ČUDA PRIRODE
Svetske misterije ili neobjašnjive pojave koje ne može da odgonetne nauka oduvek su bile privlačne ljudima. Njihova nedokučivost pojačava osećanje da priroda, sama po sebi, udešava određene pojave i čini ih da razlog njihovog nastanka nikada ne saznamo.
U 21. veku se zna da je gotovo sve moguće objasniti pomoću nauke. Neki od izuzetaka su fenomeni koji već decenijama zbunjuju stručnjake i pred kojima oni nemaju objašnjenje zbog čega se te pojave dešavaju.
Svetla na nebu Norveške
Stanovnici doline Hesdalen u Norveškoj već decenijama posmatraju neobična svetla koji se javljaju na noćnom nebu.
Nakon što se pojave, ona plešu u raznim pravcima i ponekad svetle u različitim jarkim bojama. Svetla je video veliki broj ljudi i više puta su zabeležena kamerom, pa njihova pojava nije sporna – zanimljivo je jedino to što naučnici nakon dugogodišnjih studija nisu uspeli da otkriju o čemu je reč. Jedno od nagađanja je da je to područje radioaktivno, a radijaciju nose čestice prašine koje eksplodiraju pri dodiru s atmosferom.
Drugo objašnjenje je da se cela oblast ponaša kao velika baterija, s obzirom na to da je jedna od dolina izuzetno bogata bakrom, a druga ima cinka u izobilju. Obe komponentne se mogu pronaći u bateriji, potrebna im je samo „kisela“ veza da bi zasvetlele. Reka na dnu doline sadrži sumpor, koji može da deluje kao izvor kiseline. Teoretičari zavere u tim svetlima, međutim, vide vanzemaljski uticaj.
Vilinski krugovi Namibije
Na pašnjacima južne Afrike, najvećim delom u Namibiji, postoji na hiljade misterioznih krugova koji se pojavljuju na poluplodnoj zemlji. U Namibiji stanovnici ove misteriozne krugove nazivaju „vilinskim krugovima“. Krugovi se pojavljuju na površini, a zatim nestaju nakon nekoliko decenija. Manji krugovi u proseku traju 24 godine, dok veći mogu da postoje čak i do 75 godina.
Na pitanje ‘zašto’ je vrlo teško odgovoriti, smatra doktor Volter Činkel, biolog sa Univerziteta u Floridi. Postoji nekoliko pretpostavki, a za sada nijedna od njih nije uverljiva.
Naučnici proučavaju krugove još od 1971.godine , ali još nema jasnih dokaza o njihovom uzroku.
Po narodnom verovanju lokalnog stanovništva, pravi ih zmaj koji živi ispod Zemljine kore, čiji vatreni dah stvara „mehuriće“ na površini zemlje. Druge hipoteze uključuju dejstvo termita, sofisticirani ekološki inženjering…
Taos Hum
Reč je o nizu čudnih, niskofrekventnih zvukova nalik pevušenju koji su snimljeni širom sveta, a naročito u gradu Taos u Novom Meksiku. Opisan je kao zvuk praznog hoda motora automobila, a navodno utiče i na ljude koji žive u tom području. Oni koji su ga iskusili tvrde da se više oseća u telu nego što se doživljava spolja.
Slušalice zato ne pomažu, a zvuk može da ‘vibrira’ duž tela. Njegovu je frekvenciju teško registrovati mikrofonima, a jedno od mogućih objašnjenja je spontana otoakustična emisija – tj. da zvuk dolazi iz dlačica ušiju u samim ljudima.
Đavolji čajnik
Đavolji čajnik (Devil’s Kettle) u Minesoti je reka, odnosno formacija slapa i stena u kojoj nestaje polovina reke Brule. Ona se deli u dva dela, od kojih jedan deo pada niz stene i stvara vodopad, dok drugi odlazi u jamu i nestaje, ali niko ne zna gde. Naučnici veruju da postoji izlazna tačka negde ispod jezera Superior, ali istraživači su godinama u rupu izlivali boju i ubacivali razne predmete poput pingpong loptica, a nijedan od ubačenih predmeta nikada nije pronađen.
Geolozi tvrde da su duboke pećine koje mogu da akumuliraju toliku količinu vode vrlo retke. U čvršćim stenama tekstonske akcije ponekad mogu da zdrobe podzemne slojeve stena, stvarajući propusnije okruženje za vodu. Nažalost, ne postoje geološki dokazi za tako nešto, a čak i da postoje, malo je verovatno da bi jama mogla zauvek da ‘uvlači’ reku u sebe. Oluje i erozija ponekad u nju šalju odrone veličine drveća i u nekom trenutku bi se svakako zapušila, ali to se nije dogodilo.
Izvor: Express.hr