Velibor Mihić Ulis
Lično isproban prirodni lek za gastritis! Kako da se lako oslobodite viška želudačne kiseline!
LEK ZA GASTRITIS PROST KAO (srpski) PASULJ!
Kako izlečiti gorušicu prirodnim putem. Narodni lek za kiselinu u želucu. Terapija za smanjenje viška kiseline
Ko nije imao svakodnevne i svakonoćne tegobe zbog viška želudačne kiseline, onog tako neizdržljivo bolnog „pečenja“ u želucu, kad osećate kao da vam je „vatra“, gotovo kao „žar“, u stomaku… taj ne zna šta je muka!… A od te „vatre“ do čira, samo je korak!… A čir… o, Bože, moj!… te muke!… gledao sam, što se kaže, „svojim očima“, kako čovek, zbog čira, povraća krv!!!… A od te krvi do… neću ni da kažem!… samo su dva koraka!!!…
A sve se može izbeći… lako, lako…
Tako je bilo i sa mnom – imao sam muke s viškom želudačne kiseline… gastritis .. Na kraju ovog teksta ću objasniti kako sam se, sam, izlečio, i, to, jednom zauvek… Za „lek“… ili lek!… saznao sam od neke babe, u Biblioteci grada Beograda, ali se njenog imena, nažalost, ne sećam…
Pre tog, „nekoliko“ podataka o problemu…
Šta kaže medicina – šta je gorušica, žgaravica, gastritis
Smatra se da gorušica, žgaravica – ezofagealni refluks, pogađa oko 20 % odraslog stanovništva. Gorušica se ispoljava kao osećaj peckanja u želucu koji se postepeno širi kroz jednjak do grla.
Gorušica se javlja kao posledica slabosti mišića koji zatvara donji deo jednjaka, pa deo želudačne kiseline može da dospe u jednjak i da nastane neprijatan osećaj pečenja. Pri prolazu hrane iz jednjaka u želudac, ovaj mišić se otvara, a kad nastupi varenje, on treba da bude zatvoren i da onemogući vraćanje želudačnog sadržaja. Simptomi gorušice su: žarenje u grudima iza grudne kosti (sat vremena posle obroka), bol u grudima kod saginjanja, osećaj žarenja ili pečenja u grlu (usled pojave vrele, gorke ili vrlo slane „ljute“ tečnosti iz želuca), podrigivanje.
Kod dugotrajne gorušice mogu nastati oštećenja sluznice jednjaka, a, u najgorim slučajevima, može se razviti i kancer. Slabljenju mišića jednjaka doprinose: emocionalna (osećanja, brige, sekiracija) napetost, pušenje, brzo gutanje, nedovoljno žvakanje, ležanje posle jela. U nekim stanjima, usled pojačanog pritiska želuca, kao što su prepun želudac, uska odeća, u trudnoći ili usled gojaznosti, takođe dolazi do pojave gorušice. Bol, pečenje i žgaravica obično se osete u roku od sat vremena posle jela… Itd.
Još i ovo…
A pre mog saveta koji će vam pomoći „kao rukom“, evo šta kažu knjige:
Kad se pojede previše hrane koja povećava kiselost, želudac ne može svu da je svari u potpunosti.
Preporučuje se ne jesti tri sata pre odlaska na spavanje, da bi se sprečilo vraćanje hrane.
Generalno se savetuje laka hrana, kašasta, barena, lako svarljiva.
Jedite polako, dobro sažvaćite svaki zalogaj, tako ćete skratiti vreme obrade hrane u želucu.
Jedite u sedećem ili stojećem položaju, ali ne poluležeći, da se spreči vraćanje želudačnog sadržaja i, bar, sat vremena posle jela, nemojte leći.
Pridržavajte se pravila o ishrani koja važe kod povećane kiseline.
Ako možete, prestanite da pušite jer dodatno pogoršava gorušicu.
Ponekad se regulacijom telesne težine, reguliše i problem gorušice. Dodatni kilogrami mogu stvarati povećan pritisak na želudac i tako izazvati vraćanje želudačnog sadržaja u jednjak pa, čak, i do same usne duplje.
Napetost i stres nekad doprinose stvaranju viška želudačne kiseline i samim tim mogu pogoršati gorušicu.
Ne nosite tesnu odeću koja povećava pritisak na želudac…
O želucu, ukratko… I zašto naš želudac ne svari samog sebe!
Želudačna sluznica, kažu knjige, sluzokoža je prirodno obložena slojem sluzi koji je štiti od dejstva jake želudačne kiseline, a koja se luči da bi se varila hrana. Jer da nije tako, naš želudac bi svario samog sebe!!!… U slučaju da dođe do oštećenja ovog sluznog omotača, jaka kiselina oštećuje želudačnu sluznicu. Ako ovo oštećenje sam organizam ne uspe da „zataška“, izbegne, odbaci… ili ako se proširi, dolazi do razvoja upale želudačne sluznice ili gastritisa!…
Osim leka koji dobijate na recept, evo šta medicina, dodatno, preporučuje. Zanimljivo je da nema „mog“ LEKA koji ću vam ja preporučiti a koji sam, lično, isprobao na sebi, i, to, samo jednom, više nije bilo potrebno! Kako je, to, moguće, da među savetima nema „mog“ LEKA – nije mi jasno. Ne, samo, što nisam lekar, već nisam uspeo da saznam ni iz drugih izvora, nemedicinskih, tj., običajnih. (A tih „običajnih“ metoda, načina, razloga „za ovo“ ili „za ono“, ima, napretek, jedan je, npr., kad su upitali stogodišnjaka kako je uspeo da doživi toliku duboku starost, odgovorio je: „E, deco, moja, lako, ja sam se čitavog života, čim, ujutro, ustanem, umivao!“)…
Spisak medicinskih preporuka za prirodno lečenje gastritisa
A, sad, pažljivo čitajte kako da se zaštitite od neželjenog viška želudačne kiseline i gastritisa. Podug spisak, nema šta, ali, on, za mene ne važi jer sam se izlečio zauvek… Na jednom mestu, videćete, u tom spisku vam, čak, savetuju da vodite dnevnik! Šta i kako jedete!… E, pošto sam se izlečio, ja jedem sve, i kad hoću, i koliko hoću jer mi je „moj“ LEK – prost kao pasulj! – trajno pomogao… Čitajte…
Treba izbegavati kisele namirnice ako imate gastritis: paradajz, citrusno voće, čokoladu, kafu, čaj, pečenu i prženu hranu. Kao začine u ishrani možete koristiti đumbir, komorač, ali ne i suviše ljute, jake, slane začine (ljute papričice, biber, ren) koji mogu dovesti do iritacija. Savetuje se uzimanje manjih obroka više puta u toku dana, jer što je više hrane, to je veća proizvodnja kiseline. Trebalo bi svakim obrokom uneti hranu bogatu složenim ugljenim hidratima, kao što je pirinač, hleb i testo jer mogu da „vežu“ suvišnu želudačnu kiselinu. Treba izbegavati obroke bogate mastima jer se masti sporo vare i potrebno je više kiseline izlučiti da bi se svarile. Namirnice koje dovode do nadimanja i stvaranja gasova (kupus, karfiol, pasulj) takođe nisu preporučljive. Hranu je najbolje jesti kuvanu ili barenu i ne vruću nit ledenu već na nekim umerenim temperaturama. Izbegavati jako ljuto, gorko, kiselo, papreno, (pre)slatko. Ne treba se prejedati; kad se previše jede, stomak izluči više kiseline pa se povećava i kiselost želudačnog sadržaja. Imajte na umu da i alkoholna pića, gazirana pića, vino stimulišu lučenje kiseline, a najviše pivo…
Korisno je voditi dnevnik ishrane tokom dve nedelje. Zapišite sve što pojedete, kad pojedete i koji simptomi se javljaju, tako ćete, najlakše, ustanoviti koja hrana vam prija, a koja ne.
Hrana koja ne utiče na povećanje kiselosti i gastritis: jabuke, sok od jabuka, banane, krompir, šargarepa, riba, sirevi, kremovi, hleb (beli, integralni, „graham“), pirinač, mineralna negazirana voda.
Hrana koju treba uzimati oprezno: jabukovo sirće, breskve, borovnice, maline, jagode, grožđe, brusnice, beo ili crn luk (kuvan), pržena jaja, pržena riba, šunka, meso sa skrivenim masnoćama (mleveno meso), jogurt, punomasno mleko, sirevi sa smanjenim sadržajem masti, kečap, slatkiši. Hrana koju treba izbegavati: sok od pomorandže, limuna, grejpfruta, brusnice, paradajza, prženi krompir, svež luk, masno, začinjeno meso, punomasni sirevi, sladoled, špageti, vino, kafa, alkoholna pića, sirće, čokolada, čips, kolači…
„Bog te molov’o“, najbolje bi bilo da ništa nit jedem nit pijem!…
Sećanje na TV-emisiju
Sećam se, i ovo ću da napišem, pre nego što vam ispričam kako sam se sam izlečio od viška kiseline: u davnoj – pre više godina – jutarnjoj emisiji TV Studio „B“, a vodio ju je Bane Vukašinović, gost je bio šef Katedre za gastroenterologiju profesor dr Vujadinović (ne sećam se imena). Govoreći o gorušici, žgaravici, višku želudačne kiseline, savetovao je da se legne na levi bok, i tegobe će proći. Tačno je, i to sam isprobao. Tegobe – baš kako je profesor preporučio – prolaze za jedan jedini minut!… A ja, sad, dodajem: a kad se ponovo okrenete, ustanete, tegobe će se vratiti!… Pa ne možete stalno biti na levom boku, zar ne?!… „Moj“ narodni lek, bolji je od celokupne medicine, od silnih lekova, banja itd. A, ponavljam, „prost kao pasulj“!… (Da, da… srpski, po mogućstvu sa suvim rebarcima! A ni jedna kolenica ne bi odmogla!)…
Iz prakse s Foruma
Jedna trudnica se žali, evo njenog kratkog pisma:
„Drage moje, vidim da nema ove teme a jako je važna! Od polovine petog meseca se mučim sa žgaravicom, u početku je to bilo lakše a sad me naveče uguši: ide noć – idu i muke!…
Zanima me da li ima neka trudnica ili mama odgovor na ovo pitanje: Kako se osloboditi žgaravice? Evo šta sam, sve, isprobala: hladno mleko, kiselo, slatko mleko, orasi, bademi, „smoki“, mineralna voda, jabuke, kokice, ne znam da li ima još nešto što sam probala – ali mi, baš ništa, ne pomaže!… Mučim se! Molim vas pomozite!!!“
A koliko je ovakvih slučajeva, kad nije preporučljivo – zbog trudnoće – uzimati lekove zbog ploda, „moj“ lek je idealan…
Druga trudnica joj u Forumu odgovara:
„Mojoj prijateljici trudnici nisu pomogli bademi, jedino pola čaše hladnog belog vina, ne znam smeš li ti. Doduše, ona je kroz čitavu trudnoću povremeno pila po čašu belog vina, sad, ne znam koliko ovo smem javno izreći…“
A, šta kažete na ovaj „savet“ trudnici – da se belim vinom – i to hladnim – izleči od viška želudačne kiseline! Doduše, ogradila se, ali, ipak, i sama ideja o alkoholnom piću!… Za trudnicu!!!…
Kako sam se izlečio od gastritisa
Živeo sam veoma neurednim životom. Mnogo sam radio (zamenik glavnog i odgovornog urednika), malo spavao, mnogo se „sekirao“, bio, doslovno, iz sata u sat pod stresom, mnogo pušio, pio mnogo kafe (Balzak je bio „malo dete“ za mene!)… a, dodatno, mnogo radio i na ličnom planu (roman, drama, učenje francuskog jezika u večernjoj školi)… Ukratko, nikakvo čudo što sam „dobio“ višak želudačne kiseline – gastritis! Mogao sam proći mnogo-mnogo gore! Bogu, hvala, nisam… evo me, sad, „živog i zdravog“!…
Šta da radite, kako da se izlečite?!…
Moj prirodni recept za žgaravicu, gastritis i višak kiseline
Uveče potopite u šerpu nekoliko supenih kašika pšeničnih mekinja (ima ih u prodavnicama „zdrave hrane“ – pravilnije je „zdrave ishrane“) u hladnu vodu, oko litar i po, pa poklopite! Ta količina će vam biti sasvim dovoljna za sutrašnji dan jer – sutra – ne smete ništa da pijete osim ove vode – da jedete smete, ali da pijete ne smete! Dakle, potopite pšenične mekinje u hladnu vodu, uveče, a ujutro procedite! I, tog dana, samo to pijte! GOTOVO!… „Gotovo!“ – što bi rekao Isak Izrael!…
Rekao sam da je „lek“ prost „kao pasulj“, u ovom slučaju bi se moglo reći: prosto kao mekinje!…
Na kraju, da dodam…
Samo jednom sam ovo učinio i nikad više!
Nemam viška kiseline! …
Pijem kafu, ponekad čašicu rakije, ponekad malu čašu vina, jedem ljute papričice, biber, ren, sve vrste luka, u salatu, mešanu, s paradajzom, paprikama, lukom, krastavcima, obavezno dodam vinskog sirćeta jer ga volim i – ništa! – zdrav i zadovoljan!…
Poslušajte me… Videćete da sam u pravu…
Pozdravlja vas doktor Velibor… pardon!… književnik Velibor!
oOo
Zahvaljujem g-dinu Veliboru na ovom savetu tj. leku.
Srdačan pozdrav!
Nadam se da je ovo savet koji će mi konačno pomoći, posle desetak godina mučenja i isprobavanja raznih lekova i ‘lekova’:)
Isak Izrael? Zar ne bese Avram… Inace, hvala za recept :)
Odgovor „Nekom iz mase“: U pravu ste – lapsus lingve – Avram Izrael!
Pozdrav, Velibor
Pozdrav Velibore,
ja imam problema sa zeludacnom kiselinom i interesuje me da li bih smeo piti caj od koprive 2-3 solje dnevno,da ne bih pogorsao stanje?
Inace pijem Omeprol i malo je boje.
Hvala
Za šifru „Peki“
Bio sam sasvim jasan: izdržite dva-tri dana i ne pijte, ništa, osim vode u kojoj su „prenoćile“ 7-8 supenih kašika pšeničnih mekinja, tj., samo proceđenu vodu. Dakle, još jednom: uveče potopite u hladnu vodu pšenične mekinje, poklopite, ujutro procedite i tog dana pijte, samo, tu vodu. Za taj dan, dosta Vam je 2 litra vode. Možete jesti što god hoćete, ali ništa nemojte piti osim ove vode od mekinja. Znači, kad kažem ništa, to se odnosi i na čajeve! Ja sam se tako izlečio. Već godinama nemam viška želudačne kiseline.
Pozdrav, Velibor
@ Velibor
Hvala za odgovor,Vas lek deluje jako jednostavno i neverovatno.
Na kraju moram probati.Ne gubim nista.
Povodom upotrebe „vode od mekinja“, prisetih se i ovog svog teksta koji sam davno objavio, a podatke sam pronašao na Internetu. Dakle, ne radi se, samo, o višku želudačne kiseline nego i o drugim tegobama. Nek oprosti svako ko ga je, već, pročitao: radi se o zdravlju – NAJVEĆEM BOGATSTVU KOJE SVAKI ČOVEK IMA!
Dakle, evo tog mog starog priloga objavljenog na sajtu http://www.sokobanja.com
HRANA I ZDRAVLJE… KAO NOKAT I MESO!
– Treba nam gvožđe za energiju. Ima ga u svinjskoj, goveđoj i pilećoj džigerici, ostrigama, integralnom hlebu, pasulju, grašku, sočivu, smokvama i koštunjavom voću.
– Tijamin vam treba protiv nervoze. Ima ga u svinjskom mesu, pecivu od integralnog brašna, grašku i pasulju.
– Za imunitet vam treba inulin. Ima ga u artičokama, cikoriji, belom luku, crnom luku i špargli.
– Da biste poboljšali koncentraciju, treba vam nijacin. Ima ga u iznutricama, ribi, kvascu, mleku, koštunjavom voću, jabukama, mahunarkama i zelenom lisnatom povrću.
– Srce jača od magnezijuma. Ima ga u integralnim žitaricama, kakaou, susamu, semenkama bundeve, u boraniji, peršunu, orasima, ribi i mesu.
– Ako želite da smanjite telesnu težinu, treba vam jod. Ima ga u morskoj ribi, u ostalim plodovoma mora i u mlečnim proizvodima.
– Za jače mišiće, treba vam vitamin B6. Ima ga u soji, džigerici, mesu, lososu, zelenom povrću, kupusu, kelju, spanaću, blitvi, zelju, kvascu, žitaricama, krompiru, šargarepi, koštunjavom voću i bananama.
– Jedite jabuke, imaju pektina koji ubrzava metabolizam (razmenu materija), budi vaše telo.
– Ko često pati zbog prehlade, treba, svako jutro, da uzme veliku kašiku meda s cimetom (setite se: stavlja se na sutlijaš koji tako postaje jelo bogova!), a ovo je dobro i za čišćenje sinusa kao i za hroničan kašalj.
– Mogu se ublažiti problemi s varenjem, ovako, a vrlo jednostavno: kašika meda s cimetom.
– Za višak kiseline u želucu, provereno više puta (i autor, na sebi!): uveče, u hladnu vodu, oko litar i po, potopiti 8 velikih kašika pšeničnih mekinja i ujutro procediti. Tog dana, piti, samo, to. Kiselina će nestati.
– Med i cimet su dobri i za srce, i za holesterol.
– Za post, dobra je haringa, pa tunjevina i, na trećem mestu, riba list.
Pozdrav,
Velibor
oOo
Postovani,
kupio sam psenicne pahuljice od proizvodjaca FLORIDAbel, zanima me da li su to te mekinje koje preporucujete?
ODGOVOR SRĐANU
Ne znam šta su, to, pšenične pahuljice ni kako se prave. Možda su pšenične pahuljice tipa muslija, ima ih, raznih, jedu se, koliko znam, u voćnom soku, mleku ili jogurtu i kiselom mleku. Ali, čini mi se da je, to, poseban proizvod, a ne mekinje kako sam savetovao. Ja sam se izlečio pšeničnim mekinjama. Držite se mog iskustva. Nekad nisam mogaio da popijem ni kafu, toliko mi je navirala želudačna kiselina. Samo jednom sam napravio potopljene pšenične mekinje u hladnoj vodi, to je prenoćilo i ujutro sam procedio i pio čitav dan – ništa drugo nisam pio, samo to – i, evo, izlečio sam se. Dakle, pšenične mekinje! Pozdrav, V.