SAMO SEBI DOVOLJNO
Najave da će ove zime u Nemačkoj vladati nestašica gasa nikoga u selu Feldhajm ne plaše. Ovo selo rešilo je da se snabdeva energijom iz sopstvenih izvora. Projekat je sprovođen postupno i godinama.
Selo Feldhajm u Nemačkoj proizvodi energiju za hiljade korisnika i već 12 godina su nezavisni od fosilnih goriva.
Kako je sproveden projekat u selu Feldhajm
Meštani su izgradili sopstvenu distributivnu mrežu, i svaki stanovnik je platio po 1.500 evra za to. Energetski eksperiment počeo je 1995. godine kada je preduzetnik i student elektrotehnike Mihael Rašeman predložio da se u lokalnim poljoprovrednim kooperacijama izgrade vetroparkovi. Površine i vetroviti kraj za to su bili idealni.
Zajedno sa njegovom firmom Energiequelle, specijalizovanom za obnovljivu energiju, stanovnici Feldhajma su, malo po malo, proširivali svoj vetropark.
Mihael Rašeman priča da se najpre suočio se sa otporom meštana koji su rekli da ako je ideja da se razvije taj posao, onda žele da i sami imaju neku korist od toga.
Sada Feldhajm proizvodi struju za oko 50.000 domaćinstava
„Imali smo loše tržišne cene za poljoprivredne proizvode koje prodajemo, raži i kukuruz i nemačka vlada davala je specijalne naknade za struju koju proizvedemo u postrojenjima za biogas i to je bio podsticaj za nas poljoprivrednike da kažemo: mi sada investiramo u takvo postrojenje kako bismo imali održive izvore prihoda za zaposlene“, kaže Sebastijan Herbs, predsednik zagruge u Feldhajmu.
Sve to još nije bilo dovoljno da energija prostruji selom i meštani su morali sami da postave sopstvenu električnu i toplotnu mrežu jer lokalni provajder to nije hteo da učini. Ljudi u selu su uzeli stvar u svoje ruke i to se isplatilo.
“Sami sebi dovoljni”
Sada 55 vetrenjača proizvodi struju za više od 50.000 domaćinstava, a ni to nije sve jer od 2008. godine seosko postrojenje za biogas proizvodi dodatnu toplotu i struju od balege, usitnjene raži i kukuruzne silaže.
Tako ovo nemačko selo uštedi 260. 000 litara lož ulja tokom sezone.
Na predstojeću zimu, meštani Feldhajma gledaju opušteno.
„Hoćemo da pokažemo da možemo da stvorimo sopstvene mreže koje će nas učiniti nezavisnim od svih Putina i šeika ovog sveta“, kaže predsednik opštine Feldhajm Mihael Knape.
Ovo mesto u tome je i uspelo – autohtono snabdevanje energijom koje ne ugrožava klimu, a stvara i političku slobodu.
Izvor: DW.com