HEMOROIDI I UVEĆANJE ŠULJEVA
Šta su to hemoroidi, kako nastaju i kako se leče šuljevi. Spoljašnji i unutrašnji hemoroidi – uvećanje, otok, bol, svrab krvavljenje i krv u stolici
Još je Hipokrat lečio hemoroide u antičko vreme, ali zbog današnjeg načina života i ishrane, hemoroidi se smatraju savremenom bolešću. Broj osoba sa hemoroidalnim tegobama je u porastu.
Predpostavlja se da oko 70% osoba starosti preko 30 godina ima neki od simptoma hemoroidalne bolesti. Možemo reći da skoro svaka četvrta odrasla osoba boluje od ove bolesti.
Hemoroidi predstavljaju bolest samo kada daju simptome. Inače, hemoroidi predstavljaju normalnu anatomsku strukturu i, ispunjeni krvlju, imaju svoju funkciju u očuvanju kontinencije (zadržavanju gasova i tečne stolice).
Takođe, tokom pražnjenja, prilikom napinjanja, pune se krvlju i spuštaju u gornji deo analnog (čmarnog) kanala time ga štiteći od mehaničkih povreda. Anatomski njih čine arteriovenske anastomoze (komunikacije arteriola i venula).
Endogeni (unutrašnji-iz samog organizma) razlog nastanka bolesti nalazi se u hiperplaziji (povećanju) unutrašnjeg venskog spleta i slabosti vezivnog tkiva zida vena. Česti zatvor stolice, dugo sedenje u toaletu, naprezanje (kao kod dizanja tegova) i gojaznost su faktori koji doprinose pojavi bolesti.
Pojavi hemoroidalnih tegoba doprinose i nasledni faktori, ishrana, zanimanje, klima, psihički problemi, endokrine (hormonske) promene, neki lekovi, infekcije, trudnoća, slaba fizička aktivnost, zatvor, dugotrajna upotreba sredstava za čišćenje (laksativa).
Najčešći simptomi hemoroidalne bolesti su svrab, bol, krvarenje i ispadanje.
Prema težini tegoba ocenjuje se stadijum bolesti i način lečenja:
I STADIJUM – hemoroidi ponekad krvare i svrbe. Ne mogu se dijagnostikovati bez anoskopskog (endoskopskog ) pregleda odgovarajućim instrumentom. Krvarenje je u vidu svetlo crvene krvi iz anusa, obično na kraju stolice koja može biti i poprskana svežom krvlju. Krvarenje može biti i na početku i u toku pražnjenja a ponekad može biti i u tankom mlazu.
II STADIJUM – hemoroidi krvare i postoji manji prolaps čvorova (ispadanje hemoroida) ali on spontano nestaje. Za njihovu dijagnostiku je takođe neophodan anoskopski pregled čmara, tj oni se ne mogu napipati pri digitorektalnom pregledu. Ponekad hronično krvarenje može dovesti do ozbiljne anemije (malokrvnosti).
III STADIJUM – hemoroidi prolabiraju, ispadaju, i za njihovo vraćanje je potrebna manuelna pomoć, ili se oni spontano povuku tek u toku spavanja. I oni krvare.
IV STADIJUM – predstavlja poslednji i jako bolan stadijum bolesti. Hemoroidalni čvorovi su stalno prolabirani (van čmarnog kanala), a zbog izraženog venskog zastoja (edema i tromboze) ne mogu se vratiti.
Unutrašnji i spoljašnji hemoroidi
Postoje unutrašnji i spoljašnji hemoroidi. Granicu izmedju njih čini takozvana zupčasta linija koja se nalazi na 1,5-2 cm od analne ivice. Unutrašnji hemoroidi se nalaze iznad ove linije.
Spoljašnji hemoroidi se nalaze ispod zupčaste linije, u analnom kanalu, ispod tanke analne kože koja je bogata nervnim završecima.
Unutrašnji hemoroidi su najčešći razlog svežeg krvarenja iz anusa, ali, uvek treba razmotriti i druge bolesti koje se manifestuju krvarenjem. Tu treba pre svega misliti na maligne bolesti anorektuma (završnog dela debelog creva).
Zbog toga, kod svih bolesnika sa hemoroidalnom bolešću i hemoroidalnim tegobama, treba uraditi digitorektalni pregled i rektoskopiju (endoskopski pregled), a kod onih starijih od 50 godina i kolonoskopiju (endoskopski pregled debelog creva aparatom sa optikom).
Spoljašnji hemoroidi su manje važni od unutrašnjih, ali su češći razlog tegoba. Najčešći razlog njihovog nastanka su trudnoća, zatvor, dugo sedenje pri pražnjenju, neodgovarajuća ishrana (suva hrana, začinjena hrana, manji unos žitarica). Najčešći simptom je posledica komplikacije u vidu njihove tromboze. Hemoroidi su bolni, napeti i vide se plavičasti čvororvi različite veličine ispod kože anoderma.
Tromboza obično nastaje posle iznenadnog povećanja venskog pritiska (posle podizanja tereta, kašljanja, napinjanja pri pražnjenju, porođaju). Mogu postojati nezavisno od unutrašnjih hemoroida.
Bolovi su najjači kada se tromb stvara i postepeno prolaze kako se edem smanjuje. Može doći do spontane rupture (pucanja) vene sa izbacivanjem tromba, što je praćeno krvarenjem. Ukoliko ne dolazi do spontanog povlačenja tromboze, može se uraditi hirurška evakuacija tromba i ekscizija čvora.
Po povlačenju otečenih hemoroida zaostaju kožni nabori koji predstavljaju samo estetski problem i koje u ordinaciji Proktomed lako uklanjamo.
Hemoroidi ne zahtevaju lečenje sve dok ne daju tegobe. Različiti su i mnogobrojni načini lečenja. U početku treba uvek konzervativno lečiti hemoroide – BioHemor krema i BioHemor kapi, a operaciju rezervisati samo za teže slučajeve i one koji ne reaguju na konzervativno lečenje. Pre svega treba obezbediti redovnu i meku stolicu (odgovarajućom ishranom sa dosta tečnosti, voća i povrća, mekinja, i laksativima ).
Treba izbegavati suvu hranu, mesne prerađevine, masnu hranu, začine, biber, sirće, senf, ljutu hranu. Primena masti i čepića ne leči bolest, ali olakšava tegobe.
I i II stadijum bolesti se leče sklerozacijom, koja je najstarija metoda, a podrazumeva ubrizgavanje 5% rastvora Fenola submukozno. Vrlo je uspešna u zaustavljanju krvarenja iz hemoroida.
Druga, novija metoda, posebno efikasna za hemoroide koji prolabiraju, je postavljanje elastičnih ligatura po Baronu. U jednoj seansi se podvezuje do tri čvora. Čvor nekrotiše i u roku od 7-10 dana sam otpada. Sledeći čvor se podvezuje za oko mesec dana.
III stadijum se leči kombinacijom navedenih metoda i antihemoroidalnih lekova i supozitorija (čepića).
IV stadijum se leči operacijom. Za olakšanje akutnih tegoba mogu pomoći tople, mlake, kupke i oblozi od kamilice ili Rivanola. Hirurško lečenje, ako je dobro indikovano i tehnički dobro urađeno, predstavlja odličan način lečenja. U najširoj upotrebi je hemoroidektiomija po metodi Miligan-Morgan.
Operacija podrazumeva uklanjanje samo izmenjenih čvorova, pa ono što mnogi nazivaju recidivom (ponovnom pojavom ) bolesti, nije to u pravom smislu reči. Naime, preostali čvorovi mogu posle nekog vremena, najčešće posle više godina, da daju tegobe.
Brojne su druge metode lečenja, sa promenljivim rezultatima; laser koagulacija, ligasure hemoroidektomija, doplerski navođeno podvezivanje arterije (THD), koagulacija radio talasima, staplerska hemoroidektomija. Sve ove metode imaju dobre rezultate kada su dobro indikovane i pravilno izvedene.
Većina osoba sa krvarenjem ili bolovima u čmaru, iz raznih razloga, ne odlazi na pregled lekaru, već na svoju ruku uzima razne preparate za lečenje hemoroida. U većini slučajeva navedene tegobe jesu izazvane hemoroidima, i lečenje je kako kad uspešno, ali ima bolesti koje daju slične tegobe, ali je njihova priroda i lečenje drugačije.
To su pre svega analne fisure (ragade), abscesi (čirevi), perianalne fistule, kondilomi, ekcemi.
Posebno treba misliti na sve učestalije karcinome debelog creva, koji mogu dati slične tegobe, pa se sa pravovremenim lečenjem može zakasniti. Najveća je greška pripisivati navedene tegobe hemoroidima a bez prethodnog pregleda.
NE LEČITI SE SAMOINICIJATIVNO BEZ PRETHODNO ADEKVATNO POSTAVLJENE DIJAGNOZE!
Dr Milena Šćepanović
Proktološki pregled hemoroida: Ako vam je potreban proktološki pregled u Beogradu i pregled analnog kanala, ako vas boli stomak, ako imate probleme sa stolicom, krv u stolici, bol ili svrab u čmaru, bole vas hemoroidi, naglo mršavite, napipavate izrasline na čmaru, onda možete zakazati proktološki pregled ili intervenciju kod Dr Milene Šćepanović našeg vodećeg proktologa.
Termine pregleda ili intervenciju na hemoroidima (stavljanje gumica, podvezivanje, sklerozacija, operacija hemoroida) možete zakazati u u proktološkoj hirurškoj ordinaciji ProktoMed, ulica Mileševska 63, na Crvenom Krstu, Beograd, na sledeće telefone:
Bez mnogo čekanja i stajanja u redovima, u sjajnim uslovima, dobićete pregled savesnog i ozbiljnog lekara i preporuku za terapiju. Savremena infrastruktura, oprema, stručnost medicinskog osoblja i naš proktolog pružiće vam maksimalnu pažnju i posvećenost vašem zdravlju.
Postovani,
usled problema sa hemoroidima(imam 25 god), sam isao na pregled kod proktologa, pregled nije bio nista niti bolan niti strasan kao sto sam mislio, naime, doktor mi je preslusao stomak stetoskopom, prepipao stomak, pogledao jezik i naravno proverio prstom da nemam i unutrasnjih(hvala Bogu njih nemam), tako da svi ljudi koji imaju strah od toga neka za svoje dobro odu na pregled i rasciste sve nedoumice sa hemoroidima.
Pitanje za doktorku je sledece: :)
Da li je moguce pojavljivanje vise od 1 spoljnog hemoroida? jako puno sedim pa me to interesuje. Mozete li mi reci kako da znam kada da mazem Faktu mast, tj kada da je mazem , kada osetim bolove, krvarim…? Desi mi se da 1, 2 dana u 3 meseca vidim malo krvi na wc papiru, jako malo, tanka linijica sveze krvi, nemam je u stolici, a to se uvek desi kada imam tvrdu stolicu i kada ne idem dan, dva u toalet. Treba li se toga bojati? Doktor na pregledu mi je rekao da on svemu ovome ne bi davao znacaja ali da se hranim pravilnije i da sto manje sedim. Molim Vas doktorka da ako mozete da mi date neki savet kako bih mozda totalno uklonio taj spoljni hemoroid, neki biljni preparat, tablete da se to skroz povuce?
Unapred Vam hvala.
Pozdrav.
Poštovani Panto,
tegobe koje imate ne moraju biti od hemoroida, pogotovu ne od spoljašnjih. Posle tvrde stolice uobičajeno je da se malo pocepa koža oko čmara i tako dođe do pojave manje količine krvi. Za tako nešto dovoljna je regulacija stolice i lokalna upotreba kantarion ulja.
Spoljašnji hemoroidi se relativno lako napipaju kao čvorići oko čmara i ako su veći, najčešće su i bolni. Moguće je da neko ima u isto vreme dva, pa i tri spoljašnja hemoroida. Kada ih napipate, možete koristiti neku od mnogih antihemoroidalnih masti, 15-20 dana, za koje vreme se oni obično povuku (pod uslovom da ste obavili proktološki pregled i da vam jesu konstatovani hemoroidi, što kod vas jeste slučaj). Ako se ne povuku, možete koristiti antihemoroidalne tablete (Phlebodia npr.). Za trajno povlačenje hemoroidalnih čvorova potrebna je korekcija ishrane i aktivan život, kao što vam je i vaš lekar savetovao.
Postovana doktorka,
Bio sam stvarno na pregledu kod proktologa, isao sam u privatnu ordinaciju Cvjetkovic u Novom Sadu. Samo mi je ostalo par pitanja koje nisam razjasnio zato sam Vam poslao mejl. Jedan hemoroid mi se bas vidi, mogu da ga napipam i nekada mi je manji a nekada veci, ali mi to nekako vise lici na neki visak koze, nije modroplave boje neko boje koze, mada mi je proktolog rekao da jos ne bi davao znacaja svemu ovome ali zelim na vreme da to zalecim da mi se problemi ne bi uvecali.Citao sam mnogo tema u vezi hemoroida i cak sam procitao par puta da su nekima pomogle suve smokve ili sljive potopljene u vodu pomagale do te mere da su im se skroz povukli hemoroidi i da im se vise ne vracaju, pa Vas ja molim da mi date tako neki „prirodni“ recept ukoliko ne moze da mi skodi.Hvala Vam na brzom odgovoru i saradnji, mislim da govorim u ime svih ljudi ovde da ste sjajni. :) Veliki pozdrav.
Postavana doktorka,
Uvek nesto zaboravim da pitam, izvinite na uznemiravanju. Recite mi da li hemoroidi moraju kad tad da predju u veci stadijum ili oni mogu da se odrze u postojecem stanju ukoliko se pije dosta tecnosti, ako se pravilno hranim, ukoliko vezbam pomalo, ukoliko se s vremena na vreme maze neka krema? Da li se oni uvek moraju pogorsati i da li oni uvek moraju boleti, krvariti…?Ima li neka krema koja se moze mazati kao „potpora“ hemoroidima, da se ne vrate ubrzo? Posto i kuci sedim dosta, da li bi mi sedenje na „shlaufu“ za plivanje malo pomoglo sa nastankom hemoroida? Pomalo je smesno ali sam cuo da i to malo pomaze. :)
Unapred hvala.
Pozdrav.
Poštovani Panto,
to što imate jeste tzv. kožni nabor ili tag koji zaostaje posle spoljašnjih hemoroida. Ukoliko ne prave tegobe hemoroidi se ne leče. Bolest ne mora da se pogoršava i sve varijante su moguće. Na primer, možete sada imati tegobe i nikada više, ili bolest može sporo da napreduje, ili brže itd. Pravila nema i sve je individualno. Kakav će tok biti zavisi od režima ishrane, stila života, genetike, pomoći lekova. Ako puno sedite, dečji kolut blago naduvan vam može pomoći. U apotekama imate mnogo preparata za lečenje hemoroidalne bolesti. Svaki pacijent obično sam izabere kremu koja mu odgovara, jer neki lek jednom pacijentu pomogne a drugom ne. Ja vam ne mogu preporučiti druge preparate sem onih koje možete naći u apotekama. Možda neko od čitalaca na blogu ima neki recept za vas.
Postovana Doktorka
Ja sam sedamnaestogodisnjak i izgleda da imam problema sa hematomima procitao sam dosta o njima ali ne znam sta mi je ciniti iz Zajecara sam i problem je sledeci. Par puta mi se desilo da kada imam tvrdu stolicu na papiru ima malo krvi ali to je zbog cepanja kozice cmara valjda , desilo mi se 3 puta mozda i ne znam da li je to razlog za ovo stomi se sada pojavlo na ivici kruznog misica, naime pre 2 dana posle odlaska u WC sedeci pokraj kompijutera osetio sam kao nelagodnost koju i sad imam bol neki i kao svako ljudsko bice pipnuo da vidim sta je prvo sam mislio da je infekcija od prasine ili ne znam posto dosta igram kosarku na neurednom terenu , no pojavio mi se ovaj spoljasnji hematom bas kao na slici , i muci me pitanje da li se on povlaci i u kom periodu ? da li mora da se operise ? i da li se pojavljuje stalno ili samo kada se dogode one nabrojane stvari , pravilnost ishrane , pokretljivost , dugo sedenje na solji ? da li cu zauvk imati problem s njima ako ga ne operisem i kome da se obratim prvo ? :S hvala unapred !
Poštovani Miloše,
pre svega bi trebalo da odete na pregled kod gastroenterologa ili hirurga-proktologa. Drugo, pročitajte tekst iznad, o hemoroidima, jer u njemu imate odgovor na sva vaša pitanja.
U svakom slučaju, ako se radi o spoljašnjem hemoroidu, možete koristiti neku od antihemoroidalnih krema i promena će se povući. Ako se ne povuče, može se uraditi manja hirurška intervencija za njegovo pražnjenje. Spoljašnji hemoroid se može ponovo javiti, ali i ne mora. Da biste to sprečili, treba da korigujete ishranu, da regulišete stolicu tako da ona bude redovna i meka i da izbegavata duga sedenja u toaletu.
Poštovana dr Milena,
prije svega komplimenti za objasnjenje i odgovore koji se lako razumiju.
Danas sam na spoljasnjoj strani anusa,nakon vrsenja nuzde,toaletom isprovocirala kratak,ali ne tako strasan bol. Tada sam primijetila izuzetno malo ispupcenje,modre boje, koje me podsjeca na ispupcenje sa ilustracije prilozenoj uz tekst. Inace, danas mi je prvi dan menstrualnog ciklusa (tada uvijek imam ucestalije praznjenje),zatim,dva dana vise sjedim nego obicno,jer spremam ispit,ali jedem i voca i povrca uvijek,mozda ne tako puno tecnosti…Ovo navodim jer se pronalazim u nekim od navedenih simptoma koji se vezuju za hemoroide…
Zelim samo da Vas pitam da li ima mjesta strahu i treba li odmah da jurim doktoru ili da sacekam 2-3 dana da vidim da li ce se nesto promijeniti ako obratim vise paznje na unos hrane i tecnosti? I smatrate li da je potrebno koristiti neku kremu,vidim da ih cesto pominjete ?
Imam 20 godina i ovo prvi put primjecujem.
Hvala i srdacan pozdrav,
Ana
Poštovana Ana,
nema razloga da hitno idete na pregled. Promena koju opisujete odgovara spoljašnjem hemoroidu. Možete korigovati ishranu i uzeti neku od antihemoroidalnih krema. Ako ne dođe do poboljšanja, trebalo bi da odete na pregled.
Pozdrav imam unutrasnje hemoroide pame interesuje jeli lakse ukloniti unutrasnje ili spoljne hemoroide hiruskom intervencijom i postoji li kakav rizik pri uklanjanju unutrasnjih hemoroida HVALA UNAPRED