SPREČAVA PROBLEME I NEPRIJATNOSTI
Svaki putnik koji ovog leta krene na odmor autobusom moraće da računa na to da će drugi kofer u vozilo uneti samo uz doplatu.
Svako ko ponese jedan kofer težine najviše do 23 kilograma uneće ga u autobus besplatno, ali svaki drugi kofer pored toga imaće svoju tarifu za prevoz.
Ovo nije zvaničan propis, nego interno pravilo koje su uvele turističke agencije i prevoznici kako bi sprečile različite probleme i neprijatnosti koje su imali zbog prekomerne težine autobusa, nemogućnosti da svi putnici unesu prtljag…
Putnicima će uz jedan kofer biti dozvoljeno unošenje i manjeg ručnog prtljaga koji može da se spakuje u prostor iznad sedišta. Sve ostalo moraće da se doplaćuje, i to 30 evra po torbi.
Kako kaže Aleksandar Seničić, direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Juta, ovakva odluka je bila neminovna zbog toga što putnici nisu imali meru prilikom putovanja, odnosno prtljaga koji nose.
– Svesni smo kritika kojima smo izloženi, posebno zbog cene dodatnog prtljaga (po principu ako se plati onda može, kako tumače putnici), međutim, takva odluka je doneta samo da bismo na neki način demotivisali ljude da nose nepotrebne, pa i zabranjene stvari. Mi kao organizatori putovanja morali smo da preduzmemo ovakve korake kako bi svi putnici imali iste uslove putovanja. Dešava se da neko nosi pet kofera, a neko drugi ne može da smesti nijedan – kaže Seničić.
Iako su, dodaje, godinama tolerisali i na neki način prevazilazili ove probleme, jednostavno je postalo neizdrživo. Kako navodi, putnici tokom letnje sezone na odmor nose, osim hrane i ležaljke, bicikle, kolica i krevete za decu, a onda u povratku vrlo često grčke proizvode poput maslinovog ulja, koje prebacuju u veće plastične flaše i pakuju u autobuse.
Pukla poluosovina zbog prekomerne težine
– Desilo nam se prošle godine da je na jednom autobusu pukla poluosovina zbog prekomerne težine, drugi je imao još ozbiljniji kvar. Imali smo primer da se u bunkeru prosulo maslinovo ulje koje se posle zbog blizine motora zapalilo. Sve to su nedopustive stvari i zbog bezbednosti putnika – kaže direktor Jute i dodaje da putnici imaju običaj i da stvari unose u autobuse, što je kažnjivo za prevoznike.
Goran Aleksić, predsednik Poslovnog udruženja „Srbija transport“, kaže da se u javnosti stvorila neka slika kako se uvode stroga pravila, a u stvari je samo reč o boljoj organizaciji. Svako prevozno sredstvo ima svoj kapacitet i u slučaju prtljaga je to jasno navedeno.
Praksa u svim zemljama Evropske unije, kod velikih prevoznika poput Fliks busa, takva je da se svakom putniku odobrava unošenje jednog kofera određenih dimenzija, a svaki sledeći se naplaćuje 30 evra.
Izvor: Politika