LEPA METRO STANICA
Prikaz gde je najlepši metro u svetu. Fotografije i primeri kako može lepo i neobično da izgleda podzemna železnica
Metro ili podzemne železnice širom sveta su tokom godina postale umetničke laboratorije, mesta gde realizuju svoje fantazije i u stvarnost pretvaraju smele ideje talentovani umetnici, dizajneri i arhitekte. Podzemni parkovi, umetničke galerije, fantastične instalacije – dobar su razlog da sidjete u metro, ispod zemlje, ako se nađete u nekom ovom gradu sa metrom.
Ovo su najlepše podzemne železnice i metro stanice na svetu. Saznajte kroz kakav ambijent prolaze putnici na putu na posao ili u povratku kući.
.
Minhen, Nemačka
Štoholm metro, Švedska
U „najdužoj umetničkoj galeriji sveta“, takođe poznate i kao Stokholm metro, mogu se posmatrati grčke skulpture i mozaici, kao i video instalacije i fontane. Više od stotinu umetnika su izložile svoj rad na Stokholm metrou. Međutim, majstori umetnosti su u ruke uzeli i zidove i plafone pojedinih stanica, na primer, Solna Centrum ili Sundbibergs Centrum, uklesana u stenu, koja u kombinaciji sa pozadinskim osvetljenjem ceo ambijent pretvara u fenomenalne pećine.
Фото: Mikhail Markovskiy/ Shutterstock.com
Dubai, Ujedinjeni Arapski Emirati
Dubai metro je najduži automatizovani metro u svetu. Dizajn stanica su kombinacija četiri elementa: zemlja, voda, vatra i vazduh. Najinteresantnija se smatra futuristički Khaleed Bin Valeed metro stanica. Uređena je u nautičkom stilu, sa staklenim lusterima u obliku džinovske meduze i UV svetlom, ona priziva misli o ronjenju i svemirskim misijama u isto vreme.
Фото: Zhukov Oleg / Shutterstock.com
Bilbao, Španija
Dizajn metroa u Bilbau je osmislio britanski arhitekta Norman Foster, autor čuvenog krastavac oblakodera u Londonu. Metro Bilbao odlikuje koncizan dizajn: čelik, staklo, beton i ništa više.
Фото: Jarno Gonzalez Zarraonandia / Shutterstock.com
Napulj, Italija
Napuljski metro može se nazvati podzemna galerija moderne umetnosti. Nedavno je realizovan projekat „Art stanice“ u kojem su poznati dizajneri uredili nekoliko stanica. Stanicu Universita, dizajnirao je poznati dizajner Karim Rašid, sa ukrašenim panelima u stilu pop art i kolona u obliku ljudskih profila.
Фото: salvo77_na / Shutterstock.com
Beč, Austrija
Bečki U-Bahn odlikuje minimalistički i funkcionalan dizajn, ali je u strogim zidovima bilo mesto i za kreativnost. Uzmite, na primer, stanicu Stahus, na kojoj je radio arhitekta Oto Vagner, majstor austrijske secesije: čelik, mermer, cvetni ukrasi i pozlaćeni stucco. Linije U1 , U2 i U3 se smatraju za „umetničke linije“ Bečke podzemne železnice – ovde ćete videti radove poznatih savremenih umetnika kao što su Ernst i Peter Kogler Caramello.
Фото: Radiokafka / Shutterstock.com
Prag. Češka
Berlin, Nemačka
Lisabon, Portugal
Фото: Micael Nussbaumer / Shutterstock.com
Hong Kong, Kina
Фото: GuoZhongHua / Shutterstock.com
Tajpej, Tajvan
Фото: NH / Shutterstock.com
Moskva, Rusija
Od 195 stanica koje Moskovski Metro ima, njih 44 su priznate kao objekti kulturne baštine. To nije iznenađujuće – dovoljno je podsetiti se na elegantni „Slovenski Bulevar“ pompezno carstvo “ Komsomolskaja“, bronzana skulptura „Trg Revolucije“ , neverovatni vitraž „Novoslobodskaa“ i mozaici „Kijev“ na Arbat – Pokrovska liniji. Od novih metro stanica vredno je napomenuti stanicu „Izložba“, koja je otvorena 2005. godine.
Фото: Popova Valeriya / Shutterstock.com
Izvor: www.skyscanner.ru