Dr Velimir Abramović
* * *
TREĆI PUT U FIZICI
U teorijskoj i eksperimentalnoj fizici 20. veka mogu se jasno uočiti tri različita puta mišljenja. I kvantni mehaničari, i relativisti, i “tradicionalista” kao Tesla, (u stvari još uvek neprepoznat naučnik budućnosti) pokušavali su da dokuče istinu o pravoj prirodi vremena i prostora, energije i materije, a naročito, da objasne suštinu kretanja.
Pre nego što se upustimo u Teslinu metafiziku, to jest u svet fundamentalnih principa Tesline fizike, pokušajmo da što tačnije odredimo Teslino mesto u korpusu savremenih naučnih koncepcija.
Plankova konstanta, Hajzenbergova relacija neodredjenosti, Paulijev princip i Šredingerova talasna funkcija bili su glavni teorijski instrumenti kvantno-mehaničkog pristupa kosmičkim dogadjajima. Glavni cilj kvantne mehanike, da se otkrije i imenuje osnovna opeka gradje materije, i danas je neostvaren. I pored velikih uspeha u izazivanju nuklearne lančane reakcije i razvoja fizike atomskog jezgra, fuzija lakih elemenata periodnog sistema u teške, ostala je tajna i van tehničke kontrole.
Razvojno gledano, može se zaključiti da je pokretačka snaga osnovnih pojmova kvantno mehaničke fizike iscrpljena. Pokazuje se da pojave kao što su vreme i prostor moramo ponovo istražiti i definisati na dubljem nivou saznanja, na nivou ontologije, da bi smo pomoću njih adekvatno odredili prirodu fizičkih procesa.
Specijalna teorija relativiteta Alberta Ajnštajna nastala je u Bernu, u Švajcarskoj i objavljena je 1905. Godine u nemačkom časopisu Annalen der Physic. Ovo je označilo prekretnicu u teorijskoj fizici. Koristeći četvorodimenzionalni prostorno vremenski kontinuum Minkovskog kao model fizičke realnosti, Ajnštajn je uspostavio funkcionalnu relaciju brzine kretanja i vremenske koordinacije. Logička posledica uslovljavanja lokalnog vremena brzinom kretanja samog posmatrača, bila je akauzalitet. Dogadjaje koji su se dogodili kasnije, po ovoj novoj teoriji bilo je moguće videti pre, to jest, spoznati posledicu pre njenog uzroka. Kao glavnog informatora kosmičkih zbivanja Ajnštajn je označio svetlost i postulirao konstantnost i konačnost njene brzine u vakuumu.
Teorija relativnosti filosofski je zasnovana na tvrdnji Imanuela Kanta da su vreme i prostor apriorne forme ljudskog iskustva. I budući da nema ni jednog fizičkog sistema u kosmosu koji apsolutno miruje, a svetlost se kreće odredjenom konstantnom brzinom, posmatrači na svim fizičkim sistemima koji se kreću brzinama različitim od svetlosti imaće svoje karakteristično lokalno vreme. Tako ni jedan od njih neće objektivno percepirati dogadjaje, već samo relativno. Koristeći radove čuvenog irskog matematičara Hamiltona, Ajnštajn je stvorio takav sistem izračunavanja stvarnih parametara fizičkih dogadjaja, koji su prevazilazili varijante subjektivnih utisaka i matematički tačno opisivali realnost.
U Opštoj teoriji relativnosti objavljenoj 1919. Godine Ajnštajn je pomoću tenzorskog računa i pretpostavke o zakrivljenosti prostora uspeo da zameni Njutnov pojam sile i izračuna putanju planete Merkur oko Sunca tačnije nego li da je koristio Keplerove zakone kretanja nebeskih tela i Njutnov zakon gravitacije.
U svom čuvenom ”epistemološkom defektu”, na samom početku Opšte teorije relativnosti, Ajnštajn pokazuje mogućnost da se kugla koja miruje spljošti bez primene ikakve sile, samo na osnovu pretpostavke o brzom rotiranju druge kugle na kojoj je posmatrač koji prati proces. Zakrivljenjem prostora i uvodjenjem tako zvanih svetskih linija kretanja on je uspeo da dobije ubrzanje tela samom promenom pravca kretanja, bez dodatnog impulsa. Takodje, izjednačavanjem inercione i gravitacione mase on je objasnio lebdenje nebeskih tela t.j. njihovu dinamičku ravnotežu bez koncepcije sile, samo na osnovu zakona akcije i reakcije. Samu materiju Ajnštajn je smatra prostorno vremenskim dogadjajem. Čuvena je njegova kritika Njutnove koncepcije odeljenosti apsolutnog vremena, apsolutnog prostora i grube materije: ”Ako bi smo iz kosmosa izbacili svu materiju, ne bi u njemu ostali ni vreme ni prostor”.
Treći pristup razumevanju fizičke realnosti bio je Teslin. Oslanjajući se na radove Faradeja i Aragoa, s jedne, i Galvanija i Volte sa druge strane, Tesla je na osnovu Helmholcove teorije akustičkih rezonatora i modifikovanog modela etra Lorda Kelvina, uspeo da izgradi svoju originalnu koncepciju sveta koja je u eksperimentima davala zapanjujuće rezultate. Njegov glavni aksiom bio je ”da celokuna energija jednog fizičkog sistema potiče iz spoljne sredine”. Po njemu, ekscitacija, odnosno medjusobna komunikacija fizičkih sistema zasniva se na zakonima rezonantnog vibriranja, t.j. na simultanom oscilovanju delova sistema. Smatrao je da se koncept etra nikako ne može izbeći u fizici, jer se materija i prostor ne mogu apsolutno razdvojiti. Elektricitet je za Teslu bio fluidna supstancija obdarena moći percepcije i svešću. U matematici bio je pobornik realističkih gledišta, po kojima postoji identitet matematičkih i fizičkih objekata, odnosno postvarenost matematike. U načinu postavljanja problema uzor mu je bio grčki mehaničar Arhimed, koji je tvrdio ”da vreme treba izbaciti iz fizike” kao suvišan pojam. (Još u devetnaestom veku naučnici Hajnrih Hertz i D” Alamber pokušali su da stvore teorijsku fiziku bez pojma sile, ali je taj pokušaj okončan neuspehom; ruski naučnik N.A. Kozirev bio je u tome daleko bolji, ali ni njegova teorija nije dovedena do stepena mikro-eksperimenta, tj. laboratorijske primene. Substitucija sile principom delovanja samog vremena u fizici je i dalje nerešen problem.)
Teslina eksperimentalna tehnika sastojala se isključivo u otkrivanju dubinskih zajedničkih karakteristika fizičkih sistema koje treba uvesti u rezonanciju. Primer za to je njegov kompleksni elektromagnetski oscilator – Kula Vordenklif, (izgradjena na Long Ajlendu kod Nju Jorka 1901-5), kojom je mogao da uspostavi zajedničko vibriranje jonosfere i planete Zemlje. I u matematici i u fizici Tesla je bio pristalica strogog determinizma. Iz njegovog realističkog shvatanja matematike proističe da se fizički proces može ne samo matematički opisati, nego u potpunosti izraziti i kontrolisati. Kontrola procesa po Tesli vrši se predvidjanjem, a tačno predvidjanje omogućava tempirano upravljanje, t.j. svesno izazivanje budućih dogadjaja. Ova njegova teorijska pozicija sasvim je suprotna teoriji relativiteta, po kojoj je objektivna spoznaja nemoguća, već se stvarno stanje mora pretpostaviti na osnovu matematičkog opisa.
Razlike Tesle i Ajnštajna u stavovima o fizičkoj realnosti su fundamentalne:
- za Ajnštajna je svet akauzalan i relativan, a za Teslu strogo kauzalan i determinisan;
- za Ajnštajna, ljudsko iskustvo je sasvim nepouzdano i ne odgovara fizičkoj realnosti, a za Teslu fizička realnost je univerzalna i prožima sve nivoe kosmičke egzistencije, t.j. spoznaja istine ne može se izbeći ni na koji način;
- za Ajnštajna svet je dualan, sastoji se iz ljudskog privida i objektivne kosmičke stvarnosti, a matematika je čist gnoseološki intrument kojim se ljudska empirija privodi fizičkoj realnosti; za Teslu, svet je jedinstven i materija koja proističe iz duhovnosti jeste emanacija vremena i prostora;
- za Ajnštajna etar ne postoji kao stvarni entitet, već je to plod pogrešnih mišljenja kroz istoriju nauke; za Teslu etar je jedinstveno polje neizdiferenciranog vremena, prostora i energije i rezonantnim procesima u etru nastaje materija;
- za Ajnštajna sila je svojstvo prostora koje se ispoljava njegovom zakrivljenošću, za Teslu sila je niz matematičkih operacija koje imaju realno dejstvo koje se manifestuje stanjima fizičkog sveta; za Teslu matematika ima prirodu sile, dok za većinu drugih naučnika, kao i za Ajnštajna, obrnuto, tj. sila ima matematički karakter;
- za Ajnštajna vreme je samo poredak dogadjaja, ne postoji kao fizički entitet, već se utvrdjuje merenjem od sistema do sistema; za Teslu vreme je realni algoritam hipostazirane matematike koja zakonom rezonancije komponuje fizičke sisteme iz etra i ponovo ih dekomponuje u etar.
- Za Anštajna je najveća brzina u vakumu brzina svetlosti od 300.000 km/sec, za Teslu brzina elektromagnetskih talasa nije ograničena; njegova merenja i eksperimenti pokazuju da je u principu moguć trenutni prenos talasa i energije na bilo koju distancu, a da brzina mehaničkih i električnih talasa kroz Zemlju uveliko prevazilazi Ajnštajnovu brzinu svetlosti u vakuumu.
U razgovorima sa prijateljima Tesla je često pobijao mnoge Ajnštajnove tvrdnje, najčešće onu o zakrivljenosti prostora. Smatrao je da je time povredjen zakon akcije i reakcije: “Ako se u prisustvu velikih gravitacionih masa prostor zakrivljuje, usled sile akcije, onda bi reakcija samog prostora morala biti takva da se on ispravlja”.
Ajnštajn je bio čovek čiste teorije a Tesla prevashodno eksperimentator. Nije poznato da su se sreli i razgovarali. Ipak, Ajnštajn je Tesli čestitao njegov 75. rodjendan, ističući kao glavnu njegovu zaslugu u nauci polifazni sistem generatora i motora naizmenične struje, što su po svemu sudeći Teslina manje značajna otkrića.
. . .
Nastavak u sledećem tekstu … Teslina ideja Novog svetskog poretka
. . .
Ne mogu da dokučin u čemu je problem sa porukama @Skulje – da li ne funkcioniše tastatura, pa se CAPS LOCK zaglavljuje (kako skoro reče jedan komentator), ili se zaglavljuju tipke (!?.). Ili je neko uzbudjenje u pitanju kad se pomene profesor, pa se mešaju velika i mala slova i zanemaruje pravopis.
A ni suština napada (na Šćepanovića) i odbrane (profesora) nije baš jasna.
1. Naravno da je Teslina fotografija iz Kolorado Springsa na kojoj sedi i čita Faradejev dnevnik dok sevaju munje od 20 miliona volti, dupla ekspozicija, to je bio tehnički foto-hit u to doba;
2. Posedujem originalan dokumenat pisan rukom Save Kosanovića o razlozima kremacije, kao i kopiju Šubašićevog priznanja, datog njegovoj supruzi, pred smrt 1956.g. da Tesla nikada nije ni bio kremiran… Ostavinska rasprava Save Kosanovića nikada nije završena i sve što je u muzeju je još uvek njegovo privatno vlasništvo…O ovome sam pismeno obavestio nadležnu masonsku Ložu Pensilvanija, gde su članovi i moji prijatelji američki teslijanci
3. Vodi se već istraga oko pravnog vlasništva tesline ostavštine kao i o samozvanom baronu Petru rajačiću, koji pokušava da skrene rad na tesli sa njegovih naučnih ideja na izgradnju tornja sa restoranom…..
@ Velimir Abramovic
Veljo, molim vas, onda nam bar recite šta je razlog za kremaciju Nikole Tesle, po pisanju Save Kosanovića.
Sad, to da Tesla nije kremiran, vrlo kontroverzno, vrlo kontroverzno, jer su to akcije (kremiranje javnih ličnosti) koje se sprovode pred javnošću, pod nadzorom komisije, policije, sudstva, …
Aleksandar Zlatar…Tastatur je u pitanju.A sto se tice profesora nije uzbudjenje nego POSTOVANJE ,zato sto je profesor jedini kojeg znam da prica javno o NOVOM PUTU U FIZICI sa puno ARGUMENTACIJE.SVE NAJ
Znate li gde je javno izložena poslednja mumija koja još uvek ima političku funkciju i uticaj…? Lenjin u Moskvi.Kada se spale belančevine, a i Tesla je bio od belančevina, DNK analiza postaje nemoguća.Dakle, ma koji pepeo možete proglasiti za Teslin.Ako želite nekoga da sakrijet, najbolje je da ga pred svima tobože kremirate i njegov navodni pepeo postavite na najvidnije mesto.I naravno, pošto su pred svima spaljene, njegove mošti niko više neće tražiti.A gde je Tesla, tamo je i Sveti Sava, takođe lažno spaljen.
BROJ AKTIVNIH CRNIH MAGOVA POČEO NAGLO DA OPADA, EVO LINKA ZA RUSKU EMISIJU U KOJOJ OD JUČE POKOJNI AKADEMIK ALEKSANDAR MARINČIĆ IZJAVLJUJE DA TESLA NIJE MOGAO DA PROIZVEDE TUNGUSKU EKSPLOZIJU 1908, DOK 6 RUSKIH AKADEMIKA IZJAVLJUJE DA JESTE, NARAVNO, NAKON DETALJNOG I NEPRISTRASNOG ISTRAŽIVANJA, KAKAAV SVAKI NAUČNI RAD MORA BITI
http://www.youtube.com/watch?v=ZpA-GunmlNs
– Nikola Tesla – Gospodar svijeta (Kompletan film)
Dragi Djordje,
I ISUS HRISTOS IMA ČETIRI VERZIJE STRADANJUA, JEVANDJELJA PO MATEJU, LUZKI, MARKU I JOVANU…. PA I TESLINO POMIRENJE SA PUPINOM IMA BAR DVE VERZIJE, PO TOŠIĆU I PO JANKOVIĆKI…stavljajući se na jankovićinu stranu, autor se stavio na stranu engleske i mI6…verovatno nesvesno…U pismu Paje Radosavljevića Tesli kritikuje se Pupinovo nastojanje da amričke Srbe stavi pod Anglikansku crkvu…NE VREDNUJEM, SAMO NAVODIM ISTORIJSKU ČINJENIOCU…
Poštovani,
Nikako doći do Uvaženog prof. Velimira. Da ga upitam za zdravlje i neke „Naučne Istine“. Odavno me muči pomisao da mi gredimo nekud nebu pod oblake, i nekud dalje, u Vasionu, a ne vidimo kuda ćemo stati sledećim korakom. Nikako da rasčistim sa osnovnim postavkama i istinama, bilo u mojoj, bilo u tuđoj glavi. Kada upitam uljudno ljude da li postoji NIŠTA? Dobijam svakojake i svakakve manjeviše nakaradne odgovore. Ne bih da sada spominjem persone od naučnog ugleda, da ne ispadnem geak i „promašim temu“. Obično sam se njima i obraćao, računajući da su oni najmerodavniji da mi kažu pravu istinu. Dobijao sam recimo odgovor : da je to u mojoj glavi, da bi i ništa moglo da bude nešto, pa da je to prekidač Off, pa da imaju preča posla jer pišu neke naučne disertacije, ili memoare. Ili mi uopšte ne odgovore. Ćutanjem postanu pametniji od mene! A dobio sam i velikodušno preporuku da se obratim nekom nižerazrednom fizčaru pa će on da mi objasni što me interesuje iz fizike! A kada mi je jedan glasno i jasno rekao da on ima bolje preokupacije i da kao naučnik jako voli ženske, meni je odjednom sve postalo jasno – da mi ništa nije jasno!
Zamolio bih i Vas, ako neko nešto zna da mi potanko objasni, bio bih Vam zahvalan. Radi se na prvi pogled o nevažnoj stvari ali jako bitnoj jer povezuje OVOSTRANO sa ONOSTRANIM. Hvala na odgovoru. Pozdrav Kamenko
Kremenko,imam ja da tebe pitam nesto.Kako moze da postiji NISTA?AKO „POSTOJI NISTA“ ZNACI DA JE …-NESTO-… A NE NISTA POSTO POSTOJI…RAZUMES?POGRESNO POSTAVLJENO PITANJE,PITAJ KREMENKA DA TI BOLJE FORMULISE PITANJE…Sve najjj
Dragi prijatelju istine Kamenko,
Naučniciu, ako nisu I bogotražitelji, nisu ništa… Savremeni fizičari igraju ulogu srednjevekovnog sveštenstva, proizvodeći sholastičku fiziku bez ikakve saznajne vrednosti I veze sa realnošću…To je CERN koji traži Božjeg Hiksovog Bozona… česticu kojom je Bog stvorio tamnu materiju, za njih – Svet. U poslednjem Politikinom dodatku mogli smo da pročitamo, u navodu Dr Krunoslava Subotića, I da Hoking tvrdi kako je Svet stvorern naučnim zakonima ni iz čega… naravno, on ne definiše Ništa, što je najvažnije. Ako zanemarimo činjenicu da Hokingove knjige piše najbolji engleski naučni tim,pa je sramota da ti ljudi pišu kosmologiju bez ozbiljnog uvida u metafiziku, a s obzirom na vaše dragoceno pitanje: ŠTA JE TO NIŠTA, želim da vam direktno odgovorim…
NIŠTA je zapravo nemerljiva SADAŠNJOST, to je vreme koje konstantno postoji kao vančulni zakon svekolike kosmičke promene….čovek se rodi u sadašnjosti, čitav život provede u sadašnjosti I umre, takodje u sadašnjosti… jedino vreme ljudskog iskustva je sadašnjost…NIŠTA ima svoje matematičke modele, to su Nula (broj bez količine) I Tačka (ono što nema delove – neprostorno, a postoji)… Samo vreme je prirodni zakon po kome nastaju, odnosno menjaju se prostor I materija, ali sam zakon promene, samo vreme, nema tok…vreme se ne kreće, kao što se ni jedan zakon kosmosa ne kreće… Ne kreće se zakon gravitacije nego planete oko sunca, a Njutnova matematička formula nije zakon, nego samo njen jezički izraz… DUH je izbačen iz naučnog saznanja pa je priroda fizičkih zakona postala neshvatljiva I zato SAVREMENA FIZIKA NE ZNA ŠTA JE VREME… svakodnevnim jezikom rečeno, vreme je NIŠTA KOJE JESTE, to je DUH…