OPASNO LENČARENJE U KUĆI
Ukoliko se mesec dana „neguje“ fizička neaktivnost može doći do slabljenja funkcija srca i nerava, narušava se metabolizam glukoze, a smanjuje se i količina mišića.
Stručnjaci sa zagrebačkog Kineziološkog fakulteta (KIF) upozoravaju na velike probleme koji mogu da dođu pošto se 30 dana praktikuje fizička neaktivnost, a istraživanje sprovedeno za celi svet pokazuje značajan pad aktivnosti ljudi tokom pandemije izazvane širenjem koronavirusa.
U Hrvatskoj je zabeleženo smanjenje aktivnosti na otvorenom od 21 odsto u odnosu na isto vreme prošle godine.
Nakon samo 30 dana fizičke neaktivnosti dolazi do značajnog slabljenja funkcija srca i nerava, narušava se metabolizam glukoze, smanjuje se gustina kostiju i količina mišića, upozorio je docent Kineziološkog fakulteta dr. sc. Maroje Sorić.
Vanredni profesor na KIF-u i kondicioni trener hrvatske fudbalske reprezentacije Luka Milanović rekao je da postoji stručni konsenzus oko minimalne količine kretanja u jednom danu, a procenjena je na 5.000 koraka.
Deset hiljada koraka se smatra optimalnom količinom kretanja. Drugim rečima, pet hiljada koraka za preživljavanje, a deset hiljada za kvalitet života.
Trenutno se nalazimo u začaranom krugu smanjene telesne aktivnosti koja nam oslabljuje imunitet i tako nas čini podložnijim zaraznim bolestima.
Ta ista fizička neaktivnost nas vodi i prema hroničnim nezaraznim bolestima, zbog kojih u ovoj pandemiji možemo biti životno ugroženi, istakao je Milanović.
Šta raditi?
Hrvatski kineziolozi upozoravaju da nakon dvonedeljne neaktivnosti značajno opada maksimalan prijem kiseonika, ali ako opterećenja dolaze u pravo vreme, adaptacija će biti pozitivna.
Za početak tog pozitivnog prilagođavanja dali su i nekoliko preporuka:
– Pokušajte svakih 30-60 minuta sedenja prekinuti kratkim ustajanjem i istezanjem.
– Zavolite stepenice – 10 spratova dnevno za početnike, a 20 i više spratova za napredne.
– U slučaju dugog sedenja ili ležanja napravite nekoliko vežbi mobilnosti i aktivacije mišića koji vas drže uspravnim.
– Svaki dan vežbanjem podignite frekvenciju srca, način i trajanje prilagodite trenutnoj telesnoj formi.
– Uključite vežbe disanja. Vodite računa o uravnoteženoj ishrani, unosu tečnosti i kvalitetnom snu.
Kineziolozi ističu da je ovo idealno vreme za promenu i podizanje nivoa aktivnosti, ako ste u prethodnom razdoblju bili manje aktivni, jer za nekoliko nedelja očekujemo vraćanje mnogih obaveza koje su tražile izlazak iz kuće.
Preporučuju najmanje pet hiljada koraka dnevno i podsećaju da se telo može aktivirati i tokom svakodnevnih aktivnosti, kao što su telefonski razgovori.
Istraživanja pokazuju da se tokom jedne minute telefonskog razgovora može napravi oko 80 koraka.
Izvor: Hina
[…] samo tokom odrasle dobi, merena od 23 do 64 godine, smanjila je rizik za devet procenata, a fizička aktivnost i u adolescenciji i u odrasloj dobi smanjila je rizik za 24 procenta. Ovi brojevi se menjaju i […]