VODENI BOŽUR ZDRAVLJA

Lekovita biljka Iđirot (Acorus calamus) se upotrebljava kao koren za čaj i pripravke od iđirota. Koristi se za anginu, želudac, poboljšava varanje i celokupno zdravlje.

 

Iđirot (Acorus calamus), u narodu poznat i pod nazivima ”temišvarka” ili ”vodeni božur”, je široko rasprostranjena višegodišnja biljka koja hiljadama godina raste u Kini, Indiji i Japanu. Veoma je cenjen u tradicionalnoj kineskoj medicini a jedan car čak mu je dao ime – ”onaj koji produžava život”.

U Starom Rimu od ove biljke se pripremao balzam za očuvanje lepote, dok se  u drevnoj Grčkoj upotrebljavala za lečenje tegoba izazvanih oboljenjima organa za varenje. Iđirot se u Evropi prvi put pominje oko 1560. godine, a odatle je nakon otkrića Amerike prenesen na novi kontinent, gde su ga Indijanci masovno uzgajali.

Kako se koristi lekovita biljka Iđirot (Acorus calamus) - lekovitost idjirota

Danas iđirot uglavnom raste samoniklo i može se pronaći uz obale reka, močvara i potoka. Iđirot ima pljosnatu stabljiku koja može da naraste do jednog metra, sa dugačkim, sabljastim listovima i grozdastim cvastima u obliku klipa koje se sastoje od sitnih žutih cvetića.

Koren može biti dugačak i do metar, a svež ima gorak ukus. Za lekovite svrhe se vadi u kasnu jesen ili rano proleće, nakon toga se dobro ispere, iseče na komade dužine 10 cm, naniže na konac i suši na tamnom promajnom mestu ili u rerni na 35 stepeni. Osušen, ima blaži ukus.

Sastav Idjirota

Iđirot je pun joda i vitamina C. Takođe sadrži i glikozid, akorin, alkaloide, skrob, eterično ulje, smolu i neke tragove holina.

Lekovita svojstva Idjirota

Biljka  iđirot poseduje izuzetnu efikasnost za brojne zdravstvene tegobe. Budući da obiluje vitaminom C, deluje protiv prehlade i gripa, snižava temperaturu i pročišćava organizam, dok jod iz iđirota poboljšava koncentraciju i pamćenje. Pomaže i u aktiviranju tromog želuca i creva, kao i kod oboljenja žlezda i gihta.

Preporučuje se i kod usporenog metabolizma, anemije, bubrežnih oboljenja. Izrazito mršavi ljudi treba da piju čaj od iđirota jer otvara apetit, a i dobro je sredstvo za čišćenje organizma. Koristi se i u terapiji opšte slabosti organizma. Obloge od praha biljke i lozovače koriste se za zarastanje čireva, kod gihta i kostobolje. Ima sedativno dejstvo pa se preporučuje u slučaju nervne napetosti.

Koristi se za pripremu tečnosti za ispiranje usta, jer eliminiše zadah i sprečava upalu desni. Lekovita lukovica ove biljke prava je riznica zdravlja. Upotrebljava se, pre svega, za ublažavanje tegoba izazvanih oboljenjima organa za varenje: pomaže u slučaju nadutosti, gastritisa, gorušice, bolova i grčeva u želucu, dijareje i raznih bolesti creva i smiruje upalu sluznice.

Ova izuzetna biljka pokazala se izuzetno efikasnom u lečenju mnogih poteškoća:

  • Problemi s jetrom
  • Poteškoće sa organima za varenje
  • Bolesti creva i želuca
  • Pospešuje izbacivanje bubrežnih kamena
  • Pomaže kod želučanih tegoba koje su vezane uz manjak želučane kiseline, kod katara, oslabljenosti i nervoze želuca, slabog varenja, te čira na dvanaestopalačnom crevu.
  • Umiruje lupanje srca
  • Reguše pravilno izlučivanje žuči
  • Pomaže kod povišene temperature, bronhitisa, gripa, upale pluća, raka pluća i creva
  • Poboljšava cirkulaciju
  • Pomaže kod reume i gihta
  • Pospešuje izlučivanje mokraće
  • Poboljšava koncentraciju i pamćenje
  • Koristi se i kod problema s potencijom
  • Lečenje angina
  • Pomaže kod bolova u vratu
  • Koristan je kod neugodnog zadaha iz usta, upale desnih i dezinfekciji usne šupljine
  • Jača i čisti krv
  • Iđirot može pomoći osobama koje se žele odviknuti od pušenja i nikotina, preporučuje se žvakanje 10-15 osušenih komadića lukovice, raspoređeno tokom dana, što ubija želju za konzumacijom nikotina.

Golden Sweden Bitter za žene -gif 728x90

Recepti

Osim u prahu, iđirot se na tržištu može pronaći i u obliku ulja, ekstrakta i tinkture. Takođe obloge od praha i jake rakije lozovače se preporučuju kod čireva, gihta i kostobolje.

Čaj od iđirota za želudac i creva

Za pripremu ovog čaja potrebno je: u šoljicu (2,5 dl) staviti malu kašičicu sušenog korena iđirota te ga preliti s hladnom vodom i ostaviti da odstoji 8-12 sati (najbolje preko noći). Nakon toga čaj je potrebno procediti i malo podgrejati te tako piti, a najbolje neposredno pre i posle obroka po nekoliko gutljaja ako se leče bolesti želuca i creva. Ne sme se popiti više od šest gutljaja dnevno.

Čaj od iđirota za podsticanje mokrenja

Potrebno je pomešati po 25 grama lukovica iđirota, nane, smrvljenih žitarica i peršunovog lista. Tri kašike ove mešavine prelijemo sa pola litra ključale vode, poklopimo i pustimo da odstoji dva sata. Ovaj čaj najbolje je konzumirati tri puta dnevno, pre obroka.

Čaj od iđirota za bolje varenje

Promešajte po 20 grama lukovica iđirota, matičnjaka, nane,  kamilice i koromača. Kašiku ove mešavine potrebno je preliti sa 2 dl ključale vode, poklopiti te popiti nakon jela.

Čaj od iđirota za podsticanje apetita

Za podsticanje apetita preporučuje se kombinacija biljaka koja se dobije tako što pomešate po 20 grama lukovica iđirota, kičice, gorke deteline i kore od gorke narandže.

Ovu mešavinu potrebno je staviti u 1 litar rakije prepečenice i tako je držati 8 dana, uz povremeno mućkanje. Potrebno je piti tri puta na dan po jednu kašiku, pola sata pre jela.

Čaj od iđirota protiv gastritisa i čira na želucu

Iđirot i slatki koren (sladić) potrebno je samleti i konzumirati tri puta dnevno pre jela po jednu kašičicu u jakom čaju od kamilice. Takođe, može se koristiti i mešavina iđirota, lanenog semena, slatkog korena i bokvice (po 100 grama). Dve kašičice ove mešavine prelijte s 300 ml ključale vode, promešajte te pustite da odstoji pola sata. Nakon toga procedite i popijte pola sata pre jela, po tri šoljice sveže pripremljenog čaja na dan.

BioGast kapi za Helikobakter pilori

Čaj od iđirota protiv bronhitisa i astme

Pomešajte po 100 grama iđirota, dobričice, podbela i anisa. Pet supenih kašika ove mešavine prelijte sa 700 mililitara ključale  vode. Pustite da odstoji pola sata, procedite i popijte u toku dana.

Čaj za lakše podnošenje kriza prilikom odvikavanja kokainskih i heroinskih zavisnika

1 supenu kašiku iđirota uveče prelijte sa pola litra hladne vode uveče, promešajte poklopite i ostavite da prenoći. Ujutro sve blago zagrejte (ne do ključanja) i dodajte kašiku lista matičnjaka, poklopite i ostavite 15 minuta. Procediti i popiti u malim gutljajima u toku dana.

Čajna mešavina za one koji hoće da prestanu da puše

1 supenu kašiku iđirota uveče prelijte sa pola litra hladne vode uveče, promešajte poklopite i ostavite da prenoći. Ujutro sve blago zagrejte (ne da vri) i dodajte dve supene kašike majčine dušice, poklopite i ostavite 15 minuta. Procediti i popiti u malim gutljajima u toku dana.

Kupka od iđirota

Kupka se sprema tako što se 200 grama korena iđirota ostavi da prenoći u pet litara hladne vode. Sledećeg dana ceo sadržaj se zagreva do ključanja, zatim ostavi da odstoji, i na kraju doda vodi za kupanje. U vodi je potrebno ostati 20 minuta. Nakon toga, potrebno se dobro pokriti i leći u krevet najmanje jedan sat – za to vreme možete popiti i čaj od iđirota.

Sok od iđirota

Iđirot se može pripremiti i kao sok, tako da se sveža lukovica dobro očisti i iscedi – koristi se tri puta dnevno po jedna čajna kašičica s malo vode, 15 minuta pre jela.

Ulje od iđirota

Za oboljenja živaca preporučuje se priprema ulja od iđirota tako da 200 grama usitnjenog korena pomešamo sa litar maslinovog ili kukuruznog ulja. Koren mora biti u ulju 30-60 dana, uz povremeno mućkanje. Ulje koristimo za masažu bolnih mesta, više puta na dan. Kod melanholije i hipohondrije preporučuje se masiranje slepoočnice, vrata i  mesta iza uva.

Ograničenja upotrebe:

Sa iđirotom bi trebalo biti oprezan zbog ulja azarona. Etarsko ulje iđirota sadrži u veoma malim količinama opasnu sustancu asharon, za koju neki naučnici tvrde da je kancerogena. Zato je važno da ovu biljku koristite u tačnoj dozi. Čaj se ne preporučuje trudnicama ni osobama sa gastritisom. Ne upotrebljavati iđirot u slučaju pojačane sekrecije želuca

Milan Popović

Izvor: Priroda na Dar