Koja je procedura za uvoz polovnih automobila iz inostranstva
Sve što treba da znate ako želite da uvezete vozilo iz inostranstva. Procedura za uvoz polovnih automobila – koji papiri vam trebaju, šta sve plaćate …
Sigurno ste i vi čuli da je u inostranstvu moguće za vrlo malo novca kupiti dobar i kvalitetan automobil, koji nije baš mnogo star. Međutim, pretpostavljam da ste se i vi zapitali da li je to zaista baš tako. Da vam olakšam odmah na početku ovog teksta: Da, moguće je kupiti polovan automobil za znatno manje novca nego u našoj zemlji. Ali, ono što mnoge ljude, ipak odvraća od ove ideje jeste procedura. Iako nije mnogo komplikovana, od vas kao kupca se zahteva da pripremite dosta dokumentacije, da ispoštujete sve odredbe zakona vezane za ovu oblast, a koje važe u zemlji iz koje uvozite automobil, kao i da obezbedite određenu svotu dodatnog novca, koji će vam svakako biti neophodan kada krenete po vozilo.
Imajte na umu da se smatra da je najbolje kupovati polovna vozila sa područja Nemačke, mada se u Srbiju neretko uvoze i vozila iz Italije, Belgije, Austrije, Švajcarske i Francuske.
A sada, procedura za uvoz polovnih automobila iz inostranstva …
Dakle, prvo što treba da se raspitate kod vlasnika vozila (bez obzira da li je fizičko ili pravno lice u pitanju) jeste da li je odabrano vozilo proizvedeno u skladu sa Euro 3 standardom. Iako su sva vozila koja su prvi put registrovana nakon 01. januara 2001. godine sigurno proizvedena u skladu sa ovim standardom, lako je moguće da pronađete i neko starije vozilo, koje bi svakako trebalo da bude jeftinije.
Zatim bi trebalo da se dogovorite sa vlasnikom o načinu preuzimanja. Ovde vam najtoplije preporučujem da sami odete po vozilo, iako to iziskuje dodatni trošak. Nažalost, iako žive u dobro uređenoj zemlji, neretko se događa da ljudi koji se u Nemačkoj bave ovim poslom prevare potencijalnog kupca. Zato, budite oprezni i ni u kom slučaju ne prihvatajte varijantu da uplatite određenu sumu novca nekome, a ostatak kada vam dotera auto, jer su upravo na ovaj način mnogi prevareni.
Kada ste utvrdili da je vozilo proizvedeno pod određenim standardom i dogovorili sve detalje oko preuzimanja, prelazite na papirološki deo…
Prilikom kupovine automobila dobićete ili račun (ukoliko vozilo kupujete na auto placu) ili kupoprodajni ugovor, koji potpisujete vi i vlasnik. Ne zaboravite da i ovaj, kao i svaki drugi ugovor mora da se overi kod nadležnih organa zemlje iz koje uvozite vozilo. Uz to, za vas je sigurnije da imate ugovor, nego račun. Ove papire je neophodno da pokažete na granici. Uz njih, pokazujete i staru saobraćajnu dozvolu (ili fotokopija overena kod nadležnih organa, ukoliko zemlja iz koje uvozite vozilo zadržava original), zatim: odjava automobila (iz zemlje u kojoj je kupljen, odnosno registrovan).
U većini evropskih zemalja je moguće skinuti tablice i uzeti takozvane carinske, odnosno neki vid probnih tablica.
Zatim, kada stignete na granicu, dajete svu ovu dokumentaciju na uvid i čekate da se izvrši carinjenje. Procena vozila se vrši na osnovu aktuelnih kataloga, a većina njih se razlikuje od zemlje do zemlje. U suštini, ukoliko vozilo poseduje takozvani “Euro 1” papir (dokaz da potiče iz zemlje koja je članica Evropske Unije) carina je 2,5 %, a ukoliko se uvozi iz bilo koje druge zemlje carinska stopa je 12,5 %. Takođe, ova carinska stopa važi i ako niste dali na uvid taj papir. Ne zaboravite da prilikom kupovine vozila zatražite servisnu knjižicu, jer će vam dosta značiti na carini: prvo kao dokaz obavljenih servisa i popravki, a drugo zato što ćete dokazivanjem pređene kilometraže vrlo verovatno obezbediti plaćanje niže kamatne stope.
Kada uđete u Srbiju, plaćate 3.000,00 RSD za propratnicu, koju pravi granični šprediter. Ovaj dokument vam omogućava da stignete do mesta boravka, a važi 72 sata, tj. Imate rok od tri dana da registrujete vozilo.
Ako ste vozilo kupili radi dalje prodaje u Srbiji, dobar servis za otkup vozila je otkupvozila.rs
Da li je muguc uvoz polovnih vozila iz Rusije (Land Rover, Audi, Honda…) I sta je sve potrebno ako je to moguce. Da li postoji ogranicenje na starost vozila ili predjene kilometraze pa da se vozilo tretira kao polovno, ili je dovoljno da je motor proizveden po normama euro3, bez obzira na godine i kilometrazu.
Dobar dan
Ja sam iz Novog Sada i dobio sam na poklon auto iz Nemacke. Auto je Opel Astra 2000 godiste, 1.6 motor. Zanima me da li moram da vadim te carinske tablice ili mogu da ga dovezem na njegovim tablicama. Ujak ce mi dati punomocje. Da li mozete da mi kazete jel to moguce i koja je dalje procedura posle toga. Gde treba da se carini posle toga u Srbiji i jel mi trebaju jos neki papiri ako ga dovozim na njegovim tablicama. A ako ga dovozim na tim carinskim tablicama sta mi onda treba od papiroligije.
Hvala
Zdravo
Hteo bih da uvezem neki manji kombi iz nemacke do 1000e ne jaci od 1.6-1.9kubika i do 80ks kolika bi carina bila?koliko bi me sve izaslo ukupno?I dali bi imao kakve povlastice jer mi je tata invalid od 49%?Hvala unapred
Dobar dan sestra i zet mi poklanjaju dzipa dovezace ga u Srbiju koja je procedura oko pdva i papira hvala unapred
Pitanje:
Hrvatski sam državljan i tu živim. Želio bi da poklonim auto sinu koji je Srpski državljan. Zanima me dali to mogu da učinim putem darovnog ugovora i koja je procedura? Hvala!!!
Takodje sam dobio mazdu 2 2003 god i neznam sta dalje.. tetka mi kaze da moze da se prebaci ovde da netreba carina jer ima drzavljanstvo kao na poklon..
Dali moze neko da mi kaze il objasni dal moze da se ne carini auto ? Jer teta moja kaze da ga dobijam na poklon jer ona ima drzavljanstvo i da nemora da se carini..samo da se odjavi tamo…i da prijavi ovde
Sve sto sam do sada procitao,to je da se isplati samo uvoznicima koji kupe oko deset automobila.Realno,svuda tako pise,a i verujem da je tako.Jedan auto,za sebe-preskupo.
http://webllena.com/category/car-tech-news/
TERAM IZ ITALIJE SVE VRSTE AUUTOMOBILA PO DOGOVORU AKOSTE ZAINTERESOVANI JAVITESE NA TELEF 00393281952163
Elem kupio sam auto francusku citroen c5 i vec dogovorio carinu sa spediterskom firmom u srbiji ali nemam osiguranje da bi mogao da dodjem do srpske granice i ni jedna agencija nece da mi da osiguranje na srpski pasos