Zlatko Šćepanović
I posle Tita, Tito.
Bi-Bi-Si engleska nacionalna medijska mreža je prošle godine povodom godišnjice smrti Josipa Broza Tita (preminuo 4 Maja 1980 godine) navela, na englesko ironičan način, u jednom svom komentaru da je Jugoslavija imala uticaj koji je nadmašivao njenu veličinu i da je sa „uspehom huškala supersile jedne protiv drugih“ i bila jedan od lidera Pokreta nesvrstanih.
. . .
Danas je pak Dan Mladosti, praznik proleća i života, ustoličen u znak sećanja na pomenutog državnika i njegov jak kult ličnosti, praznik koji se još do pre 30-ak godina slavio širom Srbije i tadašnje Jugoslavije u znak ljubavi prema rodjenju predsednika Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, zemlje koje više nema, dan kada je voljom te iste države „rodjen“ najveći sin naroda i narodnosti SFRJ i njen maršal Josip Broz Tito.
Ne deli nas mnogo istorijskog vremena od doba u kome je Tito živeo i u kome smo svakog 25 maja proslavljali njegov rodjendan kao Dan Mladosti ili Dan cveća, otuda i kasnije Kuća cveća, njegov grob i mauzolej. Mnogi od nas su živeli u to doba, učestvovali u sletu i nosili štafetu, rodjendanski poklon naroda i narodnosti SFRJ za Josipa Broza Tita. I bilo nam je svima veselo tog dana, znali smo da nas čeka susret omladine i vojske na stadionu JNA, masovne koreografije i gimnastičke vežbe, i naravno predaja štafete od strane istaknute omladinke voljenom Titu, sa sve zakletvom.
Kao u starim paganskim vremenima i plemenima, tako su i komunisti stvorili slet i Dan Mladosti u Beogradu kao kolektivni izraz podrške plemena svom poglavici u vreme promene godišnjih doba, u vreme bujanja i vegetacije, u periodu godine koji je najviše ispunjen optimizmom i životom, sve kao svojevrsni narodni simbol obnavljanja i regeneracije onoga što traje i ne menja se, što večitog predsednika Tita, što države sastavljenje od različitih naroda.
Mnogo je napisano o Titu, što istinito a što romantično, preuveličano i mitomanski, ili pak krajnje tendenciozno, konspirativno i potpuno izmišljeno. Za života je imao mnogo manje neprijatelja nego posle smrti, za života su ga stranci cenili i voleli, domaći plašili i voleli, a u trenu smrti su ga svi iskreno oplakali, da bi ga njegovi sunarodnici nedugo nakon smrti potpuno satanizovali, valjda razočarani krajem bajke u kojoj su živeli. I ma kako da se neko trudio da iskreno i pošteno opiše njegov harizmatičan i kontroverzan lik i njegovo delo, on nekako uvek izmiče potpunom sagledavanju. Jer, Tito je za života bio pomalo tajanstven, ali komunikativan i srdačan političar sklon dogovorima, zbog čega je postao globalni mit i prepoznatljiv gradjanin i političar sveta, svojevrsna politička celebrity. Svi u svetu su znali ko je Tito, elegantni državnik u belom, hedonista i šarmer, blizak velikima i malima, i državnik koji je od svoje zemlje stvorio cenjenu državu, iako je u njegovoj zemlji postojala i oštra diktatura komunista i zatvor – ostrvo za političke neistomišljenike Goli otok, i politička cenzura, i ugnjetavanje Crkve i veroispovesti, i umanjena ljudska prava i ozbiljna državna vojna doktrina, koja je jednu zemlju od 20 miliona stanovnika držala stalno pod borbenom gotovošću i stvarala stalnu tenziju za susedne zemlje. Danas izgleda nestvarno da je takva zemlja, neuskladjena sa globalnim političkim standardima i vladavinom ljudskih i političkih prava, mogla postojati bez problema pod okriljem Evrope. I još biti cenjena.
Ne bi na ovom mestu ulazili u njegovu ličnost, ko je on bio u stvari, trostruki špijun Kominterne, Engleske obaveštajne službe i CIA-a, ili pak papin super tajni agent, veliki majstor masona, podmetnuta i zamenjena osoba koje je preuzela tudji identitet, niti ćemo ulaziti u njegovo delo i uticaj na svet; u stvaranje pokreta Nesvrstanosti ili organizovanja Samoupravljanja i mekog komunizma, jer značaj njegovog delovanja je toliki da ga sigurno niko sa ovih prostora neće skoro ponoviti. Želimo samo da se podsetimo na današnji dan i podstaknemo diskusiju. U prilogu ostavljamo link za jedan klip sa dočeka Tita u Koreji i dva dokumentarca, jedan režimski film iz SFRJ-a i jedan američki dokumentarac o Titu.
.
Lična sećanja, cveće i susret sa Titom
Sećam se susreta sa Titom. Jednom prilikom kada je u poseti bio italijanski predsednik Sandro Pertini, u ime pionira Beograda predavao sam cveće Titu i gostu iz Italije. Išao sam u osnovnu školu Ćirilo i Metodije i moje odeljenje je pod čeličnom upravom ambiciozne nastavnice Mire Prnjić bilo proglašeno za najbolje u gradu. Iz Skupštine grada ili čega već, tražili su od naše škole i mog odeljenja da pošalju pionira i pionirku da budu „cvećari“. Izabrani smo pogrešnim sticajem okolnosti, kako će vreme i ovaj blog naknadno pokazati, drugarica Zorica i ja. Mislim da je greška bila sa mnom, s obzirom da sam od tada postao svojeglav i sklon odbijanju ulaska u SKOJ, KPJ i ostale narodne organizacije. Od tog doba i postoji moja ljubav ka baštovanstvu, klasičnoj muzici, dobroj hrani i cveću. I onih Štulićevih 88 ruža u mom snu i u mojoj bašti. Ništa nije slučajno.
Sećam se da smo imali problema da se u brzini lepo obučemo, znate sve ono po soc kodeksu tog vremena: plave pantalone, bela košulja, crvena marama i partizanska kapa. I sećam se da su momci sa dva crna Audi 100 limuzine došli po nas i odveli nas u dvor.
Moja drugarica iz odeljenja Zorica Jovanović je predala cveće Pertiniju a ja Titu. Zapamtio sam ga kao niskog, punačkog i opuštenog gospodina, lepo preplanulog, blagog stiska ruke. Sećam se da dok smo sedeli u holu Dvora, i čekali da se završi svečani ručak Tita sa gostom, da je za vreme ručka svirala ozbiljna muzika. To mi se tada jako dopalo, taj prefinjeni stil. Bili smo stidljivi i odbili smo da se pridružimo ručku, iako su nam iz obezbedjenja govorili kako su neke preprelice i jarebice na repertoaru. Nije dete tada znalo ni šta su prepelice, a kamoli jarebice. Sada se kajem, duboko se kajem što sam propustio ručak sa dva legendarna predsednika, neprocenjiv promašaj. Inače, primetio sam u svom karakteru jednu zanimljivu osobinu, vrlo potanko pamtim gde sam, šta i kako jeo. I sigurno bih zapamtio šta je sve tada bilo na repertoaru, što bi bila vredna gradja za knjigu Emigrantski kuvar našeg kolege Dejana Novačića.
Sve u svemu, ostao mi je utisak da sam bio pri nekom važnom i uticajnom mestu i ljudima, to je bilo nedvosmisleno, samo kada se setim onih ljudi u tamnim odelima i bezizražajnim licima. No i pored peha sa ručkom, sudbina mi je bila ponovo naklonjena. Drugi put sam imao šansu da vidim Tita kada je moja srednja Gradjevinska škola dobila poziv da učestvuje u sletu i Danu Mladosti. Prijavio sam se i vežbao neko vreme, vodjen ljubavlju a ne razumom, jer mi je tadašnja simpatija takodje vežbala za slet, pa sam hteo i ja. No, taj ljubavni zanos prema mladoj omladinki me je potpuno dekoncetrisao, nisam nikako mogao da se uskladim sa ostalima igračima na vežbama, stalno sam mašio pokrete i koreografiju, pa sam zbog stida odustao od učešća u sletu. Šteta. Sećam se da su naši drugari i drugarice bili strašno ponosni i da su svi bili važni zbog kostima i patika koje su dobili.
Proleće je. Vreme je da se obnovimo i regenerišemo. Ovog puta bez Tita i mladosti, ali sa cvećem.
. . .
MARSAL JOSIP BROZ TITO: Welcome to Korea
httpv://www.youtube.com/watch?v=Ru642KUH-Ds&feature=related
. . .
Tito-istorija o Titu
httpv://www.youtube.com/watch?v=T5Zz9C80HLc&feature=related
. . .
Josip Broz TITO biography 1/5
httpv://www.youtube.com/watch?v=nCJJYIpb-4w&feature=related
Mali dodatak tekstu. Zanimljivo štivo o ljubavnom životu JBT-a, ali ne znam koliko pouzdano ;-)
http://www.story.rs/vesti/svet-poznatih/9128-%C5%BEivotna-pri%3Fa-%E2%80%93-josip-broz-tito%3A-mo%3Fni-dr%C5%BEavnik-i-razvratni-ljub.html
Bravo Zlatko za primeran i dopadljiv tekst, lišen svake ideološke ili političke ostrašćenosti ili senzacionalizma.
Verujem da je mnogima muka od višegodišnjeg „bombardovanja istinama“ o satanskom liku i delu Josipa Broza, a od njegove smrti do danas – više od 30 godina, ni jedan režim nije ozbiljno, argumentovano, činjenično dokazano, postavio Tita na pravo mesto i ostavio ga da na miru počiva. Izgleda da ga se i mrtvog plaše.
Inače, i meni je (da se pohvalim) kao primernom pioniru, pripala čast jednom prilikom da supružnicima Broz uručim cveće i poželim srećan put (ne sećam se gde su putovali). U muško-ženskoj podeli, meni je pripalo da Jovanki Broz uručim cveće, i gle sudbine ……posle nekih 15 godina oženih se sa njenom sestričinom (po majci Budisavljević).
Kad bolje razmislim, ono što je Tito imao kao privilegiju u životu – a to je bio brak sa Jovankom Budisavljević – imam i ja u „liku i delu“ supruge, jer geni su zaista čudo.
:-) :-) :-)
O coveku puno govori ono sto ostaje iza njega. Kada je on umro sve je otislo u paramparcad.
Jedan drugi autokrata je davno rekao: „Posle mene potop.“
To je zaostavstina Josipa Broza.
@ Sasha
Mislim da Tito nije imao nameru da ostavi „potop“ iza sebe. Naprotiv.
Zna se koji student titoizma je „prosuo jogurt“, njegovo ime je bilo Slobodan Milošević, uz podršku malog od palube Franje, jodlovanju sklonog Janeza i šejtana Alije.
Od svih koji su pisali o Tiiitu, malo se ko setio da napise da je on mislio, radio i umro kao istinski jugosloven. Sve ostale kategorizacije su manje bitne i nevazne, jugoslovenstvo je bila njegova religija.
@ Mosha
Saglasan sam sa tvrdnjom.
Dodao bih da je on možda u stvari bio komunista internacionalista, i da mu se prilika za „bratstvo i jedinstvo“ jednostavno desila u Jugoslaviji.
@Zlatko: Po mom misljenju nije toliko bitno sta je on hteo koliko je bitno sta je on cinio, a sto je doprinelo katastrofalnoj poplavi (bolja metafora bi bila pozar) posle njega.
@Mosha: sigurno je jedno, a to je da niti je bio osnivac Jugoslovenstva niti je zasluzan za njega. Jugoslovenstvo je stvoreno krvlju iskljucivo Srpskog naroda u prvom svetskom ratu.
Takva jeziva greska je skupo placena u drugom svetskom ratu genocidom izvrsenim nad Srpskim narodom u takozvanoj NDH. Taj isti genocid je izazvao srpski narod u Hrvatskoj na oruzani otpor i odatle su potekle najelitnije partizanske vojne jedinice koje su dobrim delom zasluzne za pobedu partizana (citaj komunista) u drugom svetskom ratu. izgleda da nesreca nnikad ne dolazi sama, nego se vezuju jedna na drugu…
Sve u svemu Jugoslovenstvo koje je u pocetku izgledalo kao lepa ideja pretvorilo se u strahovitu gresku koju Srbi (a i drugi )placaju i dan danas. Pozdrav.
@ Sasha
Nisam mišljenja da je „poplava“ i potop SFRJ-a delo Tita, kao zaostavština njegove vladavine. To su stvorili oni posle njega sistematskim svadjama oko vlasti i dezintegracionim težnjama.
Mi obično zamišljamo da lideri apsolutno vladaju svojim društvima. U praksi je to niz kompromisa koje prave sa političarima, vojnim i bezbednosnim strukturama koje ih okružuju, da ne bi naprasno završili vladavinu preko noći. Tako je i Tito u zadnjoj deceniji svog života više bio koordinator države medju raznim jakim grupama, nego apsolutista,