KOJI STE TIP?
Od gojaznosti koja je jednostavno uzrokovana prevelikim unosom kalorija do one povezane sa metabolizmom ili reakcijom na gluten – u uzroku leži i rešenje.
Nije svaka gojaznost ista, kao što nisu isti ni njeni uzroci. Većina ljudi ima promenljivu kilažu tokom života – od mršavijih do onih debljih faza, a upravo onaj deo tela gde se salo prvo „hvata“ ukazuju i na pravi razlog gojaznosti.
Postoji nekoliko tipova gojaznosti:
Neaktivna gojaznost
Za ovaj tip je specifično debljanje u gornjem delu tela – od kukova, pa do lica. Uzrok je, osim onog očiglednog – unosa previše kalorija, sedelački način života i premalo kretanja.
Gojaznost povezana sa hranom
U ovom tipu debljanja kilogrami se prvenstveno hvataju oko struka, kao svojevrsni „šlauf“. On je pokazatelj prekomernog uživanja u nezdravoj hrani – namirnicama punim šećera, soli i masnoća.
Gojaznost povezana sa teskobom
U trećem tipu debljanja, masnoće se prvo i najviše „hvataju“ na područje od donjeg dela trbuha do kolena – a na udaru su noge i gluteus (zadnjica).
Prema mišljenju stručnjaka, najčešći uzrok je povremeno prejedanje, teskoba i depresija. Telo u takvim stanjima je u „pripravnosti“ i na tim područjima skladišti rezerve. Ovaj tip gojaznosti je češći kod žena.
Venska gojaznost
Venska cirkulacija je jedan od uzroka gojaznosti koji je u svojoj osnovi uslovljen genima manje nego životnim navikama. Kod skupljanja sala isključivo na području trbuha veliku ulogu imaju geni – smanjenim protokom krvi kroz to područje i usporavanjem metabolizma. Stvar pogoršava pušenje, uživanje u alkoholu, a vežbanje je jedino rešenje.
Aterogenska gojaznost
Kod ovog tipa gojaznosti, odnosno višak je primetan u donjem delu tela – od struka do nogu. Uzrok je takođe genetski i svodi se na lošu cirkulaciju, a pojačava se kod promene životnih navika – premalo sna, smanjenje kretanja. Može da potiče i od oticanja nogu. U toj situaciji neophodno je izbegavanje kofeina i alkohola.
Glutenska gojaznost
U ovom tipu debljanja gde se salo skuplja od grudi do kukova, kao i na donjem delu leđa, najčešći uzrok je loša reakcija na gluten. Češća je kod žena, a pojavljuje se u periodu hormonalnih promena – od puberteta i trudnoće do menopauze. Najefikasnije rešenje je dobijanje više mišićne mase vežbama snage, koja će uticati na veću potrošnju kalorija.
Izvor: N1
[…] antidepresivne, antimikrobne i antikancerogene osobine, kao i karakteristike protiv gojaznosti i kardioprotektivne […]