Taorska vrela – vodeni praznik za oči
Planinarska šetnja na Taorska vrela i poseta Valjevskom kraju
Kiša je cijelu noć cijedila nebo. Probudih se u 5h. Oluk me zasipao zvukom rominjanja: „tak-tak-tak-tak“… Pokušah se ponovo podvući pod pokrivač, ali se sjetih da me planina zove. Izbauljah iz kreveta skoro četvoronoške, hvatajući zalet u buđenju. Umivanje hladnomčesmovačom me ubaci u jutro. Već spremljeni ranac, provjerih idodahpar sitnica. Spreman, sa kapuljačom na glavi, krenuh u Surčinsko svitanje. Do bus stanice se pozdravih sa jednim parom sova:“hu-hu-hu“. Ubrzo se pojavi bjelo izdanje 610-ke. Dokotrljala me do opštine N.Beograd i ispljunula zatvarajući škripava vrata. Autobus već parkiran, čeka planinare. Vesna ih savjesno traži u spisku. Jedno po jedno, provlačeći se kroz vlažnu zoru, popuniše maksimalnu količinu-52 mjesta. Beograd nas odbaci na magistralu u 7h. U Valjevu uđe i lokalni vodič Dragan. U tom sastavu svratismo do kafane na čaj…Potom, lokalnim putem se popesmo pored manastira Lelić, do sela Mravinjci. Vozač Rade, vrlo ljubazno produži još nekoliko km makadamom, u blizinu vrha „Goveđa glava“. Tako smo dobili dodatni sat za uživanje u krajoliku.
Brze pripreme uslediše na livadi, kraj raskrsnice seoskog puta. Većinska planinarska populacija-žene, neutralisaše svojim milozvučnim glasovima ono malo ptica što se oglasilo. Pištaljkom dat znak , pretvori statiku u kretanje. Nebo, pročišćeno kišom, udaralo nas je po očima kao plavim pečatom. Vazduh je davao slutnju proljećnih mirisa. Drečave boje planinarske opreme, kao u nekoj 3D igrici, su se raštrkavale po blatnjavom putu. Sve do reke Skrapež i Taorskih vrela, nas je vodio silazeći drum, koji se pretvorio u dionicu asfalta.
Raspilavljeno društvo se odalo usputnom fotografisanju. Zuje aparati kao razljućene pčele. Objektivi jedu prizore pred nama. Fragmenti razgovora dopiru do uha:… „tri kašičice ulja i malo brašna, pa sve to promešaš“…
„Jao, vidi ovčice!! Blago njima, besplatan stan, hrana. Nemaju kredita, bus plus kartica. Ne prijavljuju se svaka tri meseca na biro“…
Razveseljenog raspoloženja prođosmo kroz selo Gornji Taor, pored ugasle osnovne škole, do prodavnice. Neko otrča po gazdu, da otvori vrata tog, vrlo istorijskog, objekta. Ostali posjedaše na klupe ispod velikog duda i na dugački balvan pored groblja. Uskoro Valjevsko pivo posta opšti predmet pažnje.
Osvježeni, nastavismo još kratku dionicu preko livada, do samog vrela. Očekivani priliv vode je dao izvorištu hučnu notu. Prelazimo Skrapež gazeći drvo simpatičnog mostića. Idemo u grupama na obilazak obrnutim pravcem. Od poslednjeg vodopada ,do samog izvoriša iz stijene. Od nekadašnjeg sjaja 12 vodenica, na tako kratkoj dionici, ostalo je samo tri, koje su u raspadajućem stanju. Ipak, pružale su bajkovit prizor, dok smo se pentrali kroz šikarom zaraslu obalu. Pojedosmo pogledima, kao krava djetelinu, svu milinu koju je davao Taor. Duša se, nekako, skupa sa plućima širila, brekćući od količine utisaka.Sam izvor u visokoj stijeni, žalosno zazidan, govorio je o svom, nekadašnjem sjaju. Već godinama je veći dio vode odveden za Kosjerić.
Nekoliko domaćina se zateklo kraj kuća, zdušno dajući informacije, radoznalim ušima. U 13,30h se skupismo na početnoj tačci, kraj mosta. Malo pauze za sendvič i izbacivanje vode iz čizama. Zajednička fotografija je objavila povratak. Opet kratka pauza kod, nekada, zadružne prodavnice. Uzimanje Valjevskog „ B komleks „vitamina, bilo je oralno. Aparati su zabilježili stari dud, staro groblje, starog domaćina…Škola nas je ispratila pustim terenom za igru i pomalo sablasnim prozorima ,kroz koje odavno nije virio niko.
Vraćasmo se, obilazeći oko Taorske stene. Sledio je konstantan uspon, oko 700m, toliko smo se i spuštali. Neki su malo brektali i gunđali. No, pogledajući ka okolnim planinama, koje su se jasno oslikavale na horizontu, zaboravismo na uspon. Sve od Maljena, Subjela, Rtnja , Kopaonika, Ovčara i Kablara, Jelice, Zlatibora, Tare…pružao se božiji poklon očima. Bjeli oblaci, kao ogromni komadi vate, mjestimično pocjepani vjetrom , propuštali su okomito zlato sunčevih zraka. U trenu se pozlati vrh Subjela. Užitak je bio jak i kratak. Bjeličaste stratuse ubrzo zamjeniše namrgođeni nimbokumulusi. Brzim vazdušnim desantom izbaciše proljetni pljusak po raznobojnim kabanicama, zadignutim vragolastim vjetrom. Svjetlost se igrala neprestano, bacajući nas iz mrke tame u zlatom opšivenu vedrinu. Na prostranoj livadi, ispod hrastove šume, sretosmo domaćina,kraj stada ovaca.
„Nešto se razbježaše“?
„Ma, neka ih, nek malo protrče. Nemaju puno za napasti. Biće više mleka. U štali su ostala jagnjad“.
„U zdravlju, domaćine“!
„Živi bili i sretno“!
Popevši se na zaravan, prođosmo kraj šume četinara. Vitke jele, oprane kišom, ponosno su mahale zelenim granama iz davno posađenih redova. Malo prije 17h stižemo do našeg prevoznog sredstva. Dočeka nas raspoloženi vozač Rade, raznježen od sna. Vidjevši da smo pješačenje priveli kraju, kišni oblaci odjezdiše ka Maljenu. Planinarski narod se rasuo po žbunovima, u potrebi za presvlačenjem. Pomalo umorni, posle 15km pješačenja, ipak vedri i čili, popunismo sjedišta autobusa. Dragan je završavao nesebično informisanje o Valjevskom kraju i lokalnim planinama. Vesna je davala briljantan primjer posvećenosti planinarima, koji su joj to vraćali širokim osmjesima. Rade nas je vozio serpentinama ka Valjevu i činio je to tako maestralno i meko, da smo poželjeli da nas vozi hiljadama kilometara, negdje tamo, gdje sunce izlazi…
Prepustismo se hedonističkom doživljaju u kafani „Platani“. Još malo B vitamina i tople čorbe, razgali planinarsku dušu. U drugoj sali je odzvanjalo „unca, unca“…Svadba se uplela u kolo. Mogli smo biti „sa mladine strane“, ali je vrijeme radilo protiv te ideje. Punih želudačnih kesa i blago ucakljenih očiju, ponovo zauzesmo svoja, ne numerisana mjesta u busu. Najprije se rastadosmo od Dragana, u centru Valjeva, a potom, od Sremčice do N. Beograda, noć pojede ostatak planinara. Sitna kiša je nastavila kliziti pod kragnu. Mrak se takmičio sa olovnim nebom. Ulična rasvjeta je nervozno treperila po mokrim ulicama. Noćno izdanje 610-ke je zamjenilo jutarnje. Odskakujući sa drvenog sjedišta, gledah avion kako slijeće na Surčinski aerodrom. Kući sam…
Branislav Makljenović
Samotni planinar, pustolov. Jahač vilinskih konjica. Dopisnik iz džepova prirode.
Taorska vrela – april 2016:
http://www.youtube.com/watch?v=rTnh_KHgoK4
Taorska vrela, april 2016:
http://www.youtube.com/watch?v=rTnh_KHgoK4