GOSPODAR SVETE SRPSKE ZEMLJE
Blagoverni mučenik, Sveti Stefan Dečanski – kralj srpski, poznat i kao sveti Mrata – sin je kralja Milutina i otac cara Dušana. Po naređenju neobaveštenog oca, u mladosti je bio oslepljen, a po naređenju lakomislenog sina, u starosti udavljen. Jedan je od najnesrećnijih vladara loze Nemanjića, ali je u pravoslavnom svetu ostao upamćen kao veliki pravednik i stradalnik.
Kako su srednjovekovni hagiografi (životopisci svetaca) zapisali, Stefan je kao mladić bio oslepljen na dvoru svoga oca Milutina, zbog “raznih spletki i ljudskih planova”, a zapravo je “đavo izazivao nemire među najbližima”.
Pri oslepljenju javio mu se Sveti Nikola, u hramu na Ovčem polju, i obećao mu da će mu vratiti vid. Svetac mu je pokazao njegove oči, rekavši:
„Stefane, ne boj se, evo tvojih očiju na mome dlanu, u svoje vreme ja ću ti ih vratiti”.
Pet godina proveo je sveti Stefan sa porodicom u Carigradu kao zatočenik, u manastiru posvećenom Svedržitelju (Pantokratoru). Svojom mudrošću, učenošću, podvigom, krotošću, blagočešćem i trpeljivošću, Stefan je zadivio ne samo monahe u manastiru, već i čitav Carigrad.
Kada je prošlo pet godina, javio mu se ponovo sveti Nikola, rekavši:
„Došao sam da ispunim svoje obećanje”.
Svetitelj je čudotvornom blagodaću vratio vid oslepelom kralju Stefanu. Diptih iz Pećke patrijaršije oslikava taj susret.
Posle upokojenja svog oca, Stefan je nasledio presto srpskog kraljevstva. Bog ga je obdario velikom mudrošću, hrabrošću i umećem da upravlja svojim otačastvom i odbrani ga od neprijatelja, nikada ne ostavljajući molitvu niti post, jer iako je bio kralj, živeo je u isposništvu i podvižništvu, ostavljajući iza sebe jedan od najmounumentalnijih manastira kao svoju zadužbinu.
Odmah po povratku iz Carigrada, Stefan je u znak blagodarnosti Bogu za isceljenje, sagradio manastir Visoki Dečani. Bila je to jedna od najlepših građevina nemanjićkih vladara i zadužbinara, vrhunac vizantijske umetnosti i srednjovekovne arhitekture na tlu srpske države. Uz nju je Sveti kralj podigao i tada čuvenu bolnicu, pa su Dečani vekovima bili i još uvek su mesto gde dolaze mnogi bolesnici, ne samo hrišćani, već i muslimani, kako bi u molitvama pronašli isceljenje.
Svoj vek proživeo je kao pravednik i mučenik, a tako ga i skončao 1331. godine, kada je udavljen u Zvečanskoj tvrđavi. Ni tada nije postradao od tuđe ruke, već od ruke svog sina Dušana, opet, kako su zapisali životopisci, zbog spletki, jer je “đavo mislio da pobedi Nepobedivoga, a Sveti kralj je postao nepobediv zato što je Hrista Gospoda nastanio u srcu svome”.
Sa svetim Savom i svetim knezom Lazarom, sveti Stefan čini trojstvo najmudrijih, najpožrtvovanijih i najblagorodnijih ličnosti i svetitelja koje je dao srpski narod. On je jedini srpski kralj koji je ostao na prostoru Kosova i Metohije i koji nikada nije dozvolio da ga iko odatle pomeri. Dok je kivota sa njegovim svetim moštima u Visokim Dečanima, sveti kralj Stefan Dečanski vlada Kosmetom i on je suvereni gospodar tih prostora.
On je, između ostalog, i onaj kralj čijom je krunom 1910. godine krunisan vladar Crne Gore Nikola I Petrović, a koja se danas čuva u riznici Cetinjskog manastira.
kako se zvala zena od stefana decanskog i kako mu se zovu sinovi
Жене од Стефана Дечанског су биле Марија Палеолог и Теодора Смилец. Синови су му се звали Стефан Душан и Симеон Синиша.