Redakcija Bloga
* * *
Jedna velika Srpska poziciona stranka je uradila ispitivanje javnog mnenja gradjana i njihovih glasača kako bi našli ključne stavke mišljenja, ne bi li nastavili da vladaju i dalje. Dobili su interesantne rezultate a mi objavljujemo par činjenica iz njihovog istraživanja, rezultate koji se odnose na stav gradjana prema ekonomiji i zaposlenju.
Želimo da vam pokažemo stvarnu Srpsku statistiku, bez ulepšavanja u medijima.
I da vam predočimo da naši političari i naša vlast zna kakvo je stanje i mišljenje njihovih podanika, ali da to zapravo nama ništa ne znači.
.
Šta kažu Srbi početkom 2010 godine o ekonomiji i poslu
.
Gradjani su za:
68% za socijalizam
8% za kapitalizam
24% neutralni
.
Država brine o:
72% poslodavcima
3,5% radnicima
24,5% su neopredeljeni
.
Šta je za radnike bolje:
74% država
7% privatnik
8% isto
9% nezna
. . .
Nesrećno raspolućeno biće našeg naroda!!
1. Naravno da su većinom za „socijalizam“, pogotovo oni koji „pamte Tita“. Kao i većina ostatka normalnog sveta na kugli zemaljskoj, koja je usred suočenja sa nakaznošću onoga što je ostalo od pojma „kapitalizam“. Ovi pojmovi moraju stajati pod navodnicima jer su potpuno izgubili prvobitno značenje, a novo im nije dato.
2. Naša država brine o NN licima: Nekim Neimenovanim poslodavcima (malo njih, al’ moraju), i Neki Nesrećnim radicima (mnogo njih, al’ mora se). Inače je nesposobna da se stara i o samoj sebi, a kamoli o narodu!
3. Verovatno se odnosi na pitanje „gde biste se radije zaposlili“? Satiričar se nekad zavitlavao da će „u komunizmu svi živeti u Beogradu“. Nije bio Crnogorac, inače bi napisao i da će „svi raditi u državnu službu“.
Ovo sve podseca na vreme pred crvenu Oktobarsku revoluciju. Bahati kapitalisti i siromasni proelterijat. Jedino sto smo mi sami krivi sto nismo na vreme napravili Francusku revoluciju i postavili politicare i drzavnike koji ce da brinu o narodu a ne da od njega otimaju. Hocu i ja u drzavnu sluzbu da delim jelke i borove!!!
Ovi podaci su ocena (ne)uspeha srpske vlasti.
Sigurno je da srednja i starija generaciju da imaju priliku da se vrate nazad u prošlo vreme od pre 2 decenije, odmah bi klimnuli glavom bez mnogo razmišljanja. Dok Evropa ide napred i njihova društva osvajaju sve veće slobode i više imaju blagostanja, mi smo u suprotnom smeru, barem za većinu stanovništva. Baš je to apsurdno, zar ne?
Osnovna uloga države (u ekonomiji) je da omogući uslove za poslovanje,
(a ne da se bavi biznisom (PKB)) i da kontroliše zakonitost poslovanja.
Dakle: uslovi i kontrola. To našadržava (političari) ne radi, na žalost.
Tranzicija u Srbiji nije izgleda bila prijatna cim gradjani imaju romantican pogled na blisku komunisticku proslost. Zasto tako ne misle Cesi, Slovaci, Poljaci, Madjari, Slovenci, zemlje bliske Srbiji.
Kako su dosli do ovih podataka? koja metoda, koliki uzorak, koja stranka? Na osnovu cega da verujemo u ove tvrdnje? Zanimljive su informacije ali mogu biti i dezinformacije.
Komentar zaslužuje prvi podatak – podsećanje na dobre strane socijalizma. Ali ne treba se baviti terminom, jer je svaki sistem bio zloupotrebljen bilo da se zove socijalizam, komunizam, kapitalizam ili nekako drugačije. Posmatrajmo samo rezultate jer su jedino oni bitni. Ne treba mi demokratija koja ima sve odlike diktature, niti diktatura koja se predstavlja demokratijom. Daleko je prethodni sistem bio od idealnog, ali se ipak u njemu kvalitetnije živelo. Bili smo slobodniji, obrazovaniji, zdravstveno zbrinutiji, materijalno uravnoteženiji, poštovaniji. Možda nismo smeli baš otvoreno da psujemo „drugove“, ali sa ove vremenske distance očigledno je da to nije smisao demokratije. Sada smo u demokratskom društvu koje se nalazi na začelju čovečanstva po slobodi medija, po korupciji, po društvenom proizvodu, po izvozu, po standardu gradjana, i svim ostalim tekovinama koje čine kvalitet života. Živimo u sekularnoj državi – republici, koja na grbu ima krunu i ima himnu „bože pravde“. Jadno i besprizorno.
@ brankomix
Podatke smo dobili od poznanika, koji je insider u jednoj od vodećih partija u Srbiji. Napomenućemo da je partija tehnokratsko menadžerski orijentisana, pa su i pristupili istraživanju životnih stilova birača i njihovim vrednosnim stavovima. Istraživanje je radjeno na reprezentativnom uzorku, i radila ga je istraživačka agencija, to je sve što bi mogli detaljnije da vam kažemo.
Svakako da ni ovaj naš komentar nije pouzdan, ali znate kako je to kada dobijate informacije koje se inače ne dele i ne objavljuju. Preostaje vam da nam ili verujete ili odbacite podatke.
8 % kapitalizam
joj.
Prema nedavnom istraživanju Studentske Unije Srbije, 27, 7 % studenata planira da ode iz zemlje kad završi fakultet.
Milica Svim Vernicima nek je srecan Vaskrs , NEK HRISTOS VASKRESE ISRECU I ZDRAVLJE IM DONESE.A oni koji imaju i neznaju sta imaju ,nek se zapitaju za one koji danas nisu mozda imali ne za Uskrsnje jaje da kupe.