Halil Džubran
* * *
Naša deca
.
Oni su sinovi i kćeri života
koji žudi za sobom.
.
Oni postižu, ali ne preko vas.
I mada su sa vama, oni vam ne pripadaju.
Dajte im ljubav, ali ne vaše misli,
jer oni imaju svoje vlastite.
.
Možete udomiti njihova tela,
ali ne i njihove duše,
jer one borave u kući sutrašnjice do
koje vi ne možete čak ni u snovima.
.
Možete se truditi da budete kao oni,
ali ne tražite da oni budu kao vi,
jer život ne ide unazad, niti stoji.
.
Vi ste lukovi sa kojih se vaša deca,
kao žive strele, bacaju u budućnost.
Strelac vidi znak na stazi večnosti,
i on vas savija svojom moći,
da bi njegova strela otišla daleko i brzo.
.
Neka vaše savijanje u strelčevoj
ruci bude radost;
jer mada on voli strelu koja leti,
On voli i luk koji je postojan.
. . .
Halil Džubran (Bšari, 6. prosinca 1883. – New York, 10. travnja 1931.), također i Kahlil Gibran i Khalil Gibran (arapski: جبران خليل جبران), bio je libanonski, maronitski, arapski i američki pjesnik.
Rodio se 6. prosinca 1883. u mjestu Bšari, stotinjak kilometara od Bejruta u obitelji maronitskih kršćana. Kada je imao 12 godina, zajedno s majkom, dvije sestre i polubratom emigrira u Boston. Njegov otac ostaje u Libanonu.
Halil u Bostonu 1896. upoznaje fotografa Freda Hollanda Daya, koji mu postaje priljatelj i vrši jak utjecaj na njega. 1897. vraća se u Bejrut i počinje pohađati al-Hikmah gimnaziju te usavršava svoj arapski. 1902. ponovno je u Bostonu i upoznaje mladu pjesnikinju Josephine Peabody, u koju se uskoro zaljubljuje. Iste godine, njegova majka, sestra i polubrat umiru od tuberkuloze. Džubran nalazi duhovnu potporu u drugoj sestri i Josephine.
1905. objavljuje eseje u arapskim novinama, a nakon toga počinje objavljivati pjesme. Svoju prvu knjigu, Nimfe iz dolina, objavio je 1906. u New Yorku, a drugu, Pobunjeni dusi 1908. Vraća se u Boston 1910. i pridružuje Društvu zlatnih veza, udruzi arapsko-američkih pisaca i intektualaca. Svoj jedini roman, Slomljena krila, objavljuje 1912. Arapska antologija njegovih pjesama iz novina objavljena je 1914. u New Yorku pod nazivom Suza i smiješak.
Njegova prva knjiga na engleskom jeziku, Luđak, objavljena je 1918. Prorok, njegovo najpoznatije djelo izlazi 1923. i odmah postiže veliki uspjeh. Svoju kolekciju aforizama, Kraljevstvo mašte, objavljuje u Kairu 1927., a knjigu Isus, sin čovječji 1928. U ožuljku 1931. izlaze Bogovi zemlje.
10. travnja iste godine Halil Džubran umire u New Yorku. Pokopan je u rodnom mjestu Bšari.
. . .
Biografija prenesena sa Wikipedije
Khalil Gibran
je rekao mnogo toga što čovek današnjice odbija sagledati i duhovno napredovati. U smislu; Vaša deca su Duše koje su samo došle preko svojih roditelja ali su postojale i pre rodjenja. Kao takve, ovde su samo da bi se duhovno uzdizale jer teže životu čiji su deo.
Iako dolaze npreko fizičkih roditelja nisu deo njih…
Svakako, ovde citirani deo je nekompletan i ne najboljeg prevoda.
Istina je uvek istina nezavisno da li je u ovaj svet došla preko nekog iz araperskog ili iz zapadnog sveta. Jedne ili druge nacije, boje kože, podneblja ili iz ma kog okrilja religijske pripadnosti…
Upitao bih osnivače ovog Bloga; ŠTA SE REKLAMIRA IZA SLIKE DETETA KOJE LAZI NA KLUPI?
Da, Kahlil Gibran je govorio o božanstvenoj prirodi dece (Dušama) sa potpuno drugim usmerenjem od onoga što je očigledno iza ove ili ovih reklama!
@ Louis Krstic
Malo smo zbunjeni vašim komentarom oko „deteta koje leži na klupi“ i oko „očiglednosti iza reklame“?
Ilustracija za ovu pesmu je grafika deteta koje stoji u interesantnoj pozi, pomalo buntovnoj i svojoj. Ne postoji nikakva klupa na kojoj leži dete kao ni reklama za bilo šta! Zaista nam nije jasno na šta ste mislili ili šta ste „videli“.
Slika je inače uzeta iz kolekcije grafika i crteža profesora Željka Komosara koje nam je ljubazno ustupio svoje radove za povremenu ilustraciju tekstova na ovom blogu.
Kod svakog otvaranja vašeg bloga pojavljuje se po šest različitih sličica, koje su očigledno sa seksualnim ponudama . Medju njima se pojavljuje (ne kod svakog otvaranja) i sličica deteta koje lazi na klupi.
Trenutno su to slike ispod kojih su natpisi koje sam kopirao ispod.
Pretpostavljam da se ove reklame ne nude ovde bez dozvole osnivača bloga. Šta više, tekst kopjeg sam napisao u vezi ovoga nedvosmisleno govori o reklamama a ne o slici dečaka.
@Soni, naši komnentari na račun drugih sagovornika uvek su slika našeg razumevanja ili nerazumevanja života i našeg stanja svesti. Usput, spoznaja čoveka se nije zaustavila ni na jednom polju života pa ni na polju religije. Svako vreme u prošlosti imalo je svoj nivo nauke i religije pa je tako i danas. Ono što je bilo u prošlosti bilo je za odgovarajuće svesti ljudi tog vremena, i podneblja. Danas čoveku željnom najviše istine treba ono što će udovoljiti njegovim naraslim potrebama i naraslom stanju svesti.
U svakom slučaju hvala na odgovoru i komentarima.
Znači NE verujem!!!
Znači NE verujem!!!
Ekstremne joga poze
Ekstremne joga poze
Zapitajte mozgove: Što je paraliza spavanja?
Zapitajte mozgove: Što je paraliza spavanja?
Devojke sa izbora za Miss Srbije 2010
Devojke sa izbora za Miss Srbije 2010
Hyundai Blue-Will
Hyundai Blue-Will
Nevjerojatne skulpture od naplataka
Nevjerojatne skulpture od naplataka
@ Louis Krstic
Slike koje pominjete su tikeri portal servisa http://www.Linkeri.com, koji povezuju blogove. Tiker, iliti tih 6 linkovanih sličica se pojavljuju ispod svakog teksta. Služe za razmenu sadržaja izmedju blogova, odnosno razmenu čitalaca, koji na osnovu slike teme biraju da li će ponudjen sadržaj pročitati na nekom drugom blogu. Kliknite na sliku i videćete.
Mi smo pokušali da zamolimo taj servis da nam nekako isfiltrira sadržaje koji se pojavljuju na našem blogu, kao ponuda drugih blogova, medjutim to nije za sada moguće. Ti linkovi i slike su slučajan izbor od mnoštva blogova koji se nalaze na servisu. Na žalost, ima tema i tekstova koji ne zaslužuju pažnju naše publike.
Putem Linkeri servisa i naše teme i tekstovi se pojavljuju na drugim blogovima. Medjutim, činjenica je da na blogovima, forumima i internetu ima mnogo sadržaja koji su bezvredni i ne zaslužuju osvrt. Slike koje ste vi videli su verovatno deo tog miljea. Ne našeg.
Uaaaa. Nije u redu što ste mi uklonili komentar. Pocinjem strajk gladju!
I mi deca i studenti imamo pravo na slobodno izrazavanje. Uaaa cenzura :-x
جبران خليل جبران يستحق المزيد من الاهتمام بسبب أفكاره من الحكمة ، والحياة ، وقال بسهولة ومفهومة للجميع.
Hvala REDAKCIJI
Veliko hvala sto je dala vreme i prostor ovom velikom autoru
Vredi citati celu knjigu “PROROK“ i darovati je prijateljima
Ovde u FRANCUSKOJ je mala i jeftina knjiga (stara vise od 100 godina)
… Ja je darujem cesto prijateljima
P ozdrav iz tople NICE