Dr Velimir Abramović
Nikola Tesla i spiritizam
Spiritizam kao modni pokret spajanja nauke i onostranog sveta nije zaobišao ni Nikolu Teslu
Pokušavajući da rekonstruišem Teslin društveni život, koji je bio vrlo bogat, njegove veze sa uticajnim ljudima tog vremena, otkrio sam da su mu lični prijatelji bili iz kruga engleskih spiritualista, velikih naučnika koji su pokušavali da naucno dokažu egzistenciju duše umrlih ljudi i posle smrti, egzistenciju duše van tela – spiritizam. To su bili Vilijem Kruks, čovek koji je 1915 – 1918. godine vršio dužnost predsednika Royal Society of England, a još u XIX veku bavio se spiritualizmom kao naučno teorijskim saznanjem i spiritizmom kao tehnikom održavanja kontakata sa umrlim osobama.
Preko 40 godina Kruks je eksperimentisao i neki od čuvenih medijuma bili su opisani u njegovim naučnim radovima, kao što je to Daglas Houm, čovek koji je bio u stanju da telekinetički svira harmoniku, zatim, da levitira i najzad, bio je u mogućnosti da smanjuje težinu tela, za šta postoje mnogi dokazi u Kruksovim eksperimentima. Vilijam Kruks je bio inače eksperimentalni fizičar prvog ranga, poznate Kruksove cevi zapravo su prve katodne cevi, dakle pre Lenardovih i Roendgenovih cevi, zatim izumitelj spintariskopa, sprave za prebrojavanje radioaktivnih čestica u gasovima. Bavio se hemijom i pronašao element Talijum.
Drugi naučnik bio je Oliver Lodž, takođe Teslin prijatelj iz engleskog spiritualističkog kruga koji je kao rektor univerziteta u Glazgovu pisao udžbenike iz fizike koji se i danas smatraju najboljim srednjoškolskim udžbenicima. Oliveru Lodžu sin je poginuo u Prvom svetskom ratu i on je sa njim koristio spiritizam, po sopstvenim rečima održavao je redovnu komunikaciju.
Treći je bio Lord Kelvin, koji se bavio teozofijom i bio uveren da etar postoji. Bili su to Teslini lični prijatelji kao i tri američka predsednika, Teodor Ruzvelt, Vilijam Harding i Vudro Vilson. U svoje vreme Tesla je vrlo često izlazio na naslovnim stranama New York Times-a i ni najmanje nije bio usamljen. Utoliko je neobičnije što je danas u ovakvoj meri zaboravljen. U Srbiji Tesla takodje nije naročito cenjen od stručnih ljudi. Elektrotehnički fakultet u Beogradu nije dao niti jedan doktorat ili magistraturu, pa čak ni diplomski rad, na osnovu proucavanja Teslinog dela.
Ali, Tesline ideje bude mastu na Istoku. Nedavno je u emisiji na drzavnoj ruskoj televiziji, emitovanoj za svih petnaest casovnih zona Rusije, jedan od najvecih ruskih akademika, Ribakov, govorio o tome kako je iskljucivo objasnjenje za Tungusku katastrofu 1908. godine zapravo test Tesline kule Vardenklif izgrađene na Long Ajlendu, koja je bila u stanju da celokupnu planetu zemlju uhvati u rezonantno kolo, jer je tako bila i konstruisana. Ruski naučni novinar Pravdivcev otišao je u kongresnu bibilioteku u Vašington i pronašao podatak da je Tesla poslao u martu 1908. godine svog asistenta Šerfa u Kongresnu biblioteku u Vašington da trebuje detaljne karte Sibira, posebno Tunguzije, a eksplozija se dogodila 30. jula u sedam sati i sedam minuta i uzrok je do danas ostao nepoznat iako su Rusi detaljno ispitivali mesto navodnog udara komete ili ledenog meteorita ili kako je to Pjotr Leonidevič Kapica pretpostavio vrlo malog parčenceta anti-materije koje je uspelo da prođe kroz atmosferu.
Početkom XX veka sa razvojem kvantne mehanike i relativističke teorije Tesla je na izvestan način izašao iz fokusa zvanične svetske nauke i praktično je preostalih 38 godina (1905-1943) do smrti u Njujorku, radio u potpunoj usamljenosti razvijajuci sopstvenu teoriju materije, sopstvenu teoriju prostora, i vremena i onoga što je on, po Aristotelu, zvao – luminoferozni etar, dakle, prameterije, materie prima iz koje nastaje sva druga ’teška masa’.
U međuvremenu odbio je poziv i Lenjina i Staljina da ode da radi u Sovjetski Savez, gde su mu nudili bajkovite uslove, a nije održavao naučne kontakte ni sa Srbijom jer tu nauka prosto nije bila na tom nivou da bi joj Tesla bio od pomoći.
Redovni član srpske akademije nauka postao je tek sa punih osamdeset godina (1937) na predlog Đorđa Stanojevića i to tek posle trećeg glasanja. Ali, Tesla za to nije mario, iz jednostavnog razloga što je bio ne izvan politike i izvan društva, nego iznad njih. Nije se interesovao za bilo kakve počasti ili slavu koju bi mu donelo priznanje njegovog istorijskog rada.
Istražujući obiman materijal koji je Robert Uth prikupio za film o Tesli i koji nažalost zbog intervencije televizije SBS koja je otkupila film i poslala svog montažera da izbaci sav relevantan materijal iz konačne verzije – nije ušao u ono sto je došlo do publike, otkrio sam da je 1942. godine u jesen, dakle svega nekoliko meseci pred smrt, Tesla napisao predgovor za knjigu tadašnjeg potpredsednika Amerike, Ruzveltovog potpredsednika, Henrija Volasa, koji je bio levičarskih uverenja i koji je napisao knjigu The Age of The small man (Doba malog čoveka).
Pošao sam tim tragom i otkrio da je Henri Volas 1934. godine bio ministar poljoprivrede Amerike, što je u Americi velika funkcija i da je tada bio učenik cuvenog ruskog misticnog slikara Nikolaja Reriha, jednog od osnivača Ruskog kosmizma i vrlo visokog teozofa. Vazan je podatak da su Rerih, ezoterik masonske provenijencije i ministar Henri Volas, 1934. i 1935. godine zajedno putovali Mongolijom, Srednjom Azijom i stigli čak do Mandžurije u Kini, jer je Rerih pokušavao da osnuje sopstvenu državu od Tibeta, Mongolije i delova Altaja, kao i delova starih Himalajskih kraljevstava. Ovo mu nije uspelo zbog Staljinove intervencije kod Ruzvelta koji je Rerihu ukinuo podršku za taj poduhvat. Međutim, kao mističnu odmazdu, Nikolaj Rerih je Henriju Volasu predložio da se promeni revers dolara, dakle, da se na dolar unese crtež piramide sa svevidećim okom, veliki pečat SAD kao i drugi znaci koji se i danas tu nalaze. Do 1934. na reversu novčanice od jednog dolaru je pisalo samo ’one’. Za knjigu Rerihovog učenika Volasa, Tesla piše pogovor. Kako se to desilo, to nisam uspeo tačno da utvrdim, ali pretpostavljam da je ta veza išla dvostruko, preko ruskog masona Paje Radosavljevića i američkog masona i Teslinog sestrića – Save Kosanovića, koji je na kraju čitavu Teslinu zaostavštinu preneo kao lično nasleđe, dakle, kao sopstvenu imovinu u Srbiju i na taj način lišio Ameriku njenog tehničkog osnivača.
Iako je bio građanin Amerike od 1884. godine, po Teslinoj smrti 1943.g, njegovi naučni radovi smešteni su u Biro za imovinu stranaca. Ovo zvuči besmisleno kada se zna da Tesla rođen1856. godine u državi Austriji, u delu naseljenom Srbima, dakle u državi koja 1943. godine nije postojala u istom obliku i nije imala istu teritoriju. Čudnim prebacivanjem Tesline imovine u biro za strance legalizovan je inace ilegalni transfer njegovih stvari u Beograd.
Sam Sava Kosanović radio je u diplomatiji kraljevine Jugoslavije a zatim se približio Titu i partizanima i kasnije bio i ambasador Titov u Americi i takođe Ministar spoljnih poslova. Sava Kosanović je aktivno pripadao organizaciji Američkih masona i čak je sačuvan njegov govor u masonskoj loži u Koloradu, i nalazi se danas u Teslinom muzeju. Poznato je da su Henri Volas i Sava Kosanović napisali tekst Tesline podrške Titu, koji je Tesla samo neznatno redigovao i zatim potpisao. U to vreme direktor FBI bio je čuveni Edgar Huver kome je Henri Volas bio neposredni predpostavljeni. I Sava Kosanović takođe je radio za FBI i kao takav je postao član Titove zapadne grupe za podršku. U tenutku Tesline smrti koja je bila u periodu od 5-7 januara 1943. godine Sava Kosanović nije kontaktirao Teslu. Zašto?
On je 5-og januara pošao u hotel New Yorker kod Tesle, međutim, zaustavila ga je policija na ulici i tražila mu dokumenta. Imao dokumenta, ali agenti su rekli da ona nisu u redu i da moraju da ih provere i odveli su Kosanovica u pritvor iz koga je pušten 7-og januara ujutru. Iz zatvora, Kosanović je otišao u svoj hotel da se istušira s namerom da odmah posle toga ode kod Tesle. Dok se tuširao, stekao je gosta, Mirka Markovića, takođe zanimljivu ličnost, generala koji je kasnije završio i kao staljinista na Golom otoku, a u to vreme je u Pitsburgu bio glavni urednik lista Slobodna Reč, koji je finansirala Kominterna. On je neočekivano, verovatno po nalogu, doputovao iz Pitsburga avionom u Njujork, i tako se desilo da zajednički Sava Kosanović i Mirko Marković odu u Teslin hotel. Tamo su već zatekli policiju koja je fotografisala Teslinu sobu, ali i sve Tesline stvari, još uvek netaknute. Tesla je imao apartman u kome je u jednoj sobi bila njegova labaratorija a u drugoj je spavao radio teorijski. U labaratoriji je bilo mnogo prototipova raznih aparata. Na očigled Mirka Markovića i Save Kosanovića došla su tri manja vozila iz Pentagona i sve aparate iz sobe su odneli vojnici a takođe i tehničke crteže koji su bili A3 formata i veći i nalazili se u spavaćoj sobi u velikom namenskom ormanu.
Taj mozda i najvažniji deo zaostavštine nikada nije došao u Beograd. Moja pretpostavka je da ako je neko hteo da nastavi Teslin rad i posle njegove smrti, onda je naravno idealno bilo da se kompletno njegovo naučno nasleđe zvanično prebaci na mesto na kome će ono biti sahranjeno bolje nego Titanik na dnu okeana. Jer niko se posle 1952.g., uključujući naš Elektrotehnički fakultet, Akademiju nauka, pa čak i slobodne istraživače nije ozbiljno bavio arhivom. Od 1956. godine do danas ta arhiva je još uvek nesređena i nedostupna javnosti u celini, na zahtev se stalno izdaju jedna te ista poznata dokumenta i tako je vec decenijama.
Pomenuti Mirko Marković koji se tako iznenadno umešao u stvari Teslinog nasleđa takođe je veoma čudna ličnost. Prijatelj Hemingveja, još iz Španskog građanskog rata, gde je bio komandant „Americke internacionalne brigade Džordž Vašington“, pri kojoj je Hemingvej bio ratni dopisnik, i posle je odlazio na Kubu kod Hemingveja. Kada se vratio u Beograd, Tito ga je konfinirao na Goli otok. Po odsluženoj kazni bio je profesor političke ekonomije na Pravnom fakultetu sve do smrti i ostavio zanimljive memoare.
Nastaviće se …
. . .
Treći deo texta o Nikoli Tesli
.
Na ovom Blogu se moglo procitati lijepih stvari na pocetku, a iskreno sam se radovao i clancima o Tesli. Sad citam ove komentare pa mi nije jasno gdje ovo sve vodi: masonerija, svjetske zavjere, ezoterija…
Moram priznati da me fascinira cinjenica da se covjeku koji je ostavio toliko prakticnih pronalazaka pripisuje toliko toga sto sa ovozemaljskim nema nikakve veze. Pitam se da li je to samo zato jer je u pitanju Tesla, Srbin?
Mocart je u svoje vrijeme bio cudo od djeteta, genije koji nam je ostavio fantasticna djela, koja su sa duhovnim po mom misljenju puno vise povezana nego Teslina, a opet, nikad nisam imao priliku da cujem od nekog austrijanca price o Mocartovoj povezanosti sa okultistima, masonima, iluminatima, a bilo ih je sigurno i u njegovo vrijeme.
Srecni vam predstojeci praznici.
Istoriji nepoznat becki mason je Mocartu narucio Requiem, nakon cega su ga otrovali sampanjcem…..Zasto? Jer je Mocart otkrio masonske tajne u operi Carobna frula…bacen je u neku zajednicku grobnicu za siromahe, tako da se i ne zna gde je zaista sahranjen, i ako najznacajniji dvorski muzicar svog vremena…
@Saturnu, i ostalima
Postovana Saturna, bas mi se dopada vasa nedoumica. Ostavlja mogucnost da se i profesor Abramovic uvrsti u genije. Slozicu se sa vama da to nije nemoguce. Ipak, mislila sam na Teslu. Moj komentar se nije nadovezao na vasa caskanja, koja tkdj. postujem, vec na samu temu. Altruizam je uvek dobrodosao. Zato mi ne zamerite na opsirnim mislima. Iz najboljih namera sam ih podelila sa vama. Jedna tako ozbiljna stvar ne bi trebalo da zavrsi u zanru zute stampe.
Osuda na koju sam mislila je uglavnom implicitna i vesto utopljena u siteme koji nam se plasiraju iz uskovidnih akademskih okvira. Mislila sam tkdj. na neke koji se ovde sporadicno pojavljuju, kao i one koji ovu temu prate na nekim drugim nivoima ili sa nekih drugih polozaja. Kao sto znate, postoje oni koji odlucuju o afirmaciji, kvalifikovanosti nekog istrazivaca. Njegovo znanje se tu sagledava sa aspekta onoga sto se ocekuje da se cuje, da ne kazem, onoga sto nece uzdrmati njihove „cvrsto“ zasnovane naucne temelje. Ukoliko im njegova otkrica idu u prilog, on ce biti za njih sjajan, a ako ne, potrudice se da ga sto pre ucutkaju. Potencijalno rusenje tog „divnog“ naucnog zdanja, koje bi bilo oslobadjajuce, za one koji hoce da stvar drze u svojim rukama bilo bi,naravno, pogubno. Jer se sa istinom manipulise. Zasto bi se inace Tesline ideje cuvale od javnosti? Cak i po cenu uskracivanja sveta za sustinski dobre ideje, koje bi svetu donele mir, prirodi vratile harmoniju, oni zarad moci istinu drze zakljucanu. Nisu tu u pitanju masoni, nego svi mi. Kada bi se svi mi, kao civilizacija, osvestili, probudili, oslobodili kaveza koje skoro i da ne uocavamo, istina bi nam se sama otkrila. Jer, kako je to razumevam, spoznaja istine zavisi od nase spremnosti da se za nju otvorimo. Istine? Jedne, a mnogostruke, prisutne u svakom delicu svega sto jeste. A jeste i ono za sta ne znamo da jeste. Treba dati sansu da se cuju oni koji se bore za obznanjivanje skrivanog znanja, upravo zato sto je prilika za to tako retka. Nazalost, kada se javi neko od tih boraca, biva proglasen za ludaka, masona, sektasa… Umesto da bude hvaljen i podrzavan. Moramo otvoriti oci i boriti se za ideje koje bi ovu civilizaciju mogle zaista da unaprede, a ne za one koje je uporno, na nase oci, vode u propast. Zato je vazno ostati pozitivan, neogrezao u dogme, biti pun ljubavi i vere. A tada ni nada nece biti vise Pandorina zaostavstina, vec smisleno iscekivanje sopstvenih rezultata. Sa iskrenom nadom da vas nisam opet ugnjavila, puno pozdrava…
@ Milanu i ostalima
Slazem se sa vama! Bas je to lepo receno- lepota ljubavi. Eh, kad bi smo uvek imali u vidu tu nasu tananu prirodu, tu carobnu jednolikost! Mozda nas bas pluralitet misljenja, kao sto rekoste, kontradiktorno, cak paradoksalno, dovede do iste tacke. Jer nije tu misljenje najvaznije vec osvescivanje. Ukoliko, naravno, tezimo opstanku i sreci…sto bi bilo potpuno prirodno. A sta moze biti lepse od ljubavi? Ona je lepa per se. Pa mi JESMO LJUBAV. Ne smemo to da zaboravimo! U skladu sa svim sto jeste… Nema potrebe za razdorima poteklim iz sujete, sebicnosti, gramzivosti. Upropaste nam nasu lepu planeticu. Hajde bolje da pokusamo da cujemo sta bi nam Tesla rekao. Njegove ideje bi nas vratile na te frekvencije na kojima treba da budemo, na kojima bi smo bili uskladjeni sa prirodom, sa sobom, jedni sa drugima. E ono JEDNO koje jesmo, bi tako doslo do reci. Zar to nije divno… Eh,ali sve pocinje od pojedinca, pa svih nas zajedno… Zato, vratimo se na LJUBAV. Ona ce nam dovesti i istinu. Posto je u ljubavi beskrajna sloboda, i istina je zahteva. Zato, budimo otvoreni za lepse mogucnosti!
To je ono sto ja mislim, zeleci dobro ovom svetu koji srlja u bezdan, sa nadom da je jedan lepsi svet na pomolu. A svi mi ga cinimo…
Puno pozdrava i ljubavi svima
@ Sladjana
Mladi ste , jos ima u Vama zanosa koji se povodi za ljudima koji deluju kao da imaju znanja o nekim stvarima samo zato sto baratju velikom kolicinom podataka i jos vecom bobmbasticnih poluistina,a ispred imena imaju i dr, mr. ili prof. Vremenom cete nauciti da titule nista ne znace,kao ni funkcije . Mislim na prof,Abramovica, naravno, koji nikako ne moze biti genije.Genije je uvek stvaralac, ne tumac i prepisivac.Ma niste me ugnjavili svojim razmisljanjima , naprotiv, samo sam se u jednom trenutku umorila od ove rasprave.
Jednostavno je pogresan covek pisao o Tesli i polemisao sa nama, izazvao je previse negativne energije.Desava se to ponekad, i nema nikakve veze sa Teslom,koji jeste veliki naucnik i genije.
[…] Drugi tekst o Nikoli Tesli […]
Eto ti sad, masoni ubise i Mocarta :)
@A-SA
Procitajte Mocartovu biografiju, pa cete i sami zakljuciti sto i ja….za Abramovica sam cuo da nije mason, nego jezuita koji se pravi mason, on je iz jezuitskog odeljenja za dezinformacije…on ise sluze bezocnim lazima sazidanim na golim istinama…
[…] Drugi tekst o Nikoli Tesli decembar 17th, 2009 in Nauka, Čovek | tags: genije, muzej, Nauka, Nikola Tesla, zaostavština […]
Velimire dali postoji igdje u teslinim spisima ikakva poruka za covjeka po imenu 555
Dragi Ali,
zaista nisam u Teslinim spisima naisao na neposrednu poruku za čoveku 555…
Ako vam je od pomoći, šaljem Vam poruku sa 555. stranice mojih spisa o Etru i Vremenu:
Nikola Tesla je otkrio i koristio fundamentalni zakon koji pobudjuje potencijalne delove etra, i.e. zakon koji struktuira originalno beskonačan i kompaktan (apsolutno homogen) etar. Radi se o principu osamostaljivanja delova u beskonačnoj celini jedinstevenog fizičkog continuum-a (u današnjoj naučnoj upotrebi je više pojmova koji svi znače istu fizičku pojavu: nula, kontinum, kontinuitet, etar, beskonačnost, celina, Elejsko Biće, Euklidova tačka, vakum.
Delovi kontinum-a nastaju po posebnom algoritmu koji ih izdvaja tako da ne napuštaju celinu, tj. beskraj, i oni su to što nazivamo elektromagnetnim entitetima ili klasično – svetlost. Iz pretpostavke kontinualnosti etera, osnovnog kosmičkog medijuma, sledi ne samo da je centar kosmosa svuda, tj. neodredjen već sledi i to da zakon njegovog struktuiranja mora biti podudaran sa zakonom koji definiše relacije tačaka na homocentričnim sferama. (Ovde nije moguće ulaziti u dublju analizu tog zakona čija suština zahteva upotrebu jezika filozofske ontologije i matematike. Nije poznato da je Tesla svoju teoriju dovršio i iskazao u ovom obliku, ali je ostavio nekoliko aparata koji rade na savremenoj fizici potpuno nedokučivim principima. Reč je o etarskom generatoru, tj. elektromagnetskoj kugli na uvek istom elektro-potencijalu bez obzira na izvod, tj. odliv energije, zatim o asinhronom motoru koji radi na gravitacione talase planeta sunčevog sistema (motor sam počinje sa radom u izvesno doba godine, reagujući na odredjenu konstelaciju planeta i isto tako staje kada mu istekne rezonantni interval vremena). Osim ovoga, Tesla je ostavio i “lebdilicu”, metalni disk sa antigravitacionim svojstvima, koji levitira na visini koja zavisi od jačine gravitacije na datom terenu.)Etarski medijum beskonačan je u svim pravcima, ima jednu jedinu karakteristiku – r (radius) koji (po sfernom zakonu) useca sferne delove u kontinuum, delove čije su površine diskontinualne, odnosno punktualne.Delovi struktuiranog etera mogu biti sinhroni, odnosno rezonantni, i asinhroni. U prvom slučaju dolazi do kondenzovanja subatomskih čestica kao što su elektroni, protoni i neutroni. Ove čestice nastaju rezonantnom sintezom fotona po istim principima po kojima se i sami fotoni osamostaljuju kao posebni entiteti u eteru. Asinhroni delovi etera, dakle, nerezonantni, jesu prostor u kome rezonantni fotoni grade materiju.