ISPITIVANJE

Naučnici su ukazali na to da govor više od jednog jezika, najmanje dva, može imati „zaštitni efekat“ na mozak.

Naučnici iz Indije pronašli su više dokaza da ljudi koji govore dva jezika imaju manje šanse da razviju demenciju u poređenju sa ljudima koji su ograničeni na jedan jezik.

dva jezika

„Prevalencija demencije bila je veća među jednojezičnima (4,9 odsto) nego dvojezičnima (0,4 odsto)“, navode naučnici sa Nacionalnog instituta za mentalno zdravlje i neuronauku, čiji je rad objavljen u časopisu Alchajmerova bolest i demencija.

Prethodno istraživanje je ukazivalo na to da biti poliglota može značiti manju verovatnoću kognitivnog pada kasnije u životu, ali tom ranijem nalazu nedostaje „mnogo dokaza iz studija zasnovanih na zajednici“, rekao je tim naučnika u svom radu.

Oni su pokušali da popune tu prazninu tako što su išli od vrata do vrata u Bangaloru, gradu na jugu Indije poznatom kao centar informacionih tehnologija u zemlji, gde su otkrili da je prevalencija blagog kognitivnog oštećenja „takođe veća kod jednojezičkih (8,5 odsto) nego kod dvojezičnih (5,3 odsto)“.

Tim sa sedištem u Nemačkoj je 2023. godine objavio rad u časopisu „Neurobiology of Aging“, u kome je napisao da dvojezičnost u ranom životu znači smanjen rizik od demencije u kasnijoj životnoj dobi.

Naučnici sa Univerziteta u Edinburgu su 2014. godine ukazali na to da govor više od jednog jezika, najmanje dva, može imati „zaštitni efekat“ na mozak.

Međutim, nije samo sposobnost govorenja jezika ono što može pomoći protiv demencije, prema drugom nedavnom radu. Možda postoji veza između dijabetesa i verovatnoće razvoja demencije, prema istraživanju predstavljenom na godišnjem sastanku Američkog društva za biohemiju i molekularnu biologiju od 23. do 26. marta.

Istraživanje sa Univerziteta Kalifornije objavljeno početkom 2024. godine, međutim, ukazuje na to da dobar san u mladosti smanjuje rizik od demencije.

Sredinom 2023. godine, tim u Švajcarskoj je otkrio da stariji mozgovi imaju koristi od slušanja muzike, dok je otprilike u isto vreme istraživanje lekara sa Univerziteta u Njujorku otkrilo da umereno korišćenje interneta kod starijih može pomoći u borbi protiv kognitivnog pada. Smanjenje sluha i vida odvojeno su povezani sa većom verovatnoćom razvoja demencije.

Izvor: Hina