Nebriga o jeziku i političko opštenje – dr Radomir Životić

Lingvistička studija koju je napisao Dr Radomir Živković pokazuje koliko je velika nebriga o jeziku i kakvo je političko opštenje vlasti

 

Promocije

 

KNJIGA O NEBRIZI O JEZIKU I PISMU U SVETLU POLITIKE

 

Nebriga o jeziku i političko opštenje - dr Radomir ŽivotićMalo je ovako lepih i činjeničnih knjiga – studija o jeziku, tačnije, o nebrizi za jezik i pismo kao što je delo dr Radomira Životića. Nedavno je održana promocija ove značajne knjige a i „Politika“ je pisala o njoj 12. januara 2014.

Verujem da će čitaoci, u zemlji i inostranstvu, (u ovom prilogu gledaoci i slušaoci, a na linku koji ću dati i čitaoci) uživati, nadajući se boljim vremenima za naš jezik i naše pismo.

Izvod iz časopisa Politika:

U ovoj knjizi se mogu naslutiti ili pronaći odgovori na sledeća pikantna (zanimljiva, škakljiva, zajedljiva…) pitanja: zašto globalizam napada nacionalni jezik i kulturu i zašto su deca prva žrtva globalizma; zašto su Hrvati protiv ćirilice kad je to bilo i njihovo pismo; zašto je Josip Broz Tito odlučno odbacio Deklaraciju i šta je prećutano u njoj; ko kvari srpski književni jezik i da li su novinari gori od političara; kakav je normativni jezik naših ustava i zakona, ko je prekrstio nacionalne manjine u ’narodnosti’ i zašto u ratu prvo strada istina; da li je funkcionalno Albanac, Arnaut ili Šiptar, Ciganin ili Rom; zašto samo Srbi da imaju dva pisma; ko su graditelji srpskog jezika, a ko foliranti; kako se u Srbiji određuju ’večiti’ članovi žirija za dodelu nagrada i kako deluju klanovi; kako pojedinci plagijatima stiču doktorate itd.

U vezi s drugom tematskom celinom o političkom opštenju mogli bi se pronaći odgovori na pitanja: kako govore političari i zašto baš tako; zašto političari manipulišu (obmanjuju); šta je demagogija; šta je „kiša oko Kragujevca” u političkom izražavanju i da li je to prokletstvo; kakvi su naši politički slogani u višepartizmu; zašto je danas vreme političkog aforizma, a nema političke satire, čak ni u formi kratke satirične priče; kako silnici shvataju „demokratiju u svojoj zemlji”, a kakvu nameću malima i nemoćnima manipulisanjem medijima; da li su se izjednačile istina i laž u rukama moćnika…

Ako su čitaoci radoznali kao novinari – mnogi će i sebe naći u indeksu ove knjige (blizu 300 imena). Autor s razlogom čitaocima poručuje: Ko pročita ovu knjigu – kajaće se, ko je ne pročita – još više će se kajati!

 

Link za promociju knjige Nebriga o jeziku i političko opštenje:

 

Nebriga o jeziku i političko opštenje cela knjiga na internetu. Link za čitanje studije:  http://issuu.com/ikjasen/docs/nebriga-o-jeziku

Priredio: V. V. M.

oOo