IZOLACIJA BALKANA – EU demontira sebe, Balkan nemoćan

Konferencija o Zapadnom Balkanu koja je održana u Beču uglavnom se svela na nabrajanje starih i poznatih problema tog regiona – pri čemu nijedan od njih nije rešen…

Lažna igra oko Zapadnog Balkana“ – naslov je teksta o konferenciji u Beču objavljenog u listu Berliner cajtung. „Usred konferencije stigla je vest da su desetine izbeglica, na samo sat vožnje od austrijske prestonice, nađene mrtve u jednom kamionu. Ta horor-vest zapravo nije bacila konferenciju u senku, kao što je svuda moglo da se pročita. Naprotiv: odjednom je osvetlila političku pomrčinu koja je obavijala pompezan sastanak u Beču. Moćnici Evrope hteli su da pokažu da što pre hoće da prime balkanske zemlje u EU. Ali, oni u suštini to ne žele. Tema nije dalje približavanje Evropi, već – izolacija. Onaj ko zaista želi da primi te zemlje u Evropsku uniju, ne bi masovno vraćao njihove građane kući. Umesto toga, tražio bi načine da ljude iz budućih zemalja EU koji traže posao integriše u evropsko tržište rada. Na toj konferenciji bar jednu ideju više niko nije spominjao: da se na Balkanu i posebno u Srbiji podignu prihvatilišta za stotine hiljada izbeglica – tako bi svakome bilo jasno da tamošnje zemlje nikada neće ući u EU. Da li su stratezi zanemeli zbog žrtava sa Balkanske rute?“

EU mapa 2015 godine i Balkan

Mapa EU za 2015 godinu

Dnevnik Frankfurter algemajne cajtung piše da je, „bar na fudbalskom terenu, Nikola Gruevski – zvezda. Za vreme konferencije o Zapadnom Balkanu, makedonski premijer je, zajedno sa drugim predstavnicima vlada tog regiona, igrao fudbal protiv selekcije EU. Njegova ekipa je pobedila sa 4:2; on sam je postigao dva gola, ali se i povredio. Bila je to utakmica sa simboličkim karakterom […] To što je Gruevski, sporni vođa nacionalističke vladajuće stranke VMRO, proteklih meseci više puta kapitulirao, ne mora da znači i njegov politički kraj […] Ako mu uspe da – u okviru „Bečkog procesa“ približi svoju zemlju Evropskoj uniji i dobije više evropskih sredstava – o njemu ćemo i dalje slušati…“

„Samit je“, piše list Zidojče cajtung, „počeo sa muškarcima u šorcevima, a završio se – katastrofom. Premijeri i ministri finansija Srbije, Albanije, Kosova, Crne Gore, Makedonije i Bosne i Hercegovine, pred početak konferencije o Zapadnom Balkanu najpre su igrali fudbal, i to zajedno, kao tim Buduća EU. Njihov protivnik je bila ekipa EU. Austrijski ministar spoljnih poslova Sebastijan Kurc, pokazao je da nije bez fudbalskog talenta, i bio je oduševljen: Ovde bivši protivnici iz rata igraju zajedno u istom timu! To je njegova poruka. No, meč je pokazao i koliko je u politici na Balkanu još uvek prisutna atmosfera omladinskog fudbalskog kluba. A i poslužio je kao savršena bina na kojoj su političari mogli sami sebe da promovišu.“

Bahatost i zaostalost plešu bečki valcer

Izvesno je da sa konferencije EU-Zapadni Balkan neće stići snažni ekonomski impulsi. Nešto je krenulo naopako i to iz oba pravca – i sa Zapada i sa Balkana, smatra Dragoslav Dedović. (27.08.2015)

„Dobro raspoloženje koje je pratilo fudbalsku utakmicu dalo je intonaciju i samoj konferenciji. Svi su se obavezali na optimizam – ne sluteći kako će se dan završiti. Takozvani Berlinski proces, započet prošle godine na prvoj konferenciji o Zapadnom Balkanu, jedva da napreduje. Izazovi iz 2014. ostali su isti i u 2015. godini. Zbog ekonomske bede, stotine hiljada ljudi su napustile svoje zemlje. Teroristi ‘Islamske države’ imaju sve više pristalica na Balkanu. Države su rastrzane između Rusije i NATO. Zbog trajne krize vlade, funkcionisanje Bosne i Hercegovine kao države je onesposobljeno. Problemi su se pogoršali. A sada je tu i izbeglička kriza. S obzirom da svakog dana oko 2000 izbeglica pokušava da prođe kroz Srbiju i Makedoniju, pitanje mogućeg pristupa zemalja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji potisnuto je u drugi plan.“

Komentator lista Tagescajtung konstatuje da je „vic: ako Evropa ne dođe k nama, otići ćemo mi u Evropu – postao stvarnost. Nade na Balkanu su razvejane u istoj meri u kojoj je i EU sama sebe demontirala. Dnevna politika je potisnula vizije u drugi plan. Evropa je izgubila veru u sebe. Za ostatak su se pobrinuli učvršćivanje grabljivog kapitalizma i korumpirani režimi na Balkanu…“

 

Izvor: DW