REAKCIJA NA VIŠE VRSTA
Alergija na hranu, pa i na luk, rezultat je greške imunog sistema. Kod ovakve alergijske reakcije imuni sistem reaguje na namirnice kao na materije opasne za organizam.
Svi znamo koliko je koristan luk, ali on može da prouzrokuje alergijsku reakciju. Ova alergija na luk je veoma retka. Mnogi stručnjaci smatraju luk hipoalergenim proizvodom. Zato se on ne smatra alergenom.
Alergija se najčešće dobija od praziluka, šalot luka i zelenih listova i ređe od lukovice luka. Ovo pokazuju statistike.
Alergija na luk protiče kao kod svake druge alergije na hranu.
Simptomi alergije na luk su – naduvenost, mučnina, dijareja, povraćanje, crvenkasta koža, svrab u očima, želudačni grčevi, curenje iz nosa, promukli kašalj, često kijanje, naduvenost jezika i usana, grčevi u disajnim putevima, osip.
Kod težih slučajeva alergije na luk primećuje se sindrom astme, anafilaktički šok i razvoj angioedema. Teška alergijska reakcija ugrožava ljudski život. Kod ovih komplikacija treba odmah da potražite medicinsku pomoć. Srećom komplikacije usled alergijske reakcije na luk su veoma retke.
Osip kod alergije na luk u većini slučajeva javlja se u predelu stomaka.
Do sada nabrojani simptomi dobijaju se za nekoliko minuta nakon što je luk konzumiran ili do dva sata.
Ukoliko imate alergiju na luk ili sumnjate na to, najbolje je da izbegavate da ga konzumirate.
Treba veoma da se pazi kod beba i male dece. Kada se uvodi određena hrana, ona se daje u veoma malim količinama i postepeno se povećava. Ovo se radi, zbog toga što roditelji još uvek ne znaju da li i na šta je njihovo dete alergično.
Alergijsku reakciju na luk kod beba može prouzrokovati nerazvijeni sistem za varenje.
Za alergije na hranu od značaja i nesledni faktor. Ovo znači da ukoliko jedan od roditelja deteta pati od alergije, onda je šansa da i ono razvije alergiju 50 odsto. Ukoliko oba roditelja pate od alergije, onda šansa da dete razvije alergiju postaje 90 odsto.
Izvor: Bonapeti.rs