistema – jer bolji pojedinci znače i bolje društvo – koje je zbog svojih restriktivnih zakona nužno „starozavetno“, ali pojedinci kroz dosledno „novozavetno“ ponašanje i milosrdnu molitvu za druge stvaraju i bolje i uspešnije društvo sa smanjenim opterećenjima kolektivne svesti, sa manje medjuljudskih sukoba i psihosomatskih bolesti, u kojem se u krajnjoj liniji i sami zakoni doživljavaju manje restriktivno.
Podvucimo na kraju, da realnost transpersonalnih religijskih fenomena implicira duhovnu obavezu svakoga da rastereti svoje mentalno okruženje i tako doprinese potpunom rasterećenju kolektivne svesti i „kraju istorije“ sukoba, čime se daje puni smisao životu svakog pojedinca bez obzira na njegov socijalni status – što je svakako fundamentalno pitanje i mentalne higijene i građanske pristojnosti, odnosno i duhovnog i građanskog morala [49]. To ukazuje i na puni značaj religijskog isihastičkog obrazovanja i ponašanja, i na suptilni putokaz za bolje i uspešnije pojedince, društvo i čitavu civilizaciju, sa teško obremenjenom kolektivnom svešću – jasno demonstrirajući ultimativnu neophodnost redefinisanja globalnih edukativnih/informacionih/političkih ciljeva, sa preorijentacijom prema holističkim blagim akcijama za globalna rešenja svetskog društva rizika [20]!
@ Brana
Neko sigurno treba da bude prvi koji ce da pruzi ruku. Vecina ljudi se nece promeniti, i ostace tvrdoglavo pri svojim ideoloskim uverenjima, osim ako ih ne zahvati neka masovna euforija ili licno preumnijenje. Desava se i to. Ponekad.
Moja poruka je bila transformacija na licnom planu, ne na drustvenom. Drustvena evolucija ili revolucija moze biti posledica svega i svacega ali to nije poenta posta. Vidim da komentatore bole mnoge drustvene stvari ali to se ne resava samo molitvom. I monasi na Hilandaru su morali da uzmu oruzje kada je trebalo odbraniti se od gusara.
Mi svi treba da damo licni primer jednog boljeg zivota i ulozimo napor, a ako nismo zadovoljni time sto se oko nas desava. Ako ne mozemo da menjamo drustvene okolnosti, mozemo promeniti nas odnos prema tome i naci mir u sebi. Tome sluzi molitva izmedju ostalog, smirenoumlju. Da ne budemo gnevni i puni srdzbe, jer tek nam to nikako ne pomaze u dnevnom zivotu.
Sava Kovačević – četnik koji se presvukao u partizana pred kraj rata, kao i mnogi ‘oslobodioci’. Unuka njegovog brata Boriše svršavala kad se pojavio Milošević ushićeno klikčući ‘To, budi se zla srpska krv!’, a prva 4 mjeseca agresije na BiH svakodnevno telefonom dojavljivala na Pale informacije o kretanju komšija, navodila granate i sl.
„Partizan je onaj ko je bio partizan, četnik je onaj ko je bio četnik. Mi smo potomci partizana i četnika, ali nemamo nikakvog razloga da nastavljamo tu bitku. Da su živi oni koji su bili četnici i partizani i oni bi se odavno pomirili… Mi smo se pomirili sa svim neprijateljima osim jedni sa drugima. Zato bi bilo najprirodnije da naš praznik bude datum koji ćemo svi obeležavati. Zato bi valjalo izabrati datum kada smo se borili s okupatorom, a ne tukli jedni s drugima“, dssovski je bio jasan Bećković.
U aktuelnoj politici imate primer da su se četnici i partizani pomirili – SPO i LDP, pa sada SNS i SPS.
Vojvode ravnogorske i komandanti proletera.
Opet možemo videti da nije problem u pokretu i zvanju, koliko u samim ljudima.
Када се 1939. стварала бановина Хрватска, кнез намесник Павле дао је
Хрватима велеики део српске територије. И тада се почело са продајом
српске, и са друге стране словеначке земље. И ви и ми смо много
изгубили и ова књига даје могућност да паметна политика направи оно
што давно нисмо направили. Сада је та могућност, јер Југославија се
распала и све треба да почне из оних темеља који су тада били
постављени, и то тако а да се види које су земље имале државност, а то
су са једне стране Србија и Црна Гора, а са друге, Словеначке земље,
па и Далмација, а БиХ до неког степена.
Na saradnju je posebno pozivana „nova jugoslovenska
omladina“. Njoj je propisivana dužnost da nosi „u
duši i srcu ideju o jugoslovenstvu bez premisa, bez znanja o
onom što je bilo, bez uspomene na neugodne časove, bez
znanja da je jednom bilo drugoga podanstva, bez
upoređivanja…“ Isticano je da samo „nov čovek“ može da
bude jugoslovenski nacionalista pa je, stoga, i težište „nove
politike“ preusmereno na omladinu „neogrezlu u partizanstvu
i plemenskoj i verskoj mržnji.“16
Uz stvaranje svesti da sve počinje sa Kraljevim manifestom
od 6. januara 1929. i nastojanjem da se izgradi novi čovek,
ideologija, koju je režim diktature pokušavao da oživotvori,
zagovarala je i svojevrsnu strategiju zaborava. Apsolutni i
potpuni zaborav svega što je prethodilo diktaturi postala je
dužnost i obaveza stanovništva. I dok je prošlost potirana i
zamagljivana, budućnost je idalizovana, što je odlika svake
totalitarne vlasti. Uporedo sa tim išla je i pretnja generala
P. Živkovića:
„Svaki onaj koji posle 4. jula ne bude istinski i odano služio
jugoslovenskoj misli, ko ne bude poštovao državno uređenje i
podupirao sadašnji režim, sam sebi će morati pripisati posledice
svoga ponašanja“.17
Pretnja je bila pouzdan znak da se jugoslovenska ideologija
više ne može dekretirati odozgo i da je režimu neophodno
potrebna aktivna saradnja sviju narodnih slojeva. Bilo je
potrebno organizovati masovnu organizaciju koja bi bespogovorno
realizovala ideje režima.
16 Jugoslovenski dnevnik, 8. i 17. jula te 1. avgusta 1930. godine.
17 Isto, 8. avgusta 1930. godine.
Pomaže Bog i pozdrav svima.Vidite ovako u teškim stradanjima naroda stradali su u ratovima i prvom i drugom svetskom najviše Srbi.Neka je večna čast svim žrtvama.Bilo je i zlih četnika i zlih partizana i odatle zaspočinje sve druge materijalne i duhovne propasti.Narod je ginio masovno,mnoge su kuće spaljene i imanja pokradena,mnogo je kletvi bacano u tas zla doba.Sveštenici i općenito narod je ginio u Crkvama i Manastirima.Zatim je vera Svetosavska odbačena i zavladale su komunističke i druge partije…Ali narod je kasnije dobro živio do Domovinskog rata i od tad do danas sve gore i gore se živi.Treba se moliti za pokojne stradalnike i za sve kojima je nepravda nanešena.Evo nekih od srpskih sveštenomučenika:Sava Gornjokarlovački,Sava Sarajevski,Milan,Slobodan,Đorđe Bogić,Petar Dabrobosanski,mnogi drugi.Držite se predaka i molite se iz dna duše iz dana u dan i da se žrtve nikad ne zaborave.Jer oni koji su zaboravi istoriju ne znaju kud dalje.