Salih Bazdulj
Povratak u djetinjstvo
.
Ulice i kuće stare i mijenjaju se kao i ljudi. Tog nismo svjesni ako ih svakodnevno viđamo, kao što često nismo svjesni mijena nas samih. Da bih zadržao sjećanje i preduprijedio zaborav, ulicu u kojoj sam proživio rano djetinjstvo godinama sam fotografirao istoga dana, četiri puta godišnje. Mislio sam da ću tako sačuvati od zaborava i ljude koji su obilježili taj period moga života. No nisam. Da vam se u sjećanje vrate neka lica, često je potrebno osjetiti određen miris, čuti specifičan zvuk, prepoznati ime. Upravo se to desilo. Uz komentar na fotografiju ulice objavljenu na facebook-u, prepoznao sam prezime i poslao poruku:
„Davno, davno, kad sam imao manje od sedam godina u susjedstvu kuće u kojoj su stanovali moji roditelji bila je kuća u kojoj je živio neki „čika Berenek“. Imena mu se ne sjećam. Govorilo se da je Čeh. Bio je meteorolog i još ga vidim kako u rano jutro, u kućnom haljetku, izlazi iz kuće u vrt, i u maloj meteo-stanici od bijelo obojenog drveta, očitava instrumente i prazni posudu s kišnicom. Osim pri jutarnjim izlascima u vrt, nisam ga viđao. Ne pamtim druge članove njegove obitelji… Bilo je to u Travniku negdje oko 1953–55. i sve do jučer, dok nisam pročitao Vaše ime, nisam ga se sjetio niti mislio o tome. Hvala što ste me vratili u djetinjstvo.“
Uslijedio je odgovor:
„Da, moj djed po ocu je Čeh; Alois Beranek; bavio se koje-čime, ali, meteorologijom, koliko znam, nije; baka (Poljakinja) i djed, preselili su u Zenicu 1936. g. iz Sarajeva; i tako je u tom gradu čelika, rođena i moja malenkost; a Travnik…. S Travnikom ste vi mene vratili u djetinjstvo; uvijek sam voljela poći u taj gradić; ispunjavao je sve moje bajkovite, maštovite dječje sanje; stoga, hvala i vama!“
. . .
Priča iz zbirke kratkih priča „Najkraće priče 2011“, priredio Djordje Otašević, IK Alma.