Kineski mobilni telefoni na internetu
Zašto da plaćate 3 puta više za hi+tec igračku koja je nakon 6 meseci zastarela. Tu su jeftini a dobri kineski mobilni telefoni i fableti
Kineski mobilni telefoni no name proizvodjača se ne pominju u IT magazinima i časopisima za mobilnu telefoniju. Jer oni ne plaćaju za oglašavanje i PR tekstove, i njih nema u Vip-u, Telenor-u i MTS-u u očiglednoj ponudi. I deluje kao da ne postoje, ali postoje itekako i sada ćemo ih i pronaći.
Podsticaj za ovaj tekst mi je situacija moje prijateljice koja je svojoj ćerki kupila Samsung S3 za 550 eura i koji je dete nakon par nedelja izgubilo, odnosno neko joj ga je ukrao. Takodje, podsticaj za ovaj tekst mi je bezobrazno ponašanje Telenora koji preskupo prodaje svoje Telenor brand name telefone, koji su ti isti kineski telefoni o kojima ću pričati, ali stari po 2 godine i zastareli u tehničkom smislu, a po tri puta skupljoj ceni preko Telenora nego što bi ih kupili preko kineskog sajta.
Na žalost svih nas, naša država je glavni krivac što smo mi kao potrošači taoci monopola koji vladaju na našem tržištu, i što ne možemo da dodjemo jednostavno i lako do jeftine i kvalitetne robe. Carine, nedostatak otvorenosti tržišta i neznanje kupaca su glavni problem. Zbog toga su današnja tema upravo jeftini a dobri kineski mobilni telefoni, koje možete lako kupiti preko interneta i izbeći carinu ako imate nekog prijatelja ili rodjaka u inostranstvu da vam donese.
Koliko su dobri ti kineski mobilni telefoni?
Dovoljno dobri za prosečnog korisnika a posebno dobri za klince.
Koliko su jeftini?
Dosta jeftini, reći ću da su cene u odnosu na Samsungove top modele 2-3 puta manje, u sličnom opsegu perfomansi, ako gledate sebi da kupite Samsung S3 ili Note.
No, da se razumemo, brand name modeli telefona kao Samsung, Apple, HTC, Sony su bolji u tehničkom smislu. Za profesionalne korisnike, razlika u kvalitetu je primetna. Brand name modeli telefona za razliku od kineskih modela telefona u svim aspektima su za nijansu bolji, brži, intuitivniji, otporniji, sredjeniji, izdržljiviji. Kažem za nijansu, onu nijansu koja nije tako bitna osrednjem korisniku a posebno klincima koji rasturaju telefona sa igricama i muzikom. Na primer, Telenor brand name telefon koji vam oni nude kao njihovu povoljnu i pametnu kupovinu je upravo taj kineski telefon, ali duplo skuplji od istog tog telefona koji ćete naći na nekom svetskom sajtu. Plus, Telenor brand name telefoni su svi do jednog stari po 2 i više godina, i tehnološki su već zastareli. Ali to je cena koju mi potrošači plaćamo za neznanje i cena koju nam zbog toga Telenor papreno naplaćuje.
Kineski jeftini mobilni telefoni su dolaskom Android telefona napokon dobili svoje mesto pod suncem. Jer, osnovna slabost nekadašnjih kineskih mobilnih telefona je bio korisnički interfejs, odnosno softver koji upravlja telefonom. S obzirom da to sada radi Android platforma, kinezi su imali mnogo jednostavniji zadatak, a to je da naprave dobar a jeftin mobilni telefon, tablet ili fablet, što njima nije nikakav problem, jer se svi svetski telefoni prave kod njih i oni imaju delove za sve i svakoga. I počeli su da ih prave. Na tone, ili na stotine hiljada komada i stotine različitih modela, za svačiji ukus i svačiji džep. Jer, danas telefon postaje samo tehnički uredjaj igračka koji treba da „vozi“ Android operativni sistem.
Na kraju ovog teksta ću ostaviti par linkova gde možete da proverite šta i kako kinezi prave i kako danas izgleda dobar i jeftin kineski mobilni telefon i za koje sitne pare možete da ga kupite. Fablet gigantskog ekrana od 5,3 inča sa dual kore procesorom sada možete da dobijete za manje od 250 eura. Priznaćete da je to dobar posao ako uporedite sa cenom Samsung Note 2. A vi ili vaše dete baš želite da imate fablet sa velikim ekranom.
I svaki od tih telefona se može proveriti na formumima i na YouTube-u kako radi i kakva su iskustva korisnika. Iznenadićete se koliko je to otišlo daleko u kvalitetu. I sam sam bio iznenadjen i moja prvobitna skepsa je zamenjena veselim idejama na tom planu. Tim pre, što deca na svakih godinu do godinu i po traže novu mobilnu igračku i sve bolje perfomanse telefona. Tu trku malo ko može ispratiti.
Ovakvi telefoni igračke su idealna kupovina za one koji žele „veličinu“ i koji se brzo zasite sa mogućnostima telefona. U tom smislu kineski mobilni telefoni i fableti su dobar izbor. Posebno kada deci kupujete ove tehničke igračke.
Sigurno je da će biti primećeni sa tolikim ekranom u rukama.
Najcenjeniji kineski brandovi mobilnih i najbolji kineski telefoni su trenutno: Meizu, Xiaomi, Huawei, ZTE, Oppo, Umi, Lenovo, Alcatel (TCL), Zopo, …
Korisni linkovi – gde kupiti dobar kineski mobilni telefon:
http://www.zopomobileshop.com/
. . .
@ Dražen Praštalo
Trenutno ne pratim mnogo kineske mobilne telefone pošto me dobro služi jedan odličan koreanac :-)
U jednom prethodnom komentaru sam ostavio link za 3 najpopularnije web prodavnice u Srbiji, oni imaju neke kineske modele, ali verovatno ne te na koje vi ciljate.
NIje mi jasno zasto si HAuwei stavio u ovu grupu? Huawei je tri koplja ispred Zoppo,xiami(kako vec). Drugo za Huawei imaju rezervni delovi da se kupe i kod nas dok za Zopo i slicne ne. I ono glavno je nasa carina. Za naruceno preko neta iz kine do 50 e se placa samo pdv a na sve preko jos plus carina i ko zna koliko moze to da izadje na kraju.Za 100-150e moze ovde da se uzme odlican telefon koliko kosta Zopo(bez carine i pdv-a).Da je cena oko 70 e narucio bi zopo ovako mislim da nije vredno rizika…
@ dax
Za 150 e kod nas još uvek ne može da se kupi ta klasa telefona koje Zopo i slični modeli nude, rezolucija kamere, toliki ekran, memorija, funkcije. Huawei telefoni koji vrede kod nas i koštaju začudjujuće mnogo, doduše sada je Ascend P6 relativno povoljan preko nezavisnih radnji :-)
Slazem se.Jedino da ne zivimo u ovoj rupi od zemlje…Pitao sam carinu jer sam hteo da narucim bas neki zopo od oko150 dolara ali mogu jos toliko da dobijem racun za carinu…Nadam se da ce poceti da uvoze ovakve telefone. Video sam nekuBLu marku kod nas pa se nadam da ce doci i ovi kinezi…Inace koristim huawei y300 koji sam platio duplo manje od nekog samsunga a ni po cemu nije gori cak sta vise…
Kinezi šalju telefone kupljene preko njihovih sajtova kao gift (poklon) ako ih zamolite da to napišu, da carina bude manja :-)
Zopo može da vam kupi neki prijatelj iz EU pad a vam donese, tu nema carine, čak može da bude i free shiping, jer im je magacin u Italiji. Medjutim, činjenica je da su cene mobilnih pale, i da sada i kod nas može približno za iste novce da se kupi kvalitetnije model, uz garanciju i servis, što znači. Meni je to presudilo da ipak kupim telefone preko domaćih „nezavisnih“ prodavaca.
Da li je neko imao imao neko iskustvo sa carinom? Primera radi hocu da kupim telefon u vrednosti od 100 e iz kine koliko bi mi uzeli za carinu i pdv ukupno?Da li se posebno naplacuje carina + pdv 20%?Nista mi nije jasno…Jasno mi je samo to da ako kupim nesto do 50e placam samo pdv a preko ko zna.Trazio sam po carinskim dokumentima(birokratija najstrasnija) trebalo bi mi 5 dana da izcitam sve…Pa ako je neko video kako izgleda u praksi bilo bi lepo da ostavi komentar.
@ dax
Koliko znam carina proceni odokativno ili pogleda na webu kolika je cena robe koju uvoziš, pa na osnovu nje odredi taksu za carinu i pdv. Sve to plaćaš u pošti uplatnicama.
Jedino moraš da znaš da telefon iz Kine zna da putuje i više od mesec dana.
Pogledajte pa procenite sami:
http://www.aliexpress.com/item/Original-Lenovo-A850-s-Dual-SIM-1920-1080px-MTK6592-Octa-Core-2GHz-Android-4-4-Smart/1843712659.html
Na oglašenu cenu plaćate 30% carine i poreza kada stigne i to je sve, dakle sve ukupno ispadne oko 130 EUR.
Cisto sumnjam da je orginal za te pare.Verovatno je u pitanju neka kopija sa 1 giga rama i dual cor procesorom…Mozda gresim ali cisto sumnjam…To sto pise orginal ne mora da znaci da jeste…
Možda i jeste original, sa neke rasprodaje, ima toga i kod kineza, kad je model promašio kupce znog nekog baga ili propusta, tipa brzo troši bateriju, pa se onda prodaje za sitne pare dok traju zalihe.