Stvara se Album sećanja na naše pretke iz Prvog Svetskog Rata
Poziv svim gradjanima iz zemlje i dijaspore da svojim slikama i sećanjima popunimo Album sećanja na naše hrabre pretke iz Prvog Svetskog rata
ALBUM SEĆANjA NA NAŠE PRETKE IZ PRVOG SVETSKOG RATA
Savez potomaka ratnika Srbije 1912–1920. godine pokrenuo je projekat „Album sećanja na naše pretke iz Prvog svetskog rata“ sa ciljem da se, u okviru obeležavanja stote godišnjice od početka Velikog rata, prikupe i učine dostupnim široj javnosti brojni dokumenti, fotografije, ordenje, dnevnici, pisma, dopisnice i drugi predmeti iz tog vremena, koje čuvaju potomci učesnika rata. Na taj način javnosti će biti stavljena na uvid autentična svedočanstva iz slavnog i pamćenja vrednog perioda naše prošlosti. Projekat je zato od izuzetnog značaja za istorijsku samosvest Srba i predstavlja građu iz koje će mladi naraštaji učiti o svojim korenima i precima.
Projekat je rađen u saradnji sa Vladom Republike Srbije, sufinansirala ga je Kancelarija za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, uz medijsku podršku Ministarstva odbrane.
„Album sećanja“ se realizuje uz blagoslov Njegove Svetosti Patrijarha srpskog gospodina Irineja i pod pokroviteljstvom je Njegovog Kraljevskog Visočanstva Prestolonaslednika Aleksandar II Karađorđevića.
Javni poziv je građanima Srbije, Srbima u regionu i Srbima u dijaspori upućen sredinom marata. Do sada je na adresu veb portala slavnimprecima.rs pristiglo preko 1000 fotografija i ostale istoriografske građe. Svaka fotografija i dokument imaju propratni tekst sa detaljnijim objašnjenjima o poreklu, mestu, vremenu i licima koji su u njima zastupljeni. Građa on-line stiže iz Srbije, ali i iz regiona i dijaspore.
Zbog velikog interesovanja stručne javnosti i građana, kao i zbog njihove podrške projektu, Javni poziv je produžen do 31. avgusta, nakon čega se ulazi u realizaciju druge faze projekta – izložba na otvorenom sto odabranih fotografija. Izložbama na beogradskom Kalemegdanu, niškoj Tvrđavi, novosadskom Petrovaradinu, kao i u Republici Srpskoj građanima bi bila predstavljena do sada neobjavljena dokumenta i fotografije.
Prispela dokumentacija može se videti u elektronskoj galeriji „Albuma sećanja na naše pretke iz Prvog svetskog rata“, na portalu: slavnimprecima.rs, gde se mogu naći i sve informacije o javnom pozivu i načinu učešća.
Izrađeni su i spotovi u produkciji Akademije umetnosti, koji se mogu pogledati na linku:
httpv://www.youtube.com/watch?v=4YEQJgEfSME
. . .
httpv://www.youtube.com/watch?v=ozlcXi6aD5c
Otvorena je i fejsbuk stranica: facebook.com/albumsecanja, radi promocije projekta i većeg odziva sugrađana.
Pozivamo građane Srbije, Srbe u regionu i rasejanju da svojim učešćem i slanjem fotografija svojih predaka, učesnika Prvog svetskog rata ožive sećanje, osveže pamćenje i pomognu istoriji.
OTADžBINA
„Nekada mi nismo znali i pogrešno smo shvatali,
Da je naša otadžbina mila najsiromašnija zemlja bila.
Od kako je ostavismo, nigde bolju ne videsmo,
Sada znam – Božja volja da je bila najbolja.
Zato kličem ev ovako neka braćo znade svako,
Otadžbino naša mila najbolja si zemlja bila.
Nisi bila siromašna, imala si mesa, brašna,
Mnogo zlata, dosta sreba i junaka čvrstih rebra.
Koji svoju krvcu liju sve zbog pustu Austriju,
I Koburga u Sofiju koju našu napaše Srbiju.
I uspeše njima gadna dela, Srbija bi pregažena cela,
Al s povuče hrabra vojska njena da izvrši zavet svih Slovena.
Sada oni mogu, čak i ovo znati da Srbija mora Srbima da se vrati,
I za one što su po Srbiji klati, da će Srpska vojska zato da im naplati.“
…………………..
…………………..
Voden, 19.10.1917.g
Ljubomir SPASIĆ, pešadijski narednik iz Pirota. Ljubomir je učestvovao u svim ratovima 1912 – 1918. godine. Vodio je dnevnik o svojim zapažanjima, dopisivao se sa porodicom koja je ostala u Pirotu, pisao pesme… Nosilac je više medalja iz Velikog rata: Spomenica na rat za oslobođenje i ujedinjenje 1914 – 1918. godine; Albansaka spomenica; Medalja za vojničke vrline; Dobrom strelcu … Nakon sto godina želim da bar jedan deo njegove intelektualne zaostavštine otrgnem od pokrivanja vela zaborava, kao skroman doprinos osvetljivanju dela naše istorije sagledane očima običnog čoveka. Ponosna unuka Svetlana Spasić