BELO, CRVENO I ROZE

Žiri magazina Vino & Fino odabrao je 25 različitih boca koje je svrstao u najbolja vina u tri kategorije. Ova vina su u svakom pogledu, od kvaliteta do inventivnosti nastupa i popularnosti, obeležila minulu godinu.

 

U želji da dođemo do najšire moguće slike vina koja su obeležila godinu koja je za nama, ovog puta smo našu tradicionalnu novogodišnju Top 25 rubriku pripremili na malo drugačiji način.

najbolja vina

Osim vinskih novinara iz domaćih medija, u žiri koji je glasao, birao i rangirao vina uključili smo i vinske trgovce, jer smo sigurni da na taj način bolje reflektujemo prave tendencije na tržištu. Dakle, kao i ranijih godina, nismo birali najbolja, već vina koja su obeležila godinu ukupnim utiskom koji su ostavila kvalitetom nastupa, komunikacijom, prodajom…

Indikativno je i – treba reći – iznenađujuće što na top listi 10 belih vina nema ni jednog koje nije napravljeno od šardonea ili sovinjon blana, što, međutim dosta toga govori o, i dalje preovlađujućem, ukusu publike. Trudili smo se i da izbegnemo ponavljanje nominacija istih vina iz istih berbi, koja su se prethodnih godina našla na ovim stranicama. Ove godine, u Vino & Fino izboru vina koja su obeležila 2016, učestvovali su:

Đorđe Zarić, vlasnik vinoteke Baltasar iz Beograda
Dejan Maslovara, vlasnik vinoteke Wine & Pleasure iz Beograda
Nenad Kostreš, direktor prodaje vina u kompaniji Corp iz Novog Sada
Tomislav Ivanović, urednik sajta Vinopedia.rs
Perica Radović Merlo, vinski bloger
Igor Luković, urednik magazina Vino & Fino

TOP 10 BELIH VINA

Saga 2015
Vinarija Bjelica, Fruška gora

Mala ekipa, odnosno porodica Bjelica, očigledno nešto radi kako bi trebalo. Redovno, svake godine, njihova vina na glasanjima za Vina godine izbijaju u sam vrh. Proslavila ih je Babaroga – sočni, bogati i masivni šardone – koji je, inače, pre dve godine stajao na ovom mestu dok je Saga, iako voljena i dobro prodavana, nekako sve vreme ostajala u drugom planu. Došlo je vreme da se to promeni, što je prepoznao i naš ovogodišnji žiri. Saga iz berbe 2015. je vino rađeno specifičnom i smelom tehnologijom, od grožđa iz istog vinograda, ali koje je brano u više navrata: prvo da bi se od manje zrelog grožđa dobila svežina, a zatim kako bi se iz zrelijeg dobili voćnost i punoća. Semijon, koga u kupaži ima oko 15%, tu je da stvar dodatno zaokruži. Manji deo vina fermentisao je u drvenim burićima od američkog i slavonskog hrasta, što Sagu produbljuje i na mirisu i na nepcima – iako je malo onih koji će iz prve prepoznati drvo u njoj.

Prvo što kod Sage dobijamo na nosu jeste obilje svežine, miris zelenih špargli i začinskog bilja, te citrusi poput limete i grejpfruta. Onda dolazi zrela breskva i fina nota tropike, dok tek u pozadini poigrava nežni i intrigantni vanilinski ton. U ustima obilje svežine sa jedne i sočnost svežeg voća sa druge strane, sa završnicom u kojoj se nadograđuje i prepliće čitav spektar aroma. Posle ovakvih vina, Miodrag Bjelica je živi dokaz da se zaista može, ako se dovoljno jako hoće. I to iz kućne garaže!

Onyx 2013
Gazdinstvo Cilić, Međureč, Jagodina

Nema šta, bordovski đak u svojoj najboljoj dosadašnjoj inkarnaciji. Vino koje neodoljivo podseća na bela vina sa leve obale Bordoa, zrelog mirisa nektarina, pečenih jabuka, kamilice i malo slatko – začinskih aroma hrastovine. Meko i sočno u ustima, intrigantne aroma kandiranog limuna i kolača od breskve u dugoj završnici.

Babaroga 2015
Bjelica, Fruška gora

Babaroga je očigledno babaroga. Treću godinu za redom na listi vina koja su obeležila godinu, svaki put iz druge berbe. Ova sada je veoma mlada, ali još potentnija od svojih prethodnica. Raskošni, kremast i beskrajno pun šardone, kompleksan i sočan, koga tek čekaju najbolji dani u narednim godinama. Koje, nažalost, verovatno neće dočekati u velikom broju boca.

Albus Campana Icon 2013
Zvonko Bogdan, Subotica

Još jedan sovinjon i još jedan predstavnik očigledno omiljenog pravca među potrošačima u Srbiji. Vino koje potpuno zaslužuje da bude okićeno epitetom: premijum. Danas je na svom apsolutnom vrhuncu, zrelo, slojevito i bogato u svakom smislu. Na mirisu žuti grejpfrut, zrele vinogradarske breskve i ogrozd. Tu je i i herbalna nota koja podseća na matičnjak i kamilicu, kao i vrlo nežni vanilinski ton. Izuzetne strukture, sa prodornom svežinom i zaista dugačkom završnicom.

Trijumf barrique 2012
Vinarija Aleksandrović, Vinča, Šumadija

Vino za koje je čudo da se ranijih godina nije našlo na ovim stranicama, ali koje ovde dospeva na svom apsolutnom kvalitativnom vrhuncu. Potpuno zrelo, beskrajno slojevito, stvoreno intrigantnom kupažom šardonea začinjenog sa vrlo malo belog sovinjona i rizlinga. Meko, sa mirisima zrelog južnog i stonog voća, zaogrnutno plemenitim drvetom. Kremasto, temeljno, ali i jednako sveže.

ChiChardonnay 2014
Chichateau, Šišatovac, Fruška gora

Još mlad i stegnut, u niskom startu čeka da utrči u dekanter i prodiše punim plućima. A onda: pečeno kestenje, tost sa puterom, žuto voće i livadsko cveće. Leprša i i igra po jeziku, otvara se u slojevima, i svež i punačak. Vino sa identitetom, kao i sva druga iz jedinog šišatovačkog šatoa.

Avangarda 2015
Vinarija Deurić, Fruška gora

Fruška gora, Mitar, Mirko, Zlatko… Deurić ekipa, koja ne odstupa od vizije dobrog, modernog vina i osobenih kupaža. U ovom slučaju, beli sovinjon i traminac dali su jedinstveno i prepoznatljivo vino snažne strukture, voćno – začinskog karaktera. Raskošno i potentno, prepuno osvežavajućeg citrusnog voća, aroma divlje ruže, livadskog cveća i dinje, sa jasnom svežinom. Zaista osobeno.

Chardonnay 2015
Vinarija Lastar, Levač

Tamo negde pod planinom Juhor, u Levču koji znamo kao mitsko mesto iz pesme onog putnika koji prolazi prvo kroz njega, pa kroz Šumadiju, ali i kao jedno od dragocenih i do nedavno zapostavljenih vinogorja u Srbiji. Iz prve berbe kojom se mlada vinarija Lastar iz Levča predstavila domaćim vinopijama, izdvojio se delikatni i prepoznatljivi šardone: dinja, kruška, mango, badem, puter… Vrlo ozbiljan početak!

Bonaca Limited 2014
Vinarija Aleksić, Vranje

Dekanterovo srebro koje sija kao zlato! Zašto? Zato što je ova najnovija, aktulena Bonaca Limited stvorena od grožđa iz 2014. godine, što je čini jednim od zaista retkih dobrih belih vina iz te berbe u celoj regiji. Toplih mirisa karamele, krem brulea i zrelog tropskog voća, sa golicavim začinskim štihom koji podseća na muskatni orah. Puno, kremasto, slasno, sa ukusom upravo pojedenog toplog puterastog tarta od limuna.

Chardonnay 2015
Vinarija Kovačević, Fruška gora

Dakle, već petnaestak godina, tu su: miris banane, manga, žutih jabuka, dinje i malo cvetnog štiha. Tu je ukus: mekan, sočan, zaokružen, slastan. Tu su i brojevi: ovo je najprodavaniji šardone u Srbiji, već godinama. I sve je prodavaniji. Sinonim za vinariju Kovačević, i obratno. Sa razlogom.

TOP 10 CRVENIH VINA

Cabernet Sauvignon 25 Special Reserve 2012
Podrum Radovanović, Krnjevo, Šumadija

Svi znaju Miju. Svi poštuju Miju. Sa dobrim razlogom. Prvi vinar koji je, bivajući jedan od rodonačenika obnove srpske vinske industrije, ponudio tržištu kaberne drugačiji od svih do tada, još pre 25 godina. I pored svih drugih, kontinuirano dobrih ili odličnih vina u svom portfoliju,

Mija Radovanović sa razlogom je ostao najprepoznatljiviji upravo po kaberne sovinjonu. U njegovoj vinariji, ova sorta ima četiri svoja vina: osnovni Cabernet sauvignon Radovanović, Franc cabernet sauvignon, Cabernet sauvignon reserve i konačno, vino nastalo da na pravi način obeleži četvrt veka postojanja podruma: Cabernet Sauvignon 25 Special Reserve iz 2012. godine. I zaista, više nego dostojan takve tradicije, ovaj kaberne bez dileme staje u red najboljih na ovim prostorima. Osim tržišta i domaćih ljubitelja vina, to su prepoznale i sudije na međunarodnom ocenjivanju Emozioni dal Mondo 2015 u Italiji, dodelivši ovom kaberneu veliku zlatnu medalju, odnosno zvanje najboljeg u ukupnoj konkurenciji. Niz zlatnih i srebrnih medalja sa drugih evropskih takmičenja nepregledan je…

Svu svoju raskoš i kompleksnost ovaj kaberne duguje izuzetnoj godini i savršenom grožđu, očigledno biranom sa idejom da bude pretočeno u posebno vino, kao i vinifikaciji i odležavanju u nekoliko različitih tipova hrasta. Već sa prvim mirisom, jasno će vam biti koliko je veliko i raskošno vino u čaši. Miriše na liker od crne ribizle, zrelu zgnječenu kupinu i sok od borovnice, uz tonove suvih začina, žalfije i ruzmarina, te note kakaoa i vanile. Na jeziku koncentrisano, puno, muško, sa moćnom, ali baršunastom taninskom strukturom, zaokruženo i sočno. Traje beskonačno dugo na nepcima. Veliko vino jedne od najprepoznatljvijih srpskih vinarija. Treba nam više ovakvih!

Aurelius Selekcija 2012
Vinarija Kovačević, Irig, Fruška gora

Korak od sedam milja za najpoznatiju fruškogorsku vinariju, pravo u istinski premijum segment moćnih i raskošnih crvenih vina. Koncentrisanog mirisa zrelog šunskog voća, džema, suvih šljiva, zapakovan u note dobrog hrasta, odlično reflektuje sav potencijal sunčane 2012. godine. Moćno i taninsko vino, namenjeno da ga pijete viljuškom, dakle uz pravu hranu i posle poštenog dekantiranja.

Crna tamjanika 2015
Vinarija Matalj, Negotinska krajina

Posle dugih najava, prvo vino od autohtone sorte loze iz negotinske vinarije Matalj. Uspeli su da potpuno ukrote divlji muskat crne tamjanike, da ga smire i odvedu u pravcu lepršavog polusuvog vina delikatne strukture. Miriše na crveno voće i ružu, a jezik miluje ukroćenim šećerom i golicavim kiselinama. Čekamo bagrinu, začinak, četerešku…

Kremen Kamen 2013
Vinarija Matalj, Negotinska krajina

Posle dugog čekanja, od kad su nestale zalihe najnagrađivanijeg srpskog kaberne sovinjona iz 2012. godine, pred sam kraj godine pred kupce je stigao novi Kamen, da bi prva tranša odmah bila zbrisana sa polica, a on instantno skočio visoko na našoj top listi. Nežniji i elegantniji od prethodnika, sa jasnim potpisom sada već prepoznaljivog teroara i pametno vođenog odlležavanja u hrastu. Vino koje treba kupiti sada i čuvati u kolekciji za neko daleko sutra.

DiShiraz 2009
Vinarija DiBonis, Subotica

Apsolutno najveće vinsko iznenađenje ove godine je vino koje vrlo dobro poznajemo od ranije. Ipak, na slepoj degustaciji širaza ovog septembra zasijalo je punim sjajem, raskošno i bogato, bez problema se noseći sa mnogo poznatijom i skupljom konkurencijom iz drugih delova sveta. Snažnog mirisa crnog voća, soka od kupina i borovnice, uz note crne čokolade, moke i malo bibera. U ustima sočno, mekih, sazrelih tanina i očuvane svežine. U dugom završnom ukusu note kedrovine i svežeg crnog voća. Vino na vrhuncu.

Experiment 2015
Podrum Čokot, Župa

Mlada vinarija jednako mladog Radovana Đorđevića, koji je u životu već stigao i da podigne vinariju i da doktorira, već par godina pozicionirana je kao jedna od najvažnijih u Župskom vinogorju. Njegov Experiment prokupac iz 2015. bolji je od svih svojih prethodnika, stilski određen kao moderno, dinamično vino, ali očuvanog karaktera sorte i teroara. Prepoznatljivog mirisa crnog voća, borovnice, kupine i šljive, uz malo začina, dopunjenih notama dima, kafe i vanile. Iznenađujuće pun, sočan i svež istovremeno, skladne, duge završnice.

Rodoslov 2009
Vinarija Aleksandrović, Vinča, Šumadija

Stvoren sa pretenzijom da bude veliko i dugotrajno vino, Aleksandrovićev Rodoslov iz 2009, tek sada pokazuje svoj puni potencijal, budući odležao i potpuno sazreo za konzumaciju. Višeslojnog mirisa u kom dominira crno voća, borovnica i kupina, uz obilje kvalitetnih evolutivnih nota drvene kutije sa cigarama, začina i kože. Sazrelih tanina, zaokruženo i jednako slojevito u ustima. Traži dekanter i dobru hranu, u dobrim uslovima trajaće još godinama.

Baš prokupac 2015
Vinarija Janko, Smederevo

Devičanska berba prokupca iz vinograda sa Zlatnog brega, jednog od posebnih položaja u smederevskom vinogorju, donela je moderno, pitko vino o kome se pričalo ovog leta. Na tržištu ga više skoro i nema, što je jasna poruka vinopija u kom pravcu treba da gledaju domaći vinari kada biraju sorte za budućnost. Otvoreno voćan, dinamičan, umereno pun i zaokružen, Baš prokupac otvorio je novi stilski pravac za ovu sortu.

Regent 2012
Vinarija Aleksandrović, Vinča, Šumadija

Vino sa kojim nikada nećete pogrešiti. U boci Regenta uvek vas čeka intenzivna voćnost: šljive, sitno crveno i crno voće, šumska kupina i zrela crna trešnja. Tu je i vanila i malo ljutih začina. Dekanter će mu prijati, a na nepcima vas spremno čekaju svilenkasti tanini i postojana voćna sočnost. Jedno od najumivenijih vinskih lica Šumadije.

Marselan 2014
Vinarija Virtus, Viteževo, Mlava

Novostvorena francuska sorta koja se ukorenila u nekoliko domaćih vinogorja svoju najautentičniju inkarnaciju dobila je u interpretaciji Virtus iz Mlavskog rejona i postala njihovo najprepoznatljivije crveno vino. Virtusov marselan iz 2014. odlikuje otvoren miris domaćeg soka od višnje, zrele šljive i trešanja, uz intenzivan herbalno – biberasti štih. Tu su i tonovi dobrog drveta, oličeni u mirisu kutije za cipele, malo vanile i hrasta. U ustima elegantno, kvalitetnih tanina, gipko, sa aromama višanja u čokoladi i trešnje sa košticom.

TOP 5 ROZEA

Roza nostra 2015
Vinarija ECB 1826, Erdevik, Fruška gora

Na talasu drastičnog porasta popularnisti roze vina u Srbiji poslednjih godina, što je, čini se, kulminiralo baš 2016, fruškogorska vinarija ECB 1826, koju si znamo pod jednostavnijim imenom Erdevik, tržištu je ponudila ovog leta dva rozea, u različitim stilovima i različitim cenovnim kategorijama. I oba su, izgleda, pogodila u centar. Popularne i pristupačne Tri roze koze narandžaste, radikalno uvrnutog imena i etikete, izbile su u sam vrh popularnih roze vina, dok je ozbiljnost i reputaciju tim iz Erdevika suvereno demonstrirao rozeom Roza Nostra. Stvoren sa pretenzijom da bude ozbiljan i kompleksan, opet dovoljno lucidan imenom i etiketom, stilski na tragu onoga što rado zovemo provansalskim stilom rozea, instantno je skrenuo pažnju ljubitelja vina, nametnuvši se kao jedan od najozbiljnijih.

Krasi ga beskrajna elegancija, ali i kompleksnost. Na mirisu note crvenog grejpa i kore manadarina, nekog stonog voća poput nezrele breskve u pozadini, sitno crveno voće i malo mineralnosti. U ustima ukus svežih ribizli i lagani herbalni štih. Suvo, naravno, sveže i izbalansirano, izuzetno dobre strukture koja traži da bude podržana finim zalogajima. Opet, kako volimo često da kažemo: pravo gurmansko roze vino. Ovo je vinariji Erdevik prva godina na tržištu sa novim konceptom, nastupom i vinima. Ako se po jutru dan poznaje, dogodine očekujemo mnogo!

Vinum Rose 2015
Vinarija Vinum, Sremski Karlovci, Fruška gora

Ovogodišnji balkanski šampion, osvajač titule najboljeg rozea Balkana za 2016. na BIWC u Sofjii. Stvoren od čiste frankovke, preciznog miris crvenog voća, uz vrlo malo prijatnih zeljasto – začinskih nota. U ustima obilje voćne sočnosti, citrusi i crveno voće, svežina i duga završnica. Šta više možete da poželite?

Urban rose 2015
Vinarija Deurić, Mala Remeta, Fruška gora

Vrlo svetlo, u nijansama onoga što se opisuja kao boja lososovog mesa. Miris nežan, ali slojevit: tonovi gorke pomorandže i kriške lubenice, kajsije, ribizle i jagode, te herbalno – cvetni ton. U ustima sočno, sa čistim i jasnim kiselinama, dugo, sa aromama mandarine i svežeg crvenog voća, uz sada jasne i intrigantne vanilinske note, koje ukazuju na uticaj drveta, pametno upotrebljenog da vinu doda na kompleksnosti.

Zvonko Bogdan Rose sec 2015
Vinarija Zvonko Bogdan, Subotica

Vino koje na pravi način predstavlja kontinuitet stila i kvaliteta u jednoj vinariji. Od početka isit: nežan, slojevit, delikatan, iz godine u godinu. Nežne roze boje, sa obiljem voća na nosu: trešanja, ribizli i maline, ali i cvetnih tonova. Srednje puno, suvo, razigrano i veoma sveže, delikatne i duge završnice. Ozbiljno vino.

Finessa rose 2015
Vinarija Aleksandrović, Topola

Posle prošlogodišnjeg trijumfa Trijumf rozea, vinarija Aleksandrović ide korak dalje, hrabrim potezom da na tržište izađe sa svojim četvrtim rozeom i to ravno u premijum segment. Finessa je kompleksnog, višeslojnog mirisa, dominiraju herbalni tonovi začinskog bilja, zatim dolaze ribizla, ogrozd i jagodičasto voće. U ustima razigranih kiselina, sa aromama crvenog voća i prijatim citrusnim štihom, te intenzivne, ali elegantne završnice.

Izvor: Vinoifino.rs