NALAZE SE U NEKIM PROIZVODIMA

Prema nedavnoj studiji koju je objavio „The Lancet“, sintetičke hemikalije i izloženost njima doprinosi prevremenom porođaju i drugim problemima za majke i bebe.

Sintetičke hemikalije, poznate i kao ftalati, mogu uticati na placentu tokom trudnoće, navodi se u studiji.

sintetičke hemikalije

Sintetičke hemikalije se nalaze u suštini u svemu kako bi plastika trajala duže i bila izdržljivija. Oni su takođe u drugim proizvodima kojih možda nismo bili svesni, kao što su vinil podovi, sapuni, šamponi, lakovi za kosu, plastična ambalaža, lakovi za nokte i još mnogo toga, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti. A kako prenosi CNN koriste se i da bi miris duže trajao.

Nedavno istraživanje pokazalo je da izlaganje sintetičkim hemikalijama doprinosi prevremenom porođaju i drugim problemima za majke i bebe.

Hemikalije, poznate i kao ftalati, mogu uticati na placentu tokom trudnoće, prema ovoj studiji.

Koristeći podatke Nacionalnog instituta za zdravlje i uticaje životne sredine na zdravlje dece od 1998. do 2022. godine, oni su proučavali povezanost 20 metabolita ftalata (sintetičkih hemikalija) sa gestacijskom dobi pri rođenju, dužinom i težinom deteta pri rođenju, koristeći uzorke urina. Najmanje 1.000 učesnika otkrilo je ftalate u uzorcima urina.

„U velikom, raznolikom uzorku porođaja u SAD, izloženost ftalatima bila je povezana sa smanjenom gestacijskom dobi i povećanim rizikom od prevremenog porođaja, što ukazuje na značajne mogućnosti za prevenciju“, navodi se u studiji.

Sintetičke hemikalije su izazvale i druge probleme

Prevremeni porođaji nisu bili jedini problemi izazvani sintetičkim hemikalijama.

„Posledice skraćene trudnoće i intrauterinog ograničenja rasta su ozbiljne“, navodi se u studiji. Takođe je utvrđeno da sintetičke hemikalije doprinose smrtnosti novorođenčadi i dece, negativnim psihološkim, bihevioralnim i obrazovnim ishodima u mlađoj odrasloj dobi, kao i srčanim oboljenjima i dijabetesu u kasnijem životu.

Ftalati se smatraju endokrinim disruptorima, odnosno remete reproduktivne i druge biološke procese u telu. Prema studiji, oni izazivaju upalu koja je uobičajena kod preeklampsije i placentne insuficijencije, kao i prerano pucanje membrana u trudnoći, piše Motherly.

Većina majki u studiji imale su između 25 i 34 godine u vreme porođaja, bile su belkinje i većina je bila dobro obrazovana, dodaje se u studiji.

Izvor: N1