HEMOROIDI I UVEĆANJE ŠULJEVA
Šta su to hemoroidi, kako nastaju i kako se leče šuljevi. Spoljašnji i unutrašnji hemoroidi – uvećanje, otok, bol, svrab krvavljenje i krv u stolici
Još je Hipokrat lečio hemoroide u antičko vreme, ali zbog današnjeg načina života i ishrane, hemoroidi se smatraju savremenom bolešću. Broj osoba sa hemoroidalnim tegobama je u porastu.
Predpostavlja se da oko 70% osoba starosti preko 30 godina ima neki od simptoma hemoroidalne bolesti. Možemo reći da skoro svaka četvrta odrasla osoba boluje od ove bolesti.
Hemoroidi predstavljaju bolest samo kada daju simptome. Inače, hemoroidi predstavljaju normalnu anatomsku strukturu i, ispunjeni krvlju, imaju svoju funkciju u očuvanju kontinencije (zadržavanju gasova i tečne stolice).
Takođe, tokom pražnjenja, prilikom napinjanja, pune se krvlju i spuštaju u gornji deo analnog (čmarnog) kanala time ga štiteći od mehaničkih povreda. Anatomski njih čine arteriovenske anastomoze (komunikacije arteriola i venula).
Endogeni (unutrašnji-iz samog organizma) razlog nastanka bolesti nalazi se u hiperplaziji (povećanju) unutrašnjeg venskog spleta i slabosti vezivnog tkiva zida vena. Česti zatvor stolice, dugo sedenje u toaletu, naprezanje (kao kod dizanja tegova) i gojaznost su faktori koji doprinose pojavi bolesti.
Pojavi hemoroidalnih tegoba doprinose i nasledni faktori, ishrana, zanimanje, klima, psihički problemi, endokrine (hormonske) promene, neki lekovi, infekcije, trudnoća, slaba fizička aktivnost, zatvor, dugotrajna upotreba sredstava za čišćenje (laksativa).
Najčešći simptomi hemoroidalne bolesti su svrab, bol, krvarenje i ispadanje.
Prema težini tegoba ocenjuje se stadijum bolesti i način lečenja:
I STADIJUM – hemoroidi ponekad krvare i svrbe. Ne mogu se dijagnostikovati bez anoskopskog (endoskopskog ) pregleda odgovarajućim instrumentom. Krvarenje je u vidu svetlo crvene krvi iz anusa, obično na kraju stolice koja može biti i poprskana svežom krvlju. Krvarenje može biti i na početku i u toku pražnjenja a ponekad može biti i u tankom mlazu.
II STADIJUM – hemoroidi krvare i postoji manji prolaps čvorova (ispadanje hemoroida) ali on spontano nestaje. Za njihovu dijagnostiku je takođe neophodan anoskopski pregled čmara, tj oni se ne mogu napipati pri digitorektalnom pregledu. Ponekad hronično krvarenje može dovesti do ozbiljne anemije (malokrvnosti).
III STADIJUM – hemoroidi prolabiraju, ispadaju, i za njihovo vraćanje je potrebna manuelna pomoć, ili se oni spontano povuku tek u toku spavanja. I oni krvare.
IV STADIJUM – predstavlja poslednji i jako bolan stadijum bolesti. Hemoroidalni čvorovi su stalno prolabirani (van čmarnog kanala), a zbog izraženog venskog zastoja (edema i tromboze) ne mogu se vratiti.
Unutrašnji i spoljašnji hemoroidi
Postoje unutrašnji i spoljašnji hemoroidi. Granicu izmedju njih čini takozvana zupčasta linija koja se nalazi na 1,5-2 cm od analne ivice. Unutrašnji hemoroidi se nalaze iznad ove linije.
Spoljašnji hemoroidi se nalaze ispod zupčaste linije, u analnom kanalu, ispod tanke analne kože koja je bogata nervnim završecima.
Unutrašnji hemoroidi su najčešći razlog svežeg krvarenja iz anusa, ali, uvek treba razmotriti i druge bolesti koje se manifestuju krvarenjem. Tu treba pre svega misliti na maligne bolesti anorektuma (završnog dela debelog creva).
Zbog toga, kod svih bolesnika sa hemoroidalnom bolešću i hemoroidalnim tegobama, treba uraditi digitorektalni pregled i rektoskopiju (endoskopski pregled), a kod onih starijih od 50 godina i kolonoskopiju (endoskopski pregled debelog creva aparatom sa optikom).
Spoljašnji hemoroidi su manje važni od unutrašnjih, ali su češći razlog tegoba. Najčešći razlog njihovog nastanka su trudnoća, zatvor, dugo sedenje pri pražnjenju, neodgovarajuća ishrana (suva hrana, začinjena hrana, manji unos žitarica). Najčešći simptom je posledica komplikacije u vidu njihove tromboze. Hemoroidi su bolni, napeti i vide se plavičasti čvororvi različite veličine ispod kože anoderma.
Tromboza obično nastaje posle iznenadnog povećanja venskog pritiska (posle podizanja tereta, kašljanja, napinjanja pri pražnjenju, porođaju). Mogu postojati nezavisno od unutrašnjih hemoroida.
Bolovi su najjači kada se tromb stvara i postepeno prolaze kako se edem smanjuje. Može doći do spontane rupture (pucanja) vene sa izbacivanjem tromba, što je praćeno krvarenjem. Ukoliko ne dolazi do spontanog povlačenja tromboze, može se uraditi hirurška evakuacija tromba i ekscizija čvora.
Po povlačenju otečenih hemoroida zaostaju kožni nabori koji predstavljaju samo estetski problem i koje u ordinaciji Proktomed lako uklanjamo.
Hemoroidi ne zahtevaju lečenje sve dok ne daju tegobe. Različiti su i mnogobrojni načini lečenja. U početku treba uvek konzervativno lečiti hemoroide – BioHemor krema i BioHemor kapi, a operaciju rezervisati samo za teže slučajeve i one koji ne reaguju na konzervativno lečenje. Pre svega treba obezbediti redovnu i meku stolicu (odgovarajućom ishranom sa dosta tečnosti, voća i povrća, mekinja, i laksativima ).
Treba izbegavati suvu hranu, mesne prerađevine, masnu hranu, začine, biber, sirće, senf, ljutu hranu. Primena masti i čepića ne leči bolest, ali olakšava tegobe.
I i II stadijum bolesti se leče sklerozacijom, koja je najstarija metoda, a podrazumeva ubrizgavanje 5% rastvora Fenola submukozno. Vrlo je uspešna u zaustavljanju krvarenja iz hemoroida.
Druga, novija metoda, posebno efikasna za hemoroide koji prolabiraju, je postavljanje elastičnih ligatura po Baronu. U jednoj seansi se podvezuje do tri čvora. Čvor nekrotiše i u roku od 7-10 dana sam otpada. Sledeći čvor se podvezuje za oko mesec dana.
III stadijum se leči kombinacijom navedenih metoda i antihemoroidalnih lekova i supozitorija (čepića).
IV stadijum se leči operacijom. Za olakšanje akutnih tegoba mogu pomoći tople, mlake, kupke i oblozi od kamilice ili Rivanola. Hirurško lečenje, ako je dobro indikovano i tehnički dobro urađeno, predstavlja odličan način lečenja. U najširoj upotrebi je hemoroidektiomija po metodi Miligan-Morgan.
Operacija podrazumeva uklanjanje samo izmenjenih čvorova, pa ono što mnogi nazivaju recidivom (ponovnom pojavom ) bolesti, nije to u pravom smislu reči. Naime, preostali čvorovi mogu posle nekog vremena, najčešće posle više godina, da daju tegobe.
Brojne su druge metode lečenja, sa promenljivim rezultatima; laser koagulacija, ligasure hemoroidektomija, doplerski navođeno podvezivanje arterije (THD), koagulacija radio talasima, staplerska hemoroidektomija. Sve ove metode imaju dobre rezultate kada su dobro indikovane i pravilno izvedene.
Većina osoba sa krvarenjem ili bolovima u čmaru, iz raznih razloga, ne odlazi na pregled lekaru, već na svoju ruku uzima razne preparate za lečenje hemoroida. U većini slučajeva navedene tegobe jesu izazvane hemoroidima, i lečenje je kako kad uspešno, ali ima bolesti koje daju slične tegobe, ali je njihova priroda i lečenje drugačije.
To su pre svega analne fisure (ragade), abscesi (čirevi), perianalne fistule, kondilomi, ekcemi.
Posebno treba misliti na sve učestalije karcinome debelog creva, koji mogu dati slične tegobe, pa se sa pravovremenim lečenjem može zakasniti. Najveća je greška pripisivati navedene tegobe hemoroidima a bez prethodnog pregleda.
NE LEČITI SE SAMOINICIJATIVNO BEZ PRETHODNO ADEKVATNO POSTAVLJENE DIJAGNOZE!
Dr Milena Šćepanović
Proktološki pregled hemoroida: Ako vam je potreban proktološki pregled u Beogradu i pregled analnog kanala, ako vas boli stomak, ako imate probleme sa stolicom, krv u stolici, bol ili svrab u čmaru, bole vas hemoroidi, naglo mršavite, napipavate izrasline na čmaru, onda možete zakazati proktološki pregled ili intervenciju kod Dr Milene Šćepanović našeg vodećeg proktologa.
Termine pregleda ili intervenciju na hemoroidima (stavljanje gumica, podvezivanje, sklerozacija, operacija hemoroida) možete zakazati u u proktološkoj hirurškoj ordinaciji ProktoMed, ulica Mileševska 63, na Crvenom Krstu, Beograd, na sledeće telefone:
Bez mnogo čekanja i stajanja u redovima, u sjajnim uslovima, dobićete pregled savesnog i ozbiljnog lekara i preporuku za terapiju. Savremena infrastruktura, oprema, stručnost medicinskog osoblja i naš proktolog pružiće vam maksimalnu pažnju i posvećenost vašem zdravlju.
Poštovani Beni,
treba da se javite gastroenterologu.
Poštovana Monada,
svakako treba da odete na pregled i da uradite kolonoskopiju. Jasno je da imate hemoroide, ali oni ne dovode do promena u pražnjenju.
Poštovana Slobodanka,
možete uzeti i nešto od lekova / tableta protiv hemoroida, ali svakako po obavljenom proktološkom pregledu.
Postovana doktorko, bila sam kod doktora.Rekao mi je da se stvorio tromb .Dobila sam neku kremu da mazem ali mii ponovo nije bolje od nje.Sada je taj hemoroid porastao jako veliki i ne postoji nikakva sansa da ga ponovo vratim unutra.Sta da radim jako sam zabrinuta? Imam jako velike bolove …
Postovana doktorka, Pre jedno mesec dana sam poceo da osecam bolove u predelu anusa, tacnije izmedju anusa i trticne kosti (da napomenem da me boli i trticna kost na dodir i prilikom sedenja na tom delu, ona me je bolela i pre jedno 2 godine koliko se secam pao sam na nju na fizickom, pa me je prestalo, ali sada verovatno zbog sedenja u skoli mi se vratio taj bol) napipavam kao neku zilu (tetivu ili tvrdu venu) izmedju cmara i te kosti i malo me boli na dodir. Ne znam sta je u pitanju pa ako vi znate napisite. I samo da napomenem da retko kad primetim malu tackicu krvi na papiru nakon nuzde. Unapred hvala.
Poštovana Slobodanka,
ako do sada niste rešili problem, a po vašem opisu mislim da se radi o perianalnoj trombozi, dolazi u obzir hirurška ekscizija i uklanjanje hemoroida.
Poštovani Aco,
kao što i sami opisujete, tegobe koje imate su najverovatnije posledica povrede trtične kosti. Mi to zovemo kokcigodinija. Terapija se svodi na analgetike i poštedu bolne regije. Što se tiče krvi, ona nema veze sa navedenim. Treba da obavite proktološki pregled radi postavljanja dijagnoze, a potom i lečenja.
molim vas doktorka imam problem sa hemoroidima koji traju vec tri ipo meseca u pocetku imala sam jaku upalu ne krvare .skoro vreme sam primetila da imam jednu malu izraslinu koja mi smeta samo kad stojim kao da se upali a da sednem samo na minut ona se stabi.lizuje.znaci kad stojim mnogo mi smeta ali kad lezim i sedim sve je u redu bez problema unapred hvala. i da napomenem koristila sam i faktu mast cepici i flogocid i neki melem dr.nikolic
Doktorka, opet ja. Problem mi se nije pojavljivao oko 2 nedelje, ali od pre 2 dana me opet malo boli ta kost i kada je malo stisnem izmedju nje i cmara (malo vise s desne strane) mi iskoci kao neki kliker koji malo boli na dodir. Dok ne stisnem kost na tom mestu napipavam neku kao tetivu otprilike. Znam da nisam na odgovarajucoj temi na sajtu, ali ovde sam poceo da vam pisem pa eto… krv na papiru i u stolici se vise ne pojavljuje. Imam li razloga za brigu? Unapred hvala!
Poštovana Dragana,
izraslina koju opisujete može biti spoljašnji hemoroid ili kožni nabor. Svakako radi pravilnog lečenja treba da se javite na pregled.
Poštovani Aco,
možda imate pilonidalni sinus ili ono što narod zove uraslom dlakom. Svakako je teško reći o čemu se radi bez pregleda koji treba da obavite.
Postovana doktorko,pre dve godine sam osetio mali svrab,ponekad me zasvrbi i danas je tako zanci nikakav bol, ni krvarenje uopste mi to ne smeta.Pa sam danas video da se uopste ne vidi analni otvor,imaju neke mekane kao jastucici neznam kako da objasnim.Da li uzeti neku kremu ili nesto drugo.
Poštovani Alexa,
praktično sve bolesti koje se mogu javiti u analnoj regiji mogu izazvati svrab. Zbog toga je bitno da se pregledate da bi se videlo o kojoj bolesti se radi. Tek onda se može pristupiti lečenju. Do tada možete koristiti neke neutralne kreme na bazi bilja.
Postovana dr. Milena,
Prof. dr. Zoran Krivokapic mi j stavio 2 gumi ligature u cetvrtak (14.07.2016.) i nakon toga ja nemam stolicu. Imam neki pritisak dole u rektumu i osjecaj da je stolica krenula ali kada odem na nuzdu nista se ne desava. Od cetvrtka jedem grasak, jogurt, jabuke i suve sljive ali ne tako obilno uz veliku kolicinu vode. Ja sam se sada zabrinuo za stolicu i ne znam da li je ovo normalna pojava? I da li ova prva stolica nakon postavljanja ligatura moze da bude bolna? Hvala na odgovoru.