ETIČKI BRENDOVI MODE
Ove nedelje 24 aprila počinje Fashion Revolution Week. Povedimo računa o etičkim brendovima iz sveta mode koji ne eksploatišu decu i siromašne u proizvodnji
24. aprila 2013. godine u jutarnjim satima u Bangladešu srušila se zgrada u kojoj je bio tržni centar „Rana Plaza“ i nezakonito i protivno gradjevinskim dozvolama, iznad tržnog centra podignuto jos nekoliko spratova za fabriku odeće. Poginulo je 1.133 ljudi, najviše mladih radnica koje su proizvodile svetske brendove i još oko 2.500 je povređeno.
Nekoliko dana pre ove tragedije šefovima je prijavljeno da su se po zidovima pojavile pukotine, ali je menadžment fabrike odlučio da se uprkos tome dolazi na posao. Nakon ove tragedije mnoge porodice su ostale bez izvora prihoda (radnice su zaradjivale oko 100 dolara mesecno), a kompenzaciju za smrt, unakaženost i bol koje su dobili najbliži od nekih kompanija su bile ponižavajuce (oko 200 dolara). Ovo je najveća savremena tragedija radničkog pokreta, brutalna eksploatacija i nepoštovanje radničkih prava. Na žalost malo sindikata i radnika regiona će se solidarisati sa žrtvama ovog zločina.
Skoro smo sigurni da se u našim medijima ovo neće pomenuti, osim kod nas u Bašti Balkana, koja će se u buduće malo više baviti ovom temom i time doprineti svetskom pokretu za etičku modu, čija je suština da se odeća proizvodi uz poštovanje medjunarodno garantovanih radnih prava (bezbedni uslovi rada, garantovana minimalna nadnica, poštovanje ljudskih prava, poštovanje radničkih prava i drugo).
Istorija civilizacije je, na žalost i istorija zločina čoveka nad čovekom i istorija eksploatacije i zloupotrebe nemoćnih i siromašnih.
U cilju zaštite ljudskih i radničkih prava zaposlenih u industriji tekstila, odeće i mode i kao sećanja na tragični događaj u Bangladešu svakog 24 aprila se obeležava godišnjica ove tragedije.
Kako se vi možete pridružiti ovom pokretu?
Ukoliko planirate kupovinu neke odeće ili obuće (za poklon, za obnovu garderobe i slično) predlažemo da prvo prikupite informacije o brendu, ne samo o kvalitetu, dizajnu, ceni, već i da pogledajte prethodno etičku ocenu tog brenda. Verujemo da ne bi želeli da nosite neki predmet odeće, koji je izazvao veliku patnju za onoga ko ga je proizveo i na taj način podržavate „krvave brendove“.
Možete samostalno istražiti putem interneta, a možete odlučiti da poverenje date i nekom već sprovedenom istraživanju ili etičkom sertifikatu (npr. Fairwear i Fairtrade). O etičkim sertifikatima u industriji odeće ćemo nekom drugom prilikom…
Možete testirati i znanje prodavca o brendu, pitajući jel zna, kako je etički ocenjena njihova kompanija (na žalost kod nas malo prodavaca zna bilo šta o tome i slegnuće ramenima, neće to znati ni hjihovi šefovi…).
Ako se odlučite da ipak nekom poverujete, što preporučujemo, jer će vam uštedeti vreme, šta vam u tome može pomoći?
Pre neki dan objavljeno je drugo istraživanje „Ethical Fashion Guide“ sprovedeno od strane tima eksperata koju je okupila crkva iz Australije i oni su objavili izveštaj https://baptistworldaid.org.au/resources/2017-ethical-fashion-guide/ (imajući u vidu prvenstveno kriterijume zaštite radnika). Mozete ga naručiti u elektronskoj i pisanoj kopiji. Stvarno dostavljaju štampani izveštaj iz Australije!!
Najbolje ocenjeni modni brendovi imaju ocenu A+, A, A-, oni koji se trude i napreduju u zaštiti imaju ocenu B, a ostali koji treba dosta da učine na zaštiti radničkih prava i uslova rada su ocenjeni sa C, D, E..
Medju najbolje ocenjenima sa A+ su neki kod nas manje poznati australijski etički brendovi kao što je Etiko (http://etiko.com.au/), ali i brendovi grupe Inditex (kao što je Zara, Stradivarius), grupe Adidas (adidas i reebok), Jockey, američki etički brend Patagonia (može i kod nas da se nadje) i drugi. Često prolazite i vidjate neke od ovih brendova ali verovatno niste znali i za tu etičku dimenziju. Verovano ste nosili ili nosite neki od ovih brendova, što je dobro:)
Pošto je Fashion Revolution Week (http://fashionrevolution.org/) možete se i konkretno pridružiti, bez kupovine, na taj način što ćete slikati svoj omiljeni brend (nema veze koji je i kako je sada ocenjen) i to onaj deo sa etiketom i pitati proizvodjača preko društvenih mreža kakvi su uslovi rada radnika i ko je konkretno proizveo taj proizvod?
Tog dana (24 Aprila) a može i cele nedelje se i nosi namerno izvrnuto, da bi se ukazalo na brend i nedelju koja se obeležava. Verovatno će vas dosta ljudi pitati ili konstatovati da ste pogrešno obukli stvar, a to će biti „okidač“ da nastavite razgovor u pravcu etičke mode…da to nije slučajno, već namerno, jer želite da poboljšate uslove rada radnika koji rade u industriji odeće!
Ono što je ključno, u gore navedenom istraživanju je konstatovano povećanje interesa potrošača u odnosu na prethodni izveštaj za uslove proizvodnje njihove odeće, položaj radnika i neki brendovi su u skladu sa tim počeli promenu prakse u biznisu. To znači da sistem može da funkcioniše, da su svi igrači na tržištu bitni, da svi mi kao potrošači imamo moć, jer mi odlučujemo kome ćemo dati naše pare! Ako su potrošači etički motivisani i dosledni u tome proizvodnja će morati da ide za takvom potražnjom i bolje zaštititi i platiti radnike, a sebi smanjiti enormne profite.
#whomademyclothes
Nastavak priče Šta su i ko su etički brendovi možete pročitati na linku ovde.
Simeon*
*Insajder iz modne industrije upoznat sa problemom eksploatacije dece i siromašnih koje čine korporacije širom sveta
Bravo za tekst!! Aktuelno i svetski a na Balkanu:)