BLAGO PRIRODE
Banjski turizam u Srbiji postaje sve popularniji odabir domaćih, ali i stranih turista. Tularska banja kraj Leskovca ima više lekovitih izvora.
Srbija je jako bogata prirodnim lepotama i brojnim lečilištima u koja naši građani redovno odlaze, međutim, postoje i one banje na koje su svi zaboravili. Jedna od njih je Tularska banja, koja se nalazi u blizini Sijarinske banje u Jablaničkom okrugu Srbije.
Tularska banja nalazi se u opštini Medveđa, nedaleko od Leskovca. Ime je dobila po selu Tulare. O njenim lekovitim svojstvima govorili su i stari Rimljani.
Davne 1932. godine voda iz Tularske banje proglašena je za najbolju vodu Jugoslavije. Jedan izvor tople vode u ovoj banji meštani su nazvali „mali Gajzer“, čija temperatura je iznosila 40 stepeni Celzijusovih. Temperatura drugog izvora koji daje hladnu i kiselu vodu je oko 23 stepena.
Sobe u blizini Tularske banje izdaje se po ceni od 2.550 dinara. Smeštaj se sastoji od kuhinje, kupatila, dnevne sobe, trpezarije. Apartman poseduje terasu, internet i parking.
Lekovita svojstva Tularske banje
Lekovite vode Tularske banje nisu dovoljno iskorišćene. Savremenih turistički i medicinskih objekata u ovoj banji nema, pa je stanovništvo samoinicijativno koristi za razne bolesti. To su najčešće oboljenja organa za varenje, poremećaja metabolizma, anemičnih stanja i nervnih oboljenja.
Analize su ukazale da se u sastavu vode iz Tularske banje o murijatičnom kiseljaku sa povećanim sadržajem natrijuma, kalcijuma, hlora i bromne kiseline.
Izvor: Blic.rs