UPALA GUŠTERAČE
Kako nastaje i šta je upala pankreasa ili Pankreatitis. Uzroci, simptomi i lečenje upale pankreasa. Akutni i hronični pankreatitis
Pankreatitis (upala pankreasa) se najčešće javlja kada dođe do zastoja u protoku digestivnih enzima i ti enzimi počnu da napadaju sam pankreas. Tada se javljaju neprijatnost i bolovi u stomaku.
Pankreatitis koji traje duže vreme može smanjiti funkcionalnost pankreasa i dovesti do smanjenja njegove sposobnosti da luči normalne količine probavnih enzima i hormona. To utiče na rad pankreasa i uzrokuje lošu apsorpciju nutrijenata, što često rezultira različitim oboljenjima, uključujući i dijabetes.
Šta je pankreas?
Pankreas je ravna, izdužena žlezda koja se nalazi u stomaku. Reč je o vitalnom organu povezanom sa lučenjem različitih enzima i hormona odgovornih za normalno funkcionisanje probavnog trakta.
Probavni enzimi se luče u dvanaestopalačno crevo, gde se uključuju u apsorpciju proteina i masnoća iz hrane. Posebne ćelije u pankreasu luče uzajamno antagonističke hormone – insulin i glukagon – u krvotok i oni regulišu nivo šećera u krvi. Insulin apsorbuje suvišan šećer iz krvotoka kada je nivo šećera u krvi povišen, dok glukagon oslobađa uskladišenu glukozu u krvotok kada je to potrebno.
Vrste pankreatitisa
Pankreatitis može biti akutan i hroničan.
Akutni pankreatitis je stanje kod koje upala traje kraći vremenski period (uglavnom se stanje kod akutnog pankreatitisa poboljša u roku od nedelju dana i pacijent izlazi iz bolnice nakon pet do deset dana), dok je za hronični pankreatitis karakteristično duže trajanje – on može potrajati godinama, a prate ga upala i drugi simptomi.
Akutni pankreatitis
Akutni pankreatitis je iznenadna upala pankreasa koju prati blag do umeren osećaj neprijatnosti. Uz pravilan tretman, većina pacijenata se potpuno oporavi, ali u najtežim slučajevima, akutni pankreatitis može rezultirati infekcijom, krvarenjem u žlezdu, stvaranjem ciste i težim oštećenjem tkiva.
Teži oblik pankreatitisa je povezan sa oštećenjem drugih vitalnih organa, uključujući pluća, bubrege i srce.
Uzroci akutnog pankreatitisa su:
- Kamen u žuči: najčeći uzrok akutnog pankreatitisa jeste kamenac u žuči koji blokira put digestivnim enzimima i hormonima i ta blokada može dovesti do upale pankreasa.
- Previše triglicerida u krvi: povišen nivo triglicerida može izazvati oštećenje ćelija pankreasa slobodnim radikalima.
- Alkoholizam: prekomerna konzumacija alkohola je velik faktor rizika za različita oboljenja pankreasa.
- Autoimuni pankreatitis: ovo je redak slučaj upale pankreasa, ali se javlja kada imuni sistem organizma počne da napada pankreas.
- Povreda: povreda pankreasa (udarac u stomak, saobraćajna nezgoda) može izazvati upalu pankreasa.
- Cistična fibroza: cistična fibroza je hronična genetska bolest za koju je karakteristično lučenje veoma gustog i lepljivog mukusa koji sužava disajne puteve u plućima, kao i puteve u digestivnom traktu.
- Određeni lekovi koji sadrže estrogen, kortikosteroidi i neki antibiotici mogu izazvati upalu pankreasa, bilo zbog direktnog toksičnog efekta, bilo kao nuspojavu.
- Viralne reinfekcije zauški u odraslom dobu su veoma redak, ali moguć uzrok pankreatitisa.
Simptomi akutnog pankreatitisa
- Mučnina
- Povraćanje
- Otečen i bolan stomak, a bol se pogoršava nakon jela
- Bol u gornjem delu stomaka
- Bol u stomaku koji se širi u leđa
- Povišena temperatura i groznica
- Ubrzan puls
Hronični pankreatitis
Hronični pankreatitis se manifestuje u vidu rekurentnih napada upale pankreasa koji su gotovo uvek propraćeni bolovima u stomaku.
Hronični pankreatitis veoma loše utiče na čitav probavni trakt, kao i na apsorpciju nutrijenata u tankom crevu. Uprkos zdravoj ishrani, osobe koje pate od hroničnog paknreatitisa često gube na težini jer njihov probavni trakt ne može pravilno da apsorbuje sve nutrijente iz onoga što jedu.
Rekurentni akutni pankreatitis može da se pretvori u hroničan pankreatitis. Hronični pankreatitis može dovesti do pojave ožiljačnog tkiva i ostaviti pankreas trajno disfunkcionalnim.
Simptomi hroničnog pankreatitisa
- Rekurentni ili čak i konstantan bol u stomaku, koji može biti veoma jak
- Stalan i nenameran gubitak telesne težine izazvan lošom apsorpcijom nutrijenata iz hrane
- Masna stolica neprijatnog mirisa (steatoreja)
- Dijabetes, kao posledica gubitka funkcionalnosti ćelija koje proizvode insulin u pankreasu
Uzroci hroničnog pankreatitisa
- Konzumacija alkohola je potencijalni faktor rizika u čak 70 posto slučajeva hroničnog pankreatitisa.
- Hipertrigliceridemija: povišen nivo triglicerida.
- Suženje pankreasnog kanala: blokada pankreasnog kanala kamenom iz žuči ometa prolazak digestivnih enzima i hormona.
- Cistična fibroza, za koju je karakteristična pojava abnormalno gustog i lepljivog mukusa, koji ometa normalan prolazak tečnosti kroz pluća i probavni trakt.
- Genetika: ponekad se hronični pankreatitis nasleđuje.
- Hiperkalcijemija može izazvati povredu pankreasa putem akumulacije sekretornih proteina.
- Pankreatitis se može javiti uz nekoliko autoimunih oboljenja: inflamatorne bolesti creva, reumatski artritis, primarna bilijarna ciroza, Sjogrenov sindrom, retroperionealna fibroza, sarkoidokza i sklerozantni holangitis.
- Česte i opetovane epizode akutnog pankreatitisa mogu preći u hroničnu formu.
Gde se javlja bol izazvan pankreatitisom?
I za akutni i za hronični pankreatitis su karakteristični bolovi u gornjem delu stomaka, obično ispod rebarnog luka. I bol u srednjem delu stomaka, više na levoj strani, je čest simptom, bez obzira na oblik pankreatitisa. Trajanje bola varira od nekoliko minuta pa do nekoliko sati.
- Blag bol koji se pogoršava nakon jela ili pića.
- Bol se može pogoršati tokom ležanja na leđima, a ublažava se tokom sedenja.
- Konstantan, jak bol koji traje nekoliko dana.
- Bol koji se širi ka leđima.
- Ponekad se bol širi u gornji deo tela i leđa, kao da obavija celo telo.
Intenzitet bola je obično povezan sa uzrokom pankreatitisa. Iznenadan, probadajuć bol koji se širi ka leđima je najčešće simptom pankreatitisa izazvanog kamenom u žuči, dok je blaži, lokalizovan bol obično simptom pankreatitisa izazvanog alkoholizmom.
Postavljanje dijagnoze pankreatitisa
Kombinacija testova krvi i imidžing testova je najpouzdaniji metod utvrđivanja pankreatitisa. Fizički pregled i medicinska anamneza su obavezni kod procene mogućih uzroka.
Dijagnostički kriterijumi za pankreatitis su:
- Pacijent ima jak bol u srednjem delu stomaka ili gornjem levom kvadrantu i bol se pogoršava nakon jela i pića, pogotovo nakon konzumacije masne hrane.
- Nivoi lipaze i/ili amilaze su do tri puta veći od normalnih i to je često sasvim dovoljno da se postavi dijagnoza pankreatitisa.
- Odnos lipaze i amilaze veći od četiri prema jedan ukazuje na to da je uzrok pankreatitisa alkoholizam.
Pored testova krvi, obično se za potvrđivanje dijagnoze rade i neki od sledećih imidžing testova:
- Ultrazvuk abdomena
- Endoskopski ultrazvuk
- Kompjuterizovana tomografija
- Endoskopska retrogradna holangiopankreatografija (ERCP), uz pomoć endoskopa kako bi se uradio rendgenski snimak žučnih i pankreasnih puteva
- Magnetna rezonanca holangiopankreatografija (MRCP)
Testovi krvi osobe koja pati od pankreatitisa uvek pokazuju povišene nivoe:
- Digestivnih enzima (amilaze i lipaze) – oni su često i do tri puta veći nego što je to normalno
- Povišen nivo šećera u krvi
- Povišen nivo lipida (masnoća) u krvi
Lečenje pankreatitisa
Lekar opšte prakse će vas uputiti gastroenterologu ili hirurgu, u zavisnosti od vrste pankreatitisa koju imate i toga koja procedura je potrebna.
- Lečenje pankreatitisa često zahteva hospitalizaciju i restriktivnu ili samo intravensku ishranu.
- Operacija je potrebna ako je uzrok pankreatitisa kamen u žuči ili neka druga vrsta blokade pankreasnih ili žučnih puteva.
- Lekovi i antibiotici se daju oralno ili intravenski.
- Ishrana siromašna masnoćama i bogata tečnostima; česti obroci i male porcije.
- Ako lekar postumnja da je uzrok pankreatitisa određeni lek, verovatno će vam ukinuti taj lek i predložiti neku bolju zamenu.
Ishrana za pacijente sa pankreatitisom
Lečenje pankreatitisa može podrazumevati potpuni post neko vreme, kako bi se pankreas oporavio. Za to vreme se pacijent hrani intravenski. Kada se upala ublaži, preporučuje se ishrana siromašna masnoćama i mnogo tečnosti kako bi se ubrzao oporavak. Upotreba alkohola se strogo ograničava ili sasvim zabranjuje kako se stanje ne bi pogoršalo.
Prirodni načini ublažavanja bolova izazvanih pankreatitisom
Upala pankreasa zahteva hitnu lekarsku pomoć. Tretman obično podrazumeva infuziju, antibiotike i lekove protiv bolova. Ipak, možete isprobati i neke prirodne metode lečenja uz prepisani tretman, kako biste ublažili bolove i neprijatan osećaj povezan sa ovim oboljenjem.
- Tople obloge
Tople obloge su brz i efikasan način za ublažite bol u stomaku izazvan pankreatitisom. Tople obloge će pomoći u opuštanju mišića u stomaku i tako vam ublažiti bolove.
- Napunite flašu toplom vodom, umotajte je u peškir i stavite na bolno mesto 5-10 minuta. Ponavljajte po potrebi.
- Uživajte u toploj kupki ili tuširanju dva puta dnevno – to će vam takođe pomoći u ublažavanju bolova.
Oprez: kada koristite tople obloge, pazite da se ne ispečete!
- Pijte jabukovo sirće
Jabukovo sirće je poznato po svojim antiinflamatornim svojstvima. Prirodan sadržaj kiselina u jabukovom sirćetu pomaže u razblaživanju gustine žuči i tako sprečava stvaranje kamena u žučnoj kesi (što je jedan od najčešćih uzroka akutnog pankreatitisa). Osim toga, ono pomaže u održavaju idealne telesne težine i abdominalnih masnoća, što dosta pomaže u lečenju pankreatitisa.
- Izmešajte jednu kašiku sirovog, nefiltriranog jabukovog sirćeta u jednoj šolji tople vode.
- Dodajte još jednu kašiku limunovog soka i meda.
- Pijte ovu mešavinu dva puta na dan.
- Uzimajte omega-3 masne kiseline
Omega-3 masne kiseline su polinezasićene masnoće koje su od krucijalne važnosti za ljudsko telo, jer ih ono ne može samo sintetisati. One su uključene u različite metaboličke procese u ljudskom telu. Omega-3 masne kiseline imaju antiinflamatorna svojstva i pomažu u ublažavanju upale i bolova izazvanih pankreatitisom.
Jedna studija je pokazala da povećavanjem sadržaja omega-3 polinezasićenih masnih kiselina u tkivima dolazi do smanjivanja sistemske upale kod akutnog pankreatitisa i fibroze tkiva kod hroničnog pankreatitisa.
Ako želite da ubacite više omega-3 masnih kiselina u svoju ishranu, jedite više soje, lanenog semena, oraha, spanaća, škampa, školjki i masne ribe (losos, iverak, tuna). Možete pitati i lekara da vam preporuči neke suplemente.
- Čaj od đumbira
Đumbir uspešno ublažava upalu pankreasa i bolove, pošto sadrži antioksidantna i antiinflamatorna svojstva.
Najbolje je da napravite čaj od đumbira i pijete ga nekoliko pita na dan. Da biste napravili čaj, oljuštite i iseckajte manji đumbirov koren. Stavite iseckani koren u jednu šolju vrele vode, poklopite tacnicom i ostavite 10 minuta. Zatim procedite, dodajte meda po želji i pijte čaj dok je još topao.
- Kurkuma
Kurkuma je poznata po svojim antikancerogenim i antiinflamatornim svojstvima, koja se uglavnom pripisuju njenom aktivnom sastojku kurkuminu.
Jedna studija objavljena 2011. godine u Indijskom žurnalu medicinskog istraživanja ukazuje na to da kurkumin može ublažiti i zalečiti povrede tkiva pankreasa i drugih organa tako što inhibira oslobađanje inflamatornih markera. Neke druge studije su pokazale da su suplementi kurkume bezbedna i efikasna strategija za ublažavanje bolova izazvanih pankreatitisom. Ipak, potrebno je sprovesti još mnogo detaljnih istraživanja kako bi se definitivno dokazala dugoročna efikasnost i bezbednost ovih suplemenata.
- Prokuvajte jednu kafenu kašičicu kurkume u prahu u jednoj šolji mleka ili pola litre vode. Popijte ovu mešavinu dva puta na dan.
- Možete uzimati i 400 do 600 mg suplemenata kurkumina do tri puta na dan, najbolje uz svaki obrok. Uvek pitajte lekara za savet pre nego što počnete da uzimate bilo kakve suplemente.
Napomena: izbegavajte kurkumu ako ste u drugom stanju, kao i ako ste dijabetičar, imate kamen u bubregu ili neki poremećaj sa zgrušavanjem krvi.
- Ubacite borovnice u redovnu ishranu
Borovnice su poznate po svojim antiinflamatornim svojstvima, što ih čini odličnim lekom za pankreatitis. Uz to, one smanjuju oštećenja krvnih sudova u pankreasu, koja se često javljaju zbog dijabetesa.
Borovnice su prepune antioksidanasa, koji štite pankreas od oksidativnog stresa, koji je rezultat oštećenja slobodnim radikalima. Ove bobice takođe smanjuju rizik od razvoja nekih težih oboljenja, uključujući i rak pankreasa. Borovnice sadrže dosta fitohemikalija, pogotovo antocijana, koji pomažu u inhibiciji rasta tumora i mogu ublažiti upalu.
Potrudite se da svakodnevno pojedete makar jednu šolju borovnica.
- Reiši pečurke
Reiši pečurke sadrže jake antiinflamatorne sastojke koji mogu ublažiti upalu u pankreasu. To, za uzvrat, smanjuje rizik od upale pankreasa. Takođe, reiši pečurke su bogate fitohemikalijama koje sprečavaju oštećenje ćelija slobodnim radikalima i tako smanjuju rizik od nekoliko vrsta kancera.
Ako uzimate ove pečurke iz zdravstvenih razloga, potražite ih u prahu ili ekstrak pečuraka. Možete ih naći u tečnoj formi, granulama ili kapsulama.
Dva puta dnevno uzimajte 150 do 300 miligrama reiši pečuraka kako biste ublažili upalu u organizmu i usput ojačali imuni sistem.
Prevencija pankreatitisa
Da biste sprečili pankreatitis, potrebno je da promenite neke nezdrave navike.
- Ograničite konzumaciju alkohola ili potpuno prestanite da pijete. Nemojte pušiti. Ako ste zavisnik, obratite se lekaru za pomoć oko odvikavanja.
- Neka vam ishrana bude bogata voćem, povrćem i proteinima. Maksimalno smanjite konzumaciju ugljenih hidrata i masnoća.
- Pijte dovoljno tečnosti dokom dana kako bist sprečili dehidrataciju.
- Umesto kafe, pijte zeleni čaj be kofeina – on je veoma dobar za vaše zdravlje.
- Jedite što više namirnica bogatih antioksidansima kako biste sprečili oštećenje tkiva i ćelija slobodnim radikalima.
Dodatni saveti
- Isprobajte meditaciju, jer ona pomaže u ublažavanju bolova izazvanih hroničnim bolestima.
- Mentalni i emotivni stres su faktori koji drastično utiču na bolove i upalu u organizmu. Zato pokušajte da maksimalno smanjite stres.
- Svakodnevno pijte sok od aloje, jer on sadrži mnogo antiinflamatornih komponenti koje će vam pomoći da ublažite upalu pankreasa.
- Sok od papaje je još jedan odličan sok koji se često preporučuje pacijentima sa pankreatitisom.
Moguće komplikacije pankreatitisa
Ako se pankreatitis ne leči na vreme ili ako se lečenju pristupi pogrešno, mogu se javiti komplikacije.
- Pseudociste i „džepovi“ se stvaraju kao rezultat nakupljenih tečnosti i nečistoća. Kada one puknu, to može izazvati unutrašnje krvarenje u gušterači i tešku infekciju.
- Ponekad pankreatitis koji se ne leči može loše uticati na funkciju pluća.
- Dijabetes je teška komplikacija koja se može javiti zbog smanjenog lučenja insulina kao posledice upale pankreasa.
- Nelečeni hronični pankreatitis može rezultirati rakom pankreasa.
- Loša apsorpcija nutrijenata iz hrane može dovesti do nenamernog gubitka težine i pothranjenosti.
- Pošto se kod pankreatitisa često javljaju dijareja i povraćanje, pa čak i unutrašnje krvarenje, duža epizoda može izazvati hipovolemijski šok, što je potencijalno fatalna situacija koja se javlja zbog gubitka više od 20 procenata krvi ili tečnosti u organizmu.
- Može doći i do oštećenja drugih vitalnih organa, uključujući bubrege, pluća i srce.
Kada posetiti lekara?
Glavna odlika pankreatitisa je upala pankreasa, a simptomi uključuju bol u stomaku, mučninu, povraćanje, otežano disanje i probleme sa varenjem. Ovi simptomi nisu karakteristični samo za pankreatitis, tako da se neretko postavlja i pogrešna dijagnoza.
Da bi se postavila pravilna dijagnoza, najbolje je da odete kod lekara specijaliste. Ovo je veoma važno, jer potcenjivanje simptoma i odlaganje tretmana može dovesti do ozbiljnih, pa čak i fatalnih komplikacija.