Kineski mobilni telefoni na internetu
Zašto da plaćate 3 puta više za hi+tec igračku koja je nakon 6 meseci zastarela. Tu su jeftini a dobri kineski mobilni telefoni i fableti
Kineski mobilni telefoni no name proizvodjača se ne pominju u IT magazinima i časopisima za mobilnu telefoniju. Jer oni ne plaćaju za oglašavanje i PR tekstove, i njih nema u Vip-u, Telenor-u i MTS-u u očiglednoj ponudi. I deluje kao da ne postoje, ali postoje itekako i sada ćemo ih i pronaći.
Podsticaj za ovaj tekst mi je situacija moje prijateljice koja je svojoj ćerki kupila Samsung S3 za 550 eura i koji je dete nakon par nedelja izgubilo, odnosno neko joj ga je ukrao. Takodje, podsticaj za ovaj tekst mi je bezobrazno ponašanje Telenora koji preskupo prodaje svoje Telenor brand name telefone, koji su ti isti kineski telefoni o kojima ću pričati, ali stari po 2 godine i zastareli u tehničkom smislu, a po tri puta skupljoj ceni preko Telenora nego što bi ih kupili preko kineskog sajta.
Na žalost svih nas, naša država je glavni krivac što smo mi kao potrošači taoci monopola koji vladaju na našem tržištu, i što ne možemo da dodjemo jednostavno i lako do jeftine i kvalitetne robe. Carine, nedostatak otvorenosti tržišta i neznanje kupaca su glavni problem. Zbog toga su današnja tema upravo jeftini a dobri kineski mobilni telefoni, koje možete lako kupiti preko interneta i izbeći carinu ako imate nekog prijatelja ili rodjaka u inostranstvu da vam donese.
Koliko su dobri ti kineski mobilni telefoni?
Dovoljno dobri za prosečnog korisnika a posebno dobri za klince.
Koliko su jeftini?
Dosta jeftini, reći ću da su cene u odnosu na Samsungove top modele 2-3 puta manje, u sličnom opsegu perfomansi, ako gledate sebi da kupite Samsung S3 ili Note.
No, da se razumemo, brand name modeli telefona kao Samsung, Apple, HTC, Sony su bolji u tehničkom smislu. Za profesionalne korisnike, razlika u kvalitetu je primetna. Brand name modeli telefona za razliku od kineskih modela telefona u svim aspektima su za nijansu bolji, brži, intuitivniji, otporniji, sredjeniji, izdržljiviji. Kažem za nijansu, onu nijansu koja nije tako bitna osrednjem korisniku a posebno klincima koji rasturaju telefona sa igricama i muzikom. Na primer, Telenor brand name telefon koji vam oni nude kao njihovu povoljnu i pametnu kupovinu je upravo taj kineski telefon, ali duplo skuplji od istog tog telefona koji ćete naći na nekom svetskom sajtu. Plus, Telenor brand name telefoni su svi do jednog stari po 2 i više godina, i tehnološki su već zastareli. Ali to je cena koju mi potrošači plaćamo za neznanje i cena koju nam zbog toga Telenor papreno naplaćuje.
Kineski jeftini mobilni telefoni su dolaskom Android telefona napokon dobili svoje mesto pod suncem. Jer, osnovna slabost nekadašnjih kineskih mobilnih telefona je bio korisnički interfejs, odnosno softver koji upravlja telefonom. S obzirom da to sada radi Android platforma, kinezi su imali mnogo jednostavniji zadatak, a to je da naprave dobar a jeftin mobilni telefon, tablet ili fablet, što njima nije nikakav problem, jer se svi svetski telefoni prave kod njih i oni imaju delove za sve i svakoga. I počeli su da ih prave. Na tone, ili na stotine hiljada komada i stotine različitih modela, za svačiji ukus i svačiji džep. Jer, danas telefon postaje samo tehnički uredjaj igračka koji treba da „vozi“ Android operativni sistem.
Na kraju ovog teksta ću ostaviti par linkova gde možete da proverite šta i kako kinezi prave i kako danas izgleda dobar i jeftin kineski mobilni telefon i za koje sitne pare možete da ga kupite. Fablet gigantskog ekrana od 5,3 inča sa dual kore procesorom sada možete da dobijete za manje od 250 eura. Priznaćete da je to dobar posao ako uporedite sa cenom Samsung Note 2. A vi ili vaše dete baš želite da imate fablet sa velikim ekranom.
I svaki od tih telefona se može proveriti na formumima i na YouTube-u kako radi i kakva su iskustva korisnika. Iznenadićete se koliko je to otišlo daleko u kvalitetu. I sam sam bio iznenadjen i moja prvobitna skepsa je zamenjena veselim idejama na tom planu. Tim pre, što deca na svakih godinu do godinu i po traže novu mobilnu igračku i sve bolje perfomanse telefona. Tu trku malo ko može ispratiti.
Ovakvi telefoni igračke su idealna kupovina za one koji žele „veličinu“ i koji se brzo zasite sa mogućnostima telefona. U tom smislu kineski mobilni telefoni i fableti su dobar izbor. Posebno kada deci kupujete ove tehničke igračke.
Sigurno je da će biti primećeni sa tolikim ekranom u rukama.
Najcenjeniji kineski brandovi mobilnih i najbolji kineski telefoni su trenutno: Meizu, Xiaomi, Huawei, ZTE, Oppo, Umi, Lenovo, Alcatel (TCL), Zopo, …
Korisni linkovi – gde kupiti dobar kineski mobilni telefon:
http://www.zopomobileshop.com/
. . .
Bravo bate, ustedeosi mi dveipo glave! Zopo izgleda strava za te pare!
Zaista nebi preporučila Kineske mobilne, kada vam se jednom pokvare više nema popravka ili delova. Meni se tako prije desilo i od tada samo poznate marke.
Istina je da garancija i servis mogu da budu problem. Na sajtovima koji ih prodaju daje se garancija godinu dana.
Koliko sam video iz komentara, malo ima žalbi na sam kvalitet – mahom se žale na osvetljenost ekrana, autofokus i kvalitet kamere.
I u svakom slučaju ako vam je mobilni pokvaren, vratite ga DHL-om po proceduri, poslaće vam novi. I da, kada kupujete tako preko weba ipak platite extra osiguranje, da vas totalno osiguranje zaštiti od nemarnih kurirskih službi.
Postoji li u Beogradu neka radnja ili neko mesto gde to može da se pogleda ili je samo online kupovina???
Želeo bih da kupim telefon ali bih morao da vidim kako to izgleda pre no što ga kupim (jer se uopšte ne razumem u telefone)…i da ispitam prodavca o karakteristikama koje mene interesuju npr. da li podržava skype…
Hvala unapred… Pozdrav
@ Pavle 15
Za najzanimljivije i najpoželjnije kineske mobilne telefone nema prodavnice u Beogradu. Doduše, pojavila su se zvanično dva nova kineska brenda kod nas a to su Alcatel i Oppo, od kojih je Alcatel srednja klasa a Oppo viša klasa i ima ga u Comtrade prodavnicama. Medjutim, cene nisu tako privlačne kao on line. A tu je i Prestigio, koji je takodje kinez nalik na ove on line ponude.
Alcatel možete kupiti preko mobilnih operatera, i svi android telefoni imaju skype mogućnost.
No, od vremena kada sam napisao ovaj tekst okolnosti su se unekoliko izmenile jer su LG i Sony izbacili odlične telefone po niskim cenama i generalno spustili cenu android telefona svih proizvodjača. Sada kupovina kineskog mobilnog i nije tako oduševljavajuća s obzirom da nemate servis i upotrebljivu garanciju. Ako vam se dostavi telefon sa nekim nedostatkom, to je onda problem jer troškovi vraćanja padaju na vas, čekanje, ishod, itd.
Moj savet je da pogledate ponudu kod prodavaca koji su dosta povoljniji sa cenama od mobilnih operatera i nekoliko ovlašćenih prodavnica, jer prodaju originalne telefone i sa garancijom. U nekim od tih radnji možete i da pogledate telefon.
Već sam tri telefona kupio preko njih i moram reći da sam zadovoljan, dobio sam originalne telefone visoke klase, pogotovu što je made in korea a ne kina, sa garancijom od godinu do dve, uz cenu koja je niža nego u svetu, a uporedjivao sam cene sa EU, Rusijom i Bliskim istokom.
Moje preporuke su sledeći prodavci za mobilne telefone:
http://www.hram.rs/
http://www.mobilnishop.rs/
http://www.telekoplus.com/
“ jer su LG i Sony izbacili odlične telefone po niskim cenama i generalno spustili cenu android telefona svih proizvodjača“
Ili su Kinezi kvalitetom i cenama oborili monopol!
Lenovo zvanicno prodaje http://www.winwin.rs/ o cenama…
@ homerruma
Jesu kinezi doprineli svojim odnosom cene i kvaliteta da se cena spusti, ali dok LG i Sony kao globalni igrači nisu krenuli u spuštanje cena za middle i premium mobilne telefone, ne bi došlo do globalnog spuštanja cena u srednjem i višem rangu telefona.
LG je to uradio zbog neuspeha prodaje u top segmentu a Sony da bi brzo zauzeo pozicije na tržištu i povećao market share nakon kupovine Ericssona.
A da su kinezi napredovali, jesu, danas stvarno kvalitetan kineski mobilni telefon košta približno glavnim igračima – jeftiniji je ali ostaje problem servisa, sigurnosti dostave, carine, itd, ako se kupuje preko Alibabe na primer.
Kako uopšte ide ova online kupovina(pošto su u pitanju strani sajtovi)?
@ Zoran
Kupovina ide kao i na svim drugim sajtovima, plaćate kreditnom karticom ili preko Pay Pal-a, pa čekate da vam stigne par nedelja, a onda na carini plaćate carinu i pdv pri preuzimanju sa pošte.
Pozdrav
Sve pohvale za članak, drago mi je da se priča o kineskim mobitelima, iako sve nešto slabo, uglavnom po forumima, a i nije ih lako ni nać za kupit, u Hrvatskoj ima jedno 4-5 web shopova, u Srbiji još i manje čini mi se.
Trenutno radim na tome da promijenim tu situaciju sa svojom stranicom, pa ako imate bilo kakve informacije o web trgovinama u Srbiji koje prodaju kineske marke mobitela molim da javite.
Hvala i sretno :)