Dr Milena Šćepanović
ŠTA JE TO RAK DEBELOG CREVA
Rak debelog creva dijagnoza, simptomi i dijagnostika kolorektalnog karcinoma
Kolorektalni karcinom ili rak debelog creva je primarno bolest gena koja je izazvana faktorima okoline ili nasleđa.
U našem telu postoje tumor ‘’aktivirajući geni’’ tj. onkogeni, i suprotno od njih ’’suzbijajući geni’’ (supresorski geni) koji u normalnim okolnostima sprečavaju nastanak raka debelog creva. Kada oni zakažu, nastaje maligna bolest – kancer.
Rak debelog creva je značajana bolest iz više razloga:
1. Pre svega, rak debelog crva je u stalnom porastu. Od 2008-e godine Rak debelog creva postao je najčešći karcinom od svih karcinoma u oba pola. Prethodnih godina vodeće mesto po broju obolelih je imao karcinom pluća, a karcinom debelog creva je, zavisno od zemlje i pola, zauzimao drugo i treće mesto.
2. Zatim, ovaj karcinom spada u izlečive karcinome kada se otkrije u ranoj fazi bolesti. Kada tumor debelog creva probije zid creva i zahvati limfne žlezde, bolest se komplikuje. Na primer 5-ogodišnje preživljavanje kod tumora debelog creva u I stadijumu bolesti je 80-95% i dovoljno je samo hirurško lečenje, u II-om raka debelog creva stadijumu bolesti preživljavanje je 65%, u III stadijumu kancera debelog creva je preživljavanje 50%, a u IV stadijumu raka debelog creva preživi manje od 10% pacijenata. Ova razlika u preživljavanju nam ukazuje na značaj otkrivanja tumora u ranom stadijumu bolesti.
3. Karcinom debelog creva je vrlo dostupan dijagnostici i zato spada u karcinome koje je najlakše otkriti i sprečiti. A rano otkrivanje bolesti je važno, jer kao što smo rekli, uspešnost lečenja na prvom mestu zavisi od proširenosti bolesti u trenutku njenog otkrivanja.
Danas je prihvaćeno stanovište da većina (oko 2/3) karcinoma kolona nastaje od prethodnih adenoma koji u većini slučajeva ne daju nikakve simptome. Vreme prelaska iz benigne u malignu leziju traje od 10 do 35 godina. Ova pojava je poznata kao adenoma – karcinoma sekvenca. Većina adenoma ne daje nikakve tegobe i slučajno se otkrivaju nekom od skrining metoda. Veliki adenomi, ipak, mogu da uzrokuju krvarenje koje najčešće ne mora biti vidljivo golim okom. Što je veći adenom veća je i verovatnoća njegove promene u karcinom debelog creva. Ali, ne prelaze svi adenomi u karcinom debelog creva. Oko 35% osoba ima adenom u debelom crevu. Otkrivanjem i lečenjem ovih adenoma sprečava se pre svega nastanak karcinoma, a zatim i otkrivanje karcinoma u ranom stadijumu kada je bolest izlečiva.
Stadijumi razvoja raka debelog creva – kolorektalni karcinomStadijum I – Rak debelog creva zahvata mukozu (najpovršniji deo zida creva)
Stadijum II – Rak debelog creva se proširio u mišićni sloj zida debelog creva
Stadijum III – Rak debelog creva se proširio na limfne čvorove
Stadijum IV – Rak debelog creva se proširio na druge organe. . .
Klinička slika karcinoma kolona
Klinička slika raka debelog creva je šarolika i nespecifična. Praktično svaki simptom u vidu promene u crevnom pražnjenju (izgled, boja, konzistencija stolice) kao i prisustvo bola i neprijatnosti u trbuhu, može, ali i ne mora biti simptom tumora na debelom crevu. Važno je znati da tumor debelog creva u početku ne daje nikakve simptome. Simptomi se javljaju onda kada je bolest već napredovala. Ako se čeka sa pregledom, bolest može samo još više da napreduje i da iz izlečive faze pređe u neizlečivu. Zato je važno raditi preventivne preglede, skrininge, i pri pojavi bilo kakvih tegoba, odmah se javiti lekaru. Tumor debelog creva raste sporo, pa ako se navedeno uzme u obzir, vremena za izlečenje ima.
Kod većine pacijenata sa dijagnozom kancer debelog creva dominira kombinacija krvarenja i promena u crevnom pražnjenju, najčešće u vidu učestalog pražnjenja i kašastih stolica.
Krvarenje je čest simptom tumora završnog dela debelog creva. Krvarenje može biti vidljivo golim okom, u različitim količinama i nijansama crvene boje. Ukoliko je oskudno i nije vidljivo može se otkriti testom na okultno krvarenje (FOBT). Ništa nije tragičnije nego proglasiti krvarenje posledicom hemoroidalne bolesti bez adekvatnog pregleda i promašiti potencijalno izlečiv tumor. Takođe važno, hemoroidalna bolest može postojati i zajedno sa polipom ili karcinomom creva. Oko 50% pacijenata sa rektalnim krvarenjem, svoje tegobe pripisuje hemoroidima, a 75% pacijenata ne pridaje važnost ovom simptomu.
Ostali simptomi kancera debelog creva su: smena proliva i zatvora, otežano pražnjenje, pojava krvi i/ili sluzi sa ili bez stolice, bol u trbuhu, tup ili u vidu grčeva, nespecifičan bol i često se zanemari, ili bol u čmaru koji je retko posledica tumora, a kada je to razlog onda je tumor debelog creva ili jako veliki ili jako nisko u samom čmarnom kanalu, zatim palpabilna masa u trbuhu. Ingvinalna kila kod starijih osoba koja postoji kraće vreme može ukazivati na postojanje tumora creva.
Od opštih simptoma raka debelog creva, to su gubitak apetita i telesne težine, malaksalost, anemija. Kod 1/3 pacijenata simptomi traju oko 6 meseci pre nego što se bolest dijagnostikuje.
Lokalizacija (mesta pojave) raka debelog creva:
Ascedentni (ushodni) kolon 18%
Transverzalni (poprečni) kolon 9%
Descedentni (silazni) kolon 5%
Sigmoidni kolon 25%
Rektum 43%
Anatomski debelo crevo se deli na 6 delova. Počinje na mestu završetka tankog creva, u donjem desnom delu trbuha, kao slepi završetak – cekum, potom se nastavlja na uzlazni deo debelog creva – ascedens, zatim se nastavlja na poprečni kolon – transverzum, zatim silazni kolon – descedens, potom savijeni deo creva u vidu S slova – sigmoidni kolon, pa pravo crevo – rektum, i završava sa čmarnim kanalnom – analni kanal. Cela dužina debelog creva je do 2 metra.
Simptomi bolesti zavise i od lokalizacije bolesti. Rak debelog creva na desnoj strani kolona češće dovodi do nejasnih bolova u trbuhu, anemije zbog hroničnog gubitka krvi koje nije vidljivo golim okom, malaksalosti, gubitka telesne težine a klinički se može napipati tumorska masa sa desne strane trbuha.
Rak debelog creva na levoj strani češće dovodi do promene u crevnom pražnjenju, smene zatvora i proliva, grčevitih bolova u trbuhu sa mučninom i povraćanjem zbog zatvaranja lumena creva rastom tumora. Rak rektuma dovodi do promena u pražnjenju creva i krvarenja.
Statistika raka debelog creva
Što se statistike tiče, broj obolelih od raka debelog creva je u stalnom porastu. Danas u svetu svake godine od karcinoma kolona oboli oko 1 000 000 osoba a oko 500 000 ljudi umre od ove bolesti u svetu svake godine. Najveći broj obolelih je u SAD, Kanadi i Okeaniji a najniži je u Africi, Južnoj Americi i Aziji (izuzev Japana).
Karcinom kolona je bolest starijih osoba jer se tokom starenja nakupljaju genetske promene i mutacije u ćelijama. Čak 90% obolelih je u grupi osoba starijih od 50 godina. Rizik oboljevanja od raka debelog creva raste sa starošću.
Distribucija kancera po polu je sledeća: Kod žena najčešći je karcinom dojke, zatim sledi karcinom kolona, a na trećem mestu je karcinom pluća. Kod muškaraca najčešći je karcinom prostate, zatim karcinom pluća i na trećem mestu je karcinom kolona. Kod oba pola zajedno uzevši, od 2008 godine, najčešći je karcinom debelog creva.
Srbija po broju obolelih spada u zemlje sa srednjim rizikom oboljevanja. 2006-te godine broj novoobolelih je bio oko 4000. Otprilike svaka deseta osoba obolela i umrla od raka u našoj zemlji, žrtva je malignog procesa lokalizovanog na debelom crevu. Distribucija po polu je malo drugačija i to tako da je karcinom kolona na drugom mestu za muškarce i na trećem mestu za žene.
Među 43 Evropske zemlje Srbija se po broju obolelih nalazi na 26-om mestu za muškarce i 28-om mestu za žene, a po broju umrlih na 6-om mestu za muškarce i 7-om mestu za žene. Ovo, nažalost, govori o visokoj stopi smrtnosti i kasnom otkrivanju ovog karcinoma, kada su i rezultati lečenja daleko slabiji, a razlog je nepostojanje prevencije.
U Srbiji se oko 2/3 pacijenata dijagnostikuje u odmakloj fazi bolesti, tj. u III i IV stadijumu raka debelog creva, pa su i rezultati lečenja lošiji.
Konsultacije i specijalistički pregled debelog creva – ako imate problem sa crevima postoji mogućnost da vas direktno pregleda Dr Milena Šćepanović. Termine pregleda ili intervenciju možete zakazati u u proktološkoj hirurškoj ordinaciji ProktoMed, ulica Mileševska 63, na Crvenom Krstu, Beograd, na sledeće telefone:
Tabela: Incidenca oboljevanja od karcinoma kolona u Evropi, po polu, u 2008 god.
Dijagnostika raka debelog creva
RT – digito-rektalni pregled je prvi pregled, najjednostavniji, najjeftiniji, i spada u domen lekara opšte prakse. Značajan je jer sem što otkriva tumore završnog dela debelog creva, dijagnostikuje i druge, najčešće benigne, bolesti ove regije, koji ponekad imaju sličnu simptomatologiju. Od svih tumora rektuma njih 2/3 je dostupno pregledu prstom. A oko 10% tumora celog kolona je potencijalno dostupno digitorektalnom pregledu.
Nažalost, oko ½ pacijenata sa gastrointrestinalnim simptomima a pregledanih u Domu Zdravlja nema uradjen rektalni pregled.
FOBT ( faecal occult blood test) je najčešće korišćen test za rano otkrivanje kolorektalnog karcinoma, zbog njegove neinvazivnosti, jednostavnosti i niske cene. Uzorci stolice se uzimaju tri uzastopna dana. Pozitivan nalaz na okultno krvarenje može se očekivati ako je količina hemoglobina u 1 gr stolice najmanje 10 mg. U našim uslovima najčešće korišćen test je Hemocult – test koji traži pripremu bolesnika tri dana pre testiranja i za vreme testiranja takozvanom ‘’belom dijetom’’ (zabranjeno je uzimanje crvenog mesa, C vitamina, citrusnog voća, preparata gvožđa i antiinflamatornih nesteroidnih lekova). Pozitivan nalaz ne potvrđuje dijagnozu raka, ali ukazuje na potrebu za dalje ispitivanje.
Irigografija je pregled pri kome se kontrast – barijum, ubacuje u crevo kroz rektalni kateter i potom vrše snimanja na rendgenu. Snimanje može biti sa dvojnim kontrastom tj. ubacivanjem barijuma i vazduha čime se dobija na preciznosti. Ova metoda takođe zahteva pripremu creva. Njen nedostatak je što se ne može uzeti biopsija.
Fleksibilna sigmoidoskopija je endoskopska metoda kojom se pregleda oko 60 cm zadnjeg creva gde se nalazi oko 2/3 tumora kolona.
Kolonoskopija je „zlatni standard“ dijagnostike CRC-a zato što sem otkrivanja i malih promena – tumora, i uzimanja biopsije postoji mogućnost i uklanjanja polipa i time sprečavanja njihovog razvoja u malignu bolest. To je endoskopska metoda kojom se instrumentom pod kontrolom oka ulazi u celo debelo crevo. Ona zahteva pripremu creva tj. čišćenje. Sama kolonoskopija traje 20 do 45 minuta, nije bolna, ali za pojedine pacijente može biti neugodna.
Virtuelna kolonoskopija je nova metoda koja još nije ušla u rutinsku primenu. Ona koristi vazduh kao kontrast a snimanje se vrši CT-om i MR-om i pruža dodatne informacije kao sto su proširenost tumorske mase na okolne organe, prisutnost uvećanih limfnih žlezda i postojanje metastatske bolesti. Njena senzitivnost je vrlo mala za lezije manje od 1 cm i za ravne lezije.
Endorektalni ultrazvuk je ultrazvučni pregled pomoću sonde koja je uvedena kroz anus. Njime se procenjuje zahvaćenost zida creva tumorom, kao i zahvaćenost okolnih limfnih žlezda. Koristi se u dijagnostici tumora rektuma.
Tumor markeri CEA i CA 19-9. To je biohemijska analiza krvi kojom se dokazuju specifični proteini. Ovaj test nije strogo specifičan za kolorektalni karcinom, jer se povišene vrednosti mogu naći i kod drugih malignih bolesti kao što su karcinom dojke, pluća, želuca, kao i kod bolesnika sa čirom želuca i cirozom jetre. ). CEA je povišen samo u oko 40% pacijenata sa CRC. Njihov značaj je u postoperativnom praćenju obolelih u smislu ponovnog javljanja tumora nakon sprovedenog lečenja (recidiv bolesti).
Molekularni biomarkeri – slobodni cirkulišući DNA (CFDNA) u plazmi, DNA iz uzorka stolice, su dijagnostički testovi koji još nisu u u rutinskoj primeni i još uvek su skupi.
Ultrazvuk, CT i MR se koriste za otkrivanje lokalnog i sistemskog širenja tumora (metastaze).
Nijedan test nije savršen. Svaki ima svoje prednosti i nedostatke, ali i svaki otkriva rak debelog creva u ranoj fazi.
U sledećem nastavku teksta: Lečenje karcinoma debelog creva, prevencija i faktori rizika
Autor teksta Mr Sc. Med. Dr Milena Šćepanović je hirurg u proktološkoj ordinaciji za hemoroide i bolesti debelog creva Proktomed, Mileševska 63 u Beogradu. Telefoni za zakazovanje pregleda i konsultacija su:
Poštovani Bosna,
fisura se ne leči antibioticima. Jedini lek je nitroglicerinska mast. Prodaje se u apotekama kao Fisuran mast. Maže se uporno 2 x dnevno dva meseca. Uz to može neka mast koja ublažava bolove, kao Lidocain gel ili Anestezin, i nešto za omekšavanje stolice (npr. Laxomucill kesice, neki čaj) i naravno tečna, kuvana hrana (kao što ste pročitali).
Pozdrav za doktorku.I sam sam zdravstveni radnik pa mi tegobe koje imam jos teze padaju.Imam tegobe poslednjih nedelju dana u vidu tupog,slabog bola levo ispod pupka.Cini mi se iznad besike.Imam normalan apetit,stolica mozda cesca nego inace.Molim za savet i misljenje.
Postovana doktorko, molim za pomoc. Imam 26 godina, u prethodne dve godine sam se hranio ne zdravo. U poslednjih nekoliko dana imam zatvor koji traje po 2-3 dana, smrsao sam naglo 10 kg za 2 meseca imam osecaj vrtoglavice po ceo dan, a primetio sam da mi se posle stolice pokazuje krv na ubrusu svetlije boje. Koliko sam primetio imam jedan spoljni hemoroid oko anusa. Imam tvrdu stolicu i bol prilikom izbacivanja fekalije i posle toga mi se pojavi krv na ubrusu. Citam na googl-u sve i svasta i pomisljam na najgore jer imam skoro sve navedene simptome za ono najgore. U poslednja dva meseca sam fizicki neaktivan usled svih ovih tegoba koje imam i straha. Da li se krv moze pojaviti zbog tog spoljnjeg hemoroida usled napinjanja?
Postovana Dr.Milena,
Mozete li li mi ukratko opisati kakav je to pregled REKTOSKOPIJA?
Da li je slicno irigografiji,i na koji nacin se obavlja i koliko traje?Hvala unapred!
Pozdrav,
Bojan
pozdrv postovano doktorko
u nadi da ce te mi vasim strucnim misljem pomoci,usudjujem se da vam po prvi put postavim pitanje iako vas citam vec duze vreme.
zbog svakodnevdnih retkih stolica,nadutoscu,gasovima pretakanjem u crevima obavio sam mnoge dijagnoztiske procedure.
irigografija,gastrokopija,pasaza zeludca i tankih creva,pa po drugi put gastroskopiju,dublju,zbog sumnje na celijakiju i najzad kolonoskopiju.
prilikom obe gornje endoskopije ,uzorak uzet iz jednjaka,zeludca,jejunuma i kod kolonoskopije uzeti su uzorci sa histopatologiju.kolonoskopija totalna sa uzorkom i iz terminalnog ileuma.
nakon svega navedenog,a bez ikakve patoloske promene konstatovali su mi doktori nervozna creva.
dijagnoza je ovde toliko puta pomenuta da o tome ne zelim da vas smaram,no ipak pored raznih terapija stolica je i dalje cesto neformirana,gasovi i pretakanje u crevima su takodje jos uvek prisutni
najvise mi ipak glavobolje zadaje recenica jednog doktora opste prakse,inace poznanika,koji je upoznat sa mojim problemom, takvi simptomi poput mojih mogu da se jave i 2-3 god pre pojave kronove bolesti.ODNOSNO da to moze biti pocetak krona
uz tu pricu ide i sumnja da sam na nekim forumima procitao da je mnogim ljudima najpre dijagnostikovan iritabilni kolon a nedugo nakon toga kronava bolest
koliko je sve ovo tacno ili bar moguce i trebam li zbog tih simptoma koji traju duze od godinu ipo dana ipak da sumnjam da mozda nije u pitanju kronova bolest a ne nervozna creva?
izvinjenje zbog preopsirnosti i unapred hvala na odgovoru ili savetu.
Postovana doktorko,
ja sam neko ko se puno plasi dijagnoze tumora i zato sam resila da se prvo obratim vama.Porodila sam se pre 7 meseci i u trudnoci sam osetila prvi put jake bolove sa desne strane stomaka ,vise prema rebrima ali i u desnu nogu i preponu,nakon ispijanja antibiotika to je proslo.Desavalo mi se u trudnoci 2-3 puta malo sveze krvi u stolici,ali samo u trudnoci kasnije ne.Posle porodjaja ponekad osecam tupe bolove na istom mestu,kada pritisnem rukom desno izmedju pupka i rebara ali blize pupku,stalno imam gasove koji se cak ponekad puno neprijatno osecaju i kao da peku,zati cesto zatvore a ponekada jaci bol i proliv.Nije mi los apetit.Bolovi su vise tupi,ponekad prosireni po stomaku.Bila kod hirurga kazu nije slepo crevo.CRP -15 leukociti 7.Malo vise podrigujem i imam mucninu.Izvinite na opsirnosti ali htela sam da sto bolje objasnim.
Hvala vam velika postovana doktorice,znao sam da mi je dao nesto cudno,te navedene lijekove,i,naravno,nisam ni pomislio da ih pijem.Uvaziti cu vase savjete i potraziti navedene lijekove koje ste mi preporucili.Velika vam hvala,zelim vam svako dobro u zivotu,vama i vasima najmilijima.Hvala
Poštovani Vlado,
samo na osnovu navedene tegobe, ne mogu vam reći ništa konkretno. Trebalo bi da se javite na pregled vašem lekaru.
Poštovani Uplašeni,
krv koju ste primetili, može biti od hemoroida. U svakom slučaju, i zbog vaših drugih tegoba, treba da odete na pregled.
Poštovani Bojane,
rektoskopija je pregled koji se radi ambulantno. Instrumentom se ulazi kroz analni otvor i pod kontrolom oka pregleda sluzokoža završnog dela debelog creva, rektuma (završnih 15-20 cm, čak i 25cm). Za pregled je potrebno čišćenje creva. Traje oko 5-10 minuta. Pregled je neprijatan ali nije bolan.
Poštovani Nebojša,
tegobe iritabilnog kolona i Kronove bolesti jesu slične, ali to ne treba da vas opterećuje. Sada nemate Kronovu bolest, što su pokazale biopsije. Potrebno je samo da redovno idete na kontrole kod gastroenterola (poželjno onog koji se bavi zapaljenskim bolestima debelog creva) i neće doći do propusta.
Poštovana Nina,
trebalo bi da se javite gastroenterologu.
postovana doktorko
najpre hvala na prethodnom odgovoru
ja zivim u gradu u kojem nema bolnice,postoji samo dom zdravlja i nijedan gastro cak ni privatno.
gastroskopiju i kolonoskopiju obavio sam u inostranstvu,a Beograd mi je udaljen 200km.
na kontrolne preglede idem na 6 meseci..u najblizem gradu do svog,gde postoji bolnica i gastroenterolog( da li se bavi zapaljenskim bolestima creva,ne znam) uglavnom pregled se svodi na UZ abdomena i na krvne pretrage.obicno je sve to uredno uz konstataciju“da je to samo obican iritabilni kolon i da nema govora o kronovoj bolesti“
da li su takvi kontrolni pregledi dovoljni,je u stvari moje sledece pitanje.
da li mozda trebam ponoviti endoskopske preglede opet ako se ima u vidu da su radjeni pre 14 meseci???
molim vas za savet jer misljenje ovdasnjih lekara( opste prakse) je da iritabilni kolon prolazno stanje,te se cude toj dijagnozi ako se uzme u obzir da toliko dugo,u mom slucaju traje.
vrlo je moguce da o tome malo znaju..a ja jos manje,zato vas i molim za savet
veliki pozdrav
Draga postovana doktorice,ja cu samo jos jedno pitanje,jer sam jako ocajan momak,nikada ,mi se nista slicno nije desilo kao gore navedeno,drzim do higijene cijeli zivot,nisam pretil(debeo),imam 72kg,visok 183,i molim vas za savjet:Ovaj lijek koji ste mi preporucili,citao sam u vezi Fissuran lijeka,prave ga Ivancic i sin,ali ga nema nigde u BiH kupiti,tako da sam ocajan! Imam probleme svako jutro a u vezi gore navedenog problema,koristim hadensa mast,koja ne valja nicemu,pa cu preci na faktu mast,ali bih vas molio,ovde ima kupiti lidokain gel po vasoj uputi,to cu uraditi,samo mi treba neka mast za koju ste poprilicno ubijedjeni da mi moze pomoci kao i fissuran mast,i da je ima kupiti ovde,molim vas.Mozete li jos samo vase misljenje u vezi masti pod nazivom Procto-Glyvenol,to sam takodjer procitao u kombinaciji sa faktu mast,sa medom i vodom ujutro itd.Hvala vam velika doktorice,zivot mi je otisao u p.m.,nakon ovoga,nervozan sam,zivcan,jednostavno,poludio sam! Hvala vam