Dr Milena Šćepanović
ŠTA JE TO RAK DEBELOG CREVA
Rak debelog creva dijagnoza, simptomi i dijagnostika kolorektalnog karcinoma
Kolorektalni karcinom ili rak debelog creva je primarno bolest gena koja je izazvana faktorima okoline ili nasleđa.
U našem telu postoje tumor ‘’aktivirajući geni’’ tj. onkogeni, i suprotno od njih ’’suzbijajući geni’’ (supresorski geni) koji u normalnim okolnostima sprečavaju nastanak raka debelog creva. Kada oni zakažu, nastaje maligna bolest – kancer.
Rak debelog creva je značajana bolest iz više razloga:
1. Pre svega, rak debelog crva je u stalnom porastu. Od 2008-e godine Rak debelog creva postao je najčešći karcinom od svih karcinoma u oba pola. Prethodnih godina vodeće mesto po broju obolelih je imao karcinom pluća, a karcinom debelog creva je, zavisno od zemlje i pola, zauzimao drugo i treće mesto.
2. Zatim, ovaj karcinom spada u izlečive karcinome kada se otkrije u ranoj fazi bolesti. Kada tumor debelog creva probije zid creva i zahvati limfne žlezde, bolest se komplikuje. Na primer 5-ogodišnje preživljavanje kod tumora debelog creva u I stadijumu bolesti je 80-95% i dovoljno je samo hirurško lečenje, u II-om raka debelog creva stadijumu bolesti preživljavanje je 65%, u III stadijumu kancera debelog creva je preživljavanje 50%, a u IV stadijumu raka debelog creva preživi manje od 10% pacijenata. Ova razlika u preživljavanju nam ukazuje na značaj otkrivanja tumora u ranom stadijumu bolesti.
3. Karcinom debelog creva je vrlo dostupan dijagnostici i zato spada u karcinome koje je najlakše otkriti i sprečiti. A rano otkrivanje bolesti je važno, jer kao što smo rekli, uspešnost lečenja na prvom mestu zavisi od proširenosti bolesti u trenutku njenog otkrivanja.
Danas je prihvaćeno stanovište da većina (oko 2/3) karcinoma kolona nastaje od prethodnih adenoma koji u većini slučajeva ne daju nikakve simptome. Vreme prelaska iz benigne u malignu leziju traje od 10 do 35 godina. Ova pojava je poznata kao adenoma – karcinoma sekvenca. Većina adenoma ne daje nikakve tegobe i slučajno se otkrivaju nekom od skrining metoda. Veliki adenomi, ipak, mogu da uzrokuju krvarenje koje najčešće ne mora biti vidljivo golim okom. Što je veći adenom veća je i verovatnoća njegove promene u karcinom debelog creva. Ali, ne prelaze svi adenomi u karcinom debelog creva. Oko 35% osoba ima adenom u debelom crevu. Otkrivanjem i lečenjem ovih adenoma sprečava se pre svega nastanak karcinoma, a zatim i otkrivanje karcinoma u ranom stadijumu kada je bolest izlečiva.
Stadijumi razvoja raka debelog creva – kolorektalni karcinomStadijum I – Rak debelog creva zahvata mukozu (najpovršniji deo zida creva)
Stadijum II – Rak debelog creva se proširio u mišićni sloj zida debelog creva
Stadijum III – Rak debelog creva se proširio na limfne čvorove
Stadijum IV – Rak debelog creva se proširio na druge organe. . .
Klinička slika karcinoma kolona
Klinička slika raka debelog creva je šarolika i nespecifična. Praktično svaki simptom u vidu promene u crevnom pražnjenju (izgled, boja, konzistencija stolice) kao i prisustvo bola i neprijatnosti u trbuhu, može, ali i ne mora biti simptom tumora na debelom crevu. Važno je znati da tumor debelog creva u početku ne daje nikakve simptome. Simptomi se javljaju onda kada je bolest već napredovala. Ako se čeka sa pregledom, bolest može samo još više da napreduje i da iz izlečive faze pređe u neizlečivu. Zato je važno raditi preventivne preglede, skrininge, i pri pojavi bilo kakvih tegoba, odmah se javiti lekaru. Tumor debelog creva raste sporo, pa ako se navedeno uzme u obzir, vremena za izlečenje ima.
Kod većine pacijenata sa dijagnozom kancer debelog creva dominira kombinacija krvarenja i promena u crevnom pražnjenju, najčešće u vidu učestalog pražnjenja i kašastih stolica.
Krvarenje je čest simptom tumora završnog dela debelog creva. Krvarenje može biti vidljivo golim okom, u različitim količinama i nijansama crvene boje. Ukoliko je oskudno i nije vidljivo može se otkriti testom na okultno krvarenje (FOBT). Ništa nije tragičnije nego proglasiti krvarenje posledicom hemoroidalne bolesti bez adekvatnog pregleda i promašiti potencijalno izlečiv tumor. Takođe važno, hemoroidalna bolest može postojati i zajedno sa polipom ili karcinomom creva. Oko 50% pacijenata sa rektalnim krvarenjem, svoje tegobe pripisuje hemoroidima, a 75% pacijenata ne pridaje važnost ovom simptomu.
Ostali simptomi kancera debelog creva su: smena proliva i zatvora, otežano pražnjenje, pojava krvi i/ili sluzi sa ili bez stolice, bol u trbuhu, tup ili u vidu grčeva, nespecifičan bol i često se zanemari, ili bol u čmaru koji je retko posledica tumora, a kada je to razlog onda je tumor debelog creva ili jako veliki ili jako nisko u samom čmarnom kanalu, zatim palpabilna masa u trbuhu. Ingvinalna kila kod starijih osoba koja postoji kraće vreme može ukazivati na postojanje tumora creva.
Od opštih simptoma raka debelog creva, to su gubitak apetita i telesne težine, malaksalost, anemija. Kod 1/3 pacijenata simptomi traju oko 6 meseci pre nego što se bolest dijagnostikuje.
Lokalizacija (mesta pojave) raka debelog creva:
Ascedentni (ushodni) kolon 18%
Transverzalni (poprečni) kolon 9%
Descedentni (silazni) kolon 5%
Sigmoidni kolon 25%
Rektum 43%
Anatomski debelo crevo se deli na 6 delova. Počinje na mestu završetka tankog creva, u donjem desnom delu trbuha, kao slepi završetak – cekum, potom se nastavlja na uzlazni deo debelog creva – ascedens, zatim se nastavlja na poprečni kolon – transverzum, zatim silazni kolon – descedens, potom savijeni deo creva u vidu S slova – sigmoidni kolon, pa pravo crevo – rektum, i završava sa čmarnim kanalnom – analni kanal. Cela dužina debelog creva je do 2 metra.
Simptomi bolesti zavise i od lokalizacije bolesti. Rak debelog creva na desnoj strani kolona češće dovodi do nejasnih bolova u trbuhu, anemije zbog hroničnog gubitka krvi koje nije vidljivo golim okom, malaksalosti, gubitka telesne težine a klinički se može napipati tumorska masa sa desne strane trbuha.
Rak debelog creva na levoj strani češće dovodi do promene u crevnom pražnjenju, smene zatvora i proliva, grčevitih bolova u trbuhu sa mučninom i povraćanjem zbog zatvaranja lumena creva rastom tumora. Rak rektuma dovodi do promena u pražnjenju creva i krvarenja.
Statistika raka debelog creva
Što se statistike tiče, broj obolelih od raka debelog creva je u stalnom porastu. Danas u svetu svake godine od karcinoma kolona oboli oko 1 000 000 osoba a oko 500 000 ljudi umre od ove bolesti u svetu svake godine. Najveći broj obolelih je u SAD, Kanadi i Okeaniji a najniži je u Africi, Južnoj Americi i Aziji (izuzev Japana).
Karcinom kolona je bolest starijih osoba jer se tokom starenja nakupljaju genetske promene i mutacije u ćelijama. Čak 90% obolelih je u grupi osoba starijih od 50 godina. Rizik oboljevanja od raka debelog creva raste sa starošću.
Distribucija kancera po polu je sledeća: Kod žena najčešći je karcinom dojke, zatim sledi karcinom kolona, a na trećem mestu je karcinom pluća. Kod muškaraca najčešći je karcinom prostate, zatim karcinom pluća i na trećem mestu je karcinom kolona. Kod oba pola zajedno uzevši, od 2008 godine, najčešći je karcinom debelog creva.
Srbija po broju obolelih spada u zemlje sa srednjim rizikom oboljevanja. 2006-te godine broj novoobolelih je bio oko 4000. Otprilike svaka deseta osoba obolela i umrla od raka u našoj zemlji, žrtva je malignog procesa lokalizovanog na debelom crevu. Distribucija po polu je malo drugačija i to tako da je karcinom kolona na drugom mestu za muškarce i na trećem mestu za žene.
Među 43 Evropske zemlje Srbija se po broju obolelih nalazi na 26-om mestu za muškarce i 28-om mestu za žene, a po broju umrlih na 6-om mestu za muškarce i 7-om mestu za žene. Ovo, nažalost, govori o visokoj stopi smrtnosti i kasnom otkrivanju ovog karcinoma, kada su i rezultati lečenja daleko slabiji, a razlog je nepostojanje prevencije.
U Srbiji se oko 2/3 pacijenata dijagnostikuje u odmakloj fazi bolesti, tj. u III i IV stadijumu raka debelog creva, pa su i rezultati lečenja lošiji.
Konsultacije i specijalistički pregled debelog creva – ako imate problem sa crevima postoji mogućnost da vas direktno pregleda Dr Milena Šćepanović. Termine pregleda ili intervenciju možete zakazati u u proktološkoj hirurškoj ordinaciji ProktoMed, ulica Mileševska 63, na Crvenom Krstu, Beograd, na sledeće telefone:
Tabela: Incidenca oboljevanja od karcinoma kolona u Evropi, po polu, u 2008 god.
Dijagnostika raka debelog creva
RT – digito-rektalni pregled je prvi pregled, najjednostavniji, najjeftiniji, i spada u domen lekara opšte prakse. Značajan je jer sem što otkriva tumore završnog dela debelog creva, dijagnostikuje i druge, najčešće benigne, bolesti ove regije, koji ponekad imaju sličnu simptomatologiju. Od svih tumora rektuma njih 2/3 je dostupno pregledu prstom. A oko 10% tumora celog kolona je potencijalno dostupno digitorektalnom pregledu.
Nažalost, oko ½ pacijenata sa gastrointrestinalnim simptomima a pregledanih u Domu Zdravlja nema uradjen rektalni pregled.
FOBT ( faecal occult blood test) je najčešće korišćen test za rano otkrivanje kolorektalnog karcinoma, zbog njegove neinvazivnosti, jednostavnosti i niske cene. Uzorci stolice se uzimaju tri uzastopna dana. Pozitivan nalaz na okultno krvarenje može se očekivati ako je količina hemoglobina u 1 gr stolice najmanje 10 mg. U našim uslovima najčešće korišćen test je Hemocult – test koji traži pripremu bolesnika tri dana pre testiranja i za vreme testiranja takozvanom ‘’belom dijetom’’ (zabranjeno je uzimanje crvenog mesa, C vitamina, citrusnog voća, preparata gvožđa i antiinflamatornih nesteroidnih lekova). Pozitivan nalaz ne potvrđuje dijagnozu raka, ali ukazuje na potrebu za dalje ispitivanje.
Irigografija je pregled pri kome se kontrast – barijum, ubacuje u crevo kroz rektalni kateter i potom vrše snimanja na rendgenu. Snimanje može biti sa dvojnim kontrastom tj. ubacivanjem barijuma i vazduha čime se dobija na preciznosti. Ova metoda takođe zahteva pripremu creva. Njen nedostatak je što se ne može uzeti biopsija.
Fleksibilna sigmoidoskopija je endoskopska metoda kojom se pregleda oko 60 cm zadnjeg creva gde se nalazi oko 2/3 tumora kolona.
Kolonoskopija je „zlatni standard“ dijagnostike CRC-a zato što sem otkrivanja i malih promena – tumora, i uzimanja biopsije postoji mogućnost i uklanjanja polipa i time sprečavanja njihovog razvoja u malignu bolest. To je endoskopska metoda kojom se instrumentom pod kontrolom oka ulazi u celo debelo crevo. Ona zahteva pripremu creva tj. čišćenje. Sama kolonoskopija traje 20 do 45 minuta, nije bolna, ali za pojedine pacijente može biti neugodna.
Virtuelna kolonoskopija je nova metoda koja još nije ušla u rutinsku primenu. Ona koristi vazduh kao kontrast a snimanje se vrši CT-om i MR-om i pruža dodatne informacije kao sto su proširenost tumorske mase na okolne organe, prisutnost uvećanih limfnih žlezda i postojanje metastatske bolesti. Njena senzitivnost je vrlo mala za lezije manje od 1 cm i za ravne lezije.
Endorektalni ultrazvuk je ultrazvučni pregled pomoću sonde koja je uvedena kroz anus. Njime se procenjuje zahvaćenost zida creva tumorom, kao i zahvaćenost okolnih limfnih žlezda. Koristi se u dijagnostici tumora rektuma.
Tumor markeri CEA i CA 19-9. To je biohemijska analiza krvi kojom se dokazuju specifični proteini. Ovaj test nije strogo specifičan za kolorektalni karcinom, jer se povišene vrednosti mogu naći i kod drugih malignih bolesti kao što su karcinom dojke, pluća, želuca, kao i kod bolesnika sa čirom želuca i cirozom jetre. ). CEA je povišen samo u oko 40% pacijenata sa CRC. Njihov značaj je u postoperativnom praćenju obolelih u smislu ponovnog javljanja tumora nakon sprovedenog lečenja (recidiv bolesti).
Molekularni biomarkeri – slobodni cirkulišući DNA (CFDNA) u plazmi, DNA iz uzorka stolice, su dijagnostički testovi koji još nisu u u rutinskoj primeni i još uvek su skupi.
Ultrazvuk, CT i MR se koriste za otkrivanje lokalnog i sistemskog širenja tumora (metastaze).
Nijedan test nije savršen. Svaki ima svoje prednosti i nedostatke, ali i svaki otkriva rak debelog creva u ranoj fazi.
U sledećem nastavku teksta: Lečenje karcinoma debelog creva, prevencija i faktori rizika
Autor teksta Mr Sc. Med. Dr Milena Šćepanović je hirurg u proktološkoj ordinaciji za hemoroide i bolesti debelog creva Proktomed, Mileševska 63 u Beogradu. Telefoni za zakazovanje pregleda i konsultacija su:
Zdravo svima
zbog visemesecnih problema sa stomakom( nadutost,gasovi,pretakanje u crevima)i problema sa kasastim stolicama,nakon uredne irigografije,pre 3 nedelje uradio sam kolonoskopski pregled. jutros su stigli nalazi patologije
ukratko:
aparat plasiran do terminalnog ileuma,uzet isecak za patologiju
kolon bez vidljivih ulceracija,zadebljanja i suzenja
histoloski nalaz:
bez znakova malignog oboljenja i sumnje na IBD
molim Dr Milenu da mi objasni sta sam ja ovim pregledom odbacio( saznao)jer nakon budjenja iz anestezije,doktora koji je radio kolonoskopiju nisam ni video a rezultate biopsije podigao sam na salteru.niko mi ni jednu jedinu rec o ovome nije rekao
molim vas recite mi vase misljenje o ovim nalazima i da li je pregled uradjen do kraja?
hvala unapred
Poštovana dr. Milena
Mom ocu je otkriven rak debelog creva u rektalnom delu. Nakon hemoterapije i zračenja operisan je u Nišu 27.07. Pored operacije debelog creva izvršena je i operacija kile na stomaku. Otac je još uvek u bolnici iz razloga što je prilikom postavljanja katetra došlo do povređivanja mokraćnog kanala tako da sad dolazi do izlivanja urina u trbušnu duplju i odatle kroz otvor gde je pretpostavljam bio dren. Sutra bi trebalo da mi otac izađe iz bolnice, a stanje još uvek nije sanirano. U prethodna 2 dana je imao temperaturu, dosta je oslabio. Prema urologu mokraćni kanal bi sam trebao da zaraste. Molim za Vaše mišljenje o tome kao i da li bi zbog ove povrede moglo da dođe do neke ozbiljnije infekcije. Mislim da nije rađena nikakva analiza krvne slike od operacije.
Hvala unapred!
Poštovani Kosta,
vaš nalaz kolonoskopije je uredan i urađen u celosti. Lekar koji vas je poslao na kolonoskopiju (i pretpostavljam koji vas je pregledao) treba da vam sve objasni. Neke bolesti se ne otkrivaju kolonoskopijom. Zato treba uvek poštovati redosled pregleda: prvo pregled lekara, pa onda on na osnovu vaše priče i pregleda posumnja na neku bolest pa traži konkretnu dijagnostičku metodu. Ako se radi obrnuto, mnogo se luta i bespotrebno rade neki pregledi.
Poštovana Majo,
vaš otac je ozbiljno bolestan i trebao bi da bude u bolnici.
najpre hvala na prethodnom odgovoru.
na irigografiju,pa nakon nje na kolonoskopiju, poslat zbog doktorove sumnje na kronovu bolest a na osnovu navedenih simptoma,i zbog mog straha da mozda nije u pitanju rak debelog creva
nazalost nije moguce potraziti objasnjenje od doktora koji je radio pregled,jer sam pregled radio u klinickom centru a ja zivim 150km dalje.a ponavljam da ga posle pregleda nisam ni video a nalaz sa patologije podigao na salteru,takodje ga ni tada nisam video,iako je dogovor bio da kada stignu rezultati biopsije da cemo porazgovarati.
u mestu u kojem zivim,nema specijalista iz ove oblasti kao ni hirurga pa se uglavnom o svojim problemima informisem preko interneta i doktorima opste prakse koji kazu da je to obican IBS .
zato sam se vama obratio za misljenje i predlog.a konkretno pitanje je da li nakon irigografije i kolonoskopije ja trebam da izbacim sumnju na rak debelog creva i kronovu bolest ili trebam na jos neka dodatna ispitivanja?
veliki pozdrav svima
Poštovana DR.Milena ,
Posle velike nužde na ivicama analnog otvora stvara se , plik veličine klikera , koji se kasnije povlači i stvara se kao zrno od kukuruza.Posle upotrebe toalet papira dešavalo se da pukne i da bude krvi a od kad koristim vlažne maramice toga nema.Nemam nikakve bolove u predelu stomaka i analnog otvora,
imam 40 god.i na poslu 8 sati provedem sedeći.
Unapred zahvalan
postovana doktorice Milena imam jedno pitanje za vas odnosno vase misljenje na nalaz magnetne rezonanse koji mi je upravo stigao.Na ucinjenimsekvencama se vidi tumorska proliferativna area koja zahvata citavu cirkumferenciju donje trecine rektuma ianalnog kanala odmah iznad anokutane linije na duzini 5,4 cm proliferirajuciu lumen prozimajuci sve slojeve zida rektuma i izlazeci u okolno masno tkivo ,veoma je blizak kontakt opisane tumorske aree sa muskulus levatror ani obostrano ali nema pouzdanih znakova infiltracije.u perirektalnom masnom tkivu vidljiva tri limfonoda do 1 cm velicine mezorektalna fascija nije infiltrirana .uterus je manji involutivan.u zakljucku pise da nalaz ukazuje na tumorski proces donje trecine rektuma zbog cega je pacijenta potrebno uputiti na onkoloski konzilij te razmotriti mogucnost uvodjenja preoperativne neoadiovantne radio kemoterapije .molm vas vase misljenje i prijedlog i koliko je ovo strasno i sta ocekivati posle operacije unaprijed zahvalan
Poštovani Kosta,
posle obavljenih pregleda možete izbaciti sumnju i na rak i na Kronovu bolest. S obzirom na tegobe koje imate, vrlo je moguće da imate tzv. nervozna creva. Pročitajte na ovom blogu tekst o navedenoj bolesti u kome ćete naći korisne savete. Za sada vam ne trebaju drugi pregledi. Ali, ako vremenom ne dođe do poboljšanja, javite se najbližem gastroenterologu.
Poštovani Dejane,
moguće je da imate spoljašnje hemoroide. Možete koristiti neku od antihemoroidalnih masti, ali svakako treba da odete na pregled kod proktologa radi postavljanja tačne dijagnoze.
Poštovani Harise,
na osnovu nalaza magnetne rezonance kod pacijentkinje se radi o lokalizovanoj, zloćudnoj bolesti završnog dela debelog creva. Ona treba da ode na konzilijum, kao što su vam i rekli, gde će se odlučiti o redosledu lečenja (prvo radio i hemioteraija, pa potom operacija, ili obrnuto). Ovi tumori se mogu uspešno lečiti. Oporavak i prognoza zavise od mnogo faktora: starosti, pridruženih bolesti, opšteg stanja, odgovora na preoperativnu neoadjuvantnu terapiju, motivacije i dr.
Pocituvana doktorke. Vi pisuvam vo vrska so mojot soprug. Toj ima 42 g. Pred 5 god operiran e od rak na debelo crevo. Odese na zracene i hemo i mnogu brgo se oporavi ja vrati kilazata se bese suer. Posle operacijata po 2,5 godini bese operiran od hernija na leviot testis. Pocna mnogu da gnoi i posle 2 nedeli bese povtorno operiran i mu bese ostranet leviot testis. No pocna da go boli na levata strana na bubregot, Na kompjutersko snimane se pokaza deka od levata strana o dolzinata na aortata ima nekoja masa. Bese napravena biobspija i najdenin se maligni kletki. Odese na hemo i zdacene i toa se namali . Bese preporacano da se operira. Se operirase vo oktomvri 2011 godina vo privatna klinika. No ne bese izvaden cel tumut ima postojano bolki , a pred toa gi nemase tolku mnogu. Sega od 70 kg stana covek od 30 kg. Analizite od krv se dobri tumur markerite bea normalni, a on se poveke probaga.Ne moze da odi nema sila .Proverivme seker i bakterija vo zeludnik – nema. Tumurot sto go ima pritiskal na kanalite i bubregot bil otecen. Probaa da stavat jj sonda no ne uspejaa . Sega treba da mu stavat nekoja cevka od nadvor na bubregot za da splavne otokot. No dali e do toa. Tolku sme razocarani moze li tumurot da e tolku prosiren ne znaeme veke sto ne ceka. Eho na abdomen pokazuva deka site organi se dobri samo se povleceni na desno . Dali moze da se odstrani toj tumur. Veke edna godina sme vo bessoznanie. samo se nadevame na gospod. Sto da pravime ? Se nadevam deka ke dobijam upaten odgovor . Mnogu vi blagodaram
Poštovana Gabrijela,
ako sam dobro razumela, kod vašeg muža tumor nije izvađen u celosti. Pitanje za hirurga koji ga je operisao je zašto. Ako je tumor zahvatio velike krvne sudove ili vitalne delove, onda je dalje hirurško lečenje nemoguće i u tom slučaju treba razmotriti ponovnu primenu hemoterapije. Ako nije, onda bi trebalo da se raspitate ko u Makedoniji radi takve operacije. S obzirom da je pacijent mlad i da sa malignom bolešću živi već 5 godina, treba pokušati sve (pod uslovom da to dozvoljava njegovo opšte stanje).
pozdrav svima.Dr Mileni cestitke na trudu,volji i zelji da svim ljudima koji ovde pisu objasni stanje svog organizma.svaka cast,malo je danas takvih doktora..sve najbolje vam od srca zelim.
ipak pisem ovde po prvi put a posle procitanih pitanja i vasih odgovora,zakljucila sam da mnogo mladih ljudi ima problema sa organima za varenje,medju kojima sam i ja:(
imam 34 g i vec skoro 2 g problema sa zeludcem i crevima. mucim muku sa iritabilnim kolonom,tacnije zivim sa tom dijagnozom pubih 2 god.
zelim samo da napisem osobama koje najcesce o ovome pitaju da je put do dijagnoze bio trnovit..pomisljala sam na svakave bolesti ali posle toliko pregleda nemoguce je neverovati bas ni jednom doktoru
redom sam isla na irigografiju,pasazu,gastroskopiju,kolonoskopiju..pa jos jednom gastroskopiju..o redovnim kontroloma tipa krvne pretrage,stolice na parazite,amebe,na okultno krvarenje,ultra zvukovi ne zelim ni da spominjem,pisala bih do veceras.
posle svega navedenog..zakljucak je da imam nervozna creva.doktori su iskljucili tumore,zapaljenska oboljenja creva,cir,heliko bakteriju..zapravo je svaki pregled bio uredan a ja imala probleme.
o simptomima necu,uglavnom su u 98% slucajeva identicni kao u textu o iritabilnom kolonu na ovoj strani.
danas evo zivim sa dg sasvim normalno i osim tih vec od svih pacijenata pomenutih promenjivih jutarnjih stolica,gasova i nadimanja nemam druge probleme. stolicu imam jednom na dan ili cak jednom u dva dana.cak sam uspela i nesto kilograma da povratim
na kontrole idem jednom u 4-5 meseci..obicno su to samo razgovori,jer moj gastro kaze da nema potrebe za nekim naknadnim ispitivanjima creva i zeludca ako se ima u vidu da smo za godinu dana 2x radili gastroskopiju i jednom kolonoskopiju maximalnu.sva 3 x tokom pregleda uzimali su mi isecke za patologiju…koja je bila,ponavljam uredna.
pokusajte da promenite zivotne navike,jedite zdravije,krecite se.. i po meni najvaznije..NE razmisljatje o svom stomaku,tako ga dodatno uzburkate…
ni ja nisam 100% kao pre..ali bar znam da mi nije nista strasno i da ovo stanje mozda nikad nece proci…
pozdrav svima!!!