Dr Milena Šćepanović
ŠTA JE TO RAK DEBELOG CREVA
Rak debelog creva dijagnoza, simptomi i dijagnostika kolorektalnog karcinoma
Kolorektalni karcinom ili rak debelog creva je primarno bolest gena koja je izazvana faktorima okoline ili nasleđa.
U našem telu postoje tumor ‘’aktivirajući geni’’ tj. onkogeni, i suprotno od njih ’’suzbijajući geni’’ (supresorski geni) koji u normalnim okolnostima sprečavaju nastanak raka debelog creva. Kada oni zakažu, nastaje maligna bolest – kancer.
Rak debelog creva je značajana bolest iz više razloga:
1. Pre svega, rak debelog crva je u stalnom porastu. Od 2008-e godine Rak debelog creva postao je najčešći karcinom od svih karcinoma u oba pola. Prethodnih godina vodeće mesto po broju obolelih je imao karcinom pluća, a karcinom debelog creva je, zavisno od zemlje i pola, zauzimao drugo i treće mesto.
2. Zatim, ovaj karcinom spada u izlečive karcinome kada se otkrije u ranoj fazi bolesti. Kada tumor debelog creva probije zid creva i zahvati limfne žlezde, bolest se komplikuje. Na primer 5-ogodišnje preživljavanje kod tumora debelog creva u I stadijumu bolesti je 80-95% i dovoljno je samo hirurško lečenje, u II-om raka debelog creva stadijumu bolesti preživljavanje je 65%, u III stadijumu kancera debelog creva je preživljavanje 50%, a u IV stadijumu raka debelog creva preživi manje od 10% pacijenata. Ova razlika u preživljavanju nam ukazuje na značaj otkrivanja tumora u ranom stadijumu bolesti.
3. Karcinom debelog creva je vrlo dostupan dijagnostici i zato spada u karcinome koje je najlakše otkriti i sprečiti. A rano otkrivanje bolesti je važno, jer kao što smo rekli, uspešnost lečenja na prvom mestu zavisi od proširenosti bolesti u trenutku njenog otkrivanja.
Danas je prihvaćeno stanovište da većina (oko 2/3) karcinoma kolona nastaje od prethodnih adenoma koji u većini slučajeva ne daju nikakve simptome. Vreme prelaska iz benigne u malignu leziju traje od 10 do 35 godina. Ova pojava je poznata kao adenoma – karcinoma sekvenca. Većina adenoma ne daje nikakve tegobe i slučajno se otkrivaju nekom od skrining metoda. Veliki adenomi, ipak, mogu da uzrokuju krvarenje koje najčešće ne mora biti vidljivo golim okom. Što je veći adenom veća je i verovatnoća njegove promene u karcinom debelog creva. Ali, ne prelaze svi adenomi u karcinom debelog creva. Oko 35% osoba ima adenom u debelom crevu. Otkrivanjem i lečenjem ovih adenoma sprečava se pre svega nastanak karcinoma, a zatim i otkrivanje karcinoma u ranom stadijumu kada je bolest izlečiva.
Stadijumi razvoja raka debelog creva – kolorektalni karcinomStadijum I – Rak debelog creva zahvata mukozu (najpovršniji deo zida creva)
Stadijum II – Rak debelog creva se proširio u mišićni sloj zida debelog creva
Stadijum III – Rak debelog creva se proširio na limfne čvorove
Stadijum IV – Rak debelog creva se proširio na druge organe. . .
Klinička slika karcinoma kolona
Klinička slika raka debelog creva je šarolika i nespecifična. Praktično svaki simptom u vidu promene u crevnom pražnjenju (izgled, boja, konzistencija stolice) kao i prisustvo bola i neprijatnosti u trbuhu, može, ali i ne mora biti simptom tumora na debelom crevu. Važno je znati da tumor debelog creva u početku ne daje nikakve simptome. Simptomi se javljaju onda kada je bolest već napredovala. Ako se čeka sa pregledom, bolest može samo još više da napreduje i da iz izlečive faze pređe u neizlečivu. Zato je važno raditi preventivne preglede, skrininge, i pri pojavi bilo kakvih tegoba, odmah se javiti lekaru. Tumor debelog creva raste sporo, pa ako se navedeno uzme u obzir, vremena za izlečenje ima.
Kod većine pacijenata sa dijagnozom kancer debelog creva dominira kombinacija krvarenja i promena u crevnom pražnjenju, najčešće u vidu učestalog pražnjenja i kašastih stolica.
Krvarenje je čest simptom tumora završnog dela debelog creva. Krvarenje može biti vidljivo golim okom, u različitim količinama i nijansama crvene boje. Ukoliko je oskudno i nije vidljivo može se otkriti testom na okultno krvarenje (FOBT). Ništa nije tragičnije nego proglasiti krvarenje posledicom hemoroidalne bolesti bez adekvatnog pregleda i promašiti potencijalno izlečiv tumor. Takođe važno, hemoroidalna bolest može postojati i zajedno sa polipom ili karcinomom creva. Oko 50% pacijenata sa rektalnim krvarenjem, svoje tegobe pripisuje hemoroidima, a 75% pacijenata ne pridaje važnost ovom simptomu.
Ostali simptomi kancera debelog creva su: smena proliva i zatvora, otežano pražnjenje, pojava krvi i/ili sluzi sa ili bez stolice, bol u trbuhu, tup ili u vidu grčeva, nespecifičan bol i često se zanemari, ili bol u čmaru koji je retko posledica tumora, a kada je to razlog onda je tumor debelog creva ili jako veliki ili jako nisko u samom čmarnom kanalu, zatim palpabilna masa u trbuhu. Ingvinalna kila kod starijih osoba koja postoji kraće vreme može ukazivati na postojanje tumora creva.
Od opštih simptoma raka debelog creva, to su gubitak apetita i telesne težine, malaksalost, anemija. Kod 1/3 pacijenata simptomi traju oko 6 meseci pre nego što se bolest dijagnostikuje.
Lokalizacija (mesta pojave) raka debelog creva:
Ascedentni (ushodni) kolon 18%
Transverzalni (poprečni) kolon 9%
Descedentni (silazni) kolon 5%
Sigmoidni kolon 25%
Rektum 43%
Anatomski debelo crevo se deli na 6 delova. Počinje na mestu završetka tankog creva, u donjem desnom delu trbuha, kao slepi završetak – cekum, potom se nastavlja na uzlazni deo debelog creva – ascedens, zatim se nastavlja na poprečni kolon – transverzum, zatim silazni kolon – descedens, potom savijeni deo creva u vidu S slova – sigmoidni kolon, pa pravo crevo – rektum, i završava sa čmarnim kanalnom – analni kanal. Cela dužina debelog creva je do 2 metra.
Simptomi bolesti zavise i od lokalizacije bolesti. Rak debelog creva na desnoj strani kolona češće dovodi do nejasnih bolova u trbuhu, anemije zbog hroničnog gubitka krvi koje nije vidljivo golim okom, malaksalosti, gubitka telesne težine a klinički se može napipati tumorska masa sa desne strane trbuha.
Rak debelog creva na levoj strani češće dovodi do promene u crevnom pražnjenju, smene zatvora i proliva, grčevitih bolova u trbuhu sa mučninom i povraćanjem zbog zatvaranja lumena creva rastom tumora. Rak rektuma dovodi do promena u pražnjenju creva i krvarenja.
Statistika raka debelog creva
Što se statistike tiče, broj obolelih od raka debelog creva je u stalnom porastu. Danas u svetu svake godine od karcinoma kolona oboli oko 1 000 000 osoba a oko 500 000 ljudi umre od ove bolesti u svetu svake godine. Najveći broj obolelih je u SAD, Kanadi i Okeaniji a najniži je u Africi, Južnoj Americi i Aziji (izuzev Japana).
Karcinom kolona je bolest starijih osoba jer se tokom starenja nakupljaju genetske promene i mutacije u ćelijama. Čak 90% obolelih je u grupi osoba starijih od 50 godina. Rizik oboljevanja od raka debelog creva raste sa starošću.
Distribucija kancera po polu je sledeća: Kod žena najčešći je karcinom dojke, zatim sledi karcinom kolona, a na trećem mestu je karcinom pluća. Kod muškaraca najčešći je karcinom prostate, zatim karcinom pluća i na trećem mestu je karcinom kolona. Kod oba pola zajedno uzevši, od 2008 godine, najčešći je karcinom debelog creva.
Srbija po broju obolelih spada u zemlje sa srednjim rizikom oboljevanja. 2006-te godine broj novoobolelih je bio oko 4000. Otprilike svaka deseta osoba obolela i umrla od raka u našoj zemlji, žrtva je malignog procesa lokalizovanog na debelom crevu. Distribucija po polu je malo drugačija i to tako da je karcinom kolona na drugom mestu za muškarce i na trećem mestu za žene.
Među 43 Evropske zemlje Srbija se po broju obolelih nalazi na 26-om mestu za muškarce i 28-om mestu za žene, a po broju umrlih na 6-om mestu za muškarce i 7-om mestu za žene. Ovo, nažalost, govori o visokoj stopi smrtnosti i kasnom otkrivanju ovog karcinoma, kada su i rezultati lečenja daleko slabiji, a razlog je nepostojanje prevencije.
U Srbiji se oko 2/3 pacijenata dijagnostikuje u odmakloj fazi bolesti, tj. u III i IV stadijumu raka debelog creva, pa su i rezultati lečenja lošiji.
Konsultacije i specijalistički pregled debelog creva – ako imate problem sa crevima postoji mogućnost da vas direktno pregleda Dr Milena Šćepanović. Termine pregleda ili intervenciju možete zakazati u u proktološkoj hirurškoj ordinaciji ProktoMed, ulica Mileševska 63, na Crvenom Krstu, Beograd, na sledeće telefone:
Tabela: Incidenca oboljevanja od karcinoma kolona u Evropi, po polu, u 2008 god.
Dijagnostika raka debelog creva
RT – digito-rektalni pregled je prvi pregled, najjednostavniji, najjeftiniji, i spada u domen lekara opšte prakse. Značajan je jer sem što otkriva tumore završnog dela debelog creva, dijagnostikuje i druge, najčešće benigne, bolesti ove regije, koji ponekad imaju sličnu simptomatologiju. Od svih tumora rektuma njih 2/3 je dostupno pregledu prstom. A oko 10% tumora celog kolona je potencijalno dostupno digitorektalnom pregledu.
Nažalost, oko ½ pacijenata sa gastrointrestinalnim simptomima a pregledanih u Domu Zdravlja nema uradjen rektalni pregled.
FOBT ( faecal occult blood test) je najčešće korišćen test za rano otkrivanje kolorektalnog karcinoma, zbog njegove neinvazivnosti, jednostavnosti i niske cene. Uzorci stolice se uzimaju tri uzastopna dana. Pozitivan nalaz na okultno krvarenje može se očekivati ako je količina hemoglobina u 1 gr stolice najmanje 10 mg. U našim uslovima najčešće korišćen test je Hemocult – test koji traži pripremu bolesnika tri dana pre testiranja i za vreme testiranja takozvanom ‘’belom dijetom’’ (zabranjeno je uzimanje crvenog mesa, C vitamina, citrusnog voća, preparata gvožđa i antiinflamatornih nesteroidnih lekova). Pozitivan nalaz ne potvrđuje dijagnozu raka, ali ukazuje na potrebu za dalje ispitivanje.
Irigografija je pregled pri kome se kontrast – barijum, ubacuje u crevo kroz rektalni kateter i potom vrše snimanja na rendgenu. Snimanje može biti sa dvojnim kontrastom tj. ubacivanjem barijuma i vazduha čime se dobija na preciznosti. Ova metoda takođe zahteva pripremu creva. Njen nedostatak je što se ne može uzeti biopsija.
Fleksibilna sigmoidoskopija je endoskopska metoda kojom se pregleda oko 60 cm zadnjeg creva gde se nalazi oko 2/3 tumora kolona.
Kolonoskopija je „zlatni standard“ dijagnostike CRC-a zato što sem otkrivanja i malih promena – tumora, i uzimanja biopsije postoji mogućnost i uklanjanja polipa i time sprečavanja njihovog razvoja u malignu bolest. To je endoskopska metoda kojom se instrumentom pod kontrolom oka ulazi u celo debelo crevo. Ona zahteva pripremu creva tj. čišćenje. Sama kolonoskopija traje 20 do 45 minuta, nije bolna, ali za pojedine pacijente može biti neugodna.
Virtuelna kolonoskopija je nova metoda koja još nije ušla u rutinsku primenu. Ona koristi vazduh kao kontrast a snimanje se vrši CT-om i MR-om i pruža dodatne informacije kao sto su proširenost tumorske mase na okolne organe, prisutnost uvećanih limfnih žlezda i postojanje metastatske bolesti. Njena senzitivnost je vrlo mala za lezije manje od 1 cm i za ravne lezije.
Endorektalni ultrazvuk je ultrazvučni pregled pomoću sonde koja je uvedena kroz anus. Njime se procenjuje zahvaćenost zida creva tumorom, kao i zahvaćenost okolnih limfnih žlezda. Koristi se u dijagnostici tumora rektuma.
Tumor markeri CEA i CA 19-9. To je biohemijska analiza krvi kojom se dokazuju specifični proteini. Ovaj test nije strogo specifičan za kolorektalni karcinom, jer se povišene vrednosti mogu naći i kod drugih malignih bolesti kao što su karcinom dojke, pluća, želuca, kao i kod bolesnika sa čirom želuca i cirozom jetre. ). CEA je povišen samo u oko 40% pacijenata sa CRC. Njihov značaj je u postoperativnom praćenju obolelih u smislu ponovnog javljanja tumora nakon sprovedenog lečenja (recidiv bolesti).
Molekularni biomarkeri – slobodni cirkulišući DNA (CFDNA) u plazmi, DNA iz uzorka stolice, su dijagnostički testovi koji još nisu u u rutinskoj primeni i još uvek su skupi.
Ultrazvuk, CT i MR se koriste za otkrivanje lokalnog i sistemskog širenja tumora (metastaze).
Nijedan test nije savršen. Svaki ima svoje prednosti i nedostatke, ali i svaki otkriva rak debelog creva u ranoj fazi.
U sledećem nastavku teksta: Lečenje karcinoma debelog creva, prevencija i faktori rizika
Autor teksta Mr Sc. Med. Dr Milena Šćepanović je hirurg u proktološkoj ordinaciji za hemoroide i bolesti debelog creva Proktomed, Mileševska 63 u Beogradu. Telefoni za zakazovanje pregleda i konsultacija su:
Poštovani Bratislave,
na osnovu navedenih tegoba najverovatnije se radi o unutrašnjim hemoroidima. Potrebno je da obavite proktološki pregled da bi ste započeli adekvatnu terapiju.
Poštovani T7,
magnetna rezonanca se ne radi zbog bolova u trbuhu (bar ne rutinski). Dovoljni su rezultati koje ste uradili i lekarski pregled. Popričajte sa lekarom koji vas leči.
Poštovana Katarina,
na osnovu samo vaših tegoba teško je reći šta bi moglo da bude, jer simptomi odgovaraju većem broju različitih bolesti. Potrebno je da se javite gastroenterologu.
Postovana doktorko sta to treba da znaci DG;obs IDB?
pozdrav
skoro godinu dana imam problem nakon ustajanje sa pretakanjem u screvima,gasovima i nadutoscu u stomaku do odlaska u toalet.nakon stolice te tegobe nestaju i javljaju se nakon uzimanja hrane,do duse u mnogo manjoj meri nego ujutru.stolica je promenjiva..od kasaste do formirane,i tako godinu dana..
od pretraga uradjena je kolonoskopija,gastroskopija,irigografija,uz,fobt…svi nalazi uredni..da li se zaista moze govoriti o nervoznim crevima kao sto je moj doktor rekao? mislite li da i pored dobijene terepije,od koje ne vidim neka poboljsanja,je to tacno ili trebam da uradim jos neke preglede kako bih dosao do svoje tacne dijagnoze?
hvala,prijatan dan
Poštovani Željko,
ako ste mislili na IBD, to znači da je suspektna zapaljenska bolest creva tj. nema jasne dijagnoze.
Poštovani Gorane,
uradili ste sve potrebne preglede. Kada svi oni budu uredni, lekari onda to svrstavaju pod dijagnozom nervoznih creva. Kako danas živimo brzo, radimo pod stresom i hranimo se loše to je česta ‚‚bolest‚‚ . Znam da nije lako, ali pokušajte da promenite životne nevike, pa bi vremenom trebalo da vam bude bolje.
Postovana doktorko,ja sam radio ultrazvuk abdomena najverovatnije je chr dyspepyo,tj kod mene posto duze vremen traje funkcionalna dispepsija-poremeceno varenje,radio sam test na okultno krvarenje negativno,gastroenterolog mi je rekao da su mi svi nalazi u granicama normale,medjutim mene i dalje brine,to sto kad rano ustanem imam bol u predelu stomaka koji popusta praznjenjem creva,a obrok mi pogorsava defakciju,desilo mi se cak jednom ujutru da sam imao sve formiranu stolicu svetlo braon boje,pa zatim posle obroka sam imao kasastu meksu stolicu zatvorenije braon boje pa posle toga isto kasasto meksu stolicu,obicno ujutur bude ili formirana sve ili prvo ide tvrda pa meka stolica,nije dijareja,u cemu je tu problem sta bi to moglo da bude?
Postovana doktorko da dodam radio sam rektosimoidoskopiju posto se to obicno preporucuje mladima,a preko 50 godina kolenoskopija ako je test na okultno krvarenje pozitivan,prilikom rektosigmoidoskopije uocen je mukus to jest bela providna sluz u ampuli rektuma,bez krvi u ampuli rektuma,s obzirom da su tu pronadjeni izrazeni spazmi(grcevi),sve mi to lici na IBC,ja sam dosta bio izlozen stresu,psihickoj napetosti,emocionalnom uzbudjenju,meni stomak mnogo reaguje na stres i na tremu,i izlozen sam depresiji mnogo bio,radio sam vise puta test na okultno krvarenje sve negativno,krvna slika sve u granicama normale,da li je to nesto opasno kod mene?
unazad nekoliko meseci imam promenjive stolice uz dosta gasova i nadutosti.takodje je prisutno krkljanje u crevima posle svakog obroka koje prestaje tek nakon ispustanja gasova:(((
u stolici je pronadjena candida albicans,dobio sam orvazil kao terapiju od koje mi ni malo nije bolje.doktor mi predlaze irigografiju jer smatra da je u pitanju nervozan stomak
evo i mene,
Postovana Dr Scepanovic, citajuci ovu stranicu vidim da ste jako dobri u svom poslu a posvecenost i vreme koje odvajate za odgovore, govori koliko ste zapravo i dobar covek.
Pre mesec dana, uradila sam preventivni pregled stolice na skriveno krvarenje, nalaz +, nemam nikakvih tegoba, osim sto sam primetila malo krvi na toalet papiru i to 20-tak dana pre tog pregleda stolice (zato sam i otisla da uradim, ne ocekujuci pozitivan nalaz…)
Poslali su me da zakazem kolonoskopiju na I Hirurskoj, pitala sam putem telefona, tamo rade bez anestezije.
Slazem se da je rezultat najvazniji, ali ja sada imam strah od pregleda.
Molim Vase misljenje za kolonoskopiju bez i sa anestezijom (znam da je individualno, moja tolerancija na bol je nula), a da li je iz nekog razloga hirurgu bitno da to radi bez anestezije?
Da li mogu da se Vama javim za dogovor da mi Vi to uradite?
Unapred hvala za odgovor.
Srdacan pozdrav!
Poštovani Željko,
vi ste zdravi i kao što i sami kažete, vi reagujete na stres sa stomačnim tegobama. Tu nema medicinskog leka. Izbegavajte stres i korigujte ishranu. Zaboravite na lekare i opustite se.
Poštovani Davore,
trebalo bi da uradite kolonoskopiju (i/ili irigografiju) i ultrazvuk trbuha i da se javite gastroenterologu.
Poštovana Mirjana,
čim ste imali vidljivu krv nije bilo potrebe da radite test na okultno krverenje, jer je on logično pozitivan. To je test na krverenje koje se ne vidi i samo ga tada ima smisla raditi.
S obzirom na tegobe koje imate, ako imate manje od 40 godina dovoljan je proktološki pregled i eventualno rektoskopija. Ako imate više od 40 godina možete uraditi kolonoskopiju. Koliko ja znam, u svim bolnicama se ona radi bez anestezije. Sa anestezijom se radi samo u privatnim ordinacijama. Pregled jeste neprijatan, po malo i bolan. Kako ćete uraditi pregled, nama lekarima nije bitno. Bitan je samo nalaz. Ja radim samo rektoskopiju i proktološki pregled, ali ne i kolonoskopiju.
postovanje citaocima i DR Mileni Scepananovic
zeleo bih da cujem Dr Milena vase misljenje posle svega sto cu navesti jer vidim da odgovarate razgovetno i precizno ili sto bi se reklo,recnikom koji i mi pacijenti koji ranije nisu imali iskustva sa doktorima.
u 2011 sa vise vremena proveo po lekarima nego za ceo zivot do sada.imam 34g
uradio sam 5 snimanja u prosloj godini,irigografija,kolonoskopija(totalna,sa biopsijama)gatroskopija(takodje sa biopsijom) pasaza tankog creva,pa jos jednom gastroskopija..o rutinskim pregledima,UZ,FOBT,KKS ni sam ne znam koliko puta..sve je bilo b.o-dijagnoza posle svih navedenih pregleda je funkcionalna dispepsija( nadam se da sam dobro napisao)odnosno IBS.
kako su simptomi i tada i sada isti,iako je prepisana terapija,koriscena redovno i uredno,pitanje se namece samo po sebi-da li je ta dijagnoza tacna?
ili je IBS zaista tesko izleciv?
simptomi su promennjive jutarnje stolice,1 ili 2 na dan,uglavnom u prepodnevnim casovima(dok spavam nemam nikakvih problema)osim sto se budim sa uzasno suvim ustima,nadutost,gasovi,pretakanje u zeludcu ili crevima..stolica je kasasta a i kad je formirana sto je retkos,onda je nekako iz parcica,tanka…bas bzv
moj dr kaze da ne brinem jer su creva u grcu,te da zbog toga stolica moze biti i tanka poput olovke..i da je kolonoskopija savrseno pokazala da nema niceg u d.crevu( radio sam je privatno u jednoj klinici,dobio sam cak i cd:))
medjutim,kolonoskopija je radjena pre 10 meseci…da li je mozda trebam ponoviti? moj dr kaze NE,tek nakon 5-8 god…priznajem da mu bas i neverujem,s’obzirom da su simptomi i dalje isti…sve se plasim da nekakva upalna bolest creva ili tumor,nije promakla…:(
posebno se plasim jer navedeni simptomi odgovaraju i drugim,daleko opasnijim bolestima,uostalom kao i sto u gornjem tekstu pise…
sta mi savetujete?
hvala unapred,izvinjenje na nesto duzem pismu