Redak i zanimljiv tekst
RELIGIJE I INTERNET
Sajtovi verskih organizacija i kako rade crkve na webu. Kako se slažu religije i internet
Internet prezentacije verskih zajednica odavno nisu novina na internetu. Tako i gotovo sve velike verske zajednice (SPC, RMKC i IZ ) kod nas mogu da se pohvale svojim veb-prezentacijama na internetu.
Neke verske zajednice, napravile su još jedan korak napred: za svoje promovisanje koriste društvene medije…
Evo kako to izgleda…
Za sad, najprofesionalniji utisak ostavlja prezentacija „Life Church“ portala. Odlučiš da se krstiš i samo klikneš mail. Očenaš obaviš na „fejsu“, a venčanje strimuješ. Da li misliš da će ovako Crkve izgledati u budućnosti?
Šalu na stranu, ovaj portal za sad ima „live streaming“, blog, kao i „live chat“, a pokrivaju i Facebook, Twitter, YouTube i MySpace društvene mreže.
Na veb-portalu www.pope2you.net priča se internet-jezikom (umesto „to“, stoji „2“). Prisustvo aplikacija (Facebook, YouTube, Flickr, Ipod, e-mail..) na portalu jasno ukazuje na težnju autora da osnaže i učvrste postojeći odnos Crkve i vernika i eventualno približavanje crkve „zalutalom stadu“.
Sledeća po redu je multimedijalna organizacija www.sqpn.com specijalizovana za produkciju audio i video-programa odanim učenjima rimokatoličke crkve. Kreiranje online-sadržaja i komunikacija između publike, medija, producenata i Crkve, kao i odnosi s javnošću, samo su neki od definisanih ciljeva ove organizacije. Otac Roderik, jedan od redovnih „fejsbukaša“ i „tviteraša“, redovno se pojavljuje kao radijski voditelj na podkastu ove organizacije. Da li možete da zamislite neko svešteno lice na Balkanu, koje sve ovo praktikuje?
E, pa ne morate da zamišljate…
Otac Gavrilo
Pored Don Anđelka koji već odavno bloguje u Hrvatskoj, ovih dana, naleteli smo i na prezentaciju pravoslavnog Manastira Lepavina, na kojoj se nalaze i link ka internet-radiju Blagovesti, kontakti oca Gavrila koji ima skajp nalog i nalog na Gmail-u. Nismo bili lenji pa smo ga našli i na Facebook-u, a duhovne poruke Oca Gavrila, mogu se čuti i na YouTube-u.
Za kraj, valjalo bi, još, spomenuti i sledeće servise: GodTube i Gospelr, YouTube i Twitter za hrišćane.
Nas zanima da li misliš da je ovo adekvatan način za promovisanje Crkve i religije?
Izvor: Blog Vladimira Kaluseva
Priredio: šf Velibor Mihić
oOOo