BUK MARSELAN
Mala crnogorska vinarija Buk i bivši direktor Plantaža Djoko Rajković sa kojim sam imao najuzbudljiviji razgovor o vinu i vinovoj lozi u Crnoj Gori
Na putu nam se našla vinarija Buk iz sela Bukovo, u Ćemovskom polju, iznad Skadarskog jezera. I kad tamo imate jedinstvenog sagovornika za crnogorska vina, kao što je to Djordjije Djoko Rajković, dugogodišnji direktor Plantaža 13. Jul koji je podigao čuveno Ćemovsko polje pod 2.300 ha vinograda i izgradio najveću i najuticajniju vinariju u regionu, vaše je samo da slušate
A imali smo šta da čujemo. Djoko Rajković je sjajan sagovornik za vino i vinsku istoriju Crne Gore.
Supruga i ja smo bili gosti vinarije Buk iz Bukovika, nadomak Skadarskog jezera u regionu Crmnice.
Vinarija je u brdima, selo Bukovik i ima lep pogled.
Vinarija Buk je najcenjenija mala vinarija u Crnoj Gori koja je specifična po tome što ima dva izvrsna vina:
Marselan vinarije Buk- Marselan je francuska sorta, hibrid nastao ukrštanjem sorti Cabernet Sauvignon i Grenache, i daje zanimljiva crvena vina, kao i
Šardone vinarije Buk – belo vino koje inače ne uspeva u Crnoj Gori da da odlična vina jer je klima pretopla pa u groždju ima dosta šećera a malo kiselina za belo vino. Medjutim, vinarija Buk je našla rešenje jer je vinograd sa Šardoneom na 650 metara nadmorske visine, iznad jezera, pa je klima hladnija i vlažnija.
Prave još i Vranac i Roze vino.
A spremaju i šampanjac! Pokazali su nam boce šampanjca koji odležava pre završne faze.
Vlasnik vinarije je gospodin Miloš Rajković, Djokov sin. Deo njihovog tima je i gospodin Bojan Gašović, porodično povezan sa njima kao zet ali ujedno i enolog 13. Juli Plantaža.
I kad su gosn Djordjije Djoko Rajković i Bojan Gašović počeli da nas upoznaju sa mnogim zanimljivim detaljima iz sveta vina, nisam mogao da sakrijem oduševljenje jer smo iz prve ruke dobili pregled o mnogim bitnim stvarima.
Sama vinarija Buk godišnje napravi 10.000 boca tri etikete vrhunskog vina: Marselan, Vranac i Šardone
Cena kod njih je 10 e po flaši dok je prodavnicama 12 do 13 eura.
Vranac im je odličan i elegantan, Šardone nisam probao ali Marselan Buk im je zaista sjajno vino. Must have!
Domaćini su nam ispričali par zanimljivosti iz istorije vinarstva u Crnoj Gori. Na primer:
Tipično crveno vino crmničkog kraja je 20 do 25% Kratošija i 60 do 70 % Vranac i 5 do 10% sorte Lisičone zbog šećera i boje se ranije koristilo …
Autohtona sorta belog vina Krstač je osetljiva u proizvodnji, jeste deo tradicije ali je u većoj meri zamenjen Šardoneom u Plantažama …
Kratošija ili crnogorski Primitivo (Zinfandel) ima 3 do 4 tipa loze sa više ili manje šećera i kiselina, nije lak za uzgoj i za proizvodnju pa ga osim Plantaža koji ga imaju samo u zasadima jedino u Crnoj Gori flašira vinarija Zenta – cena 11 eura, imam ga u kolekciji
Milion boca Vranac Pro Cordea se proda godišnje!
Tajna Pro corde Vranca je u tome što se pri odležavanju dodaju semenke nekog zrelog groždja (ali to nisu semenke Vranaca) zbog polifenola u semenkama i to posle fermentacije vina kad ima alkohola u njemu.
Najbolji Pro corde je od 2 do 3 godine star jer kao mlad je dosta opor zbog tanina i polifenola.
Marselan je sorta koju je gosn Djoko doneo u Crnu Goru i koja se pokazala odličnim u domaćim uslovima. Daje obilan rod, otporna je na bolesti, ima debelu pokožicu i ne gubi na volumenu.
Na primer Vranac je dosta osetljiviji a pri branju mora brzo da se bere jer u par dana izgubi i do 30% u masi jer lako gubi vodu u zrnu pri sazrevanju.
I tako, bilo je tu mnogo zanimljivih stvari koje smo saznali od legende crnogorskog vinarstva uz dobra vina i meze.
Živeli uz najbolji crnogorski Marselan!
Zlatko Šćepanović
FB Profil autora