Zašto je važan Bogoslužbeni Tipik u Pravoslavnoj Crkvi
Značaj koje Bogosluženje ima za Crkvu i vernike, kao i Bogoslužbeni Tipik – knjiga propisa o obavljanju Bogosluženja i povezivanju četiri ciklusa crkvenog života
Bogoslužbeni Tipik (1)
Jeromonah Serafim (Rouz)
Kad dolazimo u naše svete pravoslavne hramove i slavimo Boga onako kako nas je On Sam naučio da ga slavimo, kažite mi, čemu treba najviše da se divimo? Da li neuporedivoj lepoti i uzvišenosti Božanske službe koja je pre hiljadu godina toliko zadivila izaslanike Svetog Velikog Kneza Vladimira, da nisu mogli da razlikuju zemlju od neba? Ili neopisivom bogatstvu i raznolikosti bogosluženja koje može da se uporedi jedino sa beskonačnom darežljivošću i neiscrpnošću same prirode, u čemu se doslovno odražava darežljivost Nebeskog Tvorca? Ili pak zadivljujućem poretku koji neizmenjivo prebiva u centru ove raznolikosti, blagodareći kome pravoslavna služba dobija harmoničnu celovitost i uznosi nas u jednodušno poklonjenje Bogu?
Kako je tužno što ima tako malo pravoslavnih hrišćana koji u punoj meri poznaju Bogosluženje i prožeti su njegovim duhom. Jer Bogosluženja za nas predstavljaju stalni izvor nadahnuća, i, po mišljenju Svetih Otaca, koji su ih uz Božiju pomoć i stvorili, ona treba da u nama sačuvaju iskru spasonosne pravoslavne vere, te da iz nje rasplamsaju veliki plamen ljubavi. Malo ko danas poznaje i voli crkveni Ustav – Tipik, koji ukazuje na pravila i poredak crkvenih službi, koji dovodi u red, ako umemo da ga shvatimo, i sama naša srca, ukazujući sviše na put ka Istoku, prema kome nas poziva Crkva!
Još tužnije je to, što ima onih koji sebe nazivaju pravoslavnim hrišćanima, a krivicu za sadašnje jadno stanje Pravoslavne vere ne pripisuju mlakim vernima koji odbacuju zahteve Tipika, nego samom Tipiku, koji, po njihovom mišljenju, treba „preispitati” i „obnoviti”.
***
Jedan od najozbiljnijih pristalica takozvanog „preispitivanja”, o. Aleksandar Šmeman, u svome „Pismu Vladiki”(2), upućenom Mitropolitu Američkom Irineju, izražava žalost što Vladika vraća Mitropoliju(3) na nivo „dorevolucionarne Rusije”, na „standardne bogoslužbene knjige… Ruske Pravoslavne Crkve”.
U određenom smislu možemo se složiti sa primedbama o. Aleksandra: kao što se vidi, Vladika ima u vidu ne istinski povratak živom i svesnom učešću vernih u crkvenoj službi, nego prosto očuvanje elementarnog poretka bogosluženja prema crkveno-slovenskim knjigama, što je svakako u vezi sa groznicom obnovljenstva koja je zahvatila Mitropoliju.
O. Aleksandar Šmeman je ubeđen da spoljašnji poredak sam po sebi neće biti od pomoći: suviše je duboka kriza koja je zahvatila Mitropoliju. On tvrdi da finansijska oskudica Mitropolije „samo pokazuje i odražava njeno duhovno stanje – razočarenje i ravnodušnost, …najdublje nepoznavanje samih osnova naše vere”. „Naša Crkva je bolesna” – piše on – „bolest je zahvatila i bogoslužbenu i duhovnu sferu”. Očigledno je da ovo gorko priznanje, neprimenjivo na Crkvu Hristovu kao takvu, tačno opisuje Mitropoliju i druge crkvene zajednice koje su otišle daleko od istinskog Pravoslavlja.
Mitropolit Irinej poziva na makar i delimično očuvanje bogoslužbene prakse Ruske Crkve: nekoliko stihova umesto Tipikom određenog pslama, jedan kanon na nedeljnom jutrenju umesto propisanih tri ili četiri, i tako dalje. Otac Aleksandar opravdano primećuje da se time s jedne strane narušava Tipik, a sa druge – da narod Mitropolije neće pronaći smisao čak ni u skraćenim službama. Shodno tome, smatra on, Tipik bi trebalo da se preispita u svetlosti naših znanja o njegovoj istorijskoj evoluciji, o drugim bogoslužbenim tradicijama, i tome slično. Rečju, crkvenu službu treba prilagoditi ukusima duhovno slabih ljudi!
Polazeći od jadnog stanja stvari, o. Aleksandar ga samo još pogoršava, predlažući prihvatanje novog Tipika, tj. snižavanje zahteva, koje će naredna pokolenja vernog naroda Mitropolije bez sumnje takođe odbaciti kao suviše stroge i „lišene smisla”.
Ovo što je rečeno dovoljno je da se izvuče lekcija iz duhovnog kraha Američke Mitropolije: razlozi za to su – ljubav prema svetu, ravnodušnost i duboko neznanje. Oni koji streme istinskom Pravoslavlju – bilo to u Ruskoj Zagraničnoj Crkvi ili u nekoj drugoj Crkvi sličnoj njoj – treba da znaju da iste te pojave i nas mogu da učine mlakima, i uopšte, da nas liše Božije blagodati.
***
Mora se priznati da ni verni narod Američke Mitropolije, ni njen potencijalni reformator, o. Aleksandar Šmeman, nemaju tačnu predstavu o značaju bogoslužbenog Tipika i o njegovoj ulozi. Ozbiljno istorijsko istraživanje Tipika nikako nas ne bi dovelo do ideje njegovog „preispitivanja”, nego naprotiv – ispunilo bi nas divljenjem pred njegovom usklađenošću, dubinom i svrsishodnošću. Upravo do takvog zaključka vodi knjiga prof. Skabalanoviča, kao jedan od najboljih radova na ovu temu, koju i sam o. Aleksandar pominje kao naročito vrednu. Ona čitaocu otkriva veliku mudrost Svetih Otaca koji su stvorili Tipik.
Greška naroda Mitropolije je u nepoznavanju Tipika i u ravnodušnosti prema njemu; greška o. Aleksandra Šmemana je u formalnom i akademskom odnosu prema Tipiku, kao prema sistemu proizvoljnih pravila i instrukcija kojih se treba slepo pridržavati ili ih treba vešto zaobilaziti – nešto poput „saobraćajnih propisa”. Ali uopšte nije tako!
Da bismo doprli do istinskog značenja Tipika, treba najpre da shvatimo šta on predstavlja sam po sebi. Formalno govoreći, Tipik – to je knjiga propisa o obavljanju Bogosluženja i povezivanju četiri ciklusa crkvenog života: 1) svakodnevnog ciklusa, 2) osmonedeljnog ciklusa Osmoglasnika, 3) godišnjeg ciklusa nepokretnih praznika, 4) pokretnog ciklusa Pashe i Velikog Posta.
Ali bogoslužbeni Ustav se u suštini ne ograničava samo na to. Njegov grčki naziv „Tipikon” može se prevesti i kao „knjiga obrazaca”, kojoj je, kako je opravdano primetio prof. Skabalanovič, zadatak „… da prikaže visoki ideal Bogosluženja, koji bi svojom lepotom i nehotice uvek podsticao na ostvarenje, iako ono možda i nije uvek u punoj meri moguće, što je uostalom slučaj sa svakim idealom i obrascem. Takav je, u suštini, i sav zakon Hristov – neostvariv u svoj svojoj nebeskoj visini, ali svojom božanskom veličinom nezadrživo privlači ljude ka svome ostvarenju, oživotvorujući tako svet”.(4)
Puni naziv ove za nas tako važne knjige je: „Tipik, ili Ustav Crkveni, koji predstavlja crkveni poredak u Jerusalimu, u obitelji Sv. Save, i u drugim časnim jerusalimskim obiteljima, kao i u drugim svetim Božijim crkvama”.
Dakle, Tipik – to su bogoslužbena pravila obitelji Sv. Save u Jerusalimu, koja su kasnije bila prihvaćena kao standard i u drugim manastirima, a potom i u celoj Pravoslavnoj Crkvi. Nije bez razloga baš manastirskom bogosluženju dodeljena uloga standarda: jer upravo monaštvo najjasnije izražava ideal Crkve. Stanje monaštva uvek je bilo i ostaje pouzdani indikator stanja stvari u celoj Crkvi ili u bilo kojoj konkretnoj Pomesnoj Crkvi; a na osnovu toga koliko se mirjani trude oko praćenja obrasca manastirske službe, lako se može proceniti stanje bogoslužbenog života parohijskih crkava.
***
Bogoslužbeni Ustav – Tipik, to je naš ideal; i dajte da se ne obmanjujemo da je tobože „sve u redu” ako uoči praznika uvek imamo svenoćno bdenije, ili ako na službi „svi pevaju” (što Ustav zaista nalaže, kako ćemo videti kasnije). Svet kreće u rat protiv nas – nezadrživo i sa besom neviđenim u istoriji Crkve.
U Americi se naročito jasno vidi kako novine, radio, televizija, škole, muzika, reklame, moda – rečju, sva sredstva uticaja na naše umove i ukuse – direktno ili indirektno istrebljuju u ljudima pravoslavni pogled na svet, kako nas ubeđuju da je pravoslavna vera „fanatična”, da „ne ide u korak sa vremenom”, i da nam preostaje samo da odbacimo visoki ideal sjedinjenja i slivanja čitavog našeg života sa Svetim Pravoslavljem, te da umesto toga treba da se „prilagodimo” svetu koji nas okružuje i da „pronađemo zajednički jezik” sa drugim ispovedanjima i filosofijama.
Pred ovako žestokim nasrtajima pravoslavni hrišćanin treba pažljivo i odlučno da se brani, inače će ostati bez svog Pravoslavlja i svoju će decu osuditi na večnu propast. Niz američkih pravoslavnih jurisdikcija (koje samo uz veliko natezanje mogu da se nazovu „pravoslavnima”, a Mitropolija među njima čak i nije u najgorem stanju!) predstavljaju žalostan primer za sve one koji se ne bore za očuvanje svoje vere, nego je prihvataju po nuždi – kao da je dovoljno da se neko samo nazove pravoslavnim, pa da to zaista i bude. Hristos, naš Spasitelj, sudi da uopšte nije tako:
Vi ste so zemlji; ako so obljutavi, čime će se osoliti? Ona već neće biti ni za šta, osim da se prospe napolje i da je ljudi pogaze (Mt. 5,13).
Svetim Ocima – tvorcima Tipika – ta neprestana bitka za očuvanje hrišćanstva u nama samima bila je dobro poznata. Mi ćemo sada videti na koji nas način pravoslavno bogosluženje blagosilja za bitku svojim moćnim oružjem – oružjem koje je, nasuprot rasprostranjenom mišljenju, vrlo korisno i delotvorno i u savremenim uslovima.
***
Vodeći arhipastiri našeg stoleća ne jednom su pozivali verne da se vrate istinskoj pravoslavnoj ustavnoj crkvenoj službi: setimo se makar svetog novomučenika arhiepiskopa Arsenija Novgorodskog, blažene uspomene arhiepiskopa Jovana Šangajskog (Maksimoviča) i nastojatelja Sveto-Trojickog manastira u Džordanvilu, arhiepiskopa Averkija Sirakuškog. Pouke ovih istinski pravoslavnih arhijereja, zajedno sa osnovama pravoslavnog bogosluženja, pokazuju nama, poslednjim hrišćanima na ovoj Zemlji, koliko je naš život daleko od normi hrišćanske pobožnosti i koliko je trnovit put povratka u normalan život. Ali istovremeno one pokazuju i koliko je privlačan taj put!
Moramo da shvatimo da Bogosluženje nije samo riznica crkvenih dogmata i dušekorisnih pouka, nego je, čak i u većoj meri, škola pobožnosti, u kojoj ne samo da spoznajemo, nego i osećamo sopstveni život i put ka spasenju. Potpuno otkrivanje ovog nezamenjivog istočnika pobožnosti jedan je od zadataka današnjeg pokreta za istinsko Pravoslavlje.
Neka nas drevni poretci pravoslavnih Bogosluženja uvek podsećaju na ideal crkvenog Ustava: doći u hram Božiji sa strahom, trepetom i velikom radošću, i slaviti Gospoda onako kako su nas naučili naši Bogonosni Oci!
***
Da bi duh pravoslavnog Bogosluženja bio sačuvan (ili da bismo mu se vratili) nije dovoljno prosto suprotstavljanje besmislenim reformama modernista, koji umesto nadahnjujućeg obrasca Tipika donose neki „savremeni minimum”. Potrebna je takođe jasna svest o tome za kojim su ciljem išli Sveti Oci kada su, rukovođeni Duhom Svetim, stvarali Božanske službe za nas.
Sakupiti formalna znanja – o istoriji crkvenih službi, o razlikama između grčkog i ruskog Tipika, i sl. – to, pravo govoreći, i nije tako važno: postaćeš prvorazredni „ustavčik”, i ništa više. Pravi cilj izučavanja Tipika je ovaj: Bogosluženje kao duhovna hrana treba da postane istočnik večnog života za verne. U odnosu na taj cilj sve ostalo je drugostepeno.
U današnjem očajnom položaju pravoslavni hrišćani ne mogu da se zadovolje samo time da jednostavno „tačno” slede Tipik. Bolje je čak i da dopuste izvesne „netačnosti” i odstupanja, ali da se mole Bogu i da ga opevaju sa svom svojom ljubavlju i iskrenošću, znajući pri tome istinske zahteve Tipika i polažući sebi račun za sopstvene slabosti.
Dakle, „spoljašnje znanje” sadržano u ovom članku nije namenjeno „ustavčicima” i stoga se ne daje u uobičajenom obliku. Sistematske informacije o crkvenim službama izložene su u mnogim priručnicima i udžbenicima. Ovde je u osnovi reč o nadahnuću vernih, o tome kako ideal crkvenog Tipika nalazi praktičnu primenu u današnjem životu.
***
Nema potrebe da se savremena bogoslužbena praksa Ruske Zagranične Crkve idealizuje: naši arhipastiri otvoreno govore o nedostacima u svakodnevnom Bogosluženju i o potrebi da se ono približi idealu Tipika. Tako na primer, arhiepiskop Averkije je u svom izveštaju o „unutrašnjoj misiji” Crkve, koji je prihvaćen od strane Arhijerejskog Sabora 1962. godine, izneo niz oštrih i konkretnih primedaba(5):
„Za uspeh unutrašnje misije neobično je važno da se po mogućnosti svi koji se mole privuku da na neki način aktivno učestvuju u Bogosluženju, kako se ne bi osećali kao puki posmatrači ili slušaoci, i kako ne bi dolazili u crkvu kao u pozorište, „da bi čuli divno pojanje hora”, koji, kako to često biva, izvodi potpuno necrkvene, bravurozne, teatralne kompozicije. Potpuno je neophodno da se obnovi drevni običaj da sav prisutni verni narod peva na Bogosluženju… Sramota je da pravoslavni verni ne poznaju svoje divno i ni sa čim uporedivo pravoslavno Bogosluženje, te je zato sveti dug pastira da svoju pastvu upozna sa Bogosluženjem, što se najlakše može postići putem angažovanja za praktično učešće u njemu.”
Dalje u istom članku vladika Averkije opovrgava rasprostranjenu zabludu o tome da pravoslavnim hrišćanima nije dopušteno da savršavaju Bogosluženje bez učešća sveštenika – što za posledicu ima to, da verni, u situacijama koje su danas sve češće i uobičajenije, kada u parohiji nema stalnog sveštenika, ostaju potpuno bespomoćni i „lišeni molitve”. Na istoj strani čitamo:
„Zaista, po našem Tipiku, sva Bogosluženja dnevnog kruga, osim naravno Božanske Liturgije i Svetih Tajni, mogu da savršavaju i lica koja nisu posvećena u sveštenički čin. Ovo su u svojoj molitvenoj praksi široko koristile monaške obitelji, skitovi, kao i pustnjaci, među kojima nije bilo monaha sa svešteničkim činom; sve do skora to je moglo da se vidi, na primer, u Karpatskoj Rusiji, poznatoj po pobožnosti svoga naroda, gde su, u slučaju bolesti ili odsustva sveštenika, sami verni čitali i pevali polunoćnicu, jutrenje, časove, večernje i povečerje, a umesto Božanske Liturgije – dnevne molitve.”
U ovome ne treba videti ništa loše, jer i same naše Bogoslužbene knjige predviđaju takvu mogućnost u čestim opaskama kao što je ova: „Ako je sveštenik, govori: Blagosloven Bog naš, a ako nije, onda sa umiljenjem kaže: Molitvama Svetih otaca naših, Gospode Isuse Hriste, Bože naš, pomiluj nas. Amin”. Potom sledi i čitav poredak Bogosluženja, izuzev naravno jektenija i svešteničkih vozglasa. Velika, suguba i prosbena jektenija zamenjuju se pri tome čitanjem 12 puta za redom „Gospodi pomiluj”, a mala jektenija – trokratnim uzastopnim „Gospodi pomiluj”.
Ništa tako ne sjedinjuje verne kao zajednička molitva. Dakle, u svim onim parohijama gde nema stalnog sveštenika, neophodno je da se vernima ne prosto dopusti, nego čak i preporuči da se u nedeljne i praznične dane sabiraju u crkvi, a gde crkve nema – po kućama, radi sabornog savršavanja zajedničkih molitava prema ustanovljenom poretku Bogosluženja.
Ovakav normalan crkveni običaj (kao i još mnogo čega drugog iz najboljih tradicija Pravoslavlja) postao je sada toliko redak, da ga mnogi doživljavaju kao novinu. Ali i pored toga, on je prihvaćen u nekoliko parohija Ruske Zagranične Crkve i u nekoliko pojedinačnih domova. Taj običaj treba da se širi i da jača, bilo u parohijama koje iz ovog ili onog razloga nemaju sveštenika, bilo u grupama vernih tamo gde parohija još nije formirana, bilo u porodicama koje (zbog udaljenosti) nemaju mogućnosti da u nedeljne i praznične dane dođu do crkve.
Upravo taj običaj omogućuje bogoslužbeni život kako u udaljenim krajevima ruskog rasejanja, gde se do pravoslavnog sveštenika ne može doći, tako i među istinski pravoslavnim hrišćanima – kako u SAD, tako i u drugim zemljama – svesnim nemogućnosti molitvenog opštenja sa odstupničkim grupama koje su pravoslavne samo po nazivu.
***
Poželjno je da se bogoslužbene navike prihvataju od onih koji i sami savršavaju Bogosluženje saglasno sa crkvenom tradicijom i Ustavom. No, ako takvih ljudi ne bude, za svakog vernog koji nema mogućnosti da dođe u crkvu biće od velike koristi da kao dodatak običnim jutarnjim i večernjim molitvama čita neke službe, i to:
• časove (prvi, treći, šesti – u prvoj polovini dana, a deveti – u drugoj) koji, izuzev tropara i kondaka, ostaju nepromenjivi iz dana u dan;
• stihire Velikih praznika (u odgovarajuće dane);
• određene psalme.
U parohijskim crkvama u Rusiji pre revolucije, večernje, jutrenje, polunoćnica, povečerje i časovi služeni su strogo svakodnevno, što i predstavlja normu pravoslavnog života. Sa tom normom treba porediti našu svakodnevnu praksu.
Bogosluženja u nedeljne i praznične dane, i uoči tih dana – to je minimum bez koga je crkveni život nemoguć i pravoslavna pobožnost nije u stanju da se utvrdi i sačuva. Te dane treba provoditi na odgovarajući način. Iako još postoje neke parohije i porodice u kojima se nedeljom redovno peva akatist, blagočestivi starinski ruski običaj sabiranja na praznik uveče radi „psalmopojanja” iščezao je u vrtlogu svakodnevice.
Ko od nas nepokolebivo drži navečerja praznika, neizostavno ih posvećujući svenoćnom bdeniju (i večernju) ili molitvi, a ne svetskim zabavama? Blažene uspomene vladika Jovan San-Franciskanski (Maksimovič) nikada nije dopuštao da u nedeljnoj službi učestvuje neko ko je subotnje veče proveo zabavljajući se (čak i ako je pre toga bio u crkvi „da bi izvršio dužnost”!). I kako su se samo neprijatno osećali oni Rusi koji su se 1964. godine okupili da obeleže „praznik” Halovin („Noć veštica”), u navečerje praznika sv. Jovana Kronštatskog, kada se vladika Jovan pojavio na njihovom prazničnom balu i svojim strogim, bezmolvnim pogledom razobličio njihovo bezverje!
***
Činjenica našeg udaljavanja od ideala (tj. od norme) pravoslavnog života ne treba da bude povod za uninije, nego za uporno stremljenje ka ovom idealu, koliko je god to moguće u uslovima savremenog života koji nas na svaki način odvlači od njega. Pre svega, treba znati da je ovaj ideal sasvim dostižan, da ne zahteva od nas ni natprirodne napore, ni nekakvo posebno, uzvišeno „duhovno” stanje, koje je navodno potrebno da bismo počeli da slavimo Boga.
Zapravo, jednu od prepreka za širenje pravoslavnih službi dnevnog kruga u svakodnevnom životu predstavlja pogrešni dualizam koji se uvukao u pravoslavni pogled na svet – tačnije, da je Pravoslavlje nešto apstraktno „duhovno”, a da su pravoslavni hrišćani u životu „isti kao i svi drugi”. Sveti Oci nas, naprotiv, sasvim jasno uče da se istinski hrišćanin od drugih razlikuje kako spolja tako i na unutrašnjem planu, pri čemu se jedno izražava kroz drugo. Tako uči i sveti Makarije Veliki:
„Hrišćani imaju svoj svet, svoj način života, sopstvenu misao, reč i delo; drugačiji je pak način života, i misao, i reč, i drugačija su dela ljudi ovoga sveta. Jedno su hrišćani, a drugo oni koji ljube svet; između njih je veliko rastojanje… Pošto je um hrišćana uvek zauzet razmišljanjima o nebeskom, oni po opštenju u sudelovanju u Duhu Svetome sazercavaju večna dobra; budući da su rođeni sviše od Boga, oni su se zaista udostojili da postanu deca Božija… Obnavljanjem uma, umirenjem pomisli, ljubavlju i nebeskom privrženošću Gospodu, Hrišćanin se kao novo stvorenje razlikuje se od svetskih ljudi… Hrišćani imaju drugačiji svet, drugačiju trpezu, drugačiju odeću, drugačije zadovoljstvo, drugačije opštenje, drugačiji način razmišljanja, te su stoga bolji od drugih”.
Dajte da uporedimo svoj život sa ovim standardima Pravoslavlja:
Da li mi stvarno imamo drugačiju trpezu i drugačiju odeću od ovog sveta koji je ogrezao u bestidnom razvratu i stomakougađanju? Jesu li naša dela i reči, način života i molitve drugačiji? Ako nisu – onda se mi nesumnjivo ne razlikujemo od onih koji ljube svet. Da li se naši praznici po svome smislu razlikuju od praznika ljudi ovoga sveta? Posvećujemo li ih nepokolebljivo Bogu i proslavljanju Boga, žitijima Njegovih Svetih i delima Bogonadahnutih Otaca? Posvećujemo li, po meri naših sila i vremena, deo svakoga dana molitvenom podvigu, držeći se Bogom danog dnevnog kruga Bogosluženja i oslobađajući se teškog bremena savremenog svetskog života?
Da li je moguće spasiti se bez takvog podviga? Sveti Makarije Veliki odgovara:
„Mnogi ljudi hoće da se udostoje Carstva Nebeskog bez napora, bez podviga, bez prolivanja znoja; ali, to je nemoguće”.
Veliki podvizi su nedostižni za one koji žive u svetu i koji su vezani svetskim brigama. Koliko je samo važno za nas da koristimo mogućnost blagodatnog i nadahnjujućeg podviga koju Crkva nudi našim žednim dušama – dnevni ciklus crkvenih službi. Čak i malo, ali redovno učešće u tom ciklusu, u stanju je da hrišćanina učini zaista različitim od drugih i da mu otkrije dotle nepoznati svet misli i osećanja – zemaljski život Crkve Hristove.
(1) Ovo je jedan iz serije članaka o bogoslužbenom tipiku Pravoslavne Crkve koje je o. Serafim početkom 70-ih pisao za časopis „The Orthodox Word”.
(2) Svetovladimirski Bogoslovski tromesečnik (engl), 1973, t. 3, str. 221-238.
(3) Danas – Autokefalnu Američku Pravoslavnu Crkvu.
(4) M. Skabalanovič. Tolkovый Tipikon. Kiev, 1913, t. 2, str. 2-3.
(5) Arhiepiskop Averkiй. Istinno Pravoslavie i sovremennый mir. Džordanvill, 1971, str. 202. Izabrani tekstovi iz ovog zbornika objavljeni su i na srpskom: Arhiepiskop Averkije Džordanvilski. Sveta Revnost. Beograd, 1998.