SUPER ZELENO POVRĆE
Zeleni spanać (Spinacia oleracea) je supernamirnica. Koje sve vitamine i minerale možete da dobijete iz spanaća – špinata? Koja su lekovita svojstva spanaća i na koje bolesti i stanja najbolje utiče?
Drevni narodi su ovu biljku vrlo poštovali. Izvorni spanać (Spinacia oleracea) iz Persije, Turkestana i Avganistana, odakle je u Kinu dospeo u sedmom veku, gde ga je kao dar poslao kralj Nepala. U Evropu su ga tek u 11. veku preneli Mavari u opsadi Španije, da bi kasnije stigao i na tlo Amerike.
Zanimljivo je da su Evropljani dugo pružali otpor prema ovoj vrednoj namirnici, za razliku od stanovništva Amerike koje ga je obilato od početka koristilo kao salatu. Spanać ili špinat pripada istoj porodici biljaka kao i cvekla, blitva, repa. Raste u područjima sa umerenom klimom, a najviše se proizvodi u SAD-u i u Kini.
Nutritivna svojstva spanaća
Spanać je prirodni izvor vitamina, minerala i vlakana. Bogat je fitonutrijentima, posebno beta-karotenom i luteinom, koji ga čine povrćem sa dosta antioksidanasa koji štite ćelije organizma. Količina lipida i ugljenih hidrata u spanaću je mala, ali je zato jedno od povrća sa najvećim sadržajem proteina.
Od vitamina, spanać sadrži vitamin A. C, E, K, vitamine B kompleksa (B6, B2, B1) i folnu kiselinu (vitamin B9). Spanać je izvanredan izvor vitamina C i beta karotena. Za zadovoljavanje dnevnih potreba dovoljna je šolja kuvanog spanaća.
Dobar je izvor i folata, vitamina iz B grupe, koji igra važnu ulogu u smanjenju nivoa homocisteina u krvi, sastojka za koji se veruje da, ukoliko je prisutan u visokoj koncentraciji, može da poveća mogućnost za srčani udar. Srce čuva i magnezijum, mineral važan za održavanje normalnog krvnog pritiska. A retko koja biljka ima 56 miligrama ovog minerala, kao što to ima špinat.
Spanać treba jesti i zbog vitamina K, važnog saveznika u održavanju zdravlja kostiju. Vitamin K je bitan za pravilan proces mineralizacije kostiju, odnosno za zdrave i čvrste kosti. Treba ga jesti i zbog kalcijuma, natrijuma, fosfora, mangana, bakra, cinka, joda, kobalta.
Zbog zavidnog prisustva celuloze, spanać je dragocen za varenje i čišćenje organizma. Što se vitamina tiče, obiluje onima iz grupe A, C, E i K, zbog kojih će vam organizam biti zahvalan, a sadrži i sasvim dobru količinu protein. Mnoge minerale možemo pronaći u spanaću: kalcijum, gvožđe, kalijum, magnezijum, mangan i fosfor.
Spanać sadrži oksalnu kiselinu, koja u kombinaciji sa mineralima, gvožđem, magnezijumom i kalijumom, formira oksalate. Oksalati doprinose stvaranju kamena u bubrezima, tako da se spanać ne preporučuje osobama koje pate od ove bolesti.
Takođe, spanać sadrži dosta kalcijuma. Međutim, oksalati smanjuju apsorpciju kalcijuma u našem organizmu. Zbog toga, da bismo povećali apsorpciju kalcijuma, preporučuje se da se spanać pre upotrebe malo obari ili proprži, jer se termičkom obradom smanjuje sadržaj oksalata. Isto tako, konzumiranje namirnica bogatih vitaminom C, kao što su paradajz ili citrusi, povećava sposobnost našeg organizma da apsorbuje kalcijum i gvožđe.
Takođe, spanać sadrži i Omega 3 masne kiseline.
Spanać kao lek za zdraviji organizam
Spanać je namirnica koja može da vam pomogne da sprečite i izlečite anemiju, ublažite simptome astme, povećate nivo kalcijuma u krvi, sprečite osteoporozu, upale, ublažite glavobolje, očistite jetru, ubrzate metabolizam. Odličan je i za trudnice, jer je bogat folnom kiselinom, koja je ključna za pravilan razvoj ploda.
1. Obezbeđuje dotok kiseonika do ćelija i tkiva: spanać sadrži gvožđe, koje utiče na količinu hemoglobina u krvi. Hemoglobin je zadužen za transport i skladištenje kiseonika u našem organizmu. Sprovodi kiseonik od pluća do svih ćelija u ljudskom telu.
2. Jača tonus mišića: nitrati koji su prisutni u spanaću odgovorni su za jačanje mišića. Sada nam je jasno zbog čega Popaj toliko voli spanać.
3. Pomaže kod mršavljenja: često se spanać uključuje u ishranu kod mnogih dijeta, upravo zato što ima nisku kaloričnu vrednost.
4. Poboljšava rad creva: vlakna iz spanaća pospešuju varenje i poboljšavaju rad creva.
5. Daje energiju i vitalnost: spanać učestvuje u transportu energije do svih ćelija u organizmu putem enzima koje sadrži.
6. Štiti od bolesti: zahvaljujući antioksidansima, a posebno vitaminima A i C, spanać doprinosi zaštiti ćelija od slobodnih radikala koji štete organizmu. Spanać smanjuje rizik od pojave kardiovaskularnih bolesti, od problema sa varenjem i od kancera. Sprečava pojavu arteroskleroze, smanjuje nivo lošeg holesterola.
7. Koristan za trudnice i decu: zbog sadržaja folne kiseline (vitamina B9), spanać je blagotvoran za zdravlje trudnica i male dece.
8. Poboljšava vid: vitamin A u kombinaciji sa opsinom, stvara pigment rodopsin koji se nalazi u mrežnjači. Fotoreceptivne ćelije mrežnjače odgovorne su za vid pri slaboj svetlosti. Nizak nivo vitamina A i rodopsina uzrokuje noćno slepilo. S obzirom na to da spanać sadrži vitamin A, idealan je za poboljšavanje vida i sprečavanje pojave katarakte.
9. Balansira krvni pritisak: minerali koje sadrži spanać, posebno magnezijum i kalaj, zaustavljaju enzime koji povećavaju krvni pritisak, tako da je spanać idealan za osobe sa visokim krvnim pritiskom.
10. Bubrezi i štitna žlezda. Osobe sa poremećenim funkcijama bubrega i mokraćne bešike treba da izbegavaju spanać zbog oksalata, koji, ako su prisutni u većim koncentracijama u telesnim tečnostima, mogu dovesti do zdravstevnih tegoba. Osobama sa poremećenim radom štitne žlezde takođe se ne preporučuje spanać, jer sadrži takozvane goitrogene sastojke koji ometaju njen ra
11. Protiv kancera. Oboleli od zloćudnih bolesti treba što češće da jedu špinat kombinovan sa pirinčem. Prilikom pripremanja spanać treba dinstati u sopstvenom soku sa malo ulja od maslina. Kada je spanać gotov, treba mu dodati skuvani pirinač, i sve začiniti limunovim sokom i malo narendane sveže crne rotkve. Ovo bi trebalo, duže vreme, da bude glavna hrana!
Za šta se koristi čaj od spanaća
Za bolji rad jetre, mokraćne bešike i organa za varenje preporučuje se čaj od spanaća. Priprema se tako što se šaka lišća spanaća prelije sa dva decilitra ključale vode. Zatim se ostavi da odstoji deset minuta, procedi i pije tri puta dnevno pre jela.
1. Sok od spanaća za mršavljenje
Zbog niske kalorične vrednosti, špinat je idealan za osobe koje žele da smršaju nekoliko kilograma. U kombinaciji sa lukom, dobijaju se još bolji rezultati. Možete upotrebiti i malo rendanog muskatnog oraščića, da biste neutralisali ukus luka i gorak ukus sirovog spanaća.
2. Sok za energiju
Jedna časa ovog energetskog napitka obezbeđuje neophodnu dnevnu dozu vitamina C.
Sastojci: 300g svežih listova spanaća, 2 pomorandže, 3 kivija. Pomorandže i kivi oljuštiti, iseckati ih i zajedno sa listovima spanaća izmiksati u blenderu. Piti jednom dnevno.
3. Sok za normalnu funkciju mozga
Ovaj sok jača krvne sudove i pospešuje protok nervnih impulsa kroz mozak. Sastojci: 300g spanaća, 10 špargli, 3 manje cvekle. Sastojke iseckati, pomešati i iscediti u sokovniku ili umutiti u blenderu i popiti.
4. Vitaminski sok
Sastojci: 1 jabuka, 200g spanaća, 200g brokolija, 1 ceđeni limun. Umutiti sastojke u blenderu, možete zasladiti medom po želji. Piti jednom dnevno.
5. Sok za dijabetičare
Sastojci: 200g listova spanaća, 1 kašika soka ceđenog limuna, 1 kašika soka ceđene limete, 300ml vode. Dobro oprati listove spanaća. U šerpu sipajte vodu, limun i limetu, i dodati listove spanaća. Ostavite da se kuva na tihoj vatri najmanje 1h. Nakon kuvanja procedite i pijte ½ šolje dva puta dnevno, pre jela.
Preporuke:
Kada kupujete špinat birajte jarko zelene listove, na kojima nema tragova sušenja. Prilikom kupovine ove izuzetno osetljive namirnice, treba voditi računa da listovi budu intenzivno zelene boje, koji je siguran znak da je spanać svež. Ukoliko ga odmah ne pripremate za jelo, treba ga spakovati u plastičnu kesu bez pranja, pošto vlaga može dovesti do kvarenja.
Nemojte čuvati spanać duže od četiri dana u frižideru, jer može da izgubi ukus. Skuvani spanać nije dobro ostavljati duže ni u frižideru ni u zamrzivaču. Pre pripreme spanać treba dobro oprati da bi se sa listova uklonila sve nečistoće.
Zbog velikog prisustva obilja minerala i vitamina, spanać zovu “kraljem povrća”. Samo u sto grama ima oko 1.400 miligrama mineralnih sastojaka. U svakom slučaju, u ishranu treba uvrstiti što više obroka sa spanaćem, za koji je potvrđeno da blagotvorno deluje na zdravlje.
Milan Popović
Izvor: Priroda na Dar