LEKOVITI SOK OD KOPRIVA
Recept kako napraviti prirodan i ukusan lekoviti sok od koprive i nane sa dodatkom limuna i meda
Dok traje sezona koprive i nane treba je iskoristiti u što većem obimu. Kopriva je fantastična lekovita biljka čije vreme tek dolazi a o nani je suvišno i govoriti. Kada god imate priliku koristite ove dve dragocene biljke, po mogućstvu u svežem stanju, i za jelo, i za čorbe i za čaj i napitke. Posadite pored kuće obavezno obe biljke, zlata vrede.
Ovaj sok od koprive i sirup preporučujemo svima bez razlike a posebno deci za osveženje u toku sparnih letnjih meseci kao i za prolećno čišćenje organizma i podizanje imuniteta. Posebno je koristan napitak rekonvalescentima, pacijentima na hemoterapiji i radiološkom zračenju kao i slabim pacijentima. Preporuka njima je da konzumiraju uvek svež napitak bez kuvanja.
Nebrojeno je mnogo lekovitih kvaliteta i svojstava u koprivi i nani. Dodate li tome limun, malo meda i struk majčine dušice dobićete ledeni čaj istinske lekovitosti. Obično ljudi prave samo sirup od koprive ili od nane, ali vam mi preporučujemo kombinaciju, jer je boljeg ukusa i šireg spektra dejstva. Posebno što je ukus dopadljiv deci.
Šta treba dakle učiniti da dobijete ovaj ukusni i zdravi napitak.
.
Sok od koprive ili sirup od koprive i nane sa dodatkom limuna
Uberemo mlade vrhove i listove koprive i listove pitome ili divlje nane – po 30-ak komada od svake biljke.
Postoje dva zanimljiva načina da napravite sok. Prvi je da stavite sveže biljke u blender sa isečenim limunom i da sve sameljete, dodate vodu, med i izlomljen led i imate odmah napravljen svež sok od lekovitih biljaka – ledeni čaj. Možete ali i ne morate da procedite samlevene biljke. Pijete kao smoothy piće.
Drugi način je da ostavite biljke i isečen i oljušten limun da odstoji u 2 litra vode preko noći čitav jedan dan. Zatim masu procedite i stavite u posudu za kuvanje. Lagano zagrevate i dodajete šećer, 2 do 3 kilograma šećera, zavisno koliko gust i sladak sirup želite. Malo prokuvate dok se šećer ne otopi, ne do ključanja, da ne bi izgubili lekovite materije, i na kraju dodate mali struk majčine dušice ili timijana, jedan prstohvat, da začinite piće i da deluje kao prirodni konzervans.
Sipajte sirup u flaše, ohladite i stavite u frižider ili u zamrzivač. U zamrzivaču može duže stajati.
Sirup mešate sa vodom da napravite sok i pijete u toku dana, 2 do 4 čaše.
Sastojci za sirup i ledeni čaj od koprive:
30 vrhova koprive (mlade grančice, bez semenja)
30 vrhova stabljike mente (da nije u cvetu)
prstohvat – struk sveže majčine dušice ili timijana
2 litra vode – izvorska ako je moguće
3-4 limuna (oljuštena od kore, osim ako nisu domaći limuni koji nisu prskani i voskirani)
2-3 kilograma šećera (najzdraviji je koristiti tamni, smedji šećer, mada je ukus onda drugačiji, malo gorči)
med – za svež sok odnosno ice tea u slučaju da ne pravimo sirup
.
Lekovita svojstva ledenog čaja od koprive i mente
Kombinacija ovih lekovitih biljaka, kopriva, menta, limun i majčina dušica, delovaće blagotvorno na vaš organizam. Nabrojaćemo samo neka svojstva koja možete očekivati u slučaju duže upotrebe ovog zdravog napitka:
– čišćenje jetre i krvi
– smirivanje probavnog trakta
– snižavanje krvnog pritiska
– poboljšanje krvne slike
– više energije
.
Pokušajte, nećete se pokajati. U zdravlje vam bilo!
.
Sme li se piti caj od koprive 2-3 soje dnevno ako se ima pojacana zeludacna kiselina?
Hvala
Moram da isprobam…
@ Peki
Možete piti koprivu ona ne pojačava želudačnu kiselinu, ali nana hoće da podstakne varenje.
@ Svet medicine …
Pokušajte, nećete se pokajati.
Da se napravim pametan, pa da pitam, može li se u „čaj“ staviti i kamilica, na primer?
Onda, sme li se tog napitka piti 2 do 3 litra na ove vrućine?
I, može li kopriva sa grančicama da se meće a ne samo listovi u vodu?
@ Konstantin Kamilica ili neka druga biljka se može staviti u prokuvani čaj, samo vodite računa o ukusu. Kamilica nije adekvatna za svež ledeni čaj.
Može se pita ali ga razblažite sa duplom količinom vode. Ne treba preterivati ni sa lekovitim čajevima. Do jednog momenta biljke deluju pozitivno ali njihova velika koncentracija može da bude i kontraproduktivna.
Kopriva se može sa grančicama staviti u vodu za sirup, grančice ne idu za sok od svežih biljaka – neukusne su i tvrde.
@ Priroda na Dar
Ok,hvala za odgovor,a sirup i caj cu obavezno probati.
Malo sam eksperimentisao sa ovim preporukama :-)
Ovde gde sada živim nemam baš mogućnost da berem svežu koprivu i nanu a majčine dušice nema uopšte, pošto sam u severnim predelima Evrope. Zato sam probao nekoliko kombinacija i ono što mi se vrlo dopalo je sledeća kombinacija čajeva za Ice Tea koju sam napravio, pa je delim sa publikom:
2 litra ključale vode
2 kesice filter čaja od mente
1 kesica filter čaja od koprive
1 kesic filter čaja od majčine dušice
2 limuna
+ zasladjujem sa šećerom i javorovim sirupom, jer javorov sirup volim i on daje posebno finu aromu
To kada se ohladi je stvarno zanimljivo piće. Nekada umesto majčine dušice koristim i kamilicu. Nije kao originalan recept ali meni se dopada. I pijem ovaj Ice Tea sa radošću :-)))
Hvala Prirodi na Dar na odgovoru i ideji za osveženje tokom letnjih meseci.
Ima li neka varijanta za ledeni čaj koja uključuje matičnjak (melisu) ?
@ Vojsije
Matičnjak je lekovita biljka čiji je čaj vrlo ukusan ali čije je farmakološko dejstvo takvo da biljka u jačim dozama ili količinama uspavljuje, usporava rad srca i umiruje. Zato nismo u preporuke stavili matičnjak.
Kao samostalan čaj ili Ice Tea napitak nije preporučljiv osobama sa niskim pritiskom, onima koji imaju usporen rad srca i pospanima.
Matičnjak ima i stimulativna svojstva u kombinaciji sa drugim aktivnijim biljkama i u manjim dozama – nana, bosiljak, šipak, hajdučka trava, ruzmarin. Postoji mnogo čajnih mešavina koje su stimulativne a gde je matičnjak sastavni deo formule. Na primer, „čaj sreće“. Jednom drugom prilikom daćemo recept za čaj sreće :-)
Zaključak: pokušajte napraviti čaj sa matičnjakom, probajte i procenite kako deluje na vas. Odlično je rešenje za ljude koji su živčani, uznemireni, usplahireni, imaju aritmije i pate od nesanice.
Pijem čajeve zbog gastritisa i super mi je ovaj članak, ja nebi stavljala nikakvog šečera. Koprivu stalno pijem jer je odlična, a za podizanje želučane kiseline je super menta, neven, stolisnik i kamilica. Svi su dobrog okusa.