NAUKA O ETERIČNIM ULJIMA
Kako da koristite eterična ulja u svakodnevnom životu? Aromatologija je naučna disciplina koja Vam pomaže u tome!
Aromatologija
Nauka o aromatologiji (nauka o eteričnim uljima) rođena je u Japanu početkom 20. veka, kada se započelo sa laboratorijskim studijama aktivnih sastojaka prirodnih aroma koje proizvode biljke, analiziraju se i čak izoluju. Od tog trenutka formira se naučna grana koja se fokusira na proučavanje kako arome utiču na naše raspoloženje, a time i na naše ponašanje.
Kako deluje aromatologija?
Jedno od najistraženijih čula sa zanimljivim rezultatima je miris. Različiti eksperimenti otkrili su senzacije koje uzrokuju različite arome i reakcije koje proizvode u nama. Danas znamo da stimulacija limbičkog sistema uzrokovana mirisom može promeniti naše raspoloženje.
Ovaj odnos između aroma i promena na psihološkoj nivou je svrha aromatologije. U trenucima kada imamo manjak energije ili nas nešto muči na psihičkom i fizičkom nivou, tražimo sebi pomoć kroz ono što nam je lepo i prijatno. Esencijalna ulja i aromaterapija mogu da budu jedno takvo sredstvo.
Primena i namena esencijalnih ulja – aromatologija
Eterična ulja i aromaterapija nisu lekovi, niti su zamena za tretmane koje daje lekar. Koriste se za preventivu, relaksaciju, popravljanje raspoloženja, negu kože, otklanjanje problema, manje nelagodnosti, uživanje i kao dopunska terapija lečenju koje je prepisao lekar.
U nekim stanjima je potrebno konsultovati i lekara oko dozvole za korišćenje ulja (posebno trudnice). Aromaterapija se nalazi među metodama koje priznaje i naš pravilnik o “Tradicionalnoj medicini”, gde spada u “metode rehabilitacije”.
Esencijalna ulja u kuhinji
Težnja ka harmoniji vodi nas ka mirisima koji treba da nam povećaju zadovoljstvo, mirisima eteričnih ulja iz cveća, začina, lišća, stabala i korena. Istu će ulogu imati i začini u našem omiljenom jelu, kao i njegov miris i ukus.
Slatka i sposobna da reše hiljadu tegoba, idealna za opuštanje i buđenje čula, eterična ulja su dragoceni saveznici i u kuhinji. Dovoljno je nekoliko kapi da jelo zamiriše kao nikad pre. Ova umetnost, dobro poznata francuskim i italijanskim šefovima kuhinja, u većini zemalja dugo je bila nepoznata. Prirodna i blagotvorna, za lepši ukus i bolje zdravlje, od pomorandže, limuna, grejpfruta, čak i timijana, smreke, bosiljka.
Savremeni „zeleni” kuvari, strastveni zaljubljenici onog što dolazi iz prirode, svakodnevno organizuju promocije recepata iz oblasti aromatologije (nauke o eteričnim uljima). „Esencije su najdragoceniji deo biljke. Reč je o uljanim supstancama koje nalazimo u laticama, lišću, kori. Zahvaljujući intenzivnom mirisu i koncentrisanim aktivnim sastojcima i sasvim mala količina je dovoljna da podari ukus i originalnost jelu. „Tri kapi esencijalnog ulja vanile pretvaraju pitu od jabuka u čaroliju, kao što kap đumbira i običnoj beloj pogači daje egzotičan ukus”.
Važno je da se pravilno koriste. Prethodno se rastvore u malo maslinovog ulja (1 kašika) ili pomešaju sa mlekom, kiselom i slatkom pavlakom, žumancem, medom. Nikad ih ne treba sipati direktno u vodu: ostaće na površini ili potonuti na dno. Pažnju treba obratiti i na doze. Ako preterate, rizikujete da jela potpuno promene ukus i da nadražite usne i stomak. Jelu za tri osobe dovoljne su dve-tri kapi.
Isto je i sa kvalitetom. Eterična ulja moraju da budu „stopostotno čista i prirodna”, po mogućnosti proizvedena od biološki gajene hrane bez aditiva, veštačkih đubriva, pesticida ili bilo kakve hemikalije. Onaj ko ne poznaje dovoljno aromatologiju, prednost će (uprkos velikom izboru) dati biljkama koje je i dosad najviše koristio. Mada moramo priznati da je voćna salata od ružinih latica odlična stvar!
Uspešne kombinacije esencijalnih ulja u kuhinji – aromatologija
Za početak, aromatizujete začine: ulje, maslac, margarin, sirće, so. Za aromatizaciju hladno ceđenog maslinovog ulja najpogodnija su esencijalna ulja ruzmarina i bosiljka. U sirće dodajte dve kapi esencije ruzmarina i pitome nane. Sa maslacem se najbolje slažu majoran, origano, peršun. Dobar način za „nadogradnju” soli sastoji se od nekoliko kapi ruzmarina, mente (nane), bosiljka, lovora. Esencijalna ulja daju bolji ukus i povrću, ribi ili mesu, a sosovi postaju čudo.
Evo četiri aromatična recepta – aromatologija
Egzotična salata
Dve crvene paprike očistiti i prepoloviti. Iseći na kockice pola papaje i pola krastavca, iseckati glavicu crnog luka i oprati 100 g zelene salate. Pomešati pola kašičice esencijalnog ulja mandarine sa pola kašičice jabukovog sirćeta, posoliti i umešati 4 kašike ulja. Sjediniti voće i povrće, začiniti sosom i napuniti papriku.
Čorba od šargarepe sa mandarinom
Skuvati čorbu od 500 g šargarepe, 1 glavice luka i 600 ml bujona od povrća. Kad je gotova, dodati 2 ili 3 kapi esencijalnog ulja mandarine.
Pile na pomorandži
Promešati kašiku senfa i četiri kašike meda sa tri kapi esencijalnog ulja pomorandže. Uvaljati pile u ovu masu i ispeći u rerni.
Sladoled
Dve kapi esencijalnog ulja timijana promešati sa 300 g sladoleda od vanile. Pripremiti sos: mikserom izmešati 5 kivija sa 50 g šećera i 2 kašike ruma i sipati u četiri čaše za sladoled. U čaše složiti i 4 šnite svežeg ananasa iseckanog na kockice. Na kraju dodati sladoled i ukrasiti grančicama timijana.
7 ulja koja morate probati
Grejpfrut: za čišćenje
Olakšava asimilaciju masti, odličan za varenje, idealan kad se u bilo čemu „pretera”. Radi i kao „čistač” bubrega, jetre i žučne kese. Poseban ukus džemovima, korama za torte, ali i specijalitetima od mesa i ribe daje sveža i nakisela aroma ovog esencijalnog ulja.
Timijan: za jačanje
Kad se inhalira, ovo ulje je blagodet za disajne puteve. U kuhinji je cenjeno kao sredstvo koje ubrzava varenje i jača organizam. Odlično je i protiv prehlade. Idealno za sosove (na primer, „bolonjeze” od mlevenog mesa), ribu na roštilju, čorbe i pire.
Slatka pomorandža: za opuštanje
Ova prefinjena aroma relaksira i krepi. Pored toga, olakšava varenje i stimuliše rad želuca.
Odlična je u pekmezima, čokoladnom musu, testu za torte i kolače i voćnoj salati.
Smreka: za detoksikaciju
Blagotvorno deluje na jetru i bubrege kao diuretik i sredstvo za detoksikaciju, a „asistira” i organima za varenje. Eterično ulje je neprevaziđeno u jelima od repe, kelja (1 kap na 500 g), kupusa.
Limun: za energiju
Podstiče rad pankreasa, žučne kese i jetre zahvaljujući alkalnim osobinama. Pored toga, ubrzava varenje i smanjuje nadutost. Esencijalno ulje limuna radi i kao „čistač” organizma. Odlično za revitalizaciju posle velikog umora. Sveže i kiselo, ističe se u voćnim tortama, testu za kolače, čokoladnom kremu. Dobro se slaže i sa ribom i sirovim povrćem.
Bosiljak: za varenje
Podstiče apetit i efikasan je protiv gorušice i otoka. Smiruje i revitalizuje. Esencijalno ulje bosiljka daje prijatan ukus vodi u kojoj se kuva testenina, mesu na roštilju, sosovima i supama/čorbama.
Cimet: za okrepljenje
Doprinosi bržem varenju, kao tonik i sredstvo protiv grčeva. Najviše se koristi za pripremanje deserta, prepoznatljiv po slatkastom ukusu, Odličan za pitu od jabuka, krem od vanile i većinu drugih slatkiša.
Piće
Pustite mašti na volju! Možete da napravite potpuno nov proizvod od pića koje imate u kući. Uz nekoliko kapi esencijalnog ulja anisa, rakija od pšenice postaje uzo. Uljem vanile aromatizuju se likeri od jaja. Sa eteričnim uljem pomorandže odlično se meša kampari, a džin s uljem divljeg limuna.
Prirodanadar.rs