KAKO IZLEČITI GIHT
Šta treba da znate o gihtu i kako izlečiti giht na brz način. Lekovi za giht – Alopurinol, Adenuric, Kolhicin, terapija, oporavak, napadi bola i artritisa
Mnogi koji imaju giht stalno se pitaju kako izlečiti giht na brz način i bez posledica. Neretko ne mogu da dobiju kvalitetnu informaciju od lekara, zbog čega im trebaju jasna uputstva i objašnjenja oko gihta.
S obzirom da i sam imam giht, da sam problem gihta istraživao na mnogim mestima, posebno koristeći inostrane izvore informacija, pacijenti sa gihtom me stalno pitaju za savet. Hteo sam da svoja iskustva podelim sa publikom, pa sam ovaj tekst napisao i poslao sajtu Bašta Balkana, nadajući se da će uputstvo kako da se izleči giht doći do većeg kruga ljudi.
Giht je metabolički poremećaj i ko ga ima, uglavnom zna šta je problem – to je nepravilna razgradnja purina iz hrane u telu usled čega se javlja povećana mokraćna kiselina u krvi.
U krvi se usled raspada purina i nedostatka nekih stvari koje naše telo više ne proizvodi i ne reguliše purine, stvara veća koncentracija mokraćne kiseline u krvi od dozvoljene.
Kada god koncentracija mokraćne kiseline predje dozvoljenu vrednost, mokraćna kiselina počne da se kristalizuje u obliku kristala mokraćne kiseline i da se taloži u mekim i vezivnim tkivima, najčešće oko zglobova.
Tu nataloženi kristali mokraćne kiseline posle nekog vremena počinju da izazivaju upale tkiva i zglobova, počinje akutni artritis, koji zna da bude veoma bolan i da duže traje. Bol je jak, intezivan, mesto bola je oteklo i toplo, crveno po koži – to se zove napad gihta.
Giht je jedan oblik artritisa i to najlakši oblik artritisa jer se lako može kontrolisati. Ako imate giht vi bolujete od jedne vrste astritisa.
Šta je giht i kako nastaje
Giht se prepoznaje po tome što se bol najčešće javlja u zglobu palca na nozi. To pogrešno uverenje, da je samo bol u palcu pokazatelj gihta, mnoge je odvratilo od pravovremenog odlaska lekaru i mnoge je lekare zbunilo da ne posumnjaju na giht. Da razjasnimo jedan medicinski mit koji nije u potpunosti tačan:
Medicinski mit broj 1: Giht se prepoznaje po jakom bolu u palcu noge. To je simptom gihta.
To jednostavno nije do kraja tačno.
Bol izazvan gihtom se može javiti na bilo kom mestu u telu, jeste najčešće vezan za palac stopala, ali to je svega u pola slučajeva, u ostalim slučajevima se može javiti u kolenu, ramenu, laktu, vratu, krstima, čak i u mekim tkivima.
Giht je bolest koja vas prati čitav život, to je sistemski poremećaj metabolizma. Zna se šta ne funkcioniše u telu kod gihta ali se ne zna uzrok te pojave, odnosno kaže se da nastaje zbog gena i genetske mutacije.
Medjutim, u svetu se pojavila epidemija gihta koji je izgleda izazvana i nekim drugim stvarima, kao što su insulinska rezistencija i neki drugi metabolički poremećaji, pre svega disfunkcije rada jetre.
Znači, imamo genetski giht koji je nasledjen i drugu vrstu gihta, kroz život stečeni giht. Prvi dobijamo nasledjem, drugi stičemo lošom ishranom i poremećajem rada jetre.
U svakom slučaju, giht izaziva taloženje kristala mokraćne kiseline u tkivima. To taloženje kristala mokraćne kiseline na kostima i u tkivima (ušima, rukama), izazive stvaranje tofe, tvrde naslage kristala, nešto što deluje kao okoštavanje. Jer, mokraćna kiselina koja se kristalizovala liči na mlečnu belu tečnost, to je kao neka krečna voda, i ta voda ulazi u sve šupljine tkiva, posebno oko zglobova, gde stoji i taloži se stvarajući naslage kristala – tofe.
U jednom trenutku telo odreaguje na te naslage, jer ti kristali su jako oštri i štete tkivu, povredjuju se okolno tkivo oko tofa, pa počne jaka upala – dobili ste artritis.
Problem kod gihta je što česte i jake upale dovode do degeneracije tkiva i trajnog oštećenja, posebno kod zglobova i u bubrezima. Kristali mokraćne kiseline razaraju tkiva, posebno bubrege, i oni koji imaju giht koji nije lečen lekovima, najčešće od komplikacija imaju uništene zglobove i otkazivanje bubrega.
Dobra stvar je što se te tofe mogu ukloniti ako ste disciplinovani i koristite lekove, koji dovode do normalizacije mokraćne kiseline u krvi, pa se vremenom taj beli talog prirodnim putem ispere iz organizma.
Da, tofe nestaju vremenom, kao što vas i naslage mokraćne kiseline napuštaju ako stanje krvi držite pod kontrolom lekovima i pijete dosta tečnosti.
Kako izlečiti giht na brz način – šta je terapija za giht
Da se razumemo odmah, prirodni lek za giht ne postoji. Nijedan prirodni lek za giht ne postoji, iako ćete na internetu naći gomile nekih besmislica i magičnih lekova, koje sve možete da zaboravite, jer ne postoji prirodni lek i regulator raspada purina u vašem telu. To još niko nije pronašao jer je to biohemijski problem nedostatka u procesu a ne nedostatak neke materije koju vi nadomestite čajem ili suplementom.
Ono što se zove prirodni lek za giht – posna ishrana, sokoterapija, peteljke trešnja, višnja, samo su diuretici i sredstva koja pomažu da se malo smanji nivo mokraćne kiseline u krvi i pomalo bol od upale i artritisa, ali da se dobro razumemo, to slabo deluje i neće vam pomoći kada vas uhvati baš jak bol od gihta.
Zato je jedino pravo rešenje i lek za giht pravilna i stalna terapija lekovima.
Sad, da vas obradujem, ti lekovi za giht su dugo već prisutni, jako jeftini i vrlo pouzdani, ne izazivaju značajne nus pojave. Naravno, uvek postoji neki broj ljudi kojima neki lek za giht smeta, neko je osetljiv, neko je alergičan, neko ima slabe bubrege, jetru i tako redom.
Takodje, giht se za razliku od drugih oblika artritisa lako kontroliše, samo je potrebno redovno uzimati lekove. I u roku od pola godine do godinu dana napadi gihta će nestati i vi ih više nećete imati dok god pijete po jednu tabletu leka za giht dnevno.
Giht je sindrom stvaranja viška mokraćne kiseline u krvi zbog problema biohemije purina.
Posledica visoke mokraćne kiseline je stvaranja naslaga na zglobovima i u tkivima kristala mokraćne kiseline.
Napad gihta je trenutak kada se pod dejstvom nataloženih kristala mokraćne kiseline javi upala tkiva – i to je artritičan napad. Napad gihta je zapravo opis za napad artritisa.
Medicinski mit broj 2 koji pacijenti sa gihtom stvaraju je da lekovi za giht ne deluju, jer oni piju lek a giht im se javlja i dalje.
Neke predrasude treba razbiti, jer kako izlečiti giht ako lekovi za giht ne deluju?
Pre svega pacijenti mešaju šta je pravi lek za giht a šta nije. Giht je bolest skupljanja mokraćne kiselina koja izaziva upale tkiva a bol koji se dobije od „napada gihta“ je artritis – to je samo posledica gihta, ne uzrok. Antiimflamatorni lekovi za bolove i smirenje upale koji se prepisuju kod napada gihta nisu lekovi i za giht, nego za artritis i služe samo da se smanji bol.
Giht se drži pod kontrolom da ne dodje do napada lekovima za giht – Alupurinol ili Adenurik.
Kad se desi napad gihta (akutni artritis) tada se uzmaju lekovi za smirenje bolova – antiinflamatorni lekovi kao Brufen ili Arkoxia. Ti lekovi ne leče giht, samo smanjuju bol.
Lekovi za giht (Alupurinol, Adenurik) deluju ako ih pijete redovno, a nove pojave gihta i pored uzimanja tih lekova su normalna pojava usled uzimanja tih lekova i oslobadjanja kristala mokraćne kiseline iz tkiva, koji počinju da se rastvaraju, postaju manji, pa lakše ponovo upadaju u neke delove tela. Ali ne zaglavljuju se svi pokrenuti kristali mokraćne kiseline u vašim zglobovima, većina se izluči, ali oni kristali mokraćne kiseline koji zaostanu u telu naprave upalu i napad gihta i pored lekova koje uzimate.
Znači, normalno je da kada počnete da pijete lekove za giht da vam se čak i učestalije javljaju napadi gihta, ali će se oni vremenom proredjivati dok potpuno ne nestanu.
Nakon godinu dana redovnog pijenja leka kao što je Alupurinol, nema više napada gihta i neće ih ni biti ubuduće ako budete redovno pili lek za giht (Alupurinol ili Adenurik).
Prirodni lekovi za giht
1. Dijeta i način ishrane za giht kao lek
Postoji čitav niz preporuka kako izlečiti giht ishranom, odnosno šta se ne jede ako imate giht. Tu su pre svega govori da ako imate giht, za vas su zabranjeni divljač, crveno meso, riba, piletina, vino, pivo, kvasac, pasulj, sočivo, grašak itd. Medjutim, onda ćete naći u preporukama za lečenja gihta da može neka riba da se jede ali ne i sardine, skuša, inćuni i tako redom.
Ovde treba da razbijemo dva mita na tom planu, jer zadnja istraživanja o gihtu i ishrani govore dve vrlo bitne stvari.
Mit broj 3 je da ishrana reguliše giht.
To je samo delimično tačno za jako mali broj pacijenata, većini regulacija ishrane ne pomaže dovoljno. Nemojte računati da ćete bilo kojom ishranom smanjiti mokraćnu kiselinu. Moram da napomenem da dijeta i gladovanje povećavaju nivo mokraćne kiseline u krvi.
Ishrana može samo do 30% da redukuje pojavu mokraćne kiselineu krvi, što znači da ako imate srednje visok nivo mokraćne kiselin u krvi – oko 600, dijeta vam neće uspeti da obori nivo mokraćne kiseline ispod dozvoljenog maksimuma, odnosno to će činiti samo delimično. Zato dijeta za giht ne funkcioniše pouzdano.
Takodje, istraživanja pokazuju da povrće i variva ne izazivaju pojačanu pojavu mokraćne kiseline u krvi, znači pasulj i grašak mogu da se jedu, ne prave oni problem, iako imaju u sebi te famozne purine.
Preporuke da se jede vegetarijanska ishrana, veganska ishrana, da se bude na sokoterapiji, voću, presnoj hrani može da pomogne da se smanji produkcija mokraćne kiseline ali ne i da se zaustavi. I dalje će mokraćna kiselina biti iznad dozvoljene granice i taložiti se malo po malo u tkivima. Takvi pacijenti mogu da odlože napad gihta na neko vreme ali će se on ipak javiti ponovo.
2. Lekovi za upalu zglobova i tkiva (lekovi za artritis)
Kad dobijete napad gihta pijete lekove za upale i bol. To su pre svega antiiflamatorni lekovi, od kojih je najpoznatiji Brufen, koji može da pomogne kod slabijih bolova i u početku.
Giht je akutni artritis. Kod jakih bolova Brufen ne pomaže, pa moraju jači lekovi da se koriste. Svaki lekar preporučuje lek za artritis u skladu sa stanjem pacijenta.
Za normalne pacijente, koji nemaju neki drugi problem, najbolje rešenje je Arcoxia od 80mg ili od 100 mg. Pije se jedna tableta dnevno, 7 dana dok bol ne prodje. Uz Arcoxiu se može piti i Brufen od 400 mg ili 600 mg po dve tri tablete dnevno, ako je jak bol i ako hoćete da se brže rešite bola.
Tu su i Kolhocin, te kortikosteroidi za ozbiljnije slučajeve, ali ova prva dva leka – Brufen i Arcoxia, završavaju posao za 90% pacijenata koji imaju napad gihta.
Ali, jedno veliko ali, ovi lekovi nisu lekovi za giht, oni ne rešavaju uzrok pojave bola, oni ne sprečavaju pojavu gihta, oni samo smanjuju simptom upale, zato je neophodno da se piju pravi lekovi za giht, koji isti i sprečavaju.
3. Pravi lekovi za giht koji leče od gihta
Danas su standard dva leka za lečenje gihta (kontrolu gihta), to su Alopurinol i Adenuric (Febuxostat).
Alupurinol postoji decenijama, jeftin je i bezopasan lek, ima neke male nus pojave i treba biti oprezan ako imate probleme sa bubrezima. Alopurinol deluje na purine u krvi i enzime koji ih razgradjuju i smanjuje nivo mokraćne kiseline u krvi. Tableta je od 100 mg i nekome je dovoljna jedna a nekome 2 do 3 tablete dnevno da se nivo mokraćne kiseline drži pod kontrolom.
Koliko ćete alopurinola piti dnevno zavisi od testiranja krvi i provere nivoa mokraćne kiseline.
Na primer, meni je 1 tableta Alupurinola od 100 ml dovoljna da mi nivo mokraćne kiseline uz dijetalnu ishranu bude na granici, ispod maksimuma ali ipak negde na granici, pa stoga pijem 2 tablete da ne bih dozvoljavao proboje nivoa mokraćne kiseline u krvi. Nekome treba i 300 mg dnevno.
Neko koristi Alupurinol kao lek za giht samo s vremena na vreme, jer ne voli da pije lekove ali se meni to čini glupim, jer kada god ne uzme lek, mokraćna kiselina se taloži u tkivima i skuplja. Zanimljivo je da neka zadnja istraživanja pokazuju da Alopurinol dobro deluje na srčanu astmu i bolesnike koji imaju bolove u grudima od srca, što će reći da nam štiti srce.
Jedna od pogrešnih teza koje usvoje pacijenti je da se sa Alupurinolom prestaje kada se dobije napad gihta. Ne, ne i ne! Kad krenete da pijete Alupurinol ne prestajte do kraja života sa njim i kad imate i kad nemate bolni napad. Jer, taj lek čuva vaš organizam od stvaranja kristala u telu koji izazivaju artritis i upale, te uništavaju vaše zglobove i bubrege.
Adenuric je noviji lek za giht koji deluje efikasnije od Alopurinola, pije se jedna tableta dnevno i ima brže efekte, ali izgleda da ima više zabeleženih nus pojava. On deluje na jetru (Alopurinol deluje na bubrege) i skuplji je 15-ak puta od Alopurinola, koji je stvarno jeftin lek. Adenuric je lek za giht koji nosi taj naziv u Evropi, inače u ostalom delu sveta se zove Febuxostat.
I na kraju, zadnja istraživanja su pokazala da su naučnici na tragu vakcine za giht koja duže vremena reguliše nivo mokraćne kiseline u krvi i giht, no taj novi lek za giht sigurno neće biti na tržištu do 2020 godine.
Nadam se da sam nekome pomogao ovim tekstom.
Zaključak teksta
Giht je artritis koji nastaje od visoke mokraćne kiseline u krvi koja se pretvara u kristale koji su oštri i cepaju naša tkiva. Kristali mokraćne kiseline izazivaju upalu tkiva, zgloba i taj bol koji se naziva napad gihta a u stvari je Artritis. Sprečavanje taloženja kristala je jedino moguće lekovima koji se piju stalno do kraja života – uzima se Alupurinol.
S druge strane, kad vam se javi bol od gihta uzimate lekove za bolove i upale – Arcoxia, Brufen, itd i ne prestajete da pijete Alupurinol. Kad bol prodje prestajete sa lekovima protiv bolova i samo dalje nastavite da pijete Alupurinol.
Kad počnete da pijete Alupurinol redovno i stalno, sasvim je normalno da ćete u sledećih godinu dana imati nekoliko sve blažih napada gihta dok se telo čisti od kristala mokraćne kiseline. Posle godinu dana će napadi nestati i neće se više nikada javljati ako budete i dalje redovno pili Alupurinol, bez obzira šta i kako jedete.
Oni koji ne piju redovno alupurinol i koji misle da će hranom uspeti da regulišu giht pre ili kasnije će ponovo dobiti napad gihta i oštećenje tkiva.
Giht je jednostavna bolest i jednostavno je lečenje nemojte da komplikujete sebi život i narušavate zdravlje eksperimentima.
Ime autora poznato redakciji
pozz Giht se leci , ja nisam pio tablete uricna je vilau granicama normale max do 420, ALI cim je bio praznik-Bajram, jeo sam 3 dana za redom, meso , male kolicine, i eto odmah napada na palac, napad je trajao dan blago otecen prst jedva primjetno , i bol pri kompresiji na zglob taj , i jedno sat vremena sam imao bolove i kad mirujem , jako probadanje u prstu , jel takav opisi napada kao i kod vas, jeo sam visnje, tresnje, popio 2 kolhicina, i sad na prstu kao da nista nije bilo, sve u roku od 24h , bio sam kod nefrologa danas, zbog eritrocita u urinu-povremenih, zadnji nalazi hvala Bogu svi su ok, neki kazu udario se, neki istegao, neki pijesam, a ja ga pitam dal je moguce da je od kristala bilo ostecenje sluznice, kaze moguce nema drugog uzroka, i rece smanji meso minimalno, pij sto vise tecnosti i vise se kreci , ovaj pokusaj cu sad probati smanjiti meso i kad budem i gram mesa jeo, popit cu alupurinol, i ako napada ne bude, nastavit tako, a ako se pojavi, prelazim na alupurinol kao i vi , i ja se ne plasim bolova gihta, glavni problem i jest to sto mozemo ostetiti bubrege sa kristalima-tofima , i dovesti do intersticijskog nefritisa, mada ja vjerujem da necemo do toga doci, jer se ljudi bas zapuste. koliko godina vi imate giht ? i koliko cesto su vam se poceli javljati napadi prije nego ste poceli sa terapijom ? i kolika vam je uricna sad zadnji put kad ste mjerili ? pijete li sodu , meni je dr rekla da pijem sodu, preventivno za stvaranje kamenca, ili kiselu vodu . pa me cudi kako vama to niko nije rekao
Milane, treba stalno da pijete alupurinol, čitav život, ako imate giht.
Ja, već sam vam pisao, ali ću ponoviti kao papagaj, stalno treba da pijete alupurinol, ne treba da razmišljate o izbegavanju istog.
Giht verovatno aktivno imama više od 15 godina ali su mi problemi i napadi počeli pre 5 godina. Kada mi je ustanovljen giht ustanovljen je i pesak u bubregu i žuči. Nakon godinu dana terapije sa alupurinolom više nema peska, sve se ispralo, iako jedem normalno, a nema više ni napada.
Toliko ste mi postavili pitanja u želji da eksperimentišete sa sobom a stvar je krajnje jednostavna, treba da pijete lek svakodnevno i normalno živite. Sve ostalo je kontraproduktivno.
Opet ozbiljan napad kolena. Opet levo.Terapija redovna( 300 mg dnevno Alopurinola), nije bilo „iskakanja“sa ishranom, alkoholom. Cak sam uveo plivanje(posto zivim u blizini reke) dva puta dnevno, onako muski – i to mi je bas prijalo. Do juce popodne. Uzeo odmah Brufen od 600(trenutno sam na 1800 mg Brufena dnevno), ali je otok mnogo velik i bol bas snazan. Otprilike dve nedelje sam bio miran i ponovo…Bas, bas me muci. Idem dalje sa terapijom, shvatio sam da je koleno najproblematicnije (zahvalnost Giht se leci), samo me toliko muci da prosto moram da podelim sa Vama….Nadam se da ce biti bolje, dok ovo pisem uzasno se mucim da do kupatila odem…
Djordje, koliko ste sigurni da se pridrzavate hrane ??? razumijem za ciscenje i napade nakon pocetka terapije alupurinolom ali meni se cini , da se vi ne pridrzavate hrane dovoljno, citao sam vase ranije postove, i da se primjetiti da ste gurman , isti sam takav bio , smrsao sam puno, mene je mozda to i kostalo gihta, ali sam imao zelju da smrsam, i znam koliko je tesko odricati ce hrane, tj jesti ono sto bas i ne volimo , zato vam prijateljski savjetujem da pored tableta povedete racuna o ishrani jedite meso 2x mjesecno , a proteine unosite preko mlijecnih proizvoda , alkohol izbacite skroz i pomaka mora biti, nadam se da se necete ljutiti na ovu pricu :) ali .ponavljam znam kako je tjesit sam sebe „cuvam se hrane“ a cim se nesto ponudi ja pojedem, tako je bilo, sad sam postao odlucniji , crveno meso – zaboravio okus, nisam jeo vise od 5 mjeseci osim par puta u komadu pite. i to za praznike i tad sam imao bolove u prstu , a inace sa samom dijetom sam imao uricnu ispod gornje granice, bez i jedne tablete, ali kad sam jeo meso 3-4 dana za redom, giht je odmah dosao , to znaci ma koliko pisali da hrana i ne igra veliku ulogu u obaranju uricnje kiseline, to je greska, igra i te kakvu ulogu . ja sam kad sam ustanovio da imam giht imao uricnu 534 popio par alopurinola , i stjerao ispod granice i nisam vise ni pio nista , samo dijeta bez purina, i uricna je bila 370 na zadnjem mjerenju 405. i da dodam ne vidjeh jel to gdje spomenuto , ne utice na nivo uricne kiseline samo meso,grasak, i slicno. mozda cak i veceg uticaja ima FRUKTOZA, zato pazite koje sokove, dzemove i slatkise koristite. i jos jedva stvar, ako uzmemo npr da u mesu 100g ima 50 purina a u siru npr 10 . ako kazemo odricemo se mesa za cio zivot, a s druge strane jedemo sir nenormalno ,ili druge namirnice s manje purina, (znaci jedemo previse) opet dolazimo na ISTO kao i da jedemo meso jer smo s tim velikim obrocima i prejedanjem opet unijeli istu kolicinu purina kao da smo jeli nesto i od mesnatih proizvoda, prema tome, MI MORAMO PAZITI STA JEDEMO, A JOS VISE PAZITI I KOLIKO JEDEMO, nadam se da nisam pametovao previse
Ne, ne, taman posla da se ljutim, nije tesko prepoznati dobru nameru u Vasem pisanju. :) Prvo da se zahvalim sto svoje iskustvo delite sa svima nama ( pa i sa mnom), a posle da Vam odgovorim kako ja vidim stvari u vezi sa zajednickim problemom koji nas muci. Dakle, ne poricem da volim zivot. I hranu. I pice. I sve sto vole mladi..:) Ali…Kad je problem sa gihtom dosao do tacke u kojoj mi je hedonizam donosio jednu benefit – a pravio 10 uzasno teskih i losih nuspojava, odlucio sam da menjam stvari. I promenio sam ih. Dakle, sto se hrane tice, moj dan izgleda ovako: Dorucak je kafa. Ukradem od zene malo mekike ili nesto slicno, da ne bih pio lekove na prazan stomak. Rucak je tradicionalan, ali BEZ MESA. Dakle, neko kuvanje, neka krompir – corba, tikvice, supa (kad su ovi sparni dani – rucamo dorucak, tacnije ono sto je ostalo od njega:) ) E, sad…Vecera je moj najomiljeniji obrok( sto je velika greska, znam) Dakle, tu bukvalno „ukradem od sebe“neko parce hleba sa sirom, ponekad , sve redje namazem pastetu(znam da nije dobra), margarin, pavlaka ili nesto slicno…To je oko 20 h. E, sad, posto ja ne lezem pre 02 h – naravno da ogladnim. Imam ODVRATNO ruznu naviku da ne mogu da zaspim bez da nesto ne pojedem( ne znam sta bih dao za neku „formulu“za odvikavanje od toga! ) Mada, vrlo dobro znam da je „formula“ u mojoj glavi, to jest u karakteru. No, to nije sad tema. Dakle, pred spavanje „ukradem“jos jedno parcence hleba , sira, neki keksic i to je to! Dakle, mesa NEMA! Ima ga , recimo, jednom do dva puta mesecno, i to samo piletina. Da se ne lazemo, pojedem i kozicu, omakne se. Sto se tice pica, alkoholnih – po mesec, dva dana ne popijem kap. Ranije sam znao da preteram sa pivom, i to jako, sad se ne secam kad sam popio pivo. Vino uopste ne pijem. Bio je neki izlet prosle pretprosle Subote – rostlj se pekao, svirala gitara, piva i rakije gde god se okrenes, onako – ozbiljna „opasnost“ u najavi! :) Popio sam par rakijica, nisam uzeo nijedan ZALOGAJ rostilja , niti popio jedno jedino pivo.I desilo se- NISTA. Nikakav bol, cak ni najmanji. Uz svakodnevnu terapiju, sport(plivanje, pisao sam o tome) – ne vidim da svojim ponasanjem iritiram onakav napad! Dakle, napad je bio takav da sam morao Diprofos! Prosto – MORAO! Prvi put, otkako imam ozbiljne napade – urinirao sam u lavor, nisam mogao do kupatila. Prvi put. Sve ovo me navodi da je „Giht se leci“ potpuno u pravu! Ja sam zapustio svoj problem do krajnjih granica – a ocekujem da napadi prestanu posle tri meseca terapije?!? Pa, nisam ja svoj problem ni napravio za tri meseca, nego sam godinama bio najpogodnije tle na svetu za gomilanje kristala! Tako da…Uz svakodnevnu terapiju, stpljenje, promene navika – verujem da ce rezultat doci. Mene je mucila jacina napada, uzasno su snazni, uzasno. Ali, „Giht se leci“mi je napisao da je to sasvim normalna stvar i da su napadi uobicajena stvar tokom „ciscenja“. Zelim da verujem da je u pitanju proces i da ce vreme(uz terapiju, svakako) doneti boljitak. Opet se izvinjavam na preopsirnost, ali ja, izgleda, ne umem drugacije…Veliki pozdrav svima!
ja radio nalaze uricna 402 bez tableta, ali opet krv u tragu u urinu , i ca oksalata malo , znaci , pijesak u bubregu . kupujem adenuric koji mi je propisan , i pocinjem piti kako treba …
Giht se leci, sta koristite ili sta ste koristili kod piejska u bubregu , kada su mi radil UZ nije bilo pijeska, medjutim, mene pecka lijevi bubreg plus trag krvi u urinu, i nesto kalcijevog oksalata, kontam nema sta drugo vec pijesak. danas sam citao da i soda,grejp,salate, mogu dovesti do toga, a meni dr preporucila sodu , nasao sam na netu da je preporucljiva alklalna voda, kupio sam prolom vodu , pa cemo vidjeti sta ce biti .
Djordje, koji si ti kralj :)))) „sve redje namazem pastetu“ druze sto se tice pasteta, to moras zaboraviti da postoji :) bukvalno , kolike doze allopurinola pijes i kolika ti je uricna kiselina, jesi li radio uricnu kiselinu u 24/h urinu ? svako ima svoje misljenje pa i ja , da ti mesa ne bi trebao ni pomirisati bar u ovom periodu ,a kamoli 2x sedmicno jesti , ja imam uricnu oko 400 a kad jedem tresnje ili visnje spadne jos za minimum 30. a opet moram na terapiju po svemu ovome . ps gora ti je pasteta nego bilo koje cisto meso da jedes.
ja, ne koristim ništa za pesak, niti sam koristio. Kad sam krenuo sa redovnom terapijom lekom sve je organizam sam regulisao vremenom. To i inače i jeste svojstvo organizma da se samoreguliše kada mu obezbedimo uslove za to, a kod bolesti gihta je jedan i jedini uslov: da se piju lekovi redovno.
Sve ostalo uradi priroda sama.
Tako će i kod Djordja vremenom možda biti još jedan do dva, maksimalno tri napada gihta, i to će biti sve slabiji i slabiji, i na kraju će nestati. Sve je to pod uslovom da je redovno na terapiji lekovima, jer vremenom mu se telo iščisti od kristala mokraćne kiseline i nema više šta da mu napravi napad gihta.
I nema veze što jede paštetu, i ja je ponekad pojedem, baš kao i vino, jagnjetinu, piletinu. Ako si redovno na terapiji lekovima, možeš da jedeš i zabranjene stvari, ne baš svakodnevno, ali možeš. Moja supruga se smeje kada me ljudi pitaju za giht, i kako mogu da jedem zabranjene namirnice, a moj odgovor je:
„Kada pazim šta jedem popijem jednu tabletu alupurinola dnevno, a kada ne pazim, popijem dve tablete ;-) “
I u tome je sva mudrost ove bolesti jer tableta nadomesti ono što telo ne uspeva da uradi zbog genetske greške.
A to što „ja“ pokušava sa eksperimentima sa hranom a bez terapije je samo potvrda da nije razumeo suštinu gihta, odnosno mehanizam bolesti. Na primer, destilovana voda ne prenosi struju jer nema u njoj jona i katjona, tek kada se doda malo soli, struja može da potekne kroz vodu. Tako je i sa gihtom, kada se doda tableta sa aktivnom supstancom proces razgradnje purina (koji se prirodno dešava kod zdravih osoba a ne dešava se kod onih koji imaju giht) počne da se dešava, purini se normalno razgrade i ne ostave mokraćnu kiselinu i osoba funkcioniše kao zdrava.
Nema tablete, odigrava se samo poremećen proces u telu, bilo da jedete hranu sa više ili manje purina, uvek se stvara više mokraćne kiseline. Ona nekada bude na granici normale a nekada i ne, ali je to sve „bajanje“. A pošto ne možete da izbajate za svaki minut dana šta će biti, kristali se malo po malo stvaraju i talože po bubrezima, zglobovima, jetri, itd.
Ja, niste dobro procitali-meso na meniju jednom do dva puta MESECNO, a ne nedeljno. Sto se pastete tice – ako je skodljivo dva puta nozem zagrabiti po pasteti i namazati na hleb – onda cu ja definitivno i zauvek biti bolestan od gihta! :) Dakle, ovako: Ako se pridrzavamo svega – ZABRANJENO: Sva crvena mesa(a ni pilece bas, ako ne mora – a kozica nikako), sve preradjevine(kobasica, slanina, cvarci, iznutrice, sunka, pasteta, mesni narezak i jos toliko CARSKIH proizvoda…) Riba u konzervi – niposto! Kako neko rece gore u postu – ni mlecni proizvodi nisu pozeljni, sirevi posebno! Pivo – ni na slici, vino – takodje. Rakija – bas ako je pokojnik voleo – pa da se ne uvredi – dakle, samo ne dacama, eventualno…:) Izvinite, a sta nam ostaje?? Ipak sam ja sve vise uverenja da je „Giht se leci“ potpuno u pravu. Svakodnevna terapija, kod zapustenih osoba(poput mene) – uporna, dugorocna i rezultati moraju doci! Ja sam redukovao i hranu i pice, ozbiljno ih redukovao, promenio navike, ali ne zelim da vegetiram. Imam 202 cm, 107 kg(i jos ce dole) i ne zelim cak ni da zamisljam sebe kao „manekena za zelenis“ i coveka koji ne popije ni kad mu se sin zeni, kad dobije unuka…Kad se razvede, ne daj Boze… :) Dakle, ne zelim SASVIM da se odreknem svega i to je moja poslednja rec na tu temu. Promena navika – DA, konstantna terapija – DA, umerenost – DA, ali da se lisim bas svih zivotnih zadovoljstava – NE, pa sta god da „kosta“. Inace, posto ste me pitali za terapiju – pijem svaki dan(odjednom) 300 mg Alopurinola, to je svakodnevna terapija. Cesto uz Alopurinol popijem i Brufen od 600 mg, ali to je u danima kad imam bolove, manjeg ili veceg intenziteta. Mokracna kiselina je varirala, najvise je bila 650, a od kako sam saznao da imam giht – mislim da je nikad nisam doveo ispod gornje granice. Kazem, ja sam bio najnedisciplinovaniji pacijent ikada, bar tako mi je doktorka rekla. Vadim krv u toku meseca i javljam….Pozdrav svima!