Dr Milena Šćepanović
ŠTA JE TO RAK DEBELOG CREVA
Rak debelog creva dijagnoza, simptomi i dijagnostika kolorektalnog karcinoma
Kolorektalni karcinom ili rak debelog creva je primarno bolest gena koja je izazvana faktorima okoline ili nasleđa.
U našem telu postoje tumor ‘’aktivirajući geni’’ tj. onkogeni, i suprotno od njih ’’suzbijajući geni’’ (supresorski geni) koji u normalnim okolnostima sprečavaju nastanak raka debelog creva. Kada oni zakažu, nastaje maligna bolest – kancer.
Rak debelog creva je značajana bolest iz više razloga:
1. Pre svega, rak debelog crva je u stalnom porastu. Od 2008-e godine Rak debelog creva postao je najčešći karcinom od svih karcinoma u oba pola. Prethodnih godina vodeće mesto po broju obolelih je imao karcinom pluća, a karcinom debelog creva je, zavisno od zemlje i pola, zauzimao drugo i treće mesto.
2. Zatim, ovaj karcinom spada u izlečive karcinome kada se otkrije u ranoj fazi bolesti. Kada tumor debelog creva probije zid creva i zahvati limfne žlezde, bolest se komplikuje. Na primer 5-ogodišnje preživljavanje kod tumora debelog creva u I stadijumu bolesti je 80-95% i dovoljno je samo hirurško lečenje, u II-om raka debelog creva stadijumu bolesti preživljavanje je 65%, u III stadijumu kancera debelog creva je preživljavanje 50%, a u IV stadijumu raka debelog creva preživi manje od 10% pacijenata. Ova razlika u preživljavanju nam ukazuje na značaj otkrivanja tumora u ranom stadijumu bolesti.
3. Karcinom debelog creva je vrlo dostupan dijagnostici i zato spada u karcinome koje je najlakše otkriti i sprečiti. A rano otkrivanje bolesti je važno, jer kao što smo rekli, uspešnost lečenja na prvom mestu zavisi od proširenosti bolesti u trenutku njenog otkrivanja.
Danas je prihvaćeno stanovište da većina (oko 2/3) karcinoma kolona nastaje od prethodnih adenoma koji u većini slučajeva ne daju nikakve simptome. Vreme prelaska iz benigne u malignu leziju traje od 10 do 35 godina. Ova pojava je poznata kao adenoma – karcinoma sekvenca. Većina adenoma ne daje nikakve tegobe i slučajno se otkrivaju nekom od skrining metoda. Veliki adenomi, ipak, mogu da uzrokuju krvarenje koje najčešće ne mora biti vidljivo golim okom. Što je veći adenom veća je i verovatnoća njegove promene u karcinom debelog creva. Ali, ne prelaze svi adenomi u karcinom debelog creva. Oko 35% osoba ima adenom u debelom crevu. Otkrivanjem i lečenjem ovih adenoma sprečava se pre svega nastanak karcinoma, a zatim i otkrivanje karcinoma u ranom stadijumu kada je bolest izlečiva.
Stadijumi razvoja raka debelog creva – kolorektalni karcinomStadijum I – Rak debelog creva zahvata mukozu (najpovršniji deo zida creva)
Stadijum II – Rak debelog creva se proširio u mišićni sloj zida debelog creva
Stadijum III – Rak debelog creva se proširio na limfne čvorove
Stadijum IV – Rak debelog creva se proširio na druge organe. . .
Klinička slika karcinoma kolona
Klinička slika raka debelog creva je šarolika i nespecifična. Praktično svaki simptom u vidu promene u crevnom pražnjenju (izgled, boja, konzistencija stolice) kao i prisustvo bola i neprijatnosti u trbuhu, može, ali i ne mora biti simptom tumora na debelom crevu. Važno je znati da tumor debelog creva u početku ne daje nikakve simptome. Simptomi se javljaju onda kada je bolest već napredovala. Ako se čeka sa pregledom, bolest može samo još više da napreduje i da iz izlečive faze pređe u neizlečivu. Zato je važno raditi preventivne preglede, skrininge, i pri pojavi bilo kakvih tegoba, odmah se javiti lekaru. Tumor debelog creva raste sporo, pa ako se navedeno uzme u obzir, vremena za izlečenje ima.
Kod većine pacijenata sa dijagnozom kancer debelog creva dominira kombinacija krvarenja i promena u crevnom pražnjenju, najčešće u vidu učestalog pražnjenja i kašastih stolica.
Krvarenje je čest simptom tumora završnog dela debelog creva. Krvarenje može biti vidljivo golim okom, u različitim količinama i nijansama crvene boje. Ukoliko je oskudno i nije vidljivo može se otkriti testom na okultno krvarenje (FOBT). Ništa nije tragičnije nego proglasiti krvarenje posledicom hemoroidalne bolesti bez adekvatnog pregleda i promašiti potencijalno izlečiv tumor. Takođe važno, hemoroidalna bolest može postojati i zajedno sa polipom ili karcinomom creva. Oko 50% pacijenata sa rektalnim krvarenjem, svoje tegobe pripisuje hemoroidima, a 75% pacijenata ne pridaje važnost ovom simptomu.
Ostali simptomi kancera debelog creva su: smena proliva i zatvora, otežano pražnjenje, pojava krvi i/ili sluzi sa ili bez stolice, bol u trbuhu, tup ili u vidu grčeva, nespecifičan bol i često se zanemari, ili bol u čmaru koji je retko posledica tumora, a kada je to razlog onda je tumor debelog creva ili jako veliki ili jako nisko u samom čmarnom kanalu, zatim palpabilna masa u trbuhu. Ingvinalna kila kod starijih osoba koja postoji kraće vreme može ukazivati na postojanje tumora creva.
Od opštih simptoma raka debelog creva, to su gubitak apetita i telesne težine, malaksalost, anemija. Kod 1/3 pacijenata simptomi traju oko 6 meseci pre nego što se bolest dijagnostikuje.
Lokalizacija (mesta pojave) raka debelog creva:
Ascedentni (ushodni) kolon 18%
Transverzalni (poprečni) kolon 9%
Descedentni (silazni) kolon 5%
Sigmoidni kolon 25%
Rektum 43%
Anatomski debelo crevo se deli na 6 delova. Počinje na mestu završetka tankog creva, u donjem desnom delu trbuha, kao slepi završetak – cekum, potom se nastavlja na uzlazni deo debelog creva – ascedens, zatim se nastavlja na poprečni kolon – transverzum, zatim silazni kolon – descedens, potom savijeni deo creva u vidu S slova – sigmoidni kolon, pa pravo crevo – rektum, i završava sa čmarnim kanalnom – analni kanal. Cela dužina debelog creva je do 2 metra.
Simptomi bolesti zavise i od lokalizacije bolesti. Rak debelog creva na desnoj strani kolona češće dovodi do nejasnih bolova u trbuhu, anemije zbog hroničnog gubitka krvi koje nije vidljivo golim okom, malaksalosti, gubitka telesne težine a klinički se može napipati tumorska masa sa desne strane trbuha.
Rak debelog creva na levoj strani češće dovodi do promene u crevnom pražnjenju, smene zatvora i proliva, grčevitih bolova u trbuhu sa mučninom i povraćanjem zbog zatvaranja lumena creva rastom tumora. Rak rektuma dovodi do promena u pražnjenju creva i krvarenja.
Statistika raka debelog creva
Što se statistike tiče, broj obolelih od raka debelog creva je u stalnom porastu. Danas u svetu svake godine od karcinoma kolona oboli oko 1 000 000 osoba a oko 500 000 ljudi umre od ove bolesti u svetu svake godine. Najveći broj obolelih je u SAD, Kanadi i Okeaniji a najniži je u Africi, Južnoj Americi i Aziji (izuzev Japana).
Karcinom kolona je bolest starijih osoba jer se tokom starenja nakupljaju genetske promene i mutacije u ćelijama. Čak 90% obolelih je u grupi osoba starijih od 50 godina. Rizik oboljevanja od raka debelog creva raste sa starošću.
Distribucija kancera po polu je sledeća: Kod žena najčešći je karcinom dojke, zatim sledi karcinom kolona, a na trećem mestu je karcinom pluća. Kod muškaraca najčešći je karcinom prostate, zatim karcinom pluća i na trećem mestu je karcinom kolona. Kod oba pola zajedno uzevši, od 2008 godine, najčešći je karcinom debelog creva.
Srbija po broju obolelih spada u zemlje sa srednjim rizikom oboljevanja. 2006-te godine broj novoobolelih je bio oko 4000. Otprilike svaka deseta osoba obolela i umrla od raka u našoj zemlji, žrtva je malignog procesa lokalizovanog na debelom crevu. Distribucija po polu je malo drugačija i to tako da je karcinom kolona na drugom mestu za muškarce i na trećem mestu za žene.
Među 43 Evropske zemlje Srbija se po broju obolelih nalazi na 26-om mestu za muškarce i 28-om mestu za žene, a po broju umrlih na 6-om mestu za muškarce i 7-om mestu za žene. Ovo, nažalost, govori o visokoj stopi smrtnosti i kasnom otkrivanju ovog karcinoma, kada su i rezultati lečenja daleko slabiji, a razlog je nepostojanje prevencije.
U Srbiji se oko 2/3 pacijenata dijagnostikuje u odmakloj fazi bolesti, tj. u III i IV stadijumu raka debelog creva, pa su i rezultati lečenja lošiji.
Konsultacije i specijalistički pregled debelog creva – ako imate problem sa crevima postoji mogućnost da vas direktno pregleda Dr Milena Šćepanović. Termine pregleda ili intervenciju možete zakazati u u proktološkoj hirurškoj ordinaciji ProktoMed, ulica Mileševska 63, na Crvenom Krstu, Beograd, na sledeće telefone:
Tabela: Incidenca oboljevanja od karcinoma kolona u Evropi, po polu, u 2008 god.
Dijagnostika raka debelog creva
RT – digito-rektalni pregled je prvi pregled, najjednostavniji, najjeftiniji, i spada u domen lekara opšte prakse. Značajan je jer sem što otkriva tumore završnog dela debelog creva, dijagnostikuje i druge, najčešće benigne, bolesti ove regije, koji ponekad imaju sličnu simptomatologiju. Od svih tumora rektuma njih 2/3 je dostupno pregledu prstom. A oko 10% tumora celog kolona je potencijalno dostupno digitorektalnom pregledu.
Nažalost, oko ½ pacijenata sa gastrointrestinalnim simptomima a pregledanih u Domu Zdravlja nema uradjen rektalni pregled.
FOBT ( faecal occult blood test) je najčešće korišćen test za rano otkrivanje kolorektalnog karcinoma, zbog njegove neinvazivnosti, jednostavnosti i niske cene. Uzorci stolice se uzimaju tri uzastopna dana. Pozitivan nalaz na okultno krvarenje može se očekivati ako je količina hemoglobina u 1 gr stolice najmanje 10 mg. U našim uslovima najčešće korišćen test je Hemocult – test koji traži pripremu bolesnika tri dana pre testiranja i za vreme testiranja takozvanom ‘’belom dijetom’’ (zabranjeno je uzimanje crvenog mesa, C vitamina, citrusnog voća, preparata gvožđa i antiinflamatornih nesteroidnih lekova). Pozitivan nalaz ne potvrđuje dijagnozu raka, ali ukazuje na potrebu za dalje ispitivanje.
Irigografija je pregled pri kome se kontrast – barijum, ubacuje u crevo kroz rektalni kateter i potom vrše snimanja na rendgenu. Snimanje može biti sa dvojnim kontrastom tj. ubacivanjem barijuma i vazduha čime se dobija na preciznosti. Ova metoda takođe zahteva pripremu creva. Njen nedostatak je što se ne može uzeti biopsija.
Fleksibilna sigmoidoskopija je endoskopska metoda kojom se pregleda oko 60 cm zadnjeg creva gde se nalazi oko 2/3 tumora kolona.
Kolonoskopija je „zlatni standard“ dijagnostike CRC-a zato što sem otkrivanja i malih promena – tumora, i uzimanja biopsije postoji mogućnost i uklanjanja polipa i time sprečavanja njihovog razvoja u malignu bolest. To je endoskopska metoda kojom se instrumentom pod kontrolom oka ulazi u celo debelo crevo. Ona zahteva pripremu creva tj. čišćenje. Sama kolonoskopija traje 20 do 45 minuta, nije bolna, ali za pojedine pacijente može biti neugodna.
Virtuelna kolonoskopija je nova metoda koja još nije ušla u rutinsku primenu. Ona koristi vazduh kao kontrast a snimanje se vrši CT-om i MR-om i pruža dodatne informacije kao sto su proširenost tumorske mase na okolne organe, prisutnost uvećanih limfnih žlezda i postojanje metastatske bolesti. Njena senzitivnost je vrlo mala za lezije manje od 1 cm i za ravne lezije.
Endorektalni ultrazvuk je ultrazvučni pregled pomoću sonde koja je uvedena kroz anus. Njime se procenjuje zahvaćenost zida creva tumorom, kao i zahvaćenost okolnih limfnih žlezda. Koristi se u dijagnostici tumora rektuma.
Tumor markeri CEA i CA 19-9. To je biohemijska analiza krvi kojom se dokazuju specifični proteini. Ovaj test nije strogo specifičan za kolorektalni karcinom, jer se povišene vrednosti mogu naći i kod drugih malignih bolesti kao što su karcinom dojke, pluća, želuca, kao i kod bolesnika sa čirom želuca i cirozom jetre. ). CEA je povišen samo u oko 40% pacijenata sa CRC. Njihov značaj je u postoperativnom praćenju obolelih u smislu ponovnog javljanja tumora nakon sprovedenog lečenja (recidiv bolesti).
Molekularni biomarkeri – slobodni cirkulišući DNA (CFDNA) u plazmi, DNA iz uzorka stolice, su dijagnostički testovi koji još nisu u u rutinskoj primeni i još uvek su skupi.
Ultrazvuk, CT i MR se koriste za otkrivanje lokalnog i sistemskog širenja tumora (metastaze).
Nijedan test nije savršen. Svaki ima svoje prednosti i nedostatke, ali i svaki otkriva rak debelog creva u ranoj fazi.
U sledećem nastavku teksta: Lečenje karcinoma debelog creva, prevencija i faktori rizika
Autor teksta Mr Sc. Med. Dr Milena Šćepanović je hirurg u proktološkoj ordinaciji za hemoroide i bolesti debelog creva Proktomed, Mileševska 63 u Beogradu. Telefoni za zakazovanje pregleda i konsultacija su:
Poštovani Željko,
to znači da ste zdravi.
dobar dan svima
imam 33 god i vec godinu dana imam problem sa promenjivom stolicom,gubitkom kilaze i krkljanjem (pretakanjem) u crevima.uradio sam sva moguca ispitavanja od irigografije do kolonoskopije sa biopsijom iz svih delova debelog creva zakljucno sa uzorkom iz terminalnog ileuma.tada mi je receno da nemam upalne bolesti creva,kron ili ulcerozni kolitis kao ni cancer jer bi to biopsija svakako potvrdila! moja dijagnoza je iritabilni kolon-IBS
pored svih tih pregleda,da dodam,uradio sam i pasazu tankog creva kao i gastrokopiju sa biopsijom iz zeludca i tankog creva-nema helikobaktera niti celijakije,radjena je i stolica na okultno krvarenja-negativan nalaza,vise puta ultrazvuk abdomena-nalaz uvek uredan.
moje pitanje bi bilo,nakon poslednje analize kompletne krvne slike,poviseni su mi leukociti,13,2 kao i fibrinogen,4,2…crp,sedimentacija i sve drugo je u granicnim vrednostima.laborant je rekao da u orgazimzu postoji neka blaga upala..medjutim na te rezultate moj lekar je odmahnu rukom uz konstataciju da nije nista alarmantno i da se ne brinem od upalnih bolesti creva i raka debelog creva!
trebam li,po vasem misljenju na jos neka ispitivanja ili jednostavno da se pomirim sa dijagnozom Iritabilnog Kolona?
hvala na paznji i izvinjenje zbog nesto duzeg posta!
Poštovani Milutine,
vi imate dijagnozu Iritabilnog kolona, ili što bi rekli, nervozna creva. Promenite ishranu i zaboravite malo na doktore. Medicina nije matematika, i malo povišeni leukociti i fibrinogen, ako se dobro osećate (ne uzimajući u obzir stomačne tegobe) ne znače ništa, tačnije, ne znače bolest same po sebi.
najlepse hvala na brzom odgovoru Dr Milena!
svaki savet strucne osobe mi mnogo znaci! ipak imao bih jo samo jedno pitanje:)
nisam uspeo da saznam koja mi hrana odgovara a koja ne,iz razloga jer sa istom unetom kolicinom hrane i iste vrste hrane,danas je stolica formirana,normalne debljine a vec sledecg je prolivkasta sa primesama sluzi!
s’obzirom da je kolonoskopija radjena pre tacno 8 meseci,da li ju je potrebno mozda ponoviti,ako se ima u vidu da su tegobe i tada a i sada iste,odnosno stolica je ista!
da ne duzim dalje,totalni sam laik,da li sam ja tim pregledom i definitivno odbacio upalne bolesti creva i tumore debelog creva ili trebam ponovo na kolonoskopiju??
izvinite na dosadi i hvala unapred na odgovoru
Poštovani Milutine,
kolonoskopiju ne treba da ponavljate bar 5 godina.
kolonoskopija je „ZLATNI STANDARD“ dijagnostike CRC..u daljem tekstu stoji,Nijedan test nije savršen. Svaki ima svoje prednosti i nedostatke, ali i svaki otkriva bolest u ranoj fazi.
mene mnogo zanima g-djo Dr Milena Scepanovic vas komentar o sledecoj prici: muskrac,40 god,nikad bolestan ranije.simptoma nema nikakvih,osim gubljenja telesne tezine!
fobt-negativan,vise puta rektalni tuse,pregledan od vrhunskih nasih strucnjaka,da ne nabrajam imena,zaista vaze za priznate strucnjake u nasim najvecim i najboljim ustanovama,irigografija sa dvojnim kontrastom uredna,gastroskopija bez promena u zeludcu,bez HP bakterije,KOLONOSKOPIJA uredna bez vidljivih promena u kolonu.biopsija za histopatologiju nije uzeta jer,po doktorovim recima nema za tim potrebe jer je sve cisto,samo bi se uzalud pacijent dodatno bacao na trosak.
skener abdomena otkriva tumor na debelom crevu!!!
imajuci u vidu da gastroenterolozi prilikom sumnje na bilo kakve bolesti creva odmah salju na kolonoskopiju, zanima me sta vi mislite o svemu gore napisanom i da li je zaista kolonoskopija ZLATNI STANDARD?
obracam se za misljenje i komentar vama jer vidim da cesto pacijentima odgovarate na pitanje sto zaista cenim kod vas!
svako dobro i prijatan dan vam zelim.Suzana
Postovana doktorko
Moram ponovo da vam dosadjujem i da vas pitam povodom operacije debelog crijeva kod oca. Raniji problem sa dijarejom se malo stabilizovalo ali ima veliki problem sa bolovima. Bolove osjeca u predjelu gdje je sastavljeno crijevo (6 cm od izlaza) Bio je na kontrolnom pregledu kod hirurga koji ga je operisao, ali nista mu nije konkretno rekao za te bolove. Samo nam je pojasnio postupak rada koji je radjen pri operaciji i da su pri spajanju koristene specijalne plocice (da vise ne ulazim u terminologiju koju ne poznajem a vjerujem da cete znati o cemu se radi)
Moje pitanje je, da li moze od tih „plocica“ da ima nesnosljive bolove i da li je moglo doci do neke komplikacije pa ima bolove
Prije par veceri je imao blago krvarenje u stolici. Toliko ga boli da tramadol ne pomaze
Molim VAS ako imate neki savjet ili sugestiju sta da radimo da mu se ti bolovi ublaze
Unaprijed zahvalan
Poštovana Suzana,
kolonoskopija jeste ‚‚zlatni standard‚‚ zato što u odnosu na druge dijagnostičke metode otkriva tumor u ranoj fazi (kada se radi kod zdravih osoba, bez tegoba) i zato što se istovremeno može uzeti biopsija i uraditi polipektomija manjih polipa, iz kojih najčešće vremenom nastaje karcinom. Ali, kao i svaka druga metoda ima izvestan procenat lažno negativnih rezultata; koji je kod ove metode najmanji. U svetu je taj procenat oko 20%.
Nažalost, ali još uvek ne postoji metoda koja u 100% slučajeva otkriva bilo koji karcinom.
Poštovani Gorane,
vaš otac ne bi trebalo da ima bolove zbog metode kojom je operisan. Ja vam nažalost ne mogu dati odgovor na pitanje jer je više razloga za bol. Hirurg koji ga je operisao zna detalje operacije i sam operativni nalaz pa bi on trebalo da vam da odgovor.
Postovana Dr Milena..nista novo niste rekli sto vec ne pise u tekstu gore:(
kolonoskopija nije pregled disi izdahni…te kad je vec radjena,bez obzira sto nista nije vidjeno“golim okom“smatram da je endoskopista pogresio sto uzorci nisu uzeti i poslati na histopatologiju!
kazem ovo jer smatram i ja da je kolonoskopija najmerodavniji pregled debelog creva. upste ne kapiram da taj pregled nista nije pokazao a samo 2 nedelje kasnije skener jeste,zato je moje misljenje da te preglede u nasoj zemlji ne rade dovoljno dobri strucnjaci ili ih pak rade ali povrsno,jer kolonoskopija bez histpatologije nije kompletan pregled bez obzira sto nije bilo niceg vidljivog..ulceracija,izraslina ili polipa..
da li se slazete?:)
pozdrav!
Postovana doktorko,
moja majka je pre godine operisla tumor debelog creva na
cm od cmara, da bi nakon dve godine ponovno oprerisali i dobila je stomu ( 20.11.2010.)
julu 201 Godine javila se hirurgu radi novonastale promene na perativnom oZiljku na perinealnoj regiji.07.08.201 1.god uradena
je potvrtlena Metastasis adenocarcinomatis textu fibrous et diposu subkutis.
Excisio Tu perinealis in toto a HP
pri prijemu bolesnica od tegoba navodi ponovo bol u donjem delu stomaka koji ima tendenciju pojadavanlta, osobito
kad sedi.
Daje podatak da se na mestu prethodnog relapse moZe napipati bolna rezistencija u dubini.
Zali na malaksalost I lako zamaranje. Od antidolorozne terapije uzima Febricet tbl 3×1 I Durogesic flaster a 50 ug.
povremeno zbog nelagodnosti pri varenju hrane koristi Ranisan I Klometol. Pritisak reguliSe antihipertenzivnom
terapijom (koristi prinelap a 20 mg 2xl, Alopres a Smg 2×1, Tensec 1x1t4). Negira druge hroniCne bolesti I alergije
na lekove.
Obj.: svesna, oruentisana, afebrilna, acijanotidna, anikteridna, normokoloridna, gojazna po op5tem tipu, nalaz na
srcu, plu6ima i abdomenu neupadljiv, kolostoma izvedena sa leve strane, oZiljak od laparotomije na prednjem
trbu5nom zidu, PS 1.
Tumor markeri (27.03.2012.): CEA 4,14 ng/ml, CA 19-9<2.5 U/mL
RTG p/c (27.03.2}12.)//: U plu6ima nisu vitleni znaci prisustva aktivnih patoloskih promena. KF
sinusi su slobodni. Srcano-sudovna senka je normatnog oblika, veliCine I poloZaja. Hilusi su normalnog oblika,
veliCine, structure I pravilnih spoljnih kontura.
GT pregted abdomena I male kartice (19.03.2012.)/= U bazalnim delovima parenhima plu6a
ne vide se patolo5ke promene. Jetra, Zu6na kesa, slezina, pancreas, desni nadbubreg I bubrezi su uobiCajenih GT
karakteristika. U medijalnom delu levog nadbubrega vidi se fokalna promena dijametra oko 14 mm. Abdominalna
aorta je normalne Sirine lumena. Ne vide se uve6ani limfni Cvorovi u abdomenu I karlici. Levo ileostoma. Mokra6na
be5ika je normalnog oblika, bez vidljivih intraluminalnih promena. Presakralno se vidijasno ograni6ena mekotkivna
formacija, homogene structure, dimenzija oko 5,5x4x7 cm (LLxAPxKK), koja se ne demarkira jasno od zadnjeg
zida kokradne be5ike
– recidiv? Prikazane
kosti su oduvane ko5tane structure.
Konsultacija hirurga (30.03.2012.)/ Na CT susp. rec. localis. Mi5ljenja sam da je potrebno uraditi
kontrolni ginekoto5ki pregled sa dostavljanjem PH nalaza od gin. operacije 10.05.2011. godine. Potrebno
ponoviti markere CEA I CA 19-9. Potrebno je ponoviti NMR male karlice – septembra 2011. godine isti
uredan. Nakon toga bi se mogla planirati punkciona biopsija.
Konsultacija ginekotoga 102.O4.2012.11Par 3 vag. Ab 3 art. Radena biopsija vagine
2011, Pod spekulumom porcija bez makroskopskih promena. Vagina bez makroskopsih
promena. Nema znakova krvarenja. Palpatorno uterus u RVF, slabo pokretan, neosetljiv. Adneksa te5ko palpabilna
zbog debtjine prednjeg trbu5nog zida. Savetuje se TVUZ.TVUZ (03.04.2012.)/: UZ slika nejasna.
Uterus normalne veli6ine I oblika, endometrijum tanak. Adneksa se ne mogu izdiferencirati. Oko uterusa vi5e
hiperehogenih, jasno ograni6enih senki promera do 3 cm. Dok cekamo da se zakaze MR karlice ona ima bolove. Ponovno se javila promena velicina zrna graska i strasno je bolno pri sedenju lezanju i hodanju.
Pitanje bez obzira na svu dijagnozu koju sam "Vam prepisala da li postoji mogucnost da je u tom delu mozda urasla dlaka posto sam slusala mnogo prica sa istim simptomo bez obzira na njen depozit bolesti. Slusala sam i citala da FLUGOCID mast moze da pomogne ako je u pitanju urasla dlaka pa bi i nju uvrstili valjda ne moze da naskodi (mislim na blizinu cmara/ veano).
U nadi da cu dobiti povratnu informaciju puno pozdrava.
Zeljka