PUNA ŠKOLA DJAKA, NIOTKUDA VRATA
Lubenica reciklirana u slatko. Recept za slatko od lubenice. Lekovitost lubenice
Zagonetka pita: „Puna škola djaka niotkuda vrata – šta je to?“
Posle proleċnih obilnih kiša naišao dvonedeljni talas velikih vrućina, nešto zbog visoke temperature, a mnogo više zbog isparenja natopljenog tla. I odmah neka ministarka izjavljuje da će izvršiti procenu štete od suše. Kakve suše kad lubenice nikad nisu bile sočnije nego ove godine?
Rešenje zagonetke
Lubenice, moćno sladunjavo povrće, iako ih mnogi ubrajaju u voće. Zdrave su i lekovite i treba ih jesti obilato jer su nezamenljive kod unutrašnjeg čišćenja kompletnog organizma, a posebno urinarnog trakta, bubrega, bešike i mokraċnih kanala.
Sastav i lekovitost
Ova povrćka se sastoji najvećim delom od vode, a sadrži i veću ili manju količinu šećera, vitamin C, betakarotin, neke amino-kiseline i antioksidanse.
Preporučuje se i kod redukcije telesne težine, jer ima malo kalorija i drži sitost, dok se organizam ne oslobodi značajnog dela unete vode. Kod dijabetesa se ne preporučuje zbog visoke koncentracije šećera, ali ima i neznatno slatkih, samo ne treba preterivati u količini.
Ima zagovornika da lubenica, uz neke amino-kiseline, snižava pritisak. Teško je poverovati u to ako se lubenicom unosi velika količina vode, koja samim protokom pojačava pritisak u organizmu. Zato ipak pažljivo sa količinom unosa.
Semenke lubenice su dobre za probavu, jačaju mišiće i čuvaju srce, pa ih ne treba odstranjivati.
Čarobna reciklaža slatka kao med
Elem, odaberete lubenčinu ili lubenče po želji, operete spolja, pa dobro rashladite u kofi hladne izvorske vode, u kadi na V spratu ili u frižideru. U slast pojedete onaj rumeni deo i srce. A kore teške, debele, a i koštaju, greota ih baciti. Sakupite te sekundarne sirovine i krenete kao pravi stručnjaci u slatku reciklažu.
Pažljivo skinete spolja zeleni deo, u tankom sloju, a iznuta meso lubenice. Poneki rozikasti trag ako ostane nije problem. Kad ste očistili kore, dalje ih reciklirate na komadiće, veličine sitne kockice šećera. Može i cik-cak nožem, zbog estetike.
Stavite u odgovarajuću posudu i nalijete hladnom vodom da ogrezne, pa na šporet. Kuva se dok počne da vri i pusti 3-4 ključa, pa se ocedi i nalije nova hladna voda i postupak se ponavlja do 9 voda. Reciklirane korice lubenice se ostave po strani da se ocede, dok pripremite sirup:
stavite 1,5 kg kristal šećera (na 1 kg kora, tj. 1,5:1) u šerpu, nalijte i 2dl vode i kuvate lagano dok na rubovima šerpe ne počne kristalisati. Mešate lagano, s vremena na vreme drvenom varjačom, koja služi samo u ove svrhe, da ne bi slatko imalo ukus prženog luka i sl.
Tada dodate ocedjeni reciklaž i kuvate 15-tak minuta, pa dodate na kolutove isečena 2 limuna (prethodno dobro oprane korice) i štapić vanile (ili 2 vanil šećera sipate u šećer s početka priče). Kuvate dalje dok se sirup ne ukuva do gustoće redjeg meda i sve bude staklasto prozirno. Šerpu sklonite sa šporeta i prekrijete čistom vlažnom kuhinjskom krpom, dobro ušuškate krajeve oko drški šerpe i ostavite da se ohladi.
Slika 2 Slatko od lubenice
Ohladjeno sipate u sterilno čiste staklene teglice, prekrijete komadom celofana i poklopcem i odložite vaš slatki reciklaž od lubenice u kućni bio-špajz ili u hladnjak. Rasporedite slatke zalogaje da traju sve do proleća i prvog svežeg voća.
Prijatno!
Miljana Pribaković