Zlatko Šćepanović
* * *
.
Lep video spot za promociju Srbije i srpske hrane koje nema
.
Veliko interesovanje publike i mnogo pozitivnih osećanja je izazvao novi promo spot Turističke organizacije Srbije, video klip namenjen stranim turistima i promociji Srbije u inostranstvu. Spot je zaista lep i lepo uradjen. Medjutim, i pored toga što mi se većina stvari u njemu dopada, moraju se postaviti neka teška i intrigantna pitanja oko poruke spota.
Ovaj tekst nije o kuloarskim pričama ko je i kako uradio spot, preko kakvih veza i konkursa, ima li tu politike, niti koliko je novca potrošeno za isti, jer mislim da su svi imali dobru volju, viziju i veštinu da naprave jednu dobru stvar za Srbiju. Ovo je tekst koji se bavi drugim aspektom priče, istinitošću tvrdnji iznetih u spotu, marketing komunikacijom i zavodjenjem potrošača – stranca koji dodje u našu zemlju.
Najmanje što sam želeo je da napišem negativan tekst, jer ovoj zemlji trebaju ovakve stvari i promocije. Medjutim, ono što stoji u video spotu je donekle lažna slika Srbije, koja zapravo postoji baš upravo tamo gde je prikazana i nigde više, što je na kraju krajeva jedna velika obmana turista stranaca a i nas samih. Mada, neće stranac umreti od gladi u Srbiji, naćićemo nečim sličnim da ga nahranimo.
U čemu je ta obmana i zašto ja svog gosta, stranca, neću moći da nahranim hranom iz ovoga spota? Zašto je ovo lažna hrana za dušu stranaca – Soulfood Serbia fraud?
Odgovor je jednostavan i očit. Osim par brandova i proizvodjača rakije i vina, sva ostala, ovde navedena hrana, u vidu standardne ponude koja ispunjava HACCP standarde o bezbednosti hrane je nedostupna većini Srba i skoro svim strancima. Stoga, obećanje da na krovu zgrade u Beogradu jedete bezbednu hranu iz spota je neostvariva. Zamislite, dodjete iz razvijenog sveta, sa svilenim stomacima i navikli na stroge higijenske uslove – HACCP i famozni Codex Alimentarius, a mi vas odmah nudimo djakonijama sa prljavih polica naših pijaca, koje su pravili naši čisti seljaci automehaničari. Mi smo navikli da jedemo korenje i svašta, otporni smo, oni mahom nisu. I to je suština cele priče.
Pogledajmo prvo spot, zaslužuje vašu pažnju a posle da vidimo šta pouzdano od ponudjene hrane imamo za naći na tržištu čime ćemo ugostiti strane turiste.
.
httpv://www.youtube.com/watch?v=pJcYGSqCk18
.
A sada pratimo redom slike iz spota i komentarišimo hranu:
.
Istočna Srbija
.
1. Homoljski med
Postoji samo jedna jedina firma koja se iole ozbiljnije bavi medom u Homolju, a to je Timomed. I postoji još beogradske firme Maja promet, Biomed i skoro niko više ko se ozbiljnije i serioznije bavi medom. Sam med je kod nas sumnjivog kvaliteta, ima puna falsifikata i obogaćenih medova. Skoro niko od proizvodjača nije nikakav izvoznik. Čak je skoro jednom od tih velikih proizvodjača meda čitav kontigent koji je poslao u veliki trgovinski lanac, vraćen iz Slovenije zbog prisustva antibiotika.
Mi nemamo med koji je standardno dobar, pouzdan i ima evropski kvalitet. Niti imamo značajne firme na tom planu. Mnoštvo malih pčelara i porodica koje se bave medom, na ad hoc i neorganizova način, stavljaju stranca u Srbiji u veliku dilemu, šta i od koga kupiti, i ima li taj med pouzdan i sertifikovan kvalitet.
.
2. Rajac i Roglje, odnosno Rajačke pimnice, vino
Zanimljiv kompleks tradicionalnih vinskih podruma, ali kvalitet vina nikakav. Nema nijednog ni poznatog ni priznatog branda vina iz Rajačkih pimnica. Pokušajte u Beogradskim restoranima da nadjete vino iz tog kraja. Nema ga.
Srećom, ima iz drugih delova zemlje dobrih vinara, pa malo čudi što Aleksandrovac župski, Vršac, Palić ili Topola nisu prikazani u spotu kao značajna vinska regija. Njihova vina možete preporučiti vašem strancu.
.
3. Dunavska riba
Šalite se, riba? Nema rečne dunavske ribe u Beogradskim i drugim restoranima. Jesetru decenijama ne nalazite na meniju, smudj i som se jedva nadje u nešto malo ribljih restorana, a štuke, grgeča, deverike, babuške, bele ribe jednostavno nema. Postoji kult riblje čorbe po Vojvodini, spremljene od šarana, ali malo toga ima u glavnom gradu. A i šaran se odavno ne nalazi u Dunavu i on stiže iz ribnjaka, kao i pastrmke.
I uostalom, Srbi slabo jedu ribu, pa je zato i slabo nudimo i spremamo. Po potrošnji ribe smo valjda na zadnjem mestu u Evropi. Ništa od ribe bolje da ne preporučujete kao serbian original, oni će najčešće uzeti pastrmku, jer je sa najmanje kalorija.
Ne postoji nijedna firma u Srbiji koja se bavi organizovanim ribarenjem po Dunavu ili Savi. Jednostavno je nema.
.
Zapadna Srbija
.
4. Zlatiborski kajmak
Kajmak je veliki srpski fenomen. Koliko se mi kleli u isti, stranci kada čuju šta je, 70% mlečna mast, samo kažu „Ne hvala“. S druge strane, da se poštuju sanitarni propisi, domaći kajmak nikada ne bi mogao da udje u restoran zbog količine kontaminacije bakterijama. Zato se kajmak i ne može izvesti u svet. On spada u jednu od najrizičnijih namirnica jer je lako kvarljiv i lako stvara stomačne probleme ljudima koji nisu navikli na njega.
Nema standardizovanog kajmaka. Postoji nekoliko manjih mlekara koje su pokušale sa masnim krem sirevima „A la Kajmak“ da pakuju nešto što oni zovu kajmak, ali to nije to.
Osim po geografskom poreklu, da li znate neki brand kajmaka ili nekog priznatog proizvodjača kajmaka koga bi preporučili strancu? Ne. Nema ga.
.
5. Zlatiborska pršuta
Koliko poznatih proizvodjača pršute znate? Jednog? Zlatiborac iz Čajetine. Da, jedan jedini proizvodjač, koji je zahvaljujući prisustvu u Maxi-ju, reklami i jeftinom mesu iz uvoza postao poznat. Nemojmo se zavaravati, pršute Zlatiborca nisu naše meso i nisu nikakav poseban kvalitet.
Jednom prilikom sam vodio Nemca po našim radnjama, stručnjaka za meso da degustira ono čime se ponosimo. Samo se mrštio i govorio „Her Zlato, mnogo začina, mnogo začina u delikatesu. To rade proizvodjači da prikriju loš kvalitet“. No, sad to nije ni bitno. Osim navedenog Zlatiborca i par nekih većih stereotipnih kompanija delikatesa, kvalitetne pršute nema u ponudi.
.
6. Golija i pečurke
Nema na Goliji ozbiljnije firme za skupljanje i preradu pečuraka. Pečuraka ima ali ne i posla sa njima. Sve što imamo u ponudi su industrijske pečurke iz ratnih bunkera oko Beograda, i to klasika: šampinjoni i vrganj, ponegde lisičarka i kraj priče.
Koju domaću firmu za preradu i konzerviranje pečurki znate? Nijednu. Koju pečurku i gde ćete preporučiti strancu?
.
7. Maline iz Arilja
Maline su nacionalni brend i njih ima. To je razvijeno, priznajem. Ima ih smrznutih u supermarketu i ponegde u cheescake-u po nekim restoranima koji čizkejk znaju da prave. No, poseban proizvod od maline, nema. Možda rakija od maline, ako je negde iskopate u Rakija baru.
.
8. Zlatarski sir
Velika planina, ali sira nigde nema. Ima ga po pijacama, ručni rad i ručni otkup. Redak po restoranima. Po supermarketima ga ne možete naći. Kvalitet strašno varira, nepouzdan izbor za preporučiti strancu.
.
9. Sjenički sudžuk
Toga ima samo u Sjenici i nigde više. I tamo ga ima malo. Beograd i ostatak Srbije čak i ne znaju da to postoji, kao što se ne zna da je najintrigantniji i najkvalitetniji kulen u Bačkom Petrovcu, čuveni slovački kulen, koga na žalost nema u ovom filmu.
.
10. Sjenički sir
Njega moram priznati da ima na svakoj pijaci, ponekom restoranu i po nekom supermarketu. I ima jedna firma koja ga godinama otkupljuje i doprema u Beograd. Može da se preporuči, pa ko od stranaca preživi njegov ukus i miris.
.
Centralna Srbija
.
11. Gledić, rakija
Ima rakije, Bogu hvala. I imamo dobre firme i brandove za rakiju koju i izvozimo; Žuta osa, Stara sokolova, Rubin, Navip, itd. Valjda zato što to toliko volimo onda smo i napravili nešto vredno.
.
.
Jugoistočna Srbija
.
12. Leskovački ajvar
Kakav leskovački ajvar, kada ste to jeli? Jedino u Srbiji postoji jedan proizvodjač i jedan brand ajvara „Bakina tajna“, a oni su sa Kopaonika, sve ostalo je kućna radinost, nestandardna, nepouzdana, i ko zna kako spremana smeša paprile i ko zna čega. Ne lažimo se, 60% ajvara koji Srbija potroši u zvaničnim kanalima prodaje je makedonski ajvar, 20% hrvatski i resto domaći. Nismo mi nikakvi organizovani proizvodjači ajvara.
To što se neki domaći ručno radjeni ajvar tetke sa sela prodaje po restoranima je čista ilegalna aktivnost koju bi inspekcije trebalo da sankcionišu, da smo mi pravna i ozbiljna država. Ali nismo, pa jedemo neki ajvar po kafanama. Na svoju odgovornost svakom strancu preporučim, ali ga prvo sam degustiram. Kao u Starom Rimu.
.
13. Lokosnica, ljuta paprika
Imamo Alevu, imamo Bag, imamo nekoliko dobrih proizvodjača crvene i ljute paprike. To nam je plus. I to uvek kupim i zapakujem strancu za poneti.
.
14. Stara planina i Pirotski tvrdi sir
Verovali vi ili ne ali do pre nekoliko godina se taj sir nije proizvodio. Od skoro su ga ponovo vratili u proizvodnju u Srednjoj mlekarskoj školi, i nadje se, ali nije standardna ponuda u meniju ugostitelja a ni supermarketa.
Volim ga, rado bih ga i preporučio, kada bi bio onaj nekadašnji stari, ovčiji sir. Sada je gradjen po pola od kravljeg mleka i ovčijeg.
.
Vojvodina
.
15. Futoški kupus
Sve je u redu, ima ga, može da se nadje, rasprostranjen je. Svi na pijaci tvrde da je njihov kupus Futoški, pa čak i za onaj crveni kineski kupus kažu da dolazi iz Futoga. Verujem ja našem seljaku, ne bi taj prevario. Živeo nam dugo futoški kupus!
. . .
Zaključak teksta
Zaključak cele moje priče je da se vidi koliko smo mi zapravo ekonomski slaba zemlja, koliko nemamo dobrih proizvodjača i suštinski nemamo šta da ponudimo svetu kada dodje kod nas. Jedan stranac, sve ovo što je video na spotu ne može da dobije u Beogradu ili bilo kom drugom gradu u Srbiji, u supermarketu ili restoranu. Može samo jedan ili par artikala, sve ostalo mu je nedostupno. Odnosno, ako hoćemo da se snadjemo, sve ćemo to da mu nabavimo iz kućne radinosti od komšija sa placa, tetki i baba sa sela, rodjaka sa planine.
Zato je ovaj spot jedna fantazija, mit koji tako rado stvaramo o sebi samima.
Razlozi za takvo stanje su mnogobrojni. Kreću od države pre svega, koja je radije ulagala u trgovinske lance, koji pak nisu promovisali male i domaće proizvodjače, stvarajući ih tako velikima, nego su naprotiv sistematski ih sputavali, favorizujući inostrane robe – famozni uvoznički lobi. Tako imamo slučaj da nam strane firme sve više dominiraju rafovima sa sirom, ribom, delikatesima, ajvarom, turšijom i džemovima, a domaćih proizvodjača ima sve manje.
Tu su naravno i naše životne navike u ishrani, sklonost industrijskim proizvodima, stranim brandovima. Tu je i naša organizovanost i zamisao šta mi od sebe i od svoje države hoćemo da napravimo. Sve u svemu, lep je spot, i sve čestitke autorima, ali ja svog stranca neću moći da nahranim soulfood-om.
P.S. Ovom spotu nedostaje jagnjetina sa Peštera i Kosova, kojeg inače kao dela Srbije ni u kom obliku nema u spotu, nema duvan čvaraka iz Šumadije, nema slovačkog kulena, nema vojvodjanske kokošije supe i štrudle, masnih salčića, nezaobilaznog južnjačkog roštilja u vidu vozića, sablje, ovala, nema divljači, nema još toga …
Uh, gde će mi duša (i telo) sa svom ovom hranom!
. . .
„Mi nemamo med koji je standardno dobar, pouzdan i ima evropski kvalitet. “
Питам се шта су радили људи пре него што је измишљен Hasap (HACCP) ? Хиљадама година шта су јели?
Захваљујући природној храни коју су јели наши преци а која нема „стандардно добар европски квалитет“ јер то ни у природи не постоји, ми смо данас отпорни на разне болести. Јер храна је и лек. А храна очишћена од свих бактерија постоји једино у ГМО облику у Монсантовим лабораторијама и пољима. И ко зна шта још..
Убудуће ће узгајати лимун без витамина ц и слично. Пошто већ имају парадајз миксован са геном морског краставца.
Ја ипак радије бирам нашу природну храну, неорганизовану или какву год..
@ Aleksandra
Moja tvrdnja za med se odnosi na celokupno legalno tržište Srbije i količine koje su u opticaju. Sad da razjasnimo šta znači kvalitetan med.
Med je namirnica koja se jako lako falsifikuje. To se radi uz pomoć šećera, melase i drugih dodataka medu. Postoji nekoliko metoda da se to proveri, ja sam uglavnom koristio razvlačenje niti meda, i retko sam nailazio na kvalitetan med po tezgama.
Takodje, kvalitetan med znači i da ako vam neko nudi livadski med, to i treba da bude čisto livadski med a ne obogaćen medom od suncokreta, koji je jeftiniji i obično izdašniji pri paši.
Zatim, u medu ne sme biti antibiotika, medjutim vi to kao kupac ne možete detektovati, a većina pčelara tretira pčele antibioticima pri bolestima, kako bi održala prinos meda i sačuvala košnice. Pomenuo sam u tekstu jednu veliku firmu koja zbog toga nije uspela da izveze med u Evropu.
I možda najznačajnije, vrcanje meda se kod nas ne vrši na pravilan način. To je jedna od zapanjujućih stvari koje sam uočio razgovarajući i sa profesionalnim pčelarima, da oni to ne rade. Postoje 2 osnovne stvari ako hoćete da sačuvate kvalitet i lekovita svojstva meda, a koje kod nas niko ne poštuje pri vrcanju i skladištenju a to je:
1. Med ne sme da se zagreva i topi jer gubi lekovitost – a svi to rade da bi lakše manipulisali sa njim, da bi ga otopili ako kristališe i slično
2. Med ne sme da stoji na svetlu jer gubi lekovita svojstva – mora biti zavijen u tamnu hartiju, biti na tamnom.
Malo priče o medu, iako sam zamolio prijatelja pčelara iz Soko Banje da on napiše tekst da ne ispadne kako pametujem na svaku temu, ali dok se on organizuje, moram i ja pomalo.
BLOGOVANJE I AJVAR SPAJAJU LJUDE :-)
Upravo sam se vratio sa Sajma etno hrane, gde smo se komentator ovog teksta, proizvodjač Leskovačkog ajvara i učesnik u Soulfood spotu gdin Stevica Marković i ja upoznali.
Da doživljaj bude veći upoznao sam se na licu mesta i sa gdinom Petrom, rediteljom ovog spota, kao i producentskom ekipom. Mladi i talentovani momci.
Ajvar lekovački je super, a ima ga dobrog i iz drugih krajeva, pa još sutra možete da svratite na Beogradski sajam da pazarite.
Preporučujem i lisnati Pivski sir, planinski kozji sir Goatlessa, kosovsko crveno vino Iz Srca vinarije Antić, domaće džemove i sokove iz Blaca Natural food, kao i vojvodjansku štrudlu Štrudlijada.
Ne znam koji su razlozi zasto se bunite na sve ove lijepe rijeci koje su vam uputili. Lijepo je da se neko usudio da progovori i da vam kaze istinu. Da uistinu ste dobri i ima nas dosta redovnih citalaca koji misle isto. Puno srece i u potonjem radu i puno vas citamo.
Juce sam na sajtu B92 pogledao film soulfood Serbia i jako mi se dopao…a onda sam slucajno naisao na ovaj blog i slatko se ismejao…autor teksta je 100% u pravu sa svojim komentarima…odlicno je pokazao sta je slika i prilika Srbije.
Sve ove proizvode ja obozavam da jedem, samo imam jedan problem…kupiti ih u Beogradu, a da su zadovoljavajuceg kvaliteta i da ispunjavaju minimum zahteva za bezbednost hrane malo je tezi slucaj…a sto je najgore cesto ih necu kupiti ni u mestima odakle poticu.
Zasto? Pa nema ko da ih proizvodi, jer nemamo industriju i masovnu proizvodnju za vecinu ovih proizvoda…sve se svodi na kucnu radinsot ili poneku manufakturu.
Jedini problem za sve ovo je drzava…ona umesto da motivise proizvodjace ovakvih brendova, da im daje bespovratna sredstva ili povoljne kredite za unapredjenje proizvodnje, da im pravi kanale prodaje i nekako da im olaksa poslovanje, ona u njima vidi samo priliku da popuni budzet.
Inace da bih nekom starancu u Beogradu posluzio kvalietnu hranu iz spota…trebalo bi mi barem mesec dana da je nabavim…i to bih morao dobro da se pomucim i da narucujem da mi se donese u Beograd.
Uz sve to dodao bih da veoma cesto putujem i veoma sam upucen na proizvodjace hrane…cak i neke koji su pominjani gore, pa opet ne mogu da nabavim uvek dobru hranu iz spota po prihvatljivim cenama.
Bio bih najsrecnij kada bih mogao da odem u hipermarket i kupio na jednom mestu pirotski kackavalj, pravi kajmak, kvalitetnu zlatiborsku prsutu, dobar backi kulen i sandzacki sudzuk, ukusan i dobro uprzen domaci ajvar…nazalost to je skoro nemoguce…tako da posto danas i za sebe ne mogu da nabavim sve ovo, tesko da cu i strancu uskoro to moci da ponudim.
Pozdrav za autora teksta Zlatka, jer je bio realan…i moracu da probam jos par specijaliteta koja je ovde naveo, a u spotu nisu prikazani. Sve u svemu citanje ovog bloga je bio pravi gastronomski dozivljalj. :)
@ Nenad
Hvala na pohvalama. Nabavka takva hrane u Bgdu je sada nesto bolja preko Rakijabara i prodavnice suvenira, ali je poenta da ih ima u supemarketima a to je stvar i trgovca ali i drzave. Do sada je drzava uvek stitila monopol velikih trgovinskih lanaca i velikih proizvodjaca, zato mali ne mogu da budu vidljivi kupcima niti da se probiju :-(
Je l se nešto promjenilo nabolje u ovih zadnjih nekoliko godina, il je još gore?